Jump to content
Dogomania

Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem


TuathaDea

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Prawdziwy hodowca dba o zdrowie zwierzęcia,a nie o wygląd. Chociaż w Polsce, jak widac większość dba o "urode" psów nie o ich dobro. Osobiscie nie toleruje kopiowania, czy to wazne, ze pies ma krótkie uszy/ogon czy długi, sądze, że wazniejsze jest zdrowie. Ludzie mogą sobie ucinac rózne czesci ciała, bo sami o tym decydują,a za zwierze decyduje człowiek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bezag']Prawdziwy hodowca dba o zdrowie zwierzęcia,a nie o wygląd. Chociaż w Polsce, jak widac większość dba o "urode" psów nie o ich dobro. Osobiscie nie toleruje kopiowania, czy to wazne, ze pies ma krótkie uszy/ogon czy długi, sądze, że wazniejsze jest zdrowie. Ludzie mogą sobie ucinac rózne czesci ciała, bo sami o tym decydują,a za zwierze decyduje człowiek.[/QUOTE]
A prawdziwy nabywca , skoro tak o hodowcach ? o co dba ? skoro mu na wyglądzie nie zależy.
Spójrzmy np na schroniska - ilu hodowców oddaje psy ? ilu nabywców ? oczywiście że w roli hodowcy , jest to by wybierał najlepszy dom , tylko hodowiec to nie jasnowidz tudzież inny wróżek. A nabywiec , to istota przebiegła i potrafi ślicznie wkręcać.
No ale niech będzie że to wina hodowców :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bezag'][B]Prawdziwy hodowca dba o zdrowie zwierzęcia,a nie o wygląd[/B]. Chociaż w Polsce, jak widac większość dba o "urode" psów nie o ich dobro. Osobiscie nie toleruje kopiowania, czy to wazne, ze pies ma krótkie uszy/ogon czy długi, sądze, że wazniejsze jest zdrowie. Ludzie mogą sobie ucinac rózne czesci ciała, bo sami o tym decydują,a za zwierze decyduje człowiek.[/QUOTE]
Prawdziwy hodowca powinien dbać i o zdrowie i o wygląd, bo przecież wygląd jest cechą rasy.
Ale dbanie o wygląd nie może być realizowane przy pomocy skalpela.
Problem w tym, że wielu hodowców kopiowaniem ukrywa dziedziczne wady psa. W rasie najbliższej memu sercu, czyli u dogów, jak ucho za małe albo źle leży to się je obcina, potem pół roku trzyma się psa z rusztowaniem na głowie i... wio na wystawę, po hodowlankę! Potomstwo oczywiście też ma uszy do doopy, więc też mu się tnie i tak w kółko. To samo u dobermanów - obcięty ogon nie zdradzi, że naturalny był wadliwy. Wielu hodowców upiera się przy cięciu, bo im się podobają takie oberżnięte psy, ale wielu walczy o kasę - bo jak nie skopiują, to będzie widać, że potomstwo po suuuuper reproduktorze jest marniuchne...

Link to comment
Share on other sites

Jednak wygląd naturalny to cecha dobrego zdrowia. Ja też kocham dogi, mieliśmy jednego oczywiście nie kopiowanego. Uważam, że u tej rasy okropnie wyglądaja obcięte uszy, osobiście ogólnie lubie wszystko co kłapciate. Rozumiem kopiowanie jedynie jeśli to pomaga zdrowiu i w pracy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bezag']Jednak wygląd naturalny to cecha dobrego zdrowia. .[/QUOTE]
to przepraszam , kopiowane to chore ? eeeeeeee , to co robią wszystkie naturalne pieski u weta ?

ocenianie eksterieru psa , po ogonie i ocenianie na tej podstawie wartość repa ?
wow :)

kopiowanie zaczęli , twórcy ras - hodowcy , opierają się na ich fundamentach ... więc jeśli rasa X , była kopiowana od zawsze , to niestety już od wtedy , nie zwracano uwagi na ucho czy ogon.

