Jump to content
Dogomania

Sposób na ciekawy spacer


Iss

Recommended Posts

W sumie też szukam ciekawych zabaw do wykorzystania podczas spaceru z moim psem.
Moje psisko bardziej niż bieganie woli wiszenie ząbkami na sznurku powieszonym na drzewie.
Nawet jak go trochę zmuszam do biegania (sama biegam, rzucam mu patyki), to i tak wyraźnie mu się to nudzi i sam zaczyna skakać na drzewo, a jak zeskoczy, to się patrzy na mnie - znaczy się "Pańcia, no gdzie ten sznurek?!"

Jak się tak porządnie zmęczy na tym sznurku :razz: to wraca do domu szczęśliwy i padnięty. Gorzej jest z doczyszczeniem go wokół pyska, bo od zaślinienia i padania pyskiem w trawę jest czarny :diabloti:

Chciałabym dodać, że nie zgadzam się z niektórymi tutaj osobami, które puszczają swoje psiaki na placu zabaw dla dzieci. Sama chętnie skorzystałabym razem ze swoim psem z różnych ślizgawek, płotków itd., ale ZNAM PRAWO, a ono zabrania wypuszczania psa w takich miejscach i uważam, że słusznie. Sami właściciele psów są sobie winni, choćby dlatego, że mało kto sprząta kupy po swoim psie (niektórzy się tłumaczą, że nie ma pojemników/koszy na kupy!).
Nie popieram też biegania po ławkach, bo chyba nikomu nie byłoby przyjemnie usiąść na zabłoconej ławce.

A co do parków dla psów...
Kilka osób pisało, że jest wiele wolnych terenów, niezagospodarowanych trawników w mieście, że to niewiele trzeba na jakieś płotki itd.
Skoro tak niewiele, to żaden problem zrobić to samemu! Ktoś przywiezie jakieś niepotrzebne belki, płotki, ktoś to wszystko skleci do kupy i tak można wspólnymi siłami zrobić coś dobrego! A tak każdy liczy na to, że ktoś wpadnie na pomysł, aby zwierzakom i ich właścicielom urozmaicać życie?!

Jeśli miałoby zrobić to miasto, to zawsze będzie drożej, bo będą jakieś przetargi, jakaś firma zarobi na samym grabieniu liści, układaniu belek.
Przecież można się "skrzyknąć" z dogomaniakami ze swojego miasta (zwłaszcza z większych miast może się to udać) i złożyć petycję do odpowiednich urzędów, może spółdzielni o możliwość zagospodarowania kawałka terenu, tzn. pomoc w postawieniu siatki (to chyba najwięcej będzie kosztować), na pewno miasto chętnie by się przyłożyło do jakiś koszy na odchody, a resztę, tzn. jakieś płotki, ławki można wygospodarować, kupić okazyjnie od producenta, kupić używane, poszukać na złomowisku (różne rzeczy się tam trafiają, nie tylko metal) itd.
No i oczywiście trzeba wtedy pamiętać, że to musi być co jakiś czas konserwowane. A przy okazji zrobić akcję, tzn. jakieś plansze, ogłoszenia o psach szukających domu itd.

I ja bym się w coś takiego zaangażowała w swoim mieście, ale nie znam nikogo ze swojego miasta, kto by się chciał przyłączyć do akcji.
Większość osób puszcza luzem swoje psy w miejskim parku i wszystkim psom to uchodzi... oprócz amstaffów, choćby nie wiem jak przyjaznych, spokojnych, zapatrzonych w swojego pana/panią i zabawę.

Dlatego, jeśli nie mam czasu, żeby jechać kilka kilometrów za miasto, to wypuszczam swojego psa na 10-metrowej taśmie, w parku, w miejscu, gdzie nikt nie chodzi - na szczęście są takie miejsca w moim parku.
Ale ostatnio stwierdziłam, że taśma jest za krótka :diabloti: - zaliczyłam swoim ryjkiem glebę, gdy pies nie dojrzał, gdzie spadł rzucony przeze mnie patyk :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

fajna zabawa w pijanego jelenia :D . tyle ze my nie umiemy komendy równaj itp. :eviltong:

[B]Zmienna[/B] - ja bym z checia cos takiego urzadzila niestety chyba nie ma rzadnego dogomaniaka z mojego miasta :shake: . U nas park dla psiaków jest tylko wlasnie nie ma rzadnych przeszkód :roll: . No a sama to raczej nie bede robila tych przeszkód , zeby na drugi dzien przyjsc i zobaczyc je popsute..

