Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='kimiki']Witam wszystkich :)

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zwierzakiem dla siebie.
Kiedy jeszcze żył mój kudłaty psiak myślałam o kocie, ale odkąd zostałam bez zwierza w ogóle, coraz częściej myślę o psie.
W sumie nie wiem co będzie bo na kota szykuję się już 5 lat.. a posiadanie innego psiaka dalej zalatuje mi perfidną zdradą mojego kudłatego.. tyle że z czasem coraz mniejszą.

Jak mniej więcej widzę swojego ewentualnego psa:
- pies w przedziale wagowym 7-12 kilo
- pół lub długowłosy
- ale nie wymagający zbyt intensywnej (tzn. codziennej) pielęgnacji szaty
- szybko uczący się
- charakter raczej uległy wobec właściciela
- wobec obcych niezbyt ufny (a przynajmniej nie taki co kocha wszystko co się rusza)

Z grubsza tyle. Idąc po tych wyznacznikach znalazłam jakąś jedną rasę :P
Mysi być więcej.. jakieś pomysły?[/QUOTE]

A border terrier? Mnie by tu pasowal ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iza.']Mam takiego w domu więc może się na jego tematy wypowiadać :lol:[/QUOTE]
A możesz mi coś o nim napisać? Tak od siebie, najlepiej o Twoim psie bądź tych, które znasz. Ogólny opis rasy już czytałam :)

[quote name='karola&gacek'][B]kimiki [/B]pasuję też pinczer (mini/średni), są nieufne do obcych, bardzo inteligente i kochają swojego pana, niekłopotliwa sierść (naprawdę, wystarczy stzepnąć brud :D)ale one są bardziej żywe niż caviki.[/QUOTE]
Dzięki za informacje, ale pinczerki są krótkowłose, a ja się uparłam na pół lub długowłose :D Chyba, że znów przegapiłam odmianę długowłosą?

[quote name='Kamila']A border terrier? Mnie by tu pasowal ;)[/QUOTE]
Trymować bym się musiała nauczyć :D Poza tym chyba jest krótkowłosy.. chyba :)
Takie coś bardziej puchatego by się przydało :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kimiki']A sheltie? Ktoś coś wie ciekawego o Sheltie?[/QUOTE]

jak przeczytałam opis, to od razu o nim pomyślałam ;)
wazy do 10 kilo, pół długowłosy, nie wymagający specjalistycznej pielęgnacji, szybko się uczy i lubi pracować z przewodnikiem, wobec obcych na ogół wykazuje rezerwę :)
owczarki szetlandzkie są bardzo ciekawe, są przyjazne, pogodne i chętnie pracują :)

Link to comment
Share on other sites

Czesc, jaka rase byscie polecili do takich wymagan:
- wzrost od 40 do 60cm
- waga od 20 do 50kg
- wlos raczej krotki ale byle latwy w utrzymaniu
- aktywnosc srednia lub niska
- charakter moze byc dominujacy, nieufny, pies strozujacy bylby ok

przychodzi wam cos do glowy, jakie pomysly?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rocki']Czesc, jaka rase byscie polecili do takich wymagan:
- wzrost od 40 do 60cm
- waga od 20 do 50kg
- wlos raczej krotki ale byle latwy w utrzymaniu
- aktywnosc srednia lub niska
- charakter moze byc dominujacy, nieufny, pies strozujacy bylby ok

przychodzi wam cos do glowy, jakie pomysly?[/QUOTE]



Rottweiler. Ale troche zajecia trzeba mu jednak zapewnic.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rocki']Czesc, jaka rase byscie polecili do takich wymagan:
- wzrost od 40 do 60cm
- waga od 20 do 50kg
- wlos raczej krotki ale byle latwy w utrzymaniu
- aktywnosc srednia lub niska
- charakter moze byc dominujacy, nieufny, pies strozujacy bylby ok

przychodzi wam cos do glowy, jakie pomysly?[/QUOTE]

PROSZĘ BARDZO:)
[url]http://www.podajlape.pl/rasa/136/0/Owczarek-kaukaski.php[/url]

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za odpowiedzi :)

Rottweilera mialem juz i faktycznie pasuje, DC niby tez ale dodam ze:
- wolalbym psa nie z listy mswia,
- wolalbym samca
Dlatego DC i Rotta narazie odrzucam, OK nie spelnia moich wymagan jest zbyt duzym psem za to ten dogselector fajny

prosze o dalsze propozycje mi narazie przechodzi do glowy Akita, Appenzeller moze Ogar polski?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rocki'](...) ale ze te szwajcary takie aktywne to nie wiedzialem, jak one lubia sie wylatac do jakiego psa mozna to porownac takie rozlatane jak bullowate chyba nie sa co?[/QUOTE]