Kocham teoretyków :) poczytajcie o hodowli , wtedy możecie oceniać :)

Link to comment
Share on other sites

Dotychczas, pomimo zakazu kopiowania dot. weterynarzy, nie było żadnych ograniczeń dla członków ZKwP.
A tu proszę! Jak fajnie :p

[QUOTE][B]KOMUNIKAT ZG ZKwP
W związku z uchwaloną przez Sejm RP nowelizacją Ustawy o Ochronie Zwierząt (DZ.U.2011,nr 230, poz.1373), która w art.6, ust.2, pkt. 1 w sposób niebudzący wątpliwości zakazuje wykonywania zabiegów kopiowania uszu i ogonów, Zarząd Główny na posiedzeniu w dn.29.10.2011 podjął następujące uchwały:
1. Wszystkie psy urodzone w Polsce po 01.01.2012r. muszą mieć pozostawione naturalne uszy i ogony.
Kierownicy sekcji ras zostają zobowiązani do zaznaczania w protokółach kontroli miotów każdego przypadku ciętego ogona i/lub uszu oraz zgłaszania tego faktu zarządowi oddziału.
W rasach, w których występują ogony szczątkowe i/lub skrócone, ogony wszystkich szczeniąt muszą zostać opisane w protokółach kontroli miotów, a następnie w metrykach i rodowodach.
2. Od 01.01.2012r. zostaje wprowadzony zakaz wystawiania psów z kopiowanymi ogonami i/lub uszami.
Zakaz ten dotyczy WYŁĄCZNIE psów URODZONYCH W POLSCE PO 01.01.2012.[/B][/QUOTE]

Nareszcie mamy jasność ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patisa']Dotychczas, pomimo zakazu kopiowania dot. weterynarzy, nie było żadnych ograniczeń dla członków ZKwP.



Nareszcie mamy jasność ;)[/QUOTE]

jasność ? zakaz ? źle doczytałaś :) nie wolno wystawiać , psów urodzonych w Polsce. Nie urodzone w Polsce , można wystawiać.

gdzie masz jasność ? :)

Link to comment
Share on other sites

haha...no faktycznie, dotyczy tylko rodaków :lol:
Dziwne.

No trudno, jak dla mnie lepszy rydz niz nic. W Niemczech jest to samo i mysle że z czasem inne kraje też się dostosują, zmuszając tym samym wszystkich hodowców do niekopiowania swoich psów.

Taką przynajmniej mam nadzieje.;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patisa'][B]Dotychczas, pomimo zakazu kopiowania dot. weterynarzy, nie było żadnych ograniczeń dla członków ZKwP[/B].
[/QUOTE]
Bardzo interesująca teza, szkoda tylko, że NIEMOŻEBNIE GŁUPIA!

Ustawowy zakaz kopiowania dotyczy tylko wetów, a członkowie ZKwP zwolnieni z obowiązku przestrzegania prawa!

Jak żyję czegoś równie idiotycznego nie słyszałem!!!:roflt::roflt::roflt:
Skąd Ty takie mądrości czerpiesz?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pixel']Bardzo interesująca teza, szkoda tylko, że NIEMOŻEBNIE GŁUPIA!

Ustawowy zakaz kopiowania dotyczy tylko wetów, a członkowie ZKwP zwolnieni z obowiązku przestrzegania prawa!

Jak żyję czegoś równie idiotycznego nie słyszałem!!!:roflt::roflt::roflt:
Skąd Ty takie mądrości czerpiesz?[/QUOTE]

O błagam... opanuj sie człowieku, bo nie chcę, żeby ta dyskusja upadała do Twojego poziomu.:razz:

Moja "niemożebnie głupia" wypowiedź wzięła się chocby z tego drobnego faktu, ze pomimo, trwającego od kilku lat, zakazu kopiowania zwierząt nałożonego na lek. wet. na ringi wystawowe w Polsce swobodnie wpuszczano psy kopiowane.