a co do zabaw ,
[B]berek[/B] - ja Puszka najpierw zabawiam zabawka ;D a potem mu ja zabieram i uciekam a on mnie goni i odwrotnie ;) . Bardzo fajna zabawa , tylko zmeczyc sie mozna :evil_lol: . jak pierwszy raz zaczelismy sie w to bawic to ja juz mialam dosc a Puszek wcale nie byl zmeczony.Jego wyraz pyska - "Pancia no wstawaj i dawaj mi to ! " :eviltong: .

bawimy sie równiez w [B]aport[/B]owanie . tylko nasze aportowanie wyglada tak ze ja mu rzucam pilke on po nia zasuwa , a potem nie chce mi oddac i zaczyna sie znów berek . chyba ze dam komende "oddaj" ;] .

po lawkach równiez skaczemy , ale jak Puszek nie ma zabloconych lap :P .
raz kazalam Puszkowi wskoczyc na dosc wysoka lawke - bo wiem ze potrafi - a Puszek nie jest zbyt duzy tak gdzies okolice kolana ;) . to facet co tam siedzial mial taka mine :eek: . :evil_lol:

[B]komendy[/B] równiez sobie robimy (: . na ulicy pies rabiacy "uklon" robi wrazenie . Puszkowi robilam uklon i ludzie mieli taka sama mine jak ten facet :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

park, w którym korzystam z ławek jest z typu takich, z których korzystają tylko menele i "zakochani" nastolatkowie. Obydwa te typy mają gdzieś czy ławka jest czysta czy brudna :evil_lol: jedni mają butelkę, inni siebie. ławki są tak zniszczone i stare, że nikt inny na nich nie będzie siadał :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kori']park, w którym korzystam z ławek jest z typu takich, z których korzystają tylko menele i "zakochani" nastolatkowie. Obydwa te typy mają gdzieś czy ławka jest czysta czy brudna :evil_lol: jedni mają butelkę, inni siebie. ławki są tak zniszczone i stare, że nikt inny na nich nie będzie siadał :cool1:[/QUOTE]

My korzystamy z podobnych:) Poza tym jak Marley ma brudne łapy to mu niekaże po nich skakać...

Link to comment
Share on other sites

[B]Pusiakowa[/B], czy możesz pokazać jakiś filmik, jak Twój pies robi "ukłon"?
Chętnie bym to zobaczyła :)
Puszek wygląda na fajnego psiaka, ma ciekawe umaszczenie. Pasują mu szeleczki! :)

Co do [U]skakania po ławkach[/U]: no może właśnie lepiej byłoby nie używać starych i zniszczonych ławek, bo pies może się skaleczyć o wystający gwóźdź, ostry kawałek drewna (drzazga)?! :crazyeye:
A jak potem pies ma odróżniać, że przez te ławki można skakać, a przez inne nie?

Tak w ogóle, to fajnie by było, jakby osoby uprawiające ze swoimi psami coś takiego jak agility powiedziały, z czego można zrobić ewentualnie jakieś przeszkody do przeskakiwania dla psiaków.
Wydaje mi się, że najlepiej byloby użyć drewna, ale pojęcia nie mam, jakiego rodzaju, aby było trwałe i bezpieczne. Dąb jest trwały, ale nie wiem czy się nadaje i jest drogi. Czasem można znaleźć jakiś słupek dębowy od pomostu, którego już nie ma - może można byłoby go wykorzystać?
Uczestniczący w zawodach agility muszą przecież gdzieś trenować, a na pewno nie w każdym mieście jest odpowiednio przystosowany teren, więc... gdzie trenujecie swoje psiaki? Robicie im jakieś własne "pole treningowe"?

Link to comment
Share on other sites

U mnie też żadnych przeszkód nie ma, żadnych psiarzy z dogo też nie :roll: Ale jako że mam małe psy, to robimy sobie przeszkody ze wszystkiego - pnie drzew, wystające większe kamienie, murki itp. Ostatnio znalazłyśmy zwalone drzewo w parku :razz: Sunie biegały po nim (czasem z kijkami w pyszczkach), siadały i kładły się, przechodziły pod nim itd. Godzinę po nim łaziłyśmy :evil_lol: Ławki też stosujemy, ale suńki nie biegają po nich, tylko pod nimi. Jak jest wolny plac zabaw to robimy tor przeszkód bez wchodzenia na przyrządy - tj bieg pod ławkami, slalom między prętami drabinek i tym podobne. Ostatnio zostawiono na placu koło terenów spacerowych betonowe, wodociągowe rury, chyba zostało im, kiedy coś remontowali. Nauczyłam psiaki przechodzenia przez nie jak przez tunel, chodzenie górą, wskakiwanie na nie z rozbiegu i tym podobne ;)

