Jump to content
Dogomania

Dopadła nas choroba Cushinga


kasia_r

Recommended Posts

[quote name='Nicolette1'][COLOR=#0000ff]malawaszka ma rację. 4 lata temu moja wtedy 11-to letnia sunia miała robione kompleksowe badanie krwi. ALT miała podwyższony, inne w normie. A nawet bardzo dobre. Jeśli pies waży ponad 40 kg to powinien brać Epato 800. To lek weterynaryjny. Na zmianę z Essentiale Forte. To lek z apteki, bardzo dobry. Regeneruje wątrobę. Jeden dzień Epato, drugi dzień Essentiale Forte i tak na zmianę. Po miesiącu zrobiliśmy ponowne badanie krwi z ukierunkowaniem na próby wątrobowe i ALT był dużo niższy. Ja też się zastanawiam co skłoniło tę panią weterynarz do podejrzeń o Cushinga. Tu wszyscy mają lub mieli do czynienia z Cushingiem. [/COLOR][COLOR=#0000ff]Przy Cushingu pies bardzo dużo pije i sika. Jak z hydrantu, jak napisała jedna z właścicielek chorego psiaka. Nasza tak sikała. Ma wzmożony apetyt, łysienie, szczególnie po bokach, obwisły, powiększony brzuszek. I złe wyniki badań - fosfataza alkaliczna ponad 1000 lub więcej. Więc Twój pies nie ma Cushinga. Ma prawdopodobnie problem z wątrobą. Ja oprócz USG robiłam naszej suni prześwietlenie ciałka. I ciesz się, że to nie Cushing. Raczej zmieniłabym weterynarza...Przychodnię weterynaryjną.
Pozdrawiam.
[/COLOR][/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]Zapomniałam dodać, że ciężar właściwy moczu przy Zespole Cushinga jest 1.000 czyli mocz jest jak woda. Nerki nie zagęszczają moczu i dlatego pies bardzo dużo pije i sika.
Pozdrawiam.
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Tak, robiliśmy badanie moczu, oto zdjęcie wyników: [url]http://imageshack.us/photo/my-images/849/sikunorka.jpg/[/url] - ja nie wiem z tego nic, ale wetka mówi, że potwierdzają jej podejrzenia co do Cushinga. Badanie moczu robiliśmy (jak i USG) bo zdarzyło mu się siknąć krwią - jak już pisałam leczyliśmy później zapalenie pęcherza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='socurek']Tak, robiliśmy badanie moczu, oto zdjęcie wyników: [URL]http://imageshack.us/photo/my-images/849/sikunorka.jpg/[/URL] - ja nie wiem z tego nic, ale wetka mówi, że potwierdzają jej podejrzenia co do Cushinga. Badanie moczu robiliśmy (jak i USG) bo zdarzyło mu się siknąć krwią - jak już pisałam leczyliśmy później zapalenie pęcherza.[/QUOTE]

aa to nie psałaś, że robiliście już stosunek kortyzolu do kreatyniny w moczu - to badanie powinno się robić z 3 próbek, a przynajmniej z dwóch, ale rzeczywiście z tej jednej wyszło, że może być ZC - tylko pojęcia nie mam czy zapalenie pęcherza może wpłynąć na wynik tego badania

Link to comment
Share on other sites

socurek-mając do dyspozycji tylko bdadanie moczu mozna stwierdzić że NA CUSHINGA TO NIE WYGLADA.przy zc alat może byc niski jak pisały ptrzedmówczynie to ap jest wysokie.za to w moczu mozna stwierdzic zasadowe ph i niski -czyli poniżej 1,010 cięzar moczu.
no ale zc tez trzeba wykluczyć.więc pewnie lekarz zaproponuje dalsze testy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']socurek-mając do dyspozycji tylko bdadanie moczu mozna stwierdzić że NA CUSHINGA TO NIE WYGLADA.przy zc alat może byc niski jak pisały ptrzedmówczynie to ap jest wysokie.za to w moczu mozna stwierdzic zasadowe ph i niski -czyli poniżej 1,010 cięzar moczu.
no ale zc tez trzeba wykluczyć.więc pewnie lekarz zaproponuje dalsze testy[/QUOTE]

a stosunek kortyzolu do kreatyniny w moczu też nie? bo wg mnie o ile dobrze zinterpretowałam to może być
[url]http://www.laboklin.pl/pdf/pl/wetinfo/aktualnosci/2008_02_Cushing.pdf[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ale jest coś nie OK z tymi wynikami? Kurczak, badania krwi u weta zostały... Jutro będziemy robić to badanie, to poproszę, żeby dały wyniki...
Pies wygląda tak (jeszcze nie zauważyłam, żeby cokolwiek się zmieniło w jego fizjonomii):
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/41/wp20130609054.jpg/"][IMG]http://img41.imageshack.us/img41/9742/wp20130609054.jpg[/IMG][/URL]
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/829/wp20130609018.jpg/"][IMG]http://img829.imageshack.us/img829/8896/wp20130609018.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Drodzy Dogomaniacy,

Moja suczka ma 8 lat. Od dłuższego czasu cierpi na otyłość. Pierwotnie lekarz podejrzewał cukrzyce. Twierdził też, że to wina pokarmu i małej ilości ruchu. Dopiero teraz, po około 3latach okazało się żę ma niedoczynność tarczycy. Doszli do tego m.in. po tym, że sierść nie odrastała po zabiegu wycinania guzków. Jednak leczenie tarczycy forthyronem nie przynosi skutków. Zaczęto podejrzewać Cushinga. Zrobiliśmy test hamowania deksometazonem. Kortyzol po podaniu deksametazonu podskoczył 2x. Chcemy leczyć naszą suczkę vetorylem, ale z weterynarzami w Toruniu jest ciężko. Nie wiedzą jak dokładnie postępować teraz i jakie poczynić kroki. Tu też kieruję do Was pytanie, sądząc że coś doradzicie mając doświadczenie ze swoimi pupilami. Czy zamawiać Vetoryl? (jak wygląda dawkowanie). Mój pies waży ponad 40kg. Czy podczas podawania vetorylu odstawia się inne leki? np. te na tarczycę? Co jeszcze możemy zrobić żeby pomóc naszemu ukochanemu pieskowi?

Dziękuję z góry za waszą pomoc.

Link to comment
Share on other sites

[B]malawaszka[/B] oczywiście że zc wykluczyc nie mozna ale stawiac diagnoze od razu po wyniku stos kortyzolu do kreatyniny to tak moim skromnym zdaniem ,nie bardzo.z dotychczasowymi "cushingowcami"z jakimi miałam do czynienia to przeważnie objawy-nazwimy to "klasyczne.
[B]socurek[/B] nie bardzo rozumiem co to znaczy odczyn kwasny(moim zdaniem powinno byc podane konkretne ph np.5,5 czy 6),niewłasciwa jak widzisz jest obecnosc w dużej ilosci ertrocytów i nabłonków wielokatnych.stąd pytanie-czy twój psiak jest bez jajeczny?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='socurek']Ale jest coś nie OK z tymi wynikami? Kurczak, badania krwi u weta [COLOR=#0000ff][/COLOR]zostały... Jutro będziemy robić to badanie, to poproszę, żeby dały wyniki...
Pies wygląda tak (jeszcze nie zauważyłam, żeby cokolwiek się zmieniło w jego fizjonomii):
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/41/wp20130609054.jpg/"][IMG]http://img41.imageshack.us/img41/9742/wp20130609054.jpg[/IMG][/URL]
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/829/wp20130609018.jpg/"][IMG]http://img829.imageshack.us/img829/8896/wp20130609018.jpg[/IMG][/URL][/QUOTE]

[COLOR=#0000ff]Oglądałam wyniki badania moczu i rozmawiałam z lekarką Figi. Jest dość oblatana w Cushingu. W/g niej stosunek kortyzolu do kreatyniny może wskazywać na ZC...może ale nie musi. Norma jest od 0,01 do 26 a tu wychodzi 60. Te badania były robione przed podaniem antybiotyków? Sam kortyzol w moczu też jest wysoki. Dobrze by było powtórzyć badanie moczu, ale z dokładnym opisem, bo tu go nie ma. Sam wynik też nie jest najlepszy. I test hamowania też lepiej zrobić. [/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Justi_ne']Drodzy Dogomaniacy,

Moja suczka ma 8 lat. Od dłuższego czasu cierpi na otyłość. Pierwotnie lekarz podejrzewał cukrzyce. Twierdził też, że to wina pokarmu i małej ilości ruchu. Dopiero teraz, po około 3latach okazało się żę ma niedoczynność tarczycy. Doszli do tego m.in. po tym, że sierść nie odrastała po zabiegu wycinania guzków. Jednak leczenie tarczycy forthyronem nie przynosi skutków. Zaczęto podejrzewać Cushinga. Zrobiliśmy test hamowania deksometazonem. Kortyzol po podaniu deksametazonu podskoczył 2x. Chcemy leczyć naszą suczkę vetorylem, ale z weterynarzami w Toruniu jest ciężko. Nie wiedzą jak dokładnie postępować teraz i jakie poczynić kroki. Tu też kieruję do Was pytanie, sądząc że coś doradzicie mając doświadczenie ze swoimi pupilami. Czy zamawiać Vetoryl? (jak wygląda dawkowanie). Mój pies waży ponad 40kg. Czy podczas podawania vetorylu odstawia się inne leki? np. te na tarczycę? Co jeszcze możemy zrobić żeby pomóc naszemu ukochanemu pieskowi?