A niby skąd te kopiowane psy sie na tych ringach wzięły? Bez przesady, przecież nie można z góry brać sędziów kynologicznych za idiotów, którzy pomyślą " widoznie ten pies urodził się kopiowany " :razz:
Każdy sędzia jak i wystawca, widząc kopiowanego psa doskonale zdaja sobie sprawę z tego, że KTOŚ tego psa musiał skopiować - albo lek. wet. albo hodowca na własna rękę.

Czyli z mojej "niemożebnie głupiej" wypowiedzi wynika owszem to, że świadomie przymykano na ten proceder oko.
ZKwP w pełni świadomie nie ustosunkowywał się dotychczas do kwestii kopiowania.

Patrząc jednak na to jaki stosunek do kopiowania psów ma wiele zagranicznych Klubów, wiedziałam, ze kiedyś jednak nadejdzie też czas na taką decyzje dla ZKwP.

I na szczęście juz nadszedł :p

To teraz Ty - skąd w Tobie taka chełpliwość i zarozumialstwo? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Kilka lat temu, bodajże na wystawie we Wrocławiu, zagraniczny sędzia chciał wyrzucić z ringu z dyskwalifikacją wszystkie kopiowane rottweilery. Zrobił się raban. Zawezwano organizatorów, którzy "wytłumaczyli" sędziemu, że u nas można kopiować. Zgroza. Było to już po zmianie wzorca rasy gdzie jest ogon nie cięty.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bachar']Kilka lat temu, bodajże na wystawie we Wrocławiu, zagraniczny sędzia chciał wyrzucić z ringu z dyskwalifikacją wszystkie kopiowane rottweilery. Zrobił się raban. Zawezwano organizatorów, którzy "wytłumaczyli" sędziemu, że u nas można kopiować. Zgroza. Było to już po zmianie wzorca rasy gdzie jest ogon nie cięty.[/QUOTE]

Dziekuję Ci [B]bachar[/B] za ten przykład. ;)
No właśnie... jak widać w niektórych krajach od razu było oczywiste, że jeśli wchodzi zmiana przepisy to nalezy sie do niej ustosunkować i przestrzegać.
W Polsce na szczęście wreszcie poczyniono kroki ku ujednoliceniu psów wystepujących na ringach.

Swoją drogą, zawsze mnie to bardzo zastanawiało jak taki sędzie chce porównać boksera kopiowanego z niekopiowanym? Nawet jesli oba psy sa bardzo ładne, to ciężko jest je razem zestawić, ponieważ kopiowane uszy zupełnie innaczej uwypuklają pewne cechy budowy czaszki, to samo dotyczy sie kopiowanego ogona. I jeden pies i drugi może wyglądać pięknie, ale oba, postawione obok siebie wyglądaja zupełnie inaczej.

Mam nadzieję, że na przestrzeni przyszłych kilku lat ujednolici się to w zupełności.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patisa']
W Polsce na szczęście wreszcie poczyniono kroki ku ujednoliceniu psów wystepujących na ringach.
[/QUOTE]
Nie do końca !!! można wystawiać kopiowane psy NIE URODZONE w PL. Pies może być i z polskiej hodowli , wystarczy że suka oszczeni się powiedzmy na Ukrainie :diabloti: i już nie jest pies urodzony w PL , można wystawiać go kopiowanego.

Tak mówi zapis ZK

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']Nie do końca !!! można wystawiać kopiowane psy NIE URODZONE w PL. Pies może być i z polskiej hodowli , wystarczy że suka oszczeni się powiedzmy na Ukrainie :diabloti: i już nie jest pies urodzony w PL , można wystawiać go kopiowanego.

Tak mówi zapis ZK[/QUOTE]

Wiem wiem, pisałaś. Dlatego uzyłam stwierdzenia 'poczyniono kroki" ;) No bo nie jest to w pełni jednolite prawo i faktycznie zezwala na pewne ustepstwa. No ale i tak cieszy mnie, że ogarnęli sie na tyle, by zmusic poslkich hodowców do nie kopiowania swoich psów.
Myslę, że to ustępstwo dotyczy importowanych psów z zagranicy, które już wcześniej skopiowano.