Podstawową zabawą jest też ganianie się i chowanie. Jak sunie bawią się ze sobą to ja chowam się im np. za najbliższe drzewo i wołam. Pędzą jak oszalałe :diabloti: To ważne szczególnie w przypadku młodszej suni, jest bardzo niezależna, dlatego cały czas uczę ją skupienia na mnie i wracania, za które są nagrody rzecz jasna :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zmienna'][B]Pusiakowa[/B], czy możesz pokazać jakiś filmik, jak Twój pies robi "ukłon"?
Chętnie bym to zobaczyła :)
Puszek wygląda na fajnego psiaka, ma ciekawe umaszczenie. Pasują mu szeleczki! :)


gdzie trenujecie swoje psiaki? Robicie im jakieś własne "pole treningowe"?[/quote]
dziekujemy za komplementy :loveu: . filmik postaram sie jutro nagrac ;) .


ja robilam w ogródku przeszkody do skakania z cegiel i polozonej na nich desce ;) .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kori']w parku można urządzić bieg przez ławki, albo po ławkach :lol: Super wrażenia, a jak się ludzie dziwują.

Wystarczy też czasem znudzonemu psu rzucić hasło: kot,kot, a będzie chętny do długiego biegu z pięknie napiętym torsem i wzniesionymi ciekawie uszami :evil_lol:[/quote]

Co do komendy..'kot"..to srednio dobry pomysł...:mad:
Zyj..i daj zyć innym...
Kotu tez...

Link to comment
Share on other sites

A ja z Birmą ćwiczę na "leśnej" siłowni :evil_lol:. Siłownia została zbudowana w środku lasu na polance przez ludzi z okolicy... zrobiona jest z najdziwniejszych rzeczy [np. sztangi to pręt zbrojeniowy z wiadrami zalanymi betonem :razz:], ale fajnie się tam ćwiczy z Birmą. A skąd młoda ma wiedzieć, przez którą ławkę może skakać a którą nie? Może tylko przez tą, którą ja jej pokażę :diabloti:.

Link to comment
Share on other sites

[B]Zmienna[/B] - jakos mi net muli dzis i filmik laduje sie strasznie dlugo :roll: . wiec moge dac zdjecia .
[IMG]http://i277.photobucket.com/albums/kk71/Martyna_018/Puszek/S6303098.jpg[/IMG]

[IMG]http://i277.photobucket.com/albums/kk71/Martyna_018/Puszek/S6303097.jpg[/IMG]

oto nasz uklonik :lol: .

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][B]cholinka[/B]
Śliczna psina! I jaka wychowana [IMG]http://1.1.1.5/bmi/static.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_biggrin.gif[/IMG][/QUOTE]
dziekuje :) .
[QUOTE][B]MickeyM[/B]
Ładny ukłon. [IMG]http://1.1.1.1/bmi/static.dogomania.pl/forum/images/smilies/love.gif[/IMG] [IMG]http://1.1.1.3/bmi/static.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_smile.gif[/IMG][/QUOTE]
dziekuje :) .
[QUOTE][B]bonsai_88[/B]
Może poćwicz z psem, żeby jeszcze głowę kładł na ziemi [IMG]http://1.1.1.2/bmi/static.dogomania.pl/forum/images/smilies/cool3.gif[/IMG][/QUOTE]
spróbujemy ;) .
[SIZE=1]umiemy jeszcze obrót ;P .[/SIZE]

a od poniedzialku bede uczyla go jakis nowych komend bo bede miala kliker :multi:. (ale tu sie rozwiklal temat o moim psie :evil_lol: )

Link to comment
Share on other sites

My praktycznie na każdym spacerku ćwiczymy aportowanie piłeczki. Ostatnio dużo ćwiczymy frisbee. Zawsze przy okazji frisbee ćwiczymy też trochę sztuczek ;) Widzę, że ktoś tu prosił o filmik z ukłonem, proszę bardzo :cool3:

[url=http://www.youtube.com/watch?v=pEjsHQWMIcg]YouTube - DIANA - ukłon[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']Ha.... a ja w końcu mam kliker [poprzedni zgubiłam :oops:]... mogę Birmę uczyć nowych sztuczek [a umie dużo :cool3:] i... uczyć Jagę czegokolwiek :lol:[/quote]
a ja bede miala w poniedzialek :multi: . i tez Puszka bede uczyla nowych sztuczek [tez umie duzo :cool3: ]

