Jump to content
Dogomania

Dopadła nas choroba Cushinga


kasia_r

Recommended Posts

Natusia,mazda73 

dzięki kochane,za wskazówki.Przy najbliższej wizycie podpytam weta o tarczycę i o karsivan,bo marwię się że pomimo tych wszystkich leków nie za bardzo widzę poprawę u mojej starowinki...zdarzyło się jej też w ostanim czasie,kilka razy nasikać w domu :( 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moja suka ma 15 lat. Jest sercowa, nerkowa, wątrobowa, trzustkowa, prawie ślepa i prawie głucha, ale chyba przestała być cushingowa. Ze względu na ogólny zły stan zdrowia vetoryl w kwietniu poszedł w odstawkę. Do dziś objawów ZC brak. Ale w maju pojawił się też problem z zachowaniem. Też nie chciała wychodzić, spała była bardzo apatyczna i też potrafiła sie "zawiesić". Doszło nawet do tego, że zaczęła sikać w domu. Wet powiedział, że najprawdopodobniej nie zdjae sobie już sprawy czy jest w domu czy na dworze. Zaordynował karsivan na dotlenienie mózgu. I mam nowego psa. Jakieś 5 lat jej ubyło. Jest pełna energii i na hasło spacer nagle odzyskuje słuch. Byłam w szoku i jestem szczęśliwa.

Porozmawiaj ze swoim wetem, może u Ciebie karsivan też jest wskazany

 

 

Mazda73- przepraszam, że Cię tak wywołuje na forum.

Czy mogłabyś podać jaką dietę stosowałaś w trakcie podawania Twojej suni Vetoryl.

Oraz obecnie (bez vetorylu)?

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich forumowiczów,

Mój kochany Walkerek jack russell terrier miał zdiagnozowanego Cushinga prawie 5 lat temu, piszę prawie, ponieważ 1 listopada minęłoby 5 lat odkąd dostawał Vetoryl.

Niestety odszedł od nas kilka dni temu - 6 października w wieku prawie 15 lat.

Chciałabym Wam dać nadzieję na to, że piesek z tą straszną chorobą może parę ładnych lat przeżyć.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

Ewa

Link to comment
Share on other sites

Mazda73- przepraszam, że Cię tak wywołuje na forum.

Czy mogłabyś podać jaką dietę stosowałaś w trakcie podawania Twojej suni Vetoryl.

Oraz obecnie (bez vetorylu)?

 

pozdrawiam

wet zalecił hillsa l/d i to jej dawałam. Ponieważ nigdy nie chciała jeść suchej karmy kuleczki zalewałam wrzątkiem i po 20 minutach były miękkie i nadawały się do jedzenia. Inna sprawa, że pies nie chciał ich jeść i musiałam ją karmić pojedynczymi kuleczkami, ale jakoś jadła. Dolewałam też łyżeczkę oleju, bo miała problem z kupą.Przez pierwsze trzy miesiące wmuszałam w nią tylko hillsa, bo wyniki wątrobowe były straszne i nie było zmiłuj. Później dostawała biały ser, czasem żółtko albo chudą rybę na pół ugotoaną. Gotowałam jej też ryż z marchewką i indykiem. Inne mięso powodowało rozwolnienie. Ale to jadła czasami, kilka razy w miesiącu. Podstawą jest hills. Oprócz tego jadła i je nadal bardzo dużo surowych warzyw, które uwielbia. Najlepsza jest marchewka, papryka, rzodkiewka. Generalnie wszystkie twarde i chrupiące. Czasami dostała troszkę kefiru lub jogurtu. Bywało tak, że przez cały tydzień jechała na surowych warzywach, bo hillsa jeść nie chciała. Sucha karma cały czas stoi w misce i jak jest naprawdę głodna to je suche i twarde kulki. Do gotowanego jedzenia dodawałam jej siemię lniane, ale pod warunkiem, że nie dostawała tego rano, żeby nie łączyć z siemienia z podawaniem leków. Oprócz tego do każdego jedzenia dodaję jej sproszkowane skorupki jajek

A stan wątroby nauczyłam się określać po wyglądzie kupy. Teraz kiedy mąż albo syn wracają ze spaceru to już sami meldują: była kupa normalna, albo taka, albo taka

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich forumowiczów,

Mój kochany Walkerek jack russell terrier miał zdiagnozowanego Cushinga prawie 5 lat temu, piszę prawie, ponieważ 1 listopada minęłoby 5 lat odkąd dostawał Vetoryl.

