Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

ja też będę pewnie zamawiać Primexy, bo jakość tych wyrobów jest rewelacyjna. Moje psy jadły już niejedno mięcho i rózne mrożonki, ale tu wiem co podaję psom i jakoś mi z tym lepiej. I psom też. I wiem ze mam psy a nie kurczaki co muszą jeść kukurydzę. Barfem Primexu karmię WSZYSTKIE swoje psy, bez względu na użytkowość wystawową. Pies jest pies i ma jeść dobrze (czasem mam wrażenie ze jedzą lepiej niż my w domu ;) )
a jak zalecane mieliśmy dawkowanie? ano tak - Bazyl (45 kg) 900 g dziennie w tym warzywa/owoce 120 g, Pirania (30 kg) 600 g dziennie w tym 80 g warzywa/owoce, Panbazyl (34kg) 680 g dziennie w tym 90 g warzywa/owoce. z dniem postu w tygodniu. To jest 2%, ale że Panbazyl jest mlody, to mu zostawilam te 2%, Pirania jest za gruba, to zmniejszyłam jej dawkę do 1% (juz widac efekty odchudzania), Bazyl dostaje 1,5 %, bo one nie szaleją jakoś specjalnie, są raczej domowymi psami. Spokojnie im to starcza. Do tego jeszcze dochodzi maślanka, oliwa czy oleje, twaróg czasami i pestki z dyni, slonecznika i siemie lniane w papkach mixowane. Dzielę im na 2 porcje dawkę dzienną.

Link to comment
Share on other sites

Nie no, też nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Owszem, kupuję Primex i go chwalę, ale i tak podstawowym składnikiem jest normalne, kupione na targu mięso typu ogony cielęce, wołowe, korpusy kaczki, kurczaka, etc, etc. Myślę, że jednak nic nie zastąpi frajdy z gryzienia takich kości, a Primex to jednak głównie zmielone mięso z kością, frajda mała...

Tak więc nie popadajmy w skrajności... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']pewnie jest kilka "szkół" barfowania :)
A próbowałaś zamrozić podroby i dać mu po rozmrożeniu? Są psy co dopiero takie coś zjedzą.
[B]A ja dziś przytaszczyłam z Lublina z 9 kg gnatów za 1,70 zł za wszystko.... żałowałam, ze nie mam więcej rąk.
[/B]
a tak jesli już wyciągamy ciekawe tematy - to czy marchew zaliczamy do warzyw czy do owocow w papce? Pytam oczywiście jako mieszkanka Unii Europejskiej :)[/QUOTE]

[quote name='Bonsai']Nie no, też nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Owszem, kupuję Primex i go chwalę, ale i tak podstawowym składnikiem jest normalne, kupione na targu mięso typu ogony cielęce, wołowe, korpusy kaczki, kurczaka, etc, etc. Myślę, że jednak nic nie zastąpi frajdy z gryzienia takich kości, a Primex to jednak głównie zmielone mięso z kością, frajda mała...

Tak więc nie popadajmy w skrajności... ;)[/QUOTE]

wiesz, ja też bym chciała psom kupić i to i tamto, ale mam pewne ograniczenia mobilne. I szukam takiego dostawcy co by mi dowiózł na miejsce. Bo dla mojego stadka to nie jest wyjazd i zakupy kilku kg na miesiąc.... To już dość ciężkie zakupy. A z przystanku do domu mam ze 2 km przez łąki. Więc mogę sobie pozwolić tylko na "drobne" zakupy, bo Pudzian nie jestem.
a to zmielone mięso z kością jest rewelacyjne dla malych psów, w znaczeniu szczeniaków. Po co jakieś startery jak mozna dać psu to co jeść powinien. Ja swoje młode odchowałam na surowym mięsie już jak skończyły 2 tyg życia, ale nie miałam wtedy tak urozmaiconego asortymentu. Poza tym takie mielonki są dobre dla psów łapczywych, które nie gryzą a połykają.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl'] Bazyl (45 kg) 900 g dziennie w tym warzywa/owoce 120 g, Pirania (30 kg) 600 g dziennie w tym 80 g warzywa/owoce, Panbazyl (34kg) 680 g dziennie w tym 90 g warzywa/owoce.[/QUOTE]
Czyli łączysz mieszanki mięsno-kostne z warzywami i owocami?