Dziękuję z góry za waszą pomoc.[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]A jak by tak się wrócić o 10 stron wstecz...np. od strony 37 do 43? Tam jest wszystko dokładnie opisane. Vetoryl można zamawiać w Anglii na polską receptę. Na stronie [url]http://www.petdrugsonline.co.uk/p-3100-vetoryl-capsules-60mg.aspx?VariantID=5724[/url]
Na recepcie muszą być imię pieska, waga pieska, data urodzenia lub wiek psa, wyraźnie napisana nazwa leku, np. Vetoryl capsules 60 mg, Twoje nazwisko i adres (na ten adres przyślą lek) wszystkie pieczątki i nazwisko weterynarza wystawiającego receptę. Zaczyna się podawanie Vetorylu od 60 mg. Podaje się 1 raz dziennie podczas porannego posiłku, około 8 rano, bo wtedy jest największe stężenie kortyzolu we krwi. W/g wagi...zależy jak zareaguje na 60 mg...chyba powinien dostawać 120 mg...tam na tej stronie jest też opisane dawkowanie leku w/g wagi. Inne leki można podawać. Nasza brała leki na wątrobę i oprócz tego Vetoryl. Niedoczynność tarczycy może być pochodną ZC. Pies podczas brania vetorylu musi być na diecie wysokobiałkowej. To ważne, bo straci białko czyli kreatyninę z krwi. Czyli mięsko wołowe lub indycze a do tego ryż, marchew..zależy co pies lubi. Biały ser z miodem zamiast jednego posiłku, jajko na twardo dla urozmaicenia diety. Jeśli nie masz znajomych w Anglii, którzy mogą zamówić i opłacić lek, to płacić można przez konto PayPal w PLN lub kartą kredytową też przez to konto. To jest opisane na stronie 42 przez Danka0, na samym dole strony. Skan recepty dołącza się po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zamówienia przez PDO i kliknięciu na wysyłkę e-mailem. Ten sklep weterynaryjny ma najtańszy Vetoryl w Anglii. Sprawdzić można wpisując w Google Vetoryl/UK To by było na tyle. A stronę angielską PDO można przetłumaczyć przez translator i poczytać. Tylko zamówienie już się robi po angielsku.
Pozdrawiam.


[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='socurek']To nie jest choroba Cushinga... Czyli co? Powinnam mu wspomóc wątrobę?[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]Tak. Bardzo dobre jest weterynaryjne Epato, które się podaje po jedzeniu a podczas jedzenia Essentiale Forte. Można podawać na zmianę. Jeden dzień Epato a w następnym Essentiale Forte. Dobry na wątrobę jest miód...prawdziwy...można mu dać z białym twarogiem do łyżki dziennie. Albo rozpuszczony w wodzie strzykawką prosto do mordki. Ale w innej misce niż normalnie pije. Miód świetnie regeneruje wątrobę. Dobra jest karma Hepatic z Royal Canin. Ponieważ to jest duży piesek, można ją dużo taniej zamawiać w opakowaniach do 50 kg przez internet. I dieta lekkostrawna. Jeśli mięso, to wołowe siekane lub indyka. Ryby. Wszystko rozdrobnione, żeby wątroby nie obciążać. Można poczytać w necie "Domowe diety w chorobach psów" Ja z takiej korzystałam, bo Figa wcześniej chorowała na wątrobę zanim zachorowała na Cushinga. Prawie 4 lata tak leczyliśmy wątrobę i było wszystko dobrze.
Pozdrawiam.
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Zamówiłam w PDO kolejną partię vetorylu- i dostałam potwierdzenie wysyłki, więc to wszystko działa- tak jak pisałam na str.42.
Poprzednio pisałam o doładowaniu błyskawicznym konta na PayPal-u- że mi się nie udało.... A teraz wyszło!!!
Był po drodze mały zonk, ale zadzwoniłam do konsultanta PayPal i zaradził błędowi w autoryzacji, wiec to też "chodzi".
Zamawiajcie w ten sposób.Za2 opakowania 60mg i dwa 10mg+koszt przesyłki zapłaciłam ok.112 funtów
Jeśli chcecie w miarę precyzyjnie ustalic dawke, to zamówcie dodatkowo opakowanie po 10mg- zawsze zwiekszajcie dawkę po trochu, bo to bezpieczniejsze.
Nicolette- cały czas zastanawiam się , dlaczego vetoryl podaje się rano, gdy steżenie kortyzolu we krwi jest maksymalne....
Przecież lek hamuje produkcję kortyzolu, więc nie powinien dopuscić do tej produkcji, a podajemy , gdy to się już stało...
Coś mi tu nie gra.... zapytaj, jesli możesz swojej wetki, jak to jest.
Mój wet ma pierwszy taki przypadek i pewnie sam na nim zdobywa wiedzę.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Też właśnie złożyłam zamówienie. Moja sunia dostaje 30mg i do tej pory zamawiałam 2x30mg a teraz zaryzykowałam i zamówiłam 120 mg. Mam nadzieję, że po weryfikacji danych nie odrzucą mi recepty. Znalazłam aptekę recepturową, która za całe 30 zł podzieli mi to 120mg na 120 tabletek po 30 mg. Muszę jeszcze tylko zakupić puste kapsułki a to są już groszowe sprawy i w ten sposób za cenę 2 opakowań 30 mg mam zapas na 4 miesiące, bo opakowanie 120 mg kosztuje tyle co 2x30. Może ktoś też z tego skorzysta. Jak dla mnie się opłaca. Całe zamówienie razem z podziałem leku i kapsułkami to koszt około 364zł więc za jedno opakowanie 30 mg wychodzi [B]około 90zł czyli prawie za darmo[/B]

