Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

czy mógłby ktoś wymienić mi rasy[wraz z wadami i zaletami] psów posiadających włos ?

te które znam:
york, maltańczyk, west, bolończyk, hawajczyk, bichon, shih - tzu.

Ewentualnie beagle

Będę kupowałam psa a nie mam pojęcia którego wybrać ;(

Doradzicie coś ?

* jeśli możecie również napiszcie kilka słow o tych rasach, może ktoś ma psa któreś z tych ras ? interesuje mnie właśnie słowo od doświadczonego właściciela.

Link to comment
Share on other sites

o jaki rozrzut Ci chodzi ? ;p

no beagl nie jest długowłosy. po prostu zapomniałam dopisać że z tych szorstkowłosych[?] w grę wchodzi właśnie ta rasa.

no tak, ale w sumie tam jest tyle stron że szok. ja nie potrzebuje polecenia jakiejś rasy, tylko kilka słow od właściciela.
jak mam tam wyszukać wiadomości na temat ras które mnie interesują ?!:-?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Connected']czy mógłby ktoś wymienić mi rasy[wraz z wadami i zaletami] psów posiadających włos ?

te które znam:
york, maltańczyk, west, bolończyk, hawajczyk, bichon, shih - tzu.

Ewentualnie beagle

Będę kupowałam psa a nie mam pojęcia którego wybrać ;(

Doradzicie coś ?

* jeśli możecie również napiszcie kilka słow o tych rasach, może ktoś ma psa któreś z tych ras ? interesuje mnie właśnie słowo od doświadczonego właściciela.[/QUOTE]
Hej najpierw napisz czy chcesz leniwego kanapowca-przytulankę czy może pieska ruchliwego, któremu będziesz chciałą poświęcać dużo czasu na spacerki i wybieganie... Bo rasy które wymieniłaś to są głównie do towarzystwa, ale niektóre z nich bardzo potrzebują ruchu i tresury, gdyż bez tego mają zapędy niszczycielskie. oczywiście każda z wyżej wymienionych ras może je mieć, ale jedne mniej, drugie bardziej - to chodzi o chakakter rasy. Zwłaszcza york, west czy beagle.
Decydując się na psa musisz wiedzieć po pierwsze jakiego chcesz pod względem charakteru (rasa niewazna), a dopiero potem można się zastanawiać nad tym ile gubi sierści, czy mu potrzebny fryzjer co miesiąc, czy długowłosy czy szorstkowłosy. Na końcu się powinno patrzeć na wygląd danej rasy, ale myślę że jest to trudne do zrobienia w rzeczywistości dla większości ludzi. Zdecydowanie więcej osób patrzy najpierw na wygląd, a dopiero potem na charakter rasy, przez co potem mają domowe kłopoty z psem (bo np. nie moga mu poświęcić odpowiednio dużo czasu). Mam nadzieję że ci to rozjaśniłam. A o dane rasy pytaj na forum tych ras, które również są na Dogomanii. Tam właściciele danych ras doradzą ci czy ten, czy tamten pies będzie dla ciebie lepszy, pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Poleciłabym rasę York ; )

Są to małe pieski do 22 cm. Szatę wszyscy znają. Złocisto- brązowe lub srebrno0 złote (takie są najczęściej ). Mogą przebywać z dziećmi jeżeli od szczeniaka przebywały z nimi. Ze starszymi dziećmi jest bez problemu. Jeśli chodzi o pielęgnację Yorka to na ok. 3-5 miesięcy trzeba wydać przynajmniej 50 zł. Samo strzyżenie kosztuje 40-180 zł. Jeśli chodzi o karmę dla Yorków poleca się Canin Royal ale jest to dość droga karma wiec ja bym poleciła [B]ACANA.

Jednak przed kupnem Yorka trzeba pamiętać, że są to terriery i, że ta rasa jest po części psem myśliwskim !!!
[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axela_']Poleciłabym rasę York ; )
Są to małe pieski do 22 cm. Szatę wszyscy znają. Złocisto- brązowe lub srebrno0 złote (takie są najczęściej ). [/QUOTE]
od kiedy brązowo złociste?? to chyba te w typie??
Prawidłowo umaszczony york powinien mieć jednabisty, prosty włos. Ciemnostalowe-niebieski od karku po czubek ogona, a na puszczku i klatce płowo-złocisty..
Z czarnym płaszczykiem są yorki niewybarwione czyli młode.
[QUOTE]Mogą przebywać z dziećmi jeżeli od szczeniaka przebywały z nimi. Ze starszymi dziećmi jest bez problemu.[/QUOTE]
Pies to pies i prawie zawsze działa instynktownie. Wystarczy że dziecko przez przymadek nademnie na ogon lub na siłę będzie się bawić a pies nie powstrzyma się od warknięcia... Pies to jednak tylko zwierze i nie możemy zawsze z góry przewidzieć reakcji..
[QUOTE]Jeśli chodzi o pielęgnację Yorka to na ok. 3-5 miesięcy trzeba wydać przynajmniej 50 zł. Samo strzyżenie kosztuje 40-180 zł. [/QUOTE]
tak naprawdę to koszty pielęgnacji ujawniają się co ok. 2- 3 tygodnie. Kąpiel, kosmetyki, higiena oczu, uszu, pyszczka.
[QUOTE]Jeśli chodzi o karmę dla Yorków poleca się Canin Royal ale jest to dość droga karma wiec ja bym poleciła [B]ACANA.[/B][/QUOTE]jeżeli ktoś się decydej na rasowego yorka i jest w stanie za niego zapłacić ponad 1000 zł, to będzie go też stać na pełnowartościową karmę. I RC z pewnością bym do niej nie zaliczyła...Ma dużo wypełniaczy i dosmaczaczy jest wiele innych marek w podobnej cenie a o niebo lepszym składzie... Trzeba tylko nauczyć się czytać etykiedy karm a nie brać tą którą najbardziej reklamują...
[QUOTE][B]Jednak przed kupnem Yorka trzeba pamiętać, że są to terriery i, że ta rasa jest po części psem myśliwskim !!!
[/B][/QUOTE]

to jest rasa MYŚLIWSKA.

[B]Connected, [/B]czy to miałbybyć Twój pierwszy pies? Jeżeli tak to ja raczej odradzam yorka. To pies który potrzebuje konsekwentnego wychowania, bo bez tego jest ciężko. To super psy bardzo żywiołowe i wszędobylskie. Szybko się ucza. To takie wieczne szczeniaki. Polecam do agility, bo to fajne małe torpedy lubiące ruch :)
Jeżeli wolisz bardziej spokojnego psa to polecam shih-tzu, maltańczyka.
A myślałaś o pudlu mini??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Connected']o jaki rozrzut Ci chodzi ? ;p

no beagl nie jest długowłosy. po prostu zapomniałam dopisać że z tych szorstkowłosych[?] w grę wchodzi właśnie ta rasa.

no tak, ale w sumie tam jest tyle stron że szok. ja nie potrzebuje polecenia jakiejś rasy, tylko kilka słow od właściciela.
jak mam tam wyszukać wiadomości na temat ras które mnie interesują ?!:-?[/QUOTE]

Przede wszystki zdjecyduj sie czego oczekujesz po swoim psie.Bigiel jest psem sportowym wymagajacym duzo ruchu i nie lubi dlugich samotnych godzin spedzonych w domu.Trzeba mu poswiecic wiele czasu na intensywne spacery.
Natomiast Shih-tzu , bolonczyk, maltanczyk to psy ozdobne dlugowlose wymagajace wielu zabiegow pielegnacyjnych i raczej nie nadaja sie dla osob ktore prowadza sportowy tryb zycia.York rowniez jest psem dlugowlosym ale terrierem wiec mimo swego malego wzrostu jest psem zywiolowym i bardzo czesto wymyka sie wlascicielowi spod kontroli.
Radze zastanowic sie jakiego psa potrzebujesz.Najpierw charakter potem wyglad.Niestety ludzie kupuja psa pod wplywem chwili i patrza na wyglad a pozniej sa zaskoczeni.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Connected']czy mógłby ktoś wymienić mi rasy[wraz z wadami i zaletami] psów posiadających włos ?

te które znam:
york, maltańczyk, west, bolończyk, hawajczyk, bichon, shih - tzu.