[quote name='Bonsai']Nie no, też nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Owszem, kupuję Primex i go chwalę, ale i tak podstawowym składnikiem jest normalne, kupione na targu mięso typu ogony cielęce, wołowe, korpusy kaczki, kurczaka, etc, etc. Myślę, że jednak nic nie zastąpi frajdy z gryzienia takich kości, a Primex to jednak głównie zmielone mięso z kością, frajda mała...

Tak więc nie popadajmy w skrajności... ;)[/QUOTE]
Ja się ucieszyłam z tego dystrybutora primexowskiego barfu, bo u mnie jest mała róznorodność mięsa. Te gotowe mieszanki chciałabym traktować jako urozmaicenie, czyli kupować to, czego w sklepie nie dostanę - baraninę, koninę. Kurczaka czy indyka nie zamierzam kupować w postaci granulatu - to mogę kupić w mięsnym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl'] Poza tym takie mielonki są dobre dla psów łapczywych, które nie gryzą a połykają.[/QUOTE]

Żaden pies nie przeżuwa mięsa, bo uniemożliwia mu to szczęka, która może jedynie rozszarpywać. ;) Jednak pies z odpowiednim pH w żołądku jest w stanie strawić naprawdę spory kawał niepogryzionego mięsa. Do tego psy zostały stworzone, więc nie ma co się tym przesadnie przejmować. ;)

Jeśli Ci tak wygodniej, to ok, choć ja tam uważam, że dużo lepsze jest normalne mięsko - bo pies ma przy nim więcej roboty, czyście zęby, relaksuje się. A Primex traktuję tak jak filodendron - jako dodatek, dla urozmaicenia. I za to Primex bardzo chwalę. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vena&vivi']No ale z tym trawieniem to też trzeba jakoś psa przyzwyczaić bo ja jak od czasu do czasu psu podałam kość do gryzienia w ramach smaka to wydał niestrawione kawałki bądz wymiotował kawakami kośći.[/QUOTE]

No tak, trzeba przyzwyczaić - podawać żołądki do wyregulowania flory bakteryjnej. Gdy pies ma odpowiednie pH, to sobie spokojnie poradzi z różnymi kawałkami kośćmi, etc. Nieprzygotowany w ten sposób żołądek, będzie próbował pozbyć się tego, czego nie może strawić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Czyli łączysz mieszanki mięsno-kostne z warzywami i owocami?
[/QUOTE]
owoco-warzywa podaję oddzielnie, ale zawsze rano to robię, nie codziennie, a 2 razy w tygodniu, moze czasem 3. Do wieczora ewentualne problemytrawienne jeśli by sie pojawiły jestem w stanie kontrolować. Wieczorem dostają mięcho. A ganciory w stanie stałym też dostają rano, bo czasem bywa to co ponizej napisane. a rano kiepsko się budzić w okolicy wymiocin z gnatem w środku. Nie są to częste zdarzenia, ale jednak są. Jka się ma 1 psa jest łatwiej, bo on sobie spokojnie zjada, memła gnata, a jak jest więcej psów to jednak są wyścigi między nimi. I żołądek choć jest w stanie strawić te gnaty to jednak wydala zawartość. i dostają też gnaciory w sobotę wieczorem, bo niedziela jest u nich dniem postu.

[quote name='vena&vivi']No ale z tym trawieniem to też trzeba jakoś psa przyzwyczaić bo ja jak od czasu do czasu psu podałam kość do gryzienia w ramach smaka to wydał niestrawione kawałki bądz wymiotował kawakami kośći.[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bonsai']Żaden pies nie przeżuwa mięsa, bo uniemożliwia mu to szczęka, która może jedynie rozszarpywać. ;) Jednak pies z odpowiednim pH w żołądku jest w stanie strawić naprawdę spory kawał niepogryzionego mięsa. Do tego psy zostały stworzone, więc nie ma co się tym przesadnie przejmować. ;)[/QUOTE]