Niestety odszedł od nas kilka dni temu - 6 października w wieku prawie 15 lat.

Chciałabym Wam dać nadzieję na to, że piesek z tą straszną chorobą może parę ładnych lat przeżyć.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

Ewa

nam w kwietniu stuknie 5 lat, więc chyba trzeba jakiś tort zmajstrować :))

Link to comment
Share on other sites

wet zalecił hillsa l/d i to jej dawałam. Ponieważ nigdy nie chciała jeść suchej karmy kuleczki zalewałam wrzątkiem i po 20 minutach były miękkie i nadawały się do jedzenia. Inna sprawa, że pies nie chciał ich jeść i musiałam ją karmić pojedynczymi kuleczkami, ale jakoś jadła. Dolewałam też łyżeczkę oleju, bo miała problem z kupą.Przez pierwsze trzy miesiące wmuszałam w nią tylko hillsa, bo wyniki wątrobowe były straszne i nie było zmiłuj. Później dostawała biały ser, czasem żółtko albo chudą rybę na pół ugotoaną. Gotowałam jej też ryż z marchewką i indykiem. Inne mięso powodowało rozwolnienie. Ale to jadła czasami, kilka razy w miesiącu. Podstawą jest hills. Oprócz tego jadła i je nadal bardzo dużo surowych warzyw, które uwielbia. Najlepsza jest marchewka, papryka, rzodkiewka. Generalnie wszystkie twarde i chrupiące. Czasami dostała troszkę kefiru lub jogurtu. Bywało tak, że przez cały tydzień jechała na surowych warzywach, bo hillsa jeść nie chciała. Sucha karma cały czas stoi w misce i jak jest naprawdę głodna to je suche i twarde kulki. Do gotowanego jedzenia dodawałam jej siemię lniane, ale pod warunkiem, że nie dostawała tego rano, żeby nie łączyć z siemienia z podawaniem leków. Oprócz tego do każdego jedzenia dodaję jej sproszkowane skorupki jajek

A stan wątroby nauczyłam się określać po wyglądzie kupy. Teraz kiedy mąż albo syn wracają ze spaceru to już sami meldują: była kupa normalna, albo taka, albo taka

 

Dzięki Mazda73.

 

Mój pies też je hills'a ale k/d (nerki) oraz w/d.Tak zalecił wet ze względu na białkomocz i okropną nadwagę.

Na wątrobę : Zentonil (1 h przed jedzeniem), Ursopol ( z jedzeniem) i sylimarol( na dobranoc).

Nie pomyślałam, że skorupki można jeszcze dodać.

 

Czy masz jakiś przelicznik ile tych skorupek sypać do karmy?

 

Hmm- a co z tymi kupami? - jeśli nie da się tego opisać to proszę o priv :)

Link to comment
Share on other sites

Jesteśmy po kolejnych badaniach kortyzolu.

Moja sunia przyjmuje vetoryl 6tydz, dawkę 20mg

kortyzol wynosi 126 nmol/l przy normie do 165,5

ALP spadło z 1800 na 1247,0  niezanacznie spadł tez aspat, ale niestety alat sie podniósł troche do 590,0 u/l

My głownie przyjmujemy vetoryl na watrobę, poczatkowo  ALP wynosiło 2600, teraz spada cho nadal jest wysokie.

Gdzieś czytałam , ze po 2 mieisacach próby watrobowe mają sie poprawiać, wiec moze ten alat też zacznie spadać.

kreatynina jest ciut ponizej normy 0,6 mg/dl przy normie  0,8    1,7

mocznik 18,0 mg/dl  przy normie  20   45

Martwi mnie to, ze sunia załatwia sie na rzadko ( raz dziennie) i ma dosy jasny stolec, podaje jej osłonowo polpraol max.

A moze powinnam jej zmniejszyć dawke vetorylu na 10mg, waga psa 10kg.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Mazda73.

 

Mój pies też je hills'a ale k/d (nerki) oraz w/d.Tak zalecił wet ze względu na białkomocz i okropną nadwagę.

Na wątrobę : Zentonil (1 h przed jedzeniem), Ursopol ( z jedzeniem) i sylimarol( na dobranoc).

Nie pomyślałam, że skorupki można jeszcze dodać.

 

Czy masz jakiś przelicznik ile tych skorupek sypać do karmy?