No cóż... osobiście ma nadzieję, że jednak po kilku latach, gdy na ringach będą przeważały psy niekopiowane, spotkanie się z psem kopiowanym bedzie jednak rzadkością. I jesli w hodowli sam hodowca nie ebdzie kopiował swoich psów, to po co mu ściagac zza granicy (np ) kopiowanego boksera?
No nie wierze w aż taki upór hodowców kopiujących swoje psy.:razz:

No ale zobaczymy jak to bedzie wyglądalo w praktyce. Czas pokaże. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pantolini']No to co wolno sprzedawać kundle przywiezione z Np Białorusi?.[/QUOTE]
a co to ma do rzeczy ?
przeczytaj sobie dokładnie , zapis z ZK
przeczytaj ustawę - jest tam napisane, że zwierzęta tj psy i koty , można sprzedawać tylko w miejscu ich chowu.
Te Białoruskie , chyba nie wychowały się w PL ?

Idzie o to , że ZK strzeliło babola !!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pantolini']To,że ustawa przede wszystkim związkowi zrobiła dobrze,a członkowie związku myślą jak obejść prawo .Chcą nadal okaleczać psy,a czepiają si e wszystkich do koła,że łamią ustawę.WSTYD.[/QUOTE]

dobra, to ja poprosze jasniej, bo nie łapie...?
kogo czepia się ZKwP?
jak mają obejśc prawo?

teraz tak mnie olśniło... czy w związkuz ustawą odnośnie sprzedazy szczeniat w miejscu ich chowu, sprzedaż psa za granice staje sie nielegalna?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']jasność ? zakaz ? źle doczytałaś :) nie wolno wystawiać , psów urodzonych w Polsce. Nie urodzone w Polsce , można wystawiać.

gdzie masz jasność ? :)[/QUOTE]
Warto rozróżnić dwie rzeczy. Ustawa wprowadza bezwzględny zakaz kopiowania, a w ślad za tym statutowa i uprawniona reprezentacja hodowców tj. ZG zkwp wprowadza taki a nie inny zapis dotyczący wystawiania. Zgadzam się z Vectrą, ze [B]to jest nieracjonalny zapis, który stawia 99 % polskich hodowców i psy na gorszej pozycji [/B]ale taką podjęli decyzję i już. Trochę się dziwie że hodowcy na to zezwalają i siedzą cicho ale wolna wola. Taką uchwałę ZG łatwo zmienić. Skoro jednak sami hodowcy nie dbają o swoje interesy i o siebie, to mają jak mają. [B]Zapewne jest kilku związkowych spryciarzy którzy na tym zyskają i pod nich skonstruowano ten przepis. [/B]Zapłacą pozostali ale kogo to obchodzi, skoro sami hodowcy „śpią”?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patisa']Moja "niemożebnie głupia" wypowiedź wzięła się chocby z tego drobnego faktu, ze pomimo, [B]trwającego od kilku lat, zakazu kopiowania zwierząt nałożonego na lek. wet.[/B] na ringi wystawowe w Polsce swobodnie wpuszczano psy kopiowane. [/QUOTE]
No to może jeszcze raz, bo widzę, że nie dotarło...
Ustawowy zakaz kopiowania został nałożony NA WSZYSTKICH OBYWATELI, nie tylko na weterynarzy. I wszyscy obywatele świetnie to rozumieli, poza paroma pajacami ze ZK. Pajace te nie tylko zachęcały swym zachowaniem hodowców i zwykłych członków do łamania prawa, korzystając z tego, że w kraju bałagan i zapewniwszy sobie poparcie ministra rolnictwa, ale jak to opisał wyżej [B]bachar [/B]ZMUSZALI sędziów do łamania regulaminu wystaw FCI i ZkWP, gdzie jasno jest napisane, że sędzia ma oceniać psa w ringu jedynie na podstawie obowiązującego wzorca! Więc skoro wzorzec rottweilera mówi, że ogon ma być cały, to co ma do rzeczy czy w Polsce wolno kopiować czy nie?
To, że pomimo zakazu kopiowania wpuszczano na ring psy kopiowane to jedna sprawa - masz rację, posiadać kopiowanego wolno. Ale to, że aby zadowolić miłośników kopiowanych psów na ring wpuszczano i przyznawano lokaty psom, które nie odpowiadają obowiązującemu wzorcowi, to najlepszy dowód co to za organizacja szachrajska jest ten cały Związek Kynologiczny.