Appenzeller to tzw. cattle dog czyli pies zaganiajacy bydlo, a jako taki potrzebuje jednak duzo ruchu i zajecia umyslowego. Jesli mu tego nie zapewnisz to moze sie skonczyc nadpobudliwoscia, ciaglym ujadaniem i demolka ;).
Malo wymagajacym pod tym wzgledem, a zblizonym wielkoscia psem jest chow chow, tylko futra ma sporo. Istnieje co prawada odmiana krotkowlosa, ale nie mam pojecia czy jest hodowana w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

no ja wiem ze kazdy potrzebuje sie wyszalec, teraz mam dwa Am. Bulldogi wczesniej mialem Rotta, jeszcze wczesniej w starszym dziecinstwie duzego kundelka, sznaucera i inne kundelki, moj pies mieszka ze mna (taka zasada) wiec jesli zaniepokoilo cie to strozowanie to luz nie chce stroza na budowe czy na lancuch, posiadam spory ogrod.

moje AB sa swietne, ale kolejnego psa bym chcial w innym typie, o innej specyfice zeby urozmaicic sobie zywot, ale dosc tlumaczen, napisz jakie masz obiekcje, akitki nie sa nieufne (powiedzmy ala rott) czy jak?

Link to comment
Share on other sites

akity są bardzo nieufne...ale to nie jest równoznaczne ze stróżowaniem :) to bardzo silne charakternie psy....niezależne i dominujace, ale nie potrzebuja morderczych treningów wysiłkowych :) problem moze byc z akceptacją innych psów...szczególnie jesli są tej samej płci....

Link to comment
Share on other sites

ze strozowaniem to chodzi mi o to, zeby pies lubil to robic nawet nie mosi byc skuteczny tylko zeby byl zadowolony ze zrobil obchod, zeby lubil polezec na ganku i porozgladac sie, zeby lecial sprawdzic jak galazka spadnie i uwazal ze to jego praca :lol: - poprostu chodzi mi o charakter pilnowacza, ze akita jest nieufny to dobrze bo do tego co pisalem nieufnosc sie przyda, tak jak opisalem zachowywal sie moj Rott i nastepnego psa chcialym w podobie.

No i oczywiscie nie chce Akity dolaczac do Ambulli, chociaz nie watpie ze nic by mu nie bylo i ze by sie dogadaly i poustawialy, chlopaki zawsze sie dogadaja dopoki laska nie zamaci ;) ;) ;) ale ja tak przyszlosciowo se rozmyslam.

Link to comment
Share on other sites

no to gwarantuje Ci, ze akita w większości wypadków z innym samcem sie nie dogada.....ustawianie moze się skończyć niezła jatką...niechęć do tej samej płci (pisze tu głownie o samcach) narasta z wiekiem i niewiele z tym zrobić....choć pewnie zdarzają się wyjątki, które potwierdzą regułę...ale i tak bym nie ryzykowała

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']no to gwarantuje Ci, ze akita w większości wypadków z innym samcem sie nie dogada.....ustawianie moze się skończyć niezła jatką...niechęć do tej samej płci (pisze tu głownie o samcach) narasta z wiekiem i niewiele z tym zrobić....choć pewnie zdarzają się wyjątki, które potwierdzą regułę...ale i tak bym nie ryzykowała[/QUOTE]
Czyli ze akity tylko sie trzyma pojedynczo albo pare pies i suka? myslisz ze posiadanie dwuch akit (samcow) to zawsze jatka, eee nie moze byc ja rozumiem ze obcych psow moze nie trawic, ale swojego... to jak je trzymaja w hodowlach non stop separuja samce?

Grove, moze i psa ze schronu rozwaze jak juz bede mial brac, pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

spoko, ale to zastanawiajace bo nawet pitki mozna trzymac parami... Ja laczylem Rotta i Am. Bulldoga a teraz mam dwa samce Am. Bulldoga 6,5 i 5,5 lat i jest i bylo ok, a gryzly sie u mnie tylko rott i kundelek, co nie zmienia faktu ze sie nie upieram bo nie znam zadnej Akity, ale w takim wypadku to troche lipa bo jeden pies to hmm mniej radosci niz dwa :)

Link to comment
Share on other sites

Jako psa stróżującego, średnio aktywnego, łatwego w pielęgnacji, dla osoby, kóra już ma doświadczenie z psami, poleciłabym mastifa tybetańskiego. Tylko trochę nie pasuję do wymagań wielkościowych ;) choć zależ od osobnika, ale min wzrost dla psa to 66cm ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...