 

Hmm- a co z tymi kupami? - jeśli nie da się tego opisać to proszę o priv :)

Ja na watrobę podawałam ornityl i sylimarol. Aktualnie testujemy hepadol, który ma bogatszy skład. 

Jeśli chodzi o skorupki, to uzgodniłyśmy z wetem, że będzie dostawała małą łyżeczkę dziennie pomieszaną z karmą przy jednoczesnym kontrolowaniu poziomu wapnia.

 

A z kupami to różnie bywa. Ważny jest kolor i konsystencja. Normalnie jest jasnobrązowa. Jeśli robi się bardzo ciemna i rzadka, to znaczy, że coś z wątrobą i wtedy ścisła dieta i tylko hills bez żadnych domowych urozmaiceń. Natomiast kiedy kolor jest normalny, a konsystencja luźna to znaczy, że coś z trzustką i gdzieś było za dużo tłuszczu. Wtedy też dieta i do tego  przez kilka dni enzymy trawienne. Przez tych kilka lat nauczyłam się obserwować. Poza tym mam dobrego weta z którym mogę przedyskutować każdy problem i szukać różnych rozwiązań

 

Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłam opisami, ale starałam sie robić to delikatnie

Link to comment
Share on other sites

Moja suka ma 15 lat. Jest sercowa, nerkowa, wątrobowa, trzustkowa, prawie ślepa i prawie głucha, ale chyba przestała być cushingowa. Ze względu na ogólny zły stan zdrowia vetoryl w kwietniu poszedł w odstawkę. Do dziś objawów ZC brak. Ale w maju pojawił się też problem z zachowaniem. Też nie chciała wychodzić, spała była bardzo apatyczna i też potrafiła sie "zawiesić". Doszło nawet do tego, że zaczęła sikać w domu. Wet powiedział, że najprawdopodobniej nie zdjae sobie już sprawy czy jest w domu czy na dworze. Zaordynował karsivan na dotlenienie mózgu. I mam nowego psa. Jakieś 5 lat jej ubyło. Jest pełna energii i na hasło spacer nagle odzyskuje słuch. Byłam w szoku i jestem szczęśliwa.

Porozmawiaj ze swoim wetem, może u Ciebie karsivan też jest wskazany

pomimo ze wyniki na kortyzol sa jak powiedziala wetka,ksiazkowe i pozostale tez sa OK to stan suni jest zly :( praktycnie caly czas spi jest apatyczna,nie reaguje na wolanie,czesto stoi na lapkach i nic do niej nie dociera,niekiedy drzy,tak jakby bylo jej zimno i zaczela juz notorycznie sikac po domu.Vetoryl 10 mg dostaje od ok 50 dni ..od tygodnia podaje jej tez Karsivan,ale nie widze zadej poprawy ...pomimo tego ze schudla ok 0,5 kg wazy teraz 6 kg ciezko jej wejsc po schodach,musze uwazac zeby nie spadla....oprocz Vetyrolu i Karsivanu dostaje rowniez tabletki na watrobe  raz diennie pol tabletki i na serduszko rano pol i cwiartke i wieczorem polowke ,godzine przed jedzeniem...Wydaje mi sie ze wlasnie te leki na serce nie sa dla niej dobre i to po nich tyle spi...ale skoro wszystkie wyniki sa takie dobre to dlaczego jest tak zle?....jestem zalamana,boje sie ze moge ja stracic :( Moze ktos mi doradzi co moglaby jeszcze zrobic aby pomoc mojej suni...dodam jeszcze, ze pije okolo szklanki wody i raczej ma apetyt chociaz nie przesadny....stan skory i siersci tez sie poprawil...wiec dlaczego marnieje w oczach? :( ....bede wdzieczna za wszystkie sugestie i rady...pozdrawiem ...

Link to comment
Share on other sites

A moze to połączenie leku na serce z vetorylem na nia źle wpływa? W ulotce jest napisane, ze nie wszystkie leki nasercowe mozna łączyc z vetorylem.

 

 

  • W przypadku, gdy trilostan jest stosowany łącznie z diuretykami oszczędzającymi potas lub inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), należy wziąć pod uwagę ryzyko hiperkaliemii. Przy równoczesnym stosowaniu wyżej wymienionych leków, lekarz weterynarii powinien dokonać oceny bilansu korzyści/ryzyka, ponieważ u psów leczonych równocześnie trilostanem i inhibitorami ACE zanotowano kilka przypadków zgonów (również nagłych)

Link to comment
Share on other sites

Czy orientuje się ktoś, gdzie w w Polsce od listopada ma być dostępny Vetroyl...?