[quote name='Patisa']A niby skąd te kopiowane psy sie na tych ringach wzięły? Bez przesady, przecież [B]nie można z góry brać sędziów kynologicznych za idiotów[/B], którzy pomyślą " widoznie ten pies urodził się kopiowany " :razz:
Każdy sędzia jak i wystawca, widząc kopiowanego psa doskonale zdaja sobie sprawę z tego, że KTOŚ tego psa musiał skopiować - albo lek. wet. albo hodowca na własna rękę. [/quote]
Za "idiotów" - nie. Raczej za klikę, która nie dość, że ma w nosie prawo, to jeszcze własne regulaminy!

Nadal podtrzymuję - twierdzenie, że zakaz wprowadzono tylko dla wetów jest "niemożebnie głupie". Ustawa obowiązuje wszystkich. Tylko nie wszyscy jej przestrzegają, bo im się wydaje, że są święte krowy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pixel'] Więc skoro wzorzec rottweilera mówi, że ogon ma być cały, to co ma do rzeczy czy w Polsce wolno kopiować czy nie?
To, że pomimo zakazu kopiowania wpuszczano na ring psy kopiowane to jedna sprawa - masz rację, posiadać kopiowanego wolno. Ale to, że aby zadowolić miłośników kopiowanych psów na ring wpuszczano i przyznawano lokaty psom, które nie odpowiadają obowiązującemu wzorcowi, to najlepszy dowód co to za organizacja szachrajska jest ten cały Związek Kynologiczny.[/QUOTE]

Ale nie wszystkie wzorce sa tak jednoznaczne do tej pory. Wzorzec boxera dopuszcza oba wiarianty.;)


[QUOTE]Nadal podtrzymuję - twierdzenie, że zakaz wprowadzono tylko dla wetów jest "niemożebnie głupie". Ustawa obowiązuje wszystkich. Tylko nie wszyscy jej przestrzegają, bo im się wydaje, że są święte krowy.[/QUOTE]

No do tej pory wiadomo mi było jedynie o obowiązku nałozonym na lek. wet.
Ale fakt, nie zagłebiałam się w temat dostatecznie, bo dla mnie i tak zawsze w rachube wchodziły tylko niekopiowane zwierzęta... .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patisa']Ale nie wszystkie wzorce sa tak jednoznaczne do tej pory. [B]Wzorzec boxera dopuszcza oba wiarianty[/B].;)[/QUOTE]
Przykro mi, ale mylisz się. Wzorzec boksera od 2001 r. dopuszcza WYŁĄCZNIE naturalny ogon i uszy.
Dowód masz tutaj: [URL]http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/144.pdf[/URL]
Przy okazji - jest to kolejny dowód na to, że władze ZKwP (z szefową Klubu Boksera i jednocześnie sędzią międzynarodowym) od lat produkują i wystawiają psy niezgodne z wzorcem rasy!

[quote name='Patisa']No [B]do tej pory wiadomo mi było jedynie[/B] o obowiązku nałozonym na lek. wet.
Ale fakt, nie zagłebiałam się w temat dostatecznie, bo dla mnie i tak zawsze w rachube wchodziły tylko niekopiowane zwierzęta... .[/quote]
Ignorantia legis neminem excusat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...