Link to comment
Share on other sites

[b]Pusiakowa[/b], fajny ukłon :)
A jak to dopracowaliście? Wykorzystałaś jego naturalne "odruchy", czy jakoś mu pokazywałaś, jak to zrobić? :)
Czy zawsze po zrobieniu dajesz mu nagrodę?
Jak Ci się uda, to jeszcze czekamy na filmik :razz:

U mojego Arniego z niektórymi sztuczkami idzie bardzo ciężko, bo jest niecierpliwy, a już zwłaszcza jak wie, że może dostać nagrodę :evil_lol:, natomiast bez nagrody "nie rozumie" w ogóle o co chodzi :diabloti:

togaa: [quote]Co do komendy..'kot"..to srednio dobry pomysł...
Zyj..i daj zyć innym...[/quote]
Zastanawiam się, co taki pies by zrobił, gdyby w pobliżu faktycznie był kot?!
Raczej psy nie kochają kotów i nie ma co udawać, że jest inaczej.
Arni trafił do mnie dorosły, jak miał już prawie 2 lata.
Co ciekawe, na początku bardzo żywo reagował na hasło "kot", "kotek" i w pełnej gotowości wskakiwał przednimi łapami na okno - co według mnie może świadczyć o tym, że poprzedni właściciel wykorzystywał tę komendę i być może szczuł psa na koty :lying:

W kwestii urozmaicania spacerów, zabaw z psem - pisałam z pytaniem o domowy wyrób przeszkód dla naszego pieska. Znalazłam ciekawy temat na forum agility - instrukcje, z czego i jak można zrobić takie przeszkody we własnym zakresie.
Oto adres wątku: [URL="http://www.agility**********/przeszkody,5/nasze-przeszkody-czyli-calkowicie-domowa-robota,4.html"]http://www.agility**********/przeszkody,5/nasze-przeszkody-czyli-calkowicie-domowa-robota,4.html[/URL]
Wątek ma wiele stron, które zawierają zdjęcia.
Takie na przykład przeszkody do przeskakiwania można zrobić z rurek pcv (jak lekkie, to można nosić ze sobą), stelaż do rękawa - z hula-hop, rękaw z grubszej folii, kółkiem do przeskakiwania może być opona - ta od roweru będzie miała większą średnicę.
Mnie cieszy fakt, że wątek ten rozpoczyna niejaka Gerwia, która trenuje swoją amstaffkę Dinę, a więc amstaffy też mogą się tego nauczyć :)
Ale najważniejsze, żeby to psom sprawiało radość, żeby to dla nich była zabawa, a nie tylko dla nas.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zmienna'][B]Pusiakowa[/B], fajny ukłon :)
A jak to dopracowaliście? Wykorzystałaś jego naturalne "odruchy", czy jakoś mu pokazywałaś, jak to zrobić? :)
Czy zawsze po zrobieniu dajesz mu nagrodę?
Jak Ci się uda, to jeszcze czekamy na filmik :razz:

U mojego Arniego z niektórymi sztuczkami idzie bardzo ciężko, bo jest niecierpliwy, a już zwłaszcza jak wie, że może dostać nagrodę [IMG]http://1.1.1.4/bmi/static.dogomania.pl/forum/images/smilies/evil_lol.gif[/IMG], natomiast bez nagrody "nie rozumie" w ogóle o co chodzi [IMG]http://1.1.1.5/bmi/static.dogomania.pl/forum/images/smilies/diablotin.gif[/IMG]
[/quote]
dziekuje :) .
pokazywalam mu smaczkiem przy podlodze i on sie wtedy kladl a ja mu podnosilam tylek a lapy kladlam ;) . i tak kilka razy potem jak juz zalapal o co chodzi to sie kladl tylko przednimi lapami a ja mówilam uklon i dawalam smaka ;) .
robilam tak przez kilka dni by go przywyczaic do tego ..
zazwyczaj daje mu nagrode za jakakolwiek komende itp. :eviltong:
no moze mi sie dzis uda :razz: .

mój pies bez nagrody tez nie rozumie o co chodzi . musze mu pokazac smaczkiem co musi zrobic i gdzie . ale za to ze smakami szybko sie uczy :diabloti: . bez smaków tez wychodzi , ale on wtedy taki niekumaty jest :shake:
a jesli wie ze dostanie nagrode to robi to najdokladniej jak moze itp. jednak kiedy nie mam nagrody czasem udaje ze niewie o czym mówie :angryy: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...