Jump to content
Dogomania

Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem


TuathaDea

Recommended Posts

[I]"Ok, na razie mi wychodzi, że wg Kiłi:[/I]
[I]- psy w typie boksera powinny mieć amputowany ogon, ale uszy już nie;[/I]
[I]- boksery w kolorze białym (szczególnie z plamą!) powinny mieć usunięty ogon, ale nie powinny mieć ciętych uszu; bo "dziwnie by wyglądały";[/I]
[I]- boksery w kolorach innych niż biały powinny mieć cięty i ogon, i uszy; te już"[/I]

Jakbyś tego nie napisała, to bym się nie czepiała. Ale napisałaś i zabrzmiało to tak jakbym pisała o całej rasie i jak wg mnie powinny być cięte. A tak nie jest, więc te zdania są bzdurą. Wiesz co to jest nadinterpretacja? Bo to właśnie robisz. Dlatego dyskusja z Tobą nie ma za bardzo sensu, bo cokolwiek napisze Ty to przerobisz na co innego.

A dlaczego tak a nie inaczej? Odpowiedź dostałaś w pierwszym poście.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='behemotka']
- psy w typie boksera powinny mieć amputowany ogon, ale uszy już nie;
[/QUOTE]
A to zdanie skąd wzięłaś?? :evil_lol: Z faktu, że mój pierwszy pies był kundlem, a po co kundlowi ciąć uszy. A to, że nie miał ogona to co? Miałam mu doszyć:evil_lol: Boska jesteś, książki powinnaś pisać z taką wyobraźnią!!:loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kiłi']Nie za bardzo rozumiem o co Ci wogóle chodzi?
Bolończyków się po prostu nie tnie i już, skąd ja mam wiedzieć dlaczego. :niewiem:[/QUOTE]
[COLOR=#333333][FONT=Verdana]To wiele tłumaczy , skąd ten upór . Nieracjonalne postawy , poglądy zbudowane na przesądach , są nie do ruszenia inaczej niż tylko siłą . A i to nie zawsze . [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Jestem przeciw okaleczaniu psów.Co do bokserów to obecnie mam z ogonem i bez(zaznaczam ,że bez już taki do mnie trafił).Jest jedno racjonalne wytłumaczenie(ale i tak uważam,że najlepsze byłyby metody hodowlane)bokser ma długi mocny ogon którym wszystko zrzuca no i mocno nim bije po nagach.Ale ja osobiście nawet za cenę mojej niewygody nie skażę zwierzaka na cierpienie.Jest zakaz i chcę by był przestrzegany.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kiłi']Behemotka, nie wymyślaj sobie rzeczy, których nie powiedziałam!!
"psy w typie boksera powinny mieć amputowany ogon, ale uszy już nie"

"boksery w kolorze białym (szczególnie z plamą!) powinny mieć usunięty ogon, ale nie powinny mieć ciętych uszu; bo "dziwnie by wyglądały";"

"- boksery w kolorach innych niż biały powinny mieć cięty i ogon, i uszy; te już najwyraźniej dziwnie nie wyglądają" haha padłam:mdleje::roflt: Nigdzie nie napisałam, że powinny, więc prosze Cie... trudno naprawde z Tobą rozmawiać skoro takie głupoty sobie wymyślasz:evil_lol: Dlatego nie będe:evil_lol: Twoja interpretacja moich postów tylko mnie powala z nóg i rozśmiesza:evil_lol: Bez obrazy dla Ciebie, no ale naprawde skąd Ty to wzięłaś? Gdzie ja napisałam, że wszystkie boksery na świecie "powinny" być cięte, białe z uszami. [/QUOTE]
Wiesz, też odebrałam twoje wypowiedzi tak, jak Behemotka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kiłi']Jakbyś tego nie napisała, to bym się nie czepiała. Ale napisałaś i zabrzmiało to tak jakbym pisała o całej rasie i jak wg mnie powinny być cięte. A tak nie jest, więc te zdania są bzdurą. Wiesz co to jest nadinterpretacja? Bo to właśnie robisz. Dlatego dyskusja z Tobą nie ma za bardzo sensu, bo cokolwiek napisze Ty to przerobisz na co innego.

