Jump to content
Dogomania

projekt hotelu- pytania czysto techniczne


Ewusek

Recommended Posts

Witam !

Chcialabym u siebie na posesji postawic budynek gospodarczy, w ktorym zrobiłabym hotelik.

Mysle o budynku 10-12 m długości i 5 szerokości, zeby wewnętrzne boksy miały szerokośc 2,5-3m x 2,5 długości z wybiegami długości ok 4-5 m,

Chcialabym aby budynek byl ogrzewany piecem olejowym, tylko zastanawiam sie co zrobic w wyjsciami na zewnatrz dla psow, zeby cieplo nie uciekalo ...
Myslalam, zeby wstawic takie samootwierajace sie drzwiczki, ale nie ma takich duzych jakie bym chciala, zeby przez nie zmiescil sie pies wielkosci bordoga, czy mastifa.
Nie zostawie dziur w scianie, zeby cieplo uciekało... zreszta nie zawsze wszystkie boksy beda zajete, wiec musi byc jakies zamkniecie.

Jaka podłogę w srodku zrobic ? czy robic odplywy ?

Czy macie projekt takiego psiego domku ???

z gory dziekuje za wszelkie rady.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ewusek- napisze Ci jak wyglada budynek gospodarczy byłych znajomych zaadoptowany od kilkunastu lat na hotel kojcowy.
W samym budynku są ustawione gotowe aluminiowe przegrody jak i wejscia,one są wmontowane na sróbach w scianach.Kiedy nie ma gosci hotelowych -stelaze są rozkręcane i skladane.
W srodku jest beton przed bokasami są porobione odpływy ktore kiedy zwierzęta są na zewnątrz czyszczone są z węza wodą i wszystkie nieczystosci plyną do szamba.
Kazdy pies na z zewnątrz wybieg ogrodzony siatką,wejscie nie jest wykonane z takiego okienka fajnego jakie mozna wmontowac do kotow bądz malych ras-bo dla duzych jak juz sama pisalas okien takich nie ma.
W sscianie są mini drzwi na wysokosc ok 70 cm.Drzwi wykonane z drewna na zapadke.
tylko juz nie pamieątam jakie bylo ogrzewanie.

Moim zdaniem najwiekszy problem to podłoga nie jestem"fanem " betonów.Poniewaz nie kazdy pies moze mimo poslania przebywac na posadzce betonowej.Z drugiej strony drewno-koszmar jesli chodzi o czystosc.
Najlepszym choc najdrozszym rozwiązaniem są bardzo mało slizgie płytki oraz ogrzewanie podlogowe.Plytki fantastycznie mozna wyszorowac,nawet splukac z węza a ogrzewnie wrazliwym psom nie zaszkodzi.

Link to comment
Share on other sites

moj znajomy kupil mate dla swin. Nie wiem dokladnie na czym to polega ale chyba cos w stylu yakiego ogrzewania podlogowego.

Ja mysle o szorskich kaflach w srodku, na zewnatrz, na dlugosci 1 m czcialabym miec deski, zeby piesek mogl sie wygrzewac i nie lezec na ziemi

Panele ogrodzeniowe aluminiowe - myslalam o takich ;-)

Tylko te drzwiczki....

Link to comment
Share on other sites

Ja do porodowki szukałam kiedys maty ktore zakłada sie na podłoge w oborach.Krowki w niebyle jakich oborach mają takie maty.
Nie powodują odlezyn,nie powodują gnicia raciczek,itp ...
Jesli chodzi o psy mysl,ze takie maty zdaly by egzamin doskonale.
Pies w koncu co jak co nie lezalby na betonie surowym bardzo zimnym,co rownie wazne łatwo mozna usunąc wszelkie zanieczyszczenia.
Takie maty nie są tanie- ale są duzo warte.
Ogrodzenia aluminiowe-super rozwiązanie:p
Natomiast fakt,drzwiczki to największy problem.
Ale wydaje sie,ze drewnianie chyba są najleszym pomyslem,w miare prostym do stworzenia,nie bedą az tak super drogie,chociaz teraz drzewo jest w cenie,ale bedą tez bezpieczne.Pozostaje kwestia aby w zimie nie było przewiewu.Ci moi byli znajomi mieszkają na wsi,wiec słomy mają pod dostatkiem.W zimie kiedy psy raczej nie "wygrzewały" sie zbyt dlugo na wybiegu,drzwiczki od zewnątrz byly osłoniete snopkiem słomy-dziwne rozwiązanie ale coz..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

[quote name='nalina']drzwiczki od zewnątrz byly osłoniete snopkiem słomy-dziwne rozwiązanie ale coz..[/quote]
U mnie na wsi widziałam jak tak słomą w zimie zasłaniali kurom wyjście na wybieg :razz: jakiś tam sposób jest ;) ale myślę, że ten sposób z zapadnią może być dobry, albo po prostu zwykłe drzwiczki, wtedy można korygować ile psy spędzają czasu na zewnątrz. Latem mogły by być otwarte cały dzień, a zimą powiedzmy na godzinkę/pół ...