ahh, to dlatego Etna WCHŁANIA podroby, a nie je zjada przez gryzienie:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']owoco-warzywa podaję oddzielnie, ale zawsze rano to robię, nie codziennie, a 2 razy w tygodniu, moze czasem 3. [/QUOTE]
Oj, to już nie wiem, jak z tymi warzywami wybrnąć. Sądziłam, że skoro są gotowe mieszanki mięsno-kostno-warzywne, to znaczy że tak można, ale widzę że większość daje jednak oddzielnie.
Mnie takie domieszanie niewielkiej ilości warzyw do mielonki mięsno-kostnej, nawet codziennie, bardzo by pasowało, bo wtedy pies ma koopy takie normalne, zdrowe - i wszystko jest ok. Jak daję samo mięcho z kością to się robią sypkie, a jak podam oddzielne warzywa z podrobami, to po tym są luźnawe (zakładając, że je zje, bo ostatnio jakoś nie chce podrobów). Nie wymiotował już od bardzo, bardzo dawna - nawet nie pamiętam, kiedy. Generalnie nie ma z nim problemów trawiennych - jedynie takie, że okresowo wielu rzeczy nie chce jeść a innych nie chce jeść wcale.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Oj, to już nie wiem, jak z tymi warzywami wybrnąć. Sądziłam, że skoro są gotowe mieszanki mięsno-kostno-warzywne, to znaczy że tak można, ale widzę że większość daje jednak oddzielnie.
Mnie takie domieszanie niewielkiej ilości warzyw do mielonki mięsno-kostnej, nawet codziennie, bardzo by pasowało, bo wtedy pies ma koopy takie normalne, zdrowe - i wszystko jest ok. Jak daję samo mięcho z kością to się robią sypkie, a jak podam oddzielne warzywa z podrobami, to po tym są luźnawe (zakładając, że je zje, bo ostatnio jakoś nie chce podrobów). Nie wymiotował już od bardzo, bardzo dawna - nawet nie pamiętam, kiedy. Generalnie nie ma z nim problemów trawiennych - jedynie takie, że okresowo wielu rzeczy nie chce jeść a innych nie chce jeść wcale.[/QUOTE]

Kieruj się psem. :) Jeśli mieszkanka mięsa, kości i warzyw dobrze na niego działa, to spróbuj mu tak podawać. Ja nie podaję mu warzyw i owoców razem z kośćmi i mięsem, bo głównie podaję mu takie mięso i kości, że ciężko byłoby to zmieszać tak, by pies tknął warzywa. I pewnie z tego samego powodu większosc podaje wszystko osobno. Natomiast kupowałam kilka razy z Primexu indyka, wołowinę z kośćmi i warzywami i wszystko było ok, żadnych problemów.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, Bonsai. Na razie tak właśnie robię - konkretnie dodaję warzywa, owoce z oliwą albo jajko do zmielonych w maszynce do mięsa korpusów kurzych. Teraz mogę jeszcze domieszać do tej baraniny z kością z Primexu. Oczywiście nie zawsze codziennie. Chwilowo ma fazę na szyje indycze - chrupie aż miło - a są takie tygodnie a nawet miesiące, że na mięso indyka w ogóle nawet się nie obejrzy. Za to nie chce podrobów - a miesiąc czy dwa temu wsuwał razem z warzywami. Zawsze tak z nim było - miał fazę na kości wieprzowe i wtedy nic innego nie chciał jeść. Nigdy nie chciał jajek i znienacka wyżebrał talerz z surowym jajem pozostalym z panierowania kotletów - i wylizał go do czysta. Dałam mu tych jajek więcej - najadł się - i znowu koniec, już jajka nie ruszy. Może on to sobie bilansuje w jeszcze jakimś dłuższym okresie czasowym ;)

Link to comment
Share on other sites

najrozsądniej jest słuchać psa. On wie w końcu lepiej co chce jeść (całe szczęście, ze psy nie znają fastfoodów ;) ) To w końcu nic strasznego mieszać warzywa/owoce z mięchem czy gnatami czy podrobami. Co jest w żołądkach nieczyszczonych? Moze trochę bardziej strawione, ale jednak zielone

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']całe szczęście, ze psy nie znają fastfoodów ;) ) [/QUOTE]