A dlaczego tak a nie inaczej? Odpowiedź dostałaś w pierwszym poście.[/QUOTE]
Zabrzmiało to tak, jakbyś jednym psom chciała ucinać różne części ciała, a innym nie. Próbowałam się dowiedzieć, które wg Ciebie kwalifikują się do chirurgicznych "poprawek", a które nie. Nadal nie odpowiadasz, według jakich kryteriów przeprowadzasz podział (tylko "bolończykom się nie tnie i już, nie mam pojęcia dlaczego" a "boksery takie lubię i już"). Dużo mówienia o swoich potrzebach, mało logiki ;)

[quote name='Kiłi']A to zdanie skąd wzięłaś?? :evil_lol: Z faktu, że mój pierwszy pies był kundlem, a po co kundlowi ciąć uszy. A to, że nie miał ogona to co? Miałam mu doszyć:evil_lol: Boska jesteś, książki powinnaś pisać z taką wyobraźnią!!:loveu:[/QUOTE]
Zdanie wzięłam stąd, że w przypadku psa w typie cieszyłaś się, że ma ucięty ogon, ale uszu nie odcięłaś. Logiczna konkluzja. Chyba że podasz inne kryteria podziału, o które proszę od dobrych kilku postów.

Poza tym dlaczego wspominasz o rasie? Przecież wychodzi, że za bokserami nie przepadasz, wystarczy porównać Twoje wzorce estetyczne z opisem tego psa:
Uszy: [B]Zachowane w stanie naturalnym[/B] są odpowiedniej wielkości, osadzone po bokach w najwyższej części mózgoczaszki. W spoczynku przylegają do policzków, w stanie wytężonej uwagi skierowane są do przodu tworząc wyraźną fałdę.
OGON: Osadzony raczej wysoko niż nisko, [B]zachowany w stanie naturalnym[/B].
To trochę tak, jakby lubić dalmatyńczyki, tylko żeby przypadkiem ciapek nie miały :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie czytałem całego wątku,ale nasuwa się jedna myśl - Jeśli zabieg kopiowania uszu i ogona jest legalny to nie będzie żadnego problemu aby obrońcy tych "zabiegów" podali [I][B]FAKTYCZNE [/B][/I]
[COLOR=Black]adresy klinik lub gabinetów weterynarii oraz z imienia i nazwiska weterynarzy dokonujących tych "zabiegów" wskazana by była też data i hodowca.
Naturalnie jeśli z całym przekonaniem twierdzą że jest to w pełni legalny proceder nic nie powinno się w tychże gabinetach wydarzyć jeśli nie ....
To po pierwsze - Może ich odwiedzić komisja etyki.
Po drugie - Mogą zostać zarekwirowane narzędzia chirurgiczne.
Po trzecie - mogą też sie spodziewać poważnej kary finansowej.

Reasumują ,obawiam się że żaden adres się nie pojawi,ani nazwisko weta.

[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Bo prawda jest taka, że niejednego weta, tacy przeciwnicy kopiowania zniszczyli.
Wszyscy się boją i odmawiają.

Aram, wiesz co to takiego ochrona danych osobowych?

komisja etyki odwiedzi ich w przypadku, gdy tacy bardzo 'uprzejmi' miłośnicy psów będą chcieli zniszczyć człowieka, to po prostu ją naślą.

Link to comment
Share on other sites

Tytuł brzmi (jeśli nie zauważyłeś/aś) :
[B] [URL="http://www.dogomania.pl/90516-Kopiowanie-uszu-i-ogonA-w-jest-zgodne-z-prawem?p=13568354"]Kopiowanie uszu i ogonów jest zgodne z prawem[/URL][/B]

Jeśli faktycznie tak jest to takie informacje mogą być traktowane jak olbrzymia reklama dla wet.
Np. - "Oto pan/pani X który/a w profesionalnym gabinecie szybko obetnie ogon,przytnie uszy.Klinika/Gabinet mieści się w mieście X na ulicy Y. P
Pan/ni X bardzo dobrze obsłużyła mój ostatni miot np.dobermanów w dniu X .Szczerze polecam Hodowla X Jan Kowalski "
Czyż nie piękna reklama ? skąd zatem u Ciebie obawy że takiemu dobremu weterynarzowi ktoś jest w stanie cokolwiek zarzucić ? Przecież to legalne ?
Pełny profesjonalizm - znieczulenie,ostry skalpel,ładne szwy,wszystko sterylnie i czysto.?
A i dla Hodowli cóż z renoma - Nie ugiełam/ąłem się przed tymi nie znającymi się na mojej rasie przeciwnikami kopiowania - teraz w Polsce i w paru [B]wschodnich [/B]krajach,moje szczenieta być może zostaną championami?