Edited by mazda73
Link to comment
Share on other sites

[quote name='DankaO']Zamówiłam w PDO kolejną partię vetorylu- i dostałam potwierdzenie wysyłki, więc to wszystko działa- tak jak pisałam na str.42.
Poprzednio pisałam o doładowaniu błyskawicznym konta na PayPal-u- że mi się nie udało.... A teraz wyszło!!!
Był po drodze mały zonk, ale zadzwoniłam do konsultanta PayPal i zaradził błędowi w autoryzacji, wiec to też "chodzi".
Zamawiajcie w ten sposób.Za2 opakowania 60mg i dwa 10mg+koszt przesyłki zapłaciłam ok.112 funtów
Jeśli chcecie w miarę precyzyjnie ustalic dawke, to zamówcie dodatkowo opakowanie po 10mg- zawsze zwiekszajcie dawkę po trochu, bo to bezpieczniejsze.
Nicolette- cały czas zastanawiam się , dlaczego vetoryl podaje się rano, gdy steżenie kortyzolu we krwi jest maksymalne....
Przecież lek hamuje produkcję kortyzolu, więc nie powinien dopuscić do tej produkcji, a podajemy , gdy to się już stało...
Coś mi tu nie gra.... zapytaj, jesli możesz swojej wetki, jak to jest.
Mój wet ma pierwszy taki przypadek i pewnie sam na nim zdobywa wiedzę.
Pozdrawiam.[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]Vetoryl faktycznie hamuje produkcję kortyzolu i aby nadal prawidłowo ją hamował, Vetoryl podaje się wtedy kiedy we krwi jest największe stężenie kortyzolu. Zresztą poczytaj na tej stronie PDO gdzie jest podany opis działania i dawkowania Vetorylu i w Instrukcji, która jest w opakowaniu z lekiem. Tę Instrukcję czytała lekarka Figi a tłumaczyła dla mnie znajoma świetnie znająca angielski i pracująca w Anglii w Laboratorium przy szpitalu. Tam wszędzie jest podane, że należy podawać Vetoryl około 8 rano, kiedy stężenie kortyzolu jest największe. I posiłek poranny powinien być obfity. Najbardziej z całodziennego jedzenia. To już była decyzja lekarki Figi.
Pozdrawiam serdecznie.
Buziak w nosek dla pieska.
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nicolette1'][COLOR=#0000ff]Vetoryl faktycznie hamuje produkcję kortyzolu i aby nadal prawidłowo ją hamował, Vetoryl podaje się wtedy kiedy we krwi jest największe stężenie kortyzolu. Zresztą poczytaj na tej stronie PDO gdzie jest podany opis działania i dawkowania Vetorylu i w Instrukcji, która jest w opakowaniu z lekiem. Tę Instrukcję czytała lekarka Figi a tłumaczyła dla mnie znajoma świetnie znająca angielski i pracująca w Anglii w Laboratorium przy szpitalu. Tam wszędzie jest podane, że należy podawać Vetoryl około 8 rano, kiedy stężenie kortyzolu jest największe. I posiłek poranny powinien być obfity. Najbardziej z całodziennego jedzenia. To już była decyzja lekarki Figi.
Pozdrawiam serdecznie.
Buziak w nosek dla pieska.
[/COLOR][/QUOTE]