Chodzi mi o to w jakich miejscach będzie można go normalnie kupić, w aptekach...???

 

 

Poszukuję też paczki Vetorylu 120 mg, zna ktoś jakieś namiary w normalnej cenie...?

Link to comment
Share on other sites

pomimo ze wyniki na kortyzol sa jak powiedziala wetka,ksiazkowe i pozostale tez sa OK to stan suni jest zly :( praktycnie caly czas spi jest apatyczna,nie reaguje na wolanie,czesto stoi na lapkach i nic do niej nie dociera,niekiedy drzy,tak jakby bylo jej zimno i zaczela juz notorycznie sikac po domu.Vetoryl 10 mg dostaje od ok 50 dni ..od tygodnia podaje jej tez Karsivan,ale nie widze zadej poprawy ...pomimo tego ze schudla ok 0,5 kg wazy teraz 6 kg ciezko jej wejsc po schodach,musze uwazac zeby nie spadla....oprocz Vetyrolu i Karsivanu dostaje rowniez tabletki na watrobe  raz diennie pol tabletki i na serduszko rano pol i cwiartke i wieczorem polowke ,godzine przed jedzeniem...Wydaje mi sie ze wlasnie te leki na serce nie sa dla niej dobre i to po nich tyle spi...ale skoro wszystkie wyniki sa takie dobre to dlaczego jest tak zle?....jestem zalamana,boje sie ze moge ja stracic :( Moze ktos mi doradzi co moglaby jeszcze zrobic aby pomoc mojej suni...dodam jeszcze, ze pije okolo szklanki wody i raczej ma apetyt chociaz nie przesadny....stan skory i siersci tez sie poprawil...wiec dlaczego marnieje w oczach? :( ....bede wdzieczna za wszystkie sugestie i rady...pozdrawiem ...

Moja suka waży około 7,5 kg. jak zaczynałam podawać karsivan to zaczynałm od dawki uderzeniowej 2x1 tab. przez tydzień, teraz jest to 2x0,5 tab. Efekty były widoczne chyba już po tygodniu. Ale jeśli u Ciebie nie ma efektów, to możliwe, że przyczyna jest gdzie indziej

Mój pies też jest sercowy Podczas przyjmowania vetorylu mogła dostawać tylko cardisure (2x2,5mg), furosemid 2 x dziennie i prilactone 1x 0,5. Innych leków nasercowych ze względu na vetoryl przyjmować nie mogła. Chociaż furosemid i prilactone to raczej moczopędne niż nasercowe. Teraz po odstawieniu vetorylu zostały dołączone inne (nazw sie jeszcze nie nauczyłam; biala okrągła i żółta podlóżna) Możliwe, że to połączenie leków tak na nią działa

Na 6 kg szklanka wody to tak prawie na styk. Mogłaby pić więcej. Ja mam przeliczać 50 ml na kilogram masy ciała. Tak mi kazał wet.

a jak wyniki nerkowe; mocznik i kreatynina

Link to comment
Share on other sites

Już i teraz Vetoryl jest dostępny u niektórych weterynarzy i sklepach zoologicznych, wszystko tylko kwestia ceny...

Bo co mi to da, że dozwolona będzie sprzedaż tego leku w Polsce oficjalnie, jak ten sam weterynarz będzie miał Vetoryl w tej samej cenie jak do tej pory...

 

Ja od roku kupuje Vetoryl w sklepie zoologicznym w Krakowie 60 mg po 340 zł. za opakowanie i dzielę każdą kapsułkę na trzy części, żeby wychodziło taniej.

http://www.zookrak.com/

 

 

I kilka przykładów, żeby nie być gołosłownym, że już teraz Vetoryl jest u Weterynarzy i można go kupić na przykład w:

 

http://dobryweterynarz.wroclaw.pl/6_Kontakt.html

http://luxvet24.pl/

http://www.dermawet.com/

Link to comment
Share on other sites

Zamawiając wczoraj lek i obdzwaniając gabinety wet. po Polsce, sam usłyszałem w dwóch miejscach, że za miesiąc będą mieli już inne ceny. A gdy spytałem o to jak dużo one spadną, to nikt nie potrafił mi odpowiedzieć... W sumie się nie dziwie, bo pewnie jeszcze sami nie znają cen...

No ale zobaczymy jak to będzie w rzeczywistości z tymi cenami Vetorylu..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...