Jump to content
Dogomania

"Rasowe mieszańce", Ekokynologia - czyli czego ludzie nie wymyślą....


an1a

Recommended Posts

  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z tego co wiem, takie miksy są popularne w Stanach, ale nie przyświeca temu żadna wyższa ideologia, tylko po prostu moda. Twierdzenie, że takie psy są zdrowsze niż rasowe, to według mnie bzdura. Krzyżowanie międzyrasowe stosuje się między innymi u świń, aby uzyskać tzw. efekt heterozji, czyli wybujałości mieszańców. Mówiąc po polsku mieszańce wykazują się np. lepszą mięsnością lub wykorzystaniem paszy niż każde z rodziców. Dotyczy to cech ilościowych, takich jak masa ciała. Ta praktyka nie służy uzyskaniu zdrowszych czy szczęśliwszych zwierząt, tylko zwiększeniu opłacalności produkcji. Nie eliminuje się w ten sposób wad danej rasy. Ten cel, jak już ktoś napisał, osiąga się odpowiednim doborem i selekcją zwierząt w obrębie rasy. Myślę, że komuś marzy się po prostu rozkręcenie "biznesu" w Polsce i próbuje wykreować modę na "rasowe mieszańce".

Link to comment
Share on other sites

Cytat:
"[B]Rasowy mieszaniec?[/B]

To pies, który jest wynikiem skojarzenia dwóch rodowodowych psów, ale należących do różnych ras. Efektem jest rasowy, ale zdrowszy pies o przewidywalnym wyglądzie i cechach charakteru."


Co za idiota to pisał?
Czy ten człowiek uważa, że szczenię z krzyżówki rottweilera z labradorem będzie miało przewidywalny charakter?
Bzdura.
Nie dowiemy się czy będzie agrsywny czy łagodny, łatwo pobudliwy, czy flegmatyczny.
Tak samo, jak nie dowiemy sie tego u zwykłego kundelka. Dopóki nie podrośnie i nie pokaże swego charakteru.

Link to comment
Share on other sites

Oni ludziom wodę z mózgu robią:mad::angryy:
A załóżmy że taka zwyczajna rodzinka która nie ma bladego pojęcia o psach czyta że psy są idealne dostosowane do ich potrzeb i kupuje a potem okazuje się ze pies jest lękliwy lub agresywny i ląduje w schronisku:puppydog:
Hehe przeczytam to sobie jeszcze raz może to głupie ale jakoś mnie to śmieszy:evil_lol: kurcze ale oni piszą bzdurrrrrrrrrrrrrrrrry:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[COLOR=Green][B]Wspaniały jest ten tekst[/B][/COLOR] "Efektem jest rasowy, ale zdrowszy pies o przewidywalnym wyglądzie i cechach charakteru."
[B][COLOR=Green]Rasowy... zdrowy... o przewidywalnym wyglądzie

to nie jest fajne. Głupi, niepokojący żart
[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

Prochu nie wymyslili:shake:
A niby jak powstała większość ras - własnie przez krzyżowanie ras już istniejących. Tylko drobny szczegół - to wymaga czasu, wielu prób ( niestety nie wszystkie są udane) i ogromnej wiedzy i doświadczenia hodowlanego.A na końcu i tak decyduje szczęście i przypadek.
Wybranych i pożądanych cech ( trwałych i przekazywanych dziedzicznie)nie uzyskuje się przez proste kojarzenie dwóch osobników...
Mnie to śmierdzi amatorszczyzną i tyle:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']No i jeszcze to głupie gadanie, że w takich krzyżówkach wiadomo, jakie cechy będą one miały... No to kto mi powie jak będzie się zachowywał ON/husky? Będzie nastawiony na pracę z człowiekiem jak ON czy może będzie robił wszystko jak mu się podoba jak husky....[/QUOTE]

Szukaliśmy domu takiemu psu przez kilka miesięcy, i się nie znalazł. Pies odziedziczył chyba najgorsze cechy obojga rodziców :roll: skłonności do dominacji i charakterystyczne brutalne zabawy z człowiekiem (łapanie zębami) ONka, oraz wycie, ucieczki i kłusowanie po husky. Plus nadmiar energii skumulowany chyba z obu ras oraz niesamowitą sprawność (przełaził 2,5 m płot). Co z tego, że był śliczny... :roll:

A ekokynolodzy pewnie by twierdzili, że krzyżówka owa da psy o urodzie husky i posłuszeństwie owczarka. Rozczarowanie nabywców byłoby wręcz niewyobrażalne.

Link to comment
Share on other sites

Moja koleżanka z pracy kupiła bichonXjrt. Pojechała do chodofffczyni (hodują też BF przy KC :crazyeye: ), zobaczyła matkę (I pokolenie bichonXjrt) i ojca (JRT). Chodoffczyni zapewniła, że szczyle wyrosną na takie jak matka (bardziej biszonowata i ponoć słodka). A ten, którego wzięła wygląda na JRT z nieco dłuższym włosem. Tyle, że nie jest aż tak hiperaktywny. Na razie... :shake:

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie to jest błazenada funta kłaków nie warta, a jeśli ktoś takiego psa nabywa to mi się nasuwa tylko jedno że to snob i bezmózgowiec, który myśli jak tu sobie swoje własne ego nabić - bo niby kto inny kupi takiego zwierzaka??????? A o pomysłodawcach tego procederu nawet myśleć mi się nie chce bo bym ich odrazu :mad::mad::mad: ehhh szkoda słów :angryy:

Link to comment
Share on other sites

Jakie to żalowe.. Od kiedy mieszaniec/kundelek jest rasowy? Pewnie, będę marnować dwa rodowodowe, powiedzmy że yorka i chihuahuę i co wyjdzie? Rasowy mieszaniec? Ludzie, proszę was. LeCoyotte - mi to chodzi... Tylko, myślę co by autorowi/autorce napisać.
No ale - ludzie są przecież "bezbłędni", jak to się mówi.
:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nikki']Rodowodowe? O czym ty mówisz, kupili pewnie psa na bazarze i rozmnażają[/QUOTE]

To trzeba zrobić psikusa - skoro reklamują, że szczeniaki po rodzicach rasowych yorku i chi, to poproszę rodowody :diabloti: a co mi tu będą wciskać, rasowe mieszańce mają być a nie! :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...