Vetoryl jest stosowany w leczeniu choroby Cushinga u psów. Vetoryl może służyć do leczenia zarówno zależne od przysadki i nadnerczy-zależnych od hyperadrenocorticism u psów.Zespół Cushinga występuje u psów z wysokim poziomem kortyzolu, hormonu. Kortyzol normalnie dostaje uwalniane do krwiobiegu w czasie stresu, aby przygotować organizm do walki lub lotu odpowiedź. U psów z Cushinga poziom kortyzolu wydany jest nadmierna i Nieleczone, staje się obezwładniające.Więcej informacji na temat choroby Cushinga wykonaj ten link: opis diseaseThe CUSHINGA rozprzestrzenił aktywny składnik Vetoryl jest trilostane. Trilostane blokuje syntezę kortyzolu przez hamowanie enzymu ważne w jego syntezy.Vetoryl przychodzi jako kapsułki 30 mg, 60 mg lub 120 mg. Twój lekarz weterynarii doradzi właściwą dawkę dla psa. Zalecane jest, że ty dawać twój pies Vetoryl z posiłku rano, jak to będzie to łatwiejsze dla chirurga weterynaryjne do wykonywania testów monitorowania 4-6 godzin po dawkowaniu. Podawać doustnie, rano. Czy nie Splitu lub przerwy kapsułki.To ważne, że twój pies powraca do swojego lekarza weterynarii dla oceny i monitorowania badań w 10 dni, tygodni 4 i 12 tygodni po rozpoczęciu Vetoryl, a następnie co 3 miesiące.Jeśli twój pies staje się chory w dowolnym momencie, podczas gdy na Vetoryl, przystanek leczenie i jak najszybciej skonsultować lekarz weterynarii.WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ZA POMOCĄ VETORYL

To jest tłumaczenie przez translator...i jak wszędzie pisze o podawaniu Vetorylu rano.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

tutaj jest też sporo ważnych informacji[URL="http://www.citovet.pl/pl4/index.php?p=productsMore&iProduct=113&sName=vetoryl--174;-10-mg"]

http://www.citovet.pl/pl4/index.php?p=productsMore&iProduct=113&sName=vetoryl--174;-10-mg[/URL]

Ja też podaję lek rano według zaleceń lekarza i prawdę mówiąc nigdy się nie zastanawiałam dlaczego właśnie rano. Może dlatego, że lek działa przez 24h i pierwsze podanie powinno przypadać na porę kiedy zapotrzebowanie na lek jest największe, a później to już automatycznie utrzymuje się taki stan przez systematyczne podawanie leku. Nie wiem, tak sobie właśnie to wytłumaczyłam
Dobrej nocki życzę

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mazda73']tutaj jest też sporo ważnych informacji[URL="http://www.citovet.pl/pl4/index.php?p=productsMore&iProduct=113&sName=vetoryl--174;-10-mg"]

http://www.citovet.pl/pl4/index.php?p=productsMore&iProduct=113&sName=vetoryl--174;-10-mg[/URL]

Ja też podaję lek rano według zaleceń lekarza i prawdę mówiąc nigdy się nie zastanawiałam dlaczego właśnie rano. Może dlatego, że lek działa przez 24h i pierwsze podanie powinno przypadać na porę kiedy zapotrzebowanie na lek jest największe, a później to już automatycznie utrzymuje się taki stan przez systematyczne podawanie leku. Nie wiem, tak sobie właśnie to wytłumaczyłam
Dobrej nocki życzę[/QUOTE]


[COLOR=#0000ff]I to jest prawda. Rano jest największe stężenie i podaje się 1 kapsułkę na 24 h. A w wypadku tej choroby najważniejsza jest ciągłość podawania leku.
Spokojnej nocy.
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[url]http://www.dogomania.pl/forum/threads/244873-ZAGINION******-ODDANE-Wioli-Mi%C5%82osz-UWAGA!SZUKAMY-OS%C3%93B-KT%C3%93E-POWIERZY%C5%81Y-JEJ-ZWIERZ%C4%98TA!?p=21024672#post21024672[/url][COLOR=#0000ff]

Poczytajcie wątek i wpisy z tego linku...włos się jeży na głowie jak coś takiego się czyta....
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...