Ewentualnie beagle

Będę kupowałam psa a nie mam pojęcia którego wybrać ;(

Doradzicie coś ?

* jeśli możecie również napiszcie kilka słow o tych rasach, może ktoś ma psa któreś z tych ras ? interesuje mnie właśnie słowo od doświadczonego właściciela.[/QUOTE]

Wymieniłaś rasy z 3 różnych grup FCI, z różnymi potrzebami, różnymi charakterami etc...
Najpierw doprecyzuj swoje wymagania względem psa bo potem się okaże , że kupiłaś teriera a nie lubisz dłuuugich spacerów i będzie kiszka... i dla Ciebie i dla psa...

Wymieniłaś westa. Przede wszystkim - jeśli nie będziesz miała czasu albo pieniędzy na trymowanie co 2-3 miesiące - nie kupuj psa tej rasy. Oczywiście to jest jedno 'jeśli' bo oprócz trymowania west musi mieć sporo ruchu i konsekwentnego szkolenia.

Link to comment
Share on other sites

Na wiosnę chciałabym kupić drugiego psa :loveu: (z rodowodem rzecz jasna).
Ale nie mogę się zdecydować na rasę...Pomożecie mi?
Pies zostawał by sam w domu max 2 godziny,a na spacery mogłabym mu poświęcić 2,bądź trzy godziny dziennie.Chcę psa dużego lub średniego,ale jeśli miałabym gustować w małych to w Jamnikach,Basenji lub Shiba inu :loveu:.Myślałam o Nova scotia duck tolling retrieverze i Bearded collie.
Ale jak każdy pies mają one swoje wady...oh...gdyby tylko kryteria rasy nie zmieniały mi się co tydzień to by było łatwiej :roll:
No więc jak?Jakie rasy preferujecie?
Piszcie mi dlaczego akurat ta rasa i obok jej charakter!

Link to comment
Share on other sites

Napisz, jakie masz Ty wymagania wobec psa, jakie kryteria ma spełniać.

Bo wg mnie np. idealnym psem jest pitbull rednose, bo:

- [B]podoba mi się[/B]
- ma bursztynowe oczy
- jest średni
- lubi spać wtedy, kiedy ja śpię, albo czytam, albo siedzę przy necie
- bez problemu jeździ samochodem
- gdy przychodzi pora spaceru, jest gumowy i wybuchowy

........... ale to nie oznacza, że każdy rednose taki będzie i że Tobie się spodoba oraz że Twój pies rezydent nadaje się do tego, by mieć pitbulla za towarzysza.

Aha, i z rodowodem w Polsce trudno dostać :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BAGI02']Ja polecam owczarki niemieckie nadają się do wszystkiego:dla rodziny z dzieckiem ,dla lubiących sport są świetnymi kompanami tylko jak wszystkie psy trzeba je szkolic[/QUOTE]

No cóż, jeśli chodzi o owczarki, to je[B] przede wszystkim [/B]trzeba szkolić, a dopiero potem tworzyć mit psa "do wszystkiego". Aktualnie wiele ONów ma kiepską psychikę, są strachliwe, reaguję histerią (nie zapomnę rodowodowej suczki ONka, która z dzikim, piskliwo-histerycznym ujadaniem wyskoczyła na moją koleżankę, kiedy ta powiedziała do niej "ale jest śliczna..." :roll: to nawet moje powaleńce po przejściach tak nie reagują). Oczywiście, uważam, że ONki to świetna rasa, ale robienie z niej mitu psa wojskowego, sportowego, rodzinnego, pracującego i super-inteligentnego jest mocno na wyrost. Owczarki niemieckie nie są psami łatwymi i trzeba to zaznaczyć (noo, pytanie czy istnieją jakieś "łatwe" psy...;)).