Yyyyyyy.....:roll:Moj pies czasem sie ze mna wybierze do McDonalda i zawsze wyzebrze kawaleczek cheesburgera. Normalnie jest niejadkiem, a to swinstwo normalnie kocha. Mam troche z nim problem wychowawczy, za bardzo kocha inne pieski. Normalne smakolyki moge sobie o kant stolu rozbic kiedy spotykamy innego psa, ale cheesburger... nie ma poza nim swiata :mad: Ale jestem rozsadna i dostaje moze raz w tygodniu kawalek wielkosci mojego paznokcia. Tak tylko na smak ;)

Link to comment
Share on other sites

[IMG]http://i55.tinypic.com/2zp5imf.jpg[/IMG]
To jeden z moich psów - Panbazyl - zjada golonko cielęce Primexu.
To zdjęcie odnośnie wielkości i różnorodności produktów tej firmy. Dla małych psów pewnie będzie odpowiednie golonko z indyka extra.

Link to comment
Share on other sites

Oznajmiam, że morfologia zrobiona i wyszła wzorcowa.
Cieszę się aż w górę skaczę :D

Te golonko z indyka też jakieś duże...
Przynajmniej dla moich za duże.
Dla małych do pogryzienia z primexu są też skrzydła kacze.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiem hurtowo :)
Monia, podaj mi swój mail to zrobię ci plan żywienia dla twoich psów w oparciu o Primex.

Na zdrowy rozum, psy w naturze nie robiły separacji w jedzeniu, jak dorwały ofiarę, najpierw na przystawkę szedł żołądek i podroby - w tym treść żołądka, czyli rośliny. Potem zjadał resztę - mięśnie, kości, skórę... Więc myślę że nie ma powodu podawać warzyw osobno.

W ofercie Primexu poza mielonymi produktami są też większe "kawałki", np, szyje z kurczaka, ze strusia, kolanka cielęce, golonko indycze, szyje z gęsi i kaczki, kacze skrzydła...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sangoma']
W ofercie Primexu poza mielonymi produktami są też większe "kawałki", np, szyje z kurczaka, ze strusia, kolanka cielęce, golonko indycze, szyje z gęsi i kaczki, kacze skrzydła...[/QUOTE]

O, a gdzie można w takim razie pełną rozpiskę spojrzeć, bo oczywiście szyje strusie i golonka cielęce nie uszły mojej uwadze na Twojej stronie, ale reszty nie widzę - a pewnie można zamówić, tylko nie od ręki?

I drugie pytanie - czy kura, indyk w kawałkach z Primexu pochodzą z chowu ekologicznego?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sangoma']
Na zdrowy rozum, psy w naturze nie robiły separacji w jedzeniu, jak dorwały ofiarę, najpierw na przystawkę szedł żołądek i podroby - w tym treść żołądka, czyli rośliny. [/QUOTE]
No, ale te rośliny to były z amylazą i celulazą ;) (i z "podrobem" czyli żołądkiem ;))
Ja się nie czepiam - tylko pamiętam, że kiedyś była mowa o tym łączeniu miesno-kościowej mieszanki z warzywami - ale jakoś nie mogę tego znaleźć...
***
Podłączam się do pytania Bonsai - czy kurki i indyki Primexu (i inne powszechnie dostępne mięsa) są z chowu ekologicznego? Czym różnią się od tych w sklepie mięsnym?

Link to comment
Share on other sites

sorry ze zmieniam temat ale myśle ze to Was powinno zainteresować :-o

[url]http://www.grupy.otopr.pl/toksycznosc-substancji-stosowanych-do-zwalczania-pchel-imidaclopridfipronil-etc-,usn,5909372.html[/url]

dziś zakropiłam Tosce Fyprystem (skład fipronil). Nie pomyślałam i zrobiłam to w zamkniętym pomieszczeniu wieczorem. Teraz tak 2godz po siedze sobie na TV i czuje jakis nieprzyjemny posmak w jamie ustnej w wejściu do układu oddechowego. Wystraszyłam sie ze moze to bys od tego preparatu(?) jakies opary. Wpisalam w net fipronil zatrucie i wlasnie to co wkleilam wyskoczylo mi. Ale szok taka informacja ..:/ a ja nie wiem-mam nadzieje ze mi przejdzie i ze to nie od tego. Wietrze pokoj :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...