Link to comment
Share on other sites

[B][I][CENTER]O! bardzo ciekawy temat :) tez od jakiegos czasu nosze sie z takim zamierem psiego hoteliku :) mam sporo ziemi :) ze tak powiem na odludziu :) za ok 5 lat bede sie tam budowac i wtedy tez mysle ze napewno powstanie hotelik :) ba na 100% to moje mrzenie :) [/CENTER][/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

budujemy, budujemy :-)
troszke wiekszy niz zakladalam, bo 21m x 8m :-) juz mamy wykopana dziure w ziemi pod fundamenty i do konca tygodnia jak dostaniemy mape do celow projektowych zrobimy fundamenty... jak dobrze pojdzie to na ferie bede mogla przyjac pierwszych pensjonariuszy :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ewusek']budujemy, budujemy :-)
troszke wiekszy niz zakladalam, bo 21m x 8m :-) juz mamy wykopana dziure w ziemi pod fundamenty i do konca tygodnia jak dostaniemy mape do celow projektowych zrobimy fundamenty... jak dobrze pojdzie to na ferie bede mogla przyjac pierwszych pensjonariuszy :-)[/QUOTE]

Świetnie !! :D Gratuluję i życzę udanej inwestycji !! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

W moich okolicach jest hotelik klimatyzowany,gdzie nie ma wyjścia na zewnątrz z kojców...wszystko odbywa się w środku...czyli wyjście z kojca na korytarz , potem przedsionek w prawo albo w lewo i dopiero wybieg...fakt że jest to trochę kłopotliwe bo psiaki trzeba charakterami dobierać i te zgodne razem wypuszczać ale doskonale się sprawdza. Przy okazji jaka socjalizacja dla niektórych wypieszczonych solistów...niewiarygodne, jak szybko psiaki się dogadują, a niewierna właścicielka na wideo ogląda poczynania swojej "bojaźliwej" kruszynki.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To ja się podłaczę do tematu.
Rozumiem że nie ma wymagań dot. wykształcenia do prowadzeneia tej działalności?
Może ktoś się orientuje czy sa jakies wymogi odnośnie samych kojców tj. np. wielkość, czy taki hotelik musi znajdowac się w jakiejs odległości od sąsiadów? Czy jakaś ustawa to reguluje?
Napiszcie proszę, bo w necie niewiele mozna znaleść w tym temacie.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='ewajanka']To ja się podłaczę do tematu.
Rozumiem że nie ma wymagań dot. wykształcenia do prowadzeneia tej działalności?
Może ktoś się orientuje czy sa jakies wymogi odnośnie samych kojców tj. np. wielkość, czy taki hotelik musi znajdowac się w jakiejs odległości od sąsiadów? Czy jakaś ustawa to reguluje?
Napiszcie proszę, bo w necie niewiele mozna znaleść w tym temacie.[/QUOTE]

Jeśli chodzi o wytyczne dotyczące wielkości pomieszczeń dla psa to znajdziesz w ustawie o prawach zwierząt. Z tego co pamiętam, minimum wynosi 4m2.
Z sąsiadami sprawy mają się tak, że lepiej spytać jak oni się na taki pomysł zapatrują. Pewnie będą kręcić nosami, a niestety pieski bardzo często "płaczą" nocami. Więc im dalej od domostw tym lepiej.
Jak do tej pory nie ma żadnych przepisów dotyczących hoteli dla psów. Nawet Inspekcja Weterynaryjna nie ma wytycznych. Podobno pracują nad ustawą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewajanka']
Rozumiem że nie ma wymagań dot. wykształcenia do prowadzeneia tej działalności?
Może ktoś się orientuje czy sa jakies wymogi odnośnie samych kojców tj. np. wielkość, czy taki hotelik musi znajdowac się w jakiejs odległości od sąsiadów? Czy jakaś ustawa to reguluje?
[/QUOTE]