Mimi & Marta - ja ostatnio jestem zakochana w tollerach, ale nie wiem czy dla tych psów 2-3 godziny dziennie spaceru to nie za mało, szczególnie na początku, w wieku młodzieńczym... Tu musiałabyś się już na forum tollerów pytać. Ogólnie z wyglądu mi akurat w sumie odpowiadają - jednak nie zachwycają, ale charakter (który jednak znam tylko z opisów niestety, nie osobiście) mają świetny. Słyszałam o nich jednak, że są bardzo wrażliwe. Jamniki też uwielbiam za charakter, ale one jednak wymagają konsekwentnego szkolenia, jamniki bardzo łatwo wchodzą na głowę. Basenji to psy pierwotne, trudne... Shiby, szpice, też do najłatwiejszych nie należą. Nie wiem, czego oczekujesz od psa? Że będzie tak chętny do pracy, kochany dla swoich ludzi jak toller? Czy raczej niezależny, jak basenji? Czy też charakterny i uparty jak jamnik? Moim zdaniem po pierwsze musisz określić, czego wymagasz od psa pod względem charakteru, wygląd to naprawdę drugorzędna sprawa.

A poza tym, jaki jest Twój pierwszy pies? Co to za rasa (bądź brak rasy)? Jaki ma charakter, jest żywiołowy czy raczej spokojny? Bo chyba to na swojego psa powinnaś najpierw patrzeć, żeby nie dobrać spokojnej ciapie męczącego pracoholika albo uległemu psu jakiegoś hiperaktywnego dominanta ;) Ja np. planowałam ze schronu wziąć drugiego psa... Suczka mnie zauroczyła zupełnie. Ale miała dominujący charakter do psów, wiedziałam, że moja pierwsza suczka będzie przerażona taką "wariatką" w domu. Wybrałam więc innego psa...

Link to comment
Share on other sites

Wybaczcie jeśli piszę w złym dziale, ale jestem tutaj nowa i trochę się jeszcze gubię :p

Jakiś czas temu razem z mamą podjęłyśmy decyzję o kupnie psa.
Jedyne, co ustaliłyśmy to, że będzie to pies, nie suczka.

I teraz chce się dowiedzieć jaki pies będzie się dla nas nadawał... :cool3:

Mogę w punktach? :lol:

1. Nigdy wcześniej nie miałam psa.
2. W domu nie ma dzieci poniżej 12 roku życia
3. Mieszkam w bloku
4. Jeśli chodzi o czas jaki mogę mu poświęcić:
Rano jakaś godzinka - dwie spaceru (może być np. z bieganiem)
Ok. 14 znów dwie - trzy godziny
I wieczorem ok. godziny
5. W domu nie ma nikogo... raz jest to 5 - 6 godzin, raz dwie - trzy.
6. Jakieś typy psa już mam...
Mojej mamie podoba się cocker - spaniel, mi też.
Ogólnie wolę średnie psy (właśnie takie jak cockerki), bo wydaje mi się, że golden retriever by się zwyczajnie u nas męczył.
Chociaż znam Huskiego, który mieszka w bloku i wydaje mi się, że jest szczęśliwy X.x
7. Mam 3 miesięcznego kota

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli goldenowi zapewnisz odpowiednią ilość ruchu to myślę, że może mieszkać w bloku. A jeśli będziesz robić tak jak piszesz, czyli dwie godzinki rano, po południu tak samo wieczorem godzina to myślę, że golden nie będzie się męczył.

Z doświadczenia wiem, że cocker spaniele to wspaniałe psa, ale czy w wyborze takiej rasy nie kierujecie się tylko wyglądem psiaka?

Link to comment
Share on other sites

odsyłam do tego działu
[url]http://www.dogomania.pl/forum/f25/jaka-rase-mam-wybrac-vol-2-a-124223/[/url]

wg mnie psa powinno się wybierać pod względem charakteru, a później powinien iść wygląd, do wyboru masz chyba ponad 300 ras psów do wyboru więc jest w czym wybierać, każdy ma inny wygląd i charakter. Ale myslisz chyba o psie R=R?

Link to comment
Share on other sites

Czego oczekuję od psa...?
Aby tolerował koty... Nie wiem już czy to kwestia socjalizacji, czy rasy.
Mój 3 miesięczny pers wychował się z szczeniakami i dorosłym psem...
I czy jakieś rasy lepiej lub gorzej znoszą zostawanie w domu? Czy to też kwestia wychowania?
A sierść - obojętnie.
Nie przeszkadzają mi kłaki w mieszkaniu, a z tego, co wiem, to długą sierść łatwiej posprzątać.
Więc może taka średnia, albo długa :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...