Link to comment
Share on other sites

Źle mnie zrozumiałaś/eś.
Kiedyś była sytuacja, że przeciwnicy kopiowania zniszczyli weterynarza, nie powiem bo nie wiem gdzie dokładnie - obiło mi się to po prostu o uszy.
Tak więc jak myślisz, czy wetowi jest to na rękę, skoro spotka się to z nasłaniem niewiadomo kogo przez takich fanatyków?
Biorąc na przykład dogomanię - od groma jest tu ludzi, którzy niby są tacy dobrzy, och i ach, a człowieka zniszczą.
Tak się dzieje z hodowlami (bo coś nie podpasowało), wetami i z różnymi innymi rzeczami.
Trafiają się ludzie i ludziska.
Teraz kopiowanie ogonów i uszu jest anty, więc weterynarz nie będzie ryzykował powiedzmy szczerze - udupienia - przez takich 'miłośników-fanatyków'.
Zrobi to dla dobrego, zaufanego hodowcy, a innym będzie odmawiał bojąc się tak naprawdę o reputację.
Zresztą sam/a widzisz jak rozbieżna jest interpretacja tej ustawy, właśnie od tego zaczęły się problemy.

Miałam psy z ciętym uchem/ogonem, wiem jak wygląda pies po zabiegu. Cięcie ucha - po wybudzeniu sie z narkozy (wróceniu do normy) trwa to chwilę aż pies zacznie biegać, normalnie się bawić. To jest robione pod pełnym znieczuleniem, i powinien to robić naprawdę specjalista (oczywiście, jak podejmie się taki niedoświadczony to psa będzie boleć), bo nie dość, że niewprawiony wet może ucho poważnie 'schrzanić' to jeszcze właśnie spowodować ból.
I wcale nie ma tam niewiadomych ilości krwi i rzezi. Naczynka łapie się szybko i zamyka.
Co do ogona to miałam szczeniaki już z ciętym. Jakoś nie zauważyłam, żeby jednemu, albo drugiemu dobermanowi przeszkadzał brak ogona.

Z ciekawości zapytaliśmy się kilku osób które kopiowały uszy swoim psom. Mówili że zrobili to na czysto, legalnie, nie żadnymi 'podziemiami'.

Trzeba najpierw pomyśleć jaką presję się nakłada na wetów, a dopiero później zastanawiać się czemu to oni tego nie robią jawnie.

Idąc tropem tej naturalności - może zajmijcie się lepiej tym, że niektóre rasy są WYNATURZANE. Bo to jest poważny problem, a nie cięcie ucha czy ogona, to jest pikuś równający się bólem kastracji/sterylizacji, a może i mniej. Skoro propagujecie naturalność to jak ten poseł - zakazać sterylki, w naturze nikt jej suce nie zrobi.

To jest temat rzeka. Nikt nie dojdzie tu do porozumienia, bo miłość do psów jedni interpretują tak a drudzy inaczej. Jak ktoś tnie - jest bandytą i nie kocha psów. Jak ktoś nie tnie - jest super i kocha ponad życie swoje psy.
Tak to się interpretuje.
Cięcie to nie pogląd snobistyczny, czy cokolwiek innego.

Link to comment
Share on other sites

Cały czas patrzę na nagłówek, ile razy jeszcze będziesz mi to powtarzać?
Czy naprawdę sądzisz, że jestem tak głupia że tego nie widzę?

Od tematu nie odbiegam, tylko mówię jak jest.
U nas weterynarze sami nie wiedzą co mają robić w takiej sytuacji.
Wszyscy którzy robią to jawnie są linczowani (mówiąc szczerze) przez takich fanatyków.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Esotiq']
Teraz kopiowanie ogonów i uszu jest anty, więc weterynarz nie będzie ryzykował powiedzmy szczerze - udupienia - przez takich 'miłośników-fanatyków'.
Zrobi to dla dobrego, zaufanego hodowcy, a [U]innym będzie odmawiał bojąc się tak naprawdę o reputację.[/U]
[/QUOTE]
[FONT=Verdana]Weterynarz, obcinając psom uszy i ogony ryzykuje nie tylko utratą reputacji . Ryzykuje głównie tym , że go uderzą po kieszeni , a nawet , zaaresztują . [/FONT]:mad:

[B][FONT=Verdana][URL]http://empatia.pl/str.php?dz=61&id=306&str=3[/URL] [/FONT][/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

myślę, że jedynym sposobem na ukrócenie procederu kopiowania jest ratyfikacja przez Polskę Europejskiej Konwencji o Ochronie Zwierząt Domowych, ostatnimi czasy ratyfikowana np. przez Łotwę. czemu Polska zawsze musi być na szarym końcu Europy?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Po raz kolejny posłowie wpadają na szatański pomysł, żeby zamiast pracować nad dobrą ustawą, wykonywać ruchy pozorne i wprowadzać "małą nowelizację".A potem się poprawi. Potem, potem, potem... Po kolejnych wyborach? Wiadomo, że w Polsce najdłużej trzymają się prowizorki. Obawiam się, że i tym razem nie będzie inaczej.
[url]http://zespoldlazwierzat.pl/?p=443[/url]

W komunikacie czytamy: [I]"Posłowie uznali, że w interesie zwierząt będzie [B]równoczesne[/B] procedowanie projektu małej nowelizacji i projektu Koalicji dla Zwierząt."[/I]
W jaki sposób procedowanie dwóch, a nie jednej DOBREJ nowelizacji, ma być zbieżne z interesem zwierząt, tego już nie wyjaśniono.

W interesie zwierząt, drodzy posłowie, będzie [B]jak najszybsze wprowadzenie[/B] (a nie tylko procedowanie) ustawy, która wreszcie będzie chronić zwierzęta, jednoznacznie, w sposób nie pozostawiający pola do urzędniczych bredni interpretacyjnych, stwierdzać, że okaleczanie ich ciała z jakiegokolwiek powodu jest prawnie zabronione i z całą surowością i nieuchronnością karać wszystkich tych, którzy jej postanowień nie przestrzegają. PROCEDOWANIE jak największej ilości papierków leży wyłącznie w interesie posłów.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

[FONT=Verdana]Co do tego nie ma już wątpliwości. Dlatego hodowcy idą w uliczkę ratowania zdrowia. [/FONT]

[FONT=Verdana]Rzekomi bojownicy o wolność wyrażania poglądów idą w pospolite oszustwo, wciągając w to lekarzy weterynarii. Kasa moi mili, tylko kasa się liczy.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ciekawe, że na "zespół okołoporodowo uszkodzonego ogona" chorują wyłącznie szczenięta ras, u których tradycja nakazywała cięcie ogona! A takie dogi, amstafy, pitbule i inne ogoniaste nic sobie nie łamią i nie obgryzają...
I że też tylko w hodowlach ras takich jak sznaucery, dogi, boksery, dobermany, etc. dochodzi do uszkodzeń i chorób uszu, na które jedynym lekarstwem jest takie obcięcie ucha, żeby ładnie stało! A takie na przykład beagle, jamniki, wyżły i inne, których się nie widuje kopiowanych, wcale na te tajemnicze przypadłości nie zapadają...
Może trzeba poddać te "chorowite" hodowle jakiejś wnikliwej kontroli? Przecież nie można rozmnażać takich wadliwych osobników! Czyż doskonalenie rasy (cokolwiek to oznacza) nie jest sztandarowym celem Związku Kynologicznego?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Na prawdę nie potrafię zrozumieć kopiowania uszu i ogonów. Rozumiałbym, gdyby to na prawdę było spowodowane dbałoscią o zdrowie, ale dla wzorca rasy? Bzdura kompletna. Jak pięknie wygląda rottweiler czy buldog z ogonem! Po cóż to robić, na prawdę nie zrozumiem nigdy. Niby jest to zakazane, a wciąż się pojawiają szczenięta z krótkimi ogonkami. Czyżby już takie przychodziły na Swiat... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cienkun']Na prawdę nie potrafię zrozumieć kopiowania uszu i ogonów. Rozumiałbym, gdyby to na prawdę było spowodowane dbałoscią o zdrowie, [B]ale dla wzorca rasy?[/B] Bzdura kompletna. Jak pięknie wygląda rottweiler czy buldog z ogonem! Po cóż to robić, na prawdę nie zrozumiem nigdy. Niby jest to zakazane, a wciąż się pojawiają szczenięta z krótkimi ogonkami. Czyżby już takie przychodziły na Swiat... ;)[/QUOTE]
Z dyskusji np. tutaj (przeczytaj od postu 669):
[URL="http://www.dogomania.pl/threads/70841-W-obronie-praw-zwierz%C4%85t-STOP-dla-kopiowania?p=17155994#post17155994"]http://www.dogomania.pl/threads/70841-W-obronie-praw-zwierz%C4%85t-STOP-dla-kopiowania?p=17155994#post17155994[/URL]
wynika, że [B]obcinają uszy i ogony nawet tam, gdzie wzorzec nakazuje, żeby były naturalne![/B]
To dopiero jest paranoja!

[SIZE=4][COLOR=blue][B]Można się przyłączyć do akcji Fundacji ARKA przeciwko kopiowaniu:[/B][/COLOR][/SIZE]
[URL]http://www.arka.strefa.pl/Apel/Apel.html[/URL]

[CENTER][CENTER][COLOR=#000000] APEL DO POSŁÓW I SENATORÓW[/COLOR][/CENTER]
[/CENTER]
[CENTER][CENTER] [COLOR=#000000][B] [FONT=Arial]w sprawie zamieszczenia w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wyraźnego zakazu obcinania psom uszu i ogonów (tzw. kopiowania) oraz zakazu udziału tak okaleczonych zwierząt w wystawach, pokazach i zawodach kynologicznych[/FONT][/B][/COLOR][/CENTER]
[/CENTER]
[COLOR=#000000] [FONT=Arial]Szanowni Posłowie i Senatorowie,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000] [FONT=Arial] Apeluje do Państwa o wniesienie poprawki do przedstawionego przez posła Pawła Suskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt [U]o kategoryczny i jednoznaczny zakaz obcinania psom uszu i/lub ogonów (tzw. kopiowania) oraz udziału tak okaleczonych psów w wystawach, pokazach, zawodach i innych imprezach kynologicznych, niezależnie od przyczyny wykonania takiego zabiegu[/U]. Zabieg kopiowania uszu i ogonów u psów stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem, gdyż, nie będąc zabiegiem wykonywanym dla ratowania życia lub zdrowia zwierząt, a jedynie dla celów estetycznych i korzyści finansowych, nie spełnia warunków zabiegu dopuszczalnego w świetle art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt. Pomimo istniejącego obecnie w/w zapisu ustawy zabieg ten jest nadal dość powszechnie wykonywany przez hodowców i właścicieli psów niektórych ras lub w typie tych ras oraz przez lekarzy weterynarii, co nie tylko narusza przepis art. 27 ust. 1, lecz w świetle art. 6 ust. 2 pkt 1 i 10 ustawy o ochronie zwierząt należy uznać za znęcanie się nad zwierzęciem. Doprecyzowanie istniejących zapisów ustawowych poprzez wpisanie zabiegu kopiowania do katalogu czynów kategorycznie zabronionych w art. 6 ust. 2, pozbawi hodowców, właścicieli psów i weterynarzy możliwości dowolnej interpretacji intencji ustawodawcy, a przez to uchroni ogromną rzeszę psów rasowych i w typie rasy przed okrutnym pozbawianiem ich części ciała istotnych dla prawidłowego funkcjonowania psa i związanym z tym niepotrzebnym cierpieniem.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000] [FONT=Arial] Żywimy głęboką nadzieję, że nasz apel skłoni Państwa do takiego uzupełnienia przepisów ustawy o ochronie zwierząt w odniesieniu do zakazu kopiowania psów, aby Polska nareszcie dołączyła w tym względzie do większości krajów europejskich, gdzie od dawna zakazane jest nie tylko obcinanie psom uszu i/lub ogonów, lecz także udział tak okaleczonych psów w wystawach, pokazach, zawodach i innych imprezach kynologicznych, niezależnie od przyczyny, dla której psa poddano takiemu zabiegowi. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=#000000][FONT=Arial] Z poważaniem,[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=Arial] (imię i nazwisko)
[/FONT][/COLOR] [LEFT][B][COLOR=#ff6600] [FONT=Arial]Apel należy skopiować i wysłać mailem do posłów na adresy podane
w załączonej poniżej liście mailingowej:
[/FONT][/COLOR][/B][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected]; [email protected]; [/EMAIL][EMAIL="[email protected]"][email protected]; [email protected]; [email protected];[/EMAIL] [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL];[EMAIL="[email protected]"] [email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]; [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL] [/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...