[quote name='UMilki']Jeśli chodzi o wytyczne dotyczące wielkości pomieszczeń dla psa to znajdziesz w ustawie o prawach zwierząt. Z tego co pamiętam, minimum wynosi 4m2.
Z sąsiadami sprawy mają się tak, że lepiej spytać jak oni się na taki pomysł zapatrują. Pewnie będą kręcić nosami, a niestety pieski bardzo często "płaczą" nocami. Więc im dalej od domostw tym lepiej.
Jak do tej pory nie ma żadnych przepisów dotyczących hoteli dla psów. Nawet Inspekcja Weterynaryjna nie ma wytycznych. Podobno pracują nad ustawą.[/QUOTE]


Nie ma żadnych przepisów, dlatego jest bardzo dużo pseudohotelików...

W ustawie jest zapis, ze zwierze musi mieć zapewniony DOBROSTAN.
A dobrostan rozumiany jest jako miejsce dla zwierzecia, w którym może sie swobodnie położyć, swobodnie stanąć, swobodnie sie obrucić, musi miec dostep do swiezej wody i jedzenia - to wszystko...

Oczywiscie prowadzac usluge, ktora jest hotelowanie zwierzat trzeba miec zalozona dzialalnosc i miec odpowiednie PKD...

Jezeli chodzi o sasiadow - nie powinno ich to interesowac co robisz u siebie na dzialce. W Polsce nie ma norm ile psow moze miec jedna osoba...
Jest tylko jeden przepis dot. schroniska - 150 m od najblizszych zabudowan.
Hotel nie jest schroniskiem.
Azyl nie jest schroniskiem.
Przytulisko nie jest schroniskiem.

Warto miec swojego weta 24h/dobe pod telefonem...


Jezeli chodzi o mnie i moj hotelik to bedzie PENSJONAT. Nastawiam sie na jakosc a nie na ilośc. Bede miala 6 duzych boksów (po 9 m2) i 9 mniejszych (po 6m2) kazdy z osobnym wybiegiem + bedzie jeden wspolny wybieg ok 100 m2.
Budynek bedzie ogrzewany z dobra wentylacja, w kolorach pastelowych z obrazkami na scianach, okna dachowe, bo bezpieczniejsze....

Bedzie pomieszczenie socjalne i pokoik jak ktos bedzie chcial przenocowac...

Jesli chodzi o wyksztalcenie - ukonczylam zarzadzanie, studia podyplomowe z psychologii zwierzat, obecnie koncze socjologie i jestem hodowca ZKwP, mam podejscie do zwierzat i chce robic to co lubie, czyli zajmowac sie psami.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie za informacje.
Praca z psami to takie moje marzenie od dawna. Z racji tego że zamierzamy z mężem budować dom, zaczynam myśleć o założeniu hoteliku dla najbardziej potrzebujących, tych porzuconych, również z dogo psów.
Ale narazie załatwiamy formalności budowlane do budowy domu, więc z hotelikiem trzeba jeszcze niestety poczekać. Jakby co będę pisać.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam.
Ja też myślę o otworzeniu takiego hoteliku, ale boję się czy utrzymam się z prowadzenia tylko tej działalności, czy lepiej traktować taki hotelik jako dodatkową działalność. Wiem że to brzmi, jakby mi zależało tylko na pieniądzach ale ta kwestia też jest ważna, co myślicie o kwestii finansowej (tzw. martwe sezony)
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agusiazet']Dla dogomaniackich psów nie ma martwych sezonów, one potrzebują pomocy cały rok![/QUOTE]

To prawda, ale na takim hoteliku nie zarobisz kroci. Z drugiej strony musisz mieć odpowiednią ilość czasu by tymi psami się zająć. Chyba, że myślisz o profesjonalnym hoteliku. Wtedy inne ceny dla dogomaniackich psów, ale zawsze kilka kojców wolnych dla psów z zewnątrz i dla nich inne ceny. Dobrze gdy wtedy znamy się na szkoleniu psów, mamy kursy i układamy je prywatnym ludziom. Mój znajomy hoduje owczarki niemieckie i szkoli je dla policji, podobno nieźle na tym wychodzi :)
Uważam, że z kilku kojców zapełnionych psami z dogomani trudno będzie wyżyć. To takie moje zdanie, dodam, że hoteliku nie prowadzę... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...