Jump to content
Dogomania

Canicross


nathaniel

Recommended Posts

Canicros możesz uprawiać właściwie z każdym psem, jeżeli tylko nie ma przeciwskazań zdrowotnych, zarówno u psa jak i u Ciebie. Widziałam kiedyś faceta który biegał z małym kundelkiemi takim troche przerosniętym pinczerkiem. Przy małych pieskach trzeba tylko dostosować tempo i dystans.Podobno u psów ras olbrzymich np. dogi trzeba być ostrożnym ze względu na ich stawy. Ale twój raczej do małych ani olbrzymich nie będzie należał, więc nie widze żadnych problemów.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 576
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Co tu taka cisza, czyżby chłodniejsze dni ostudziły zapał do biegania;) . Mój psiak teraz ma najlepszą formę, nie chce myśleć co będzie jak spadnie śnieg:evil_lol: . Wczoraj uprawialiśmy canicross ekstremalny:p biegaliśmy wieczorem, po ciemku w całkowitej mgle nad Rudawą (ludzie z Krakowa wiedzą gdzie, a dla nie wtajemniczonych wyjaśniam że to taka mała rzeczka). Ścieżka nad nią jest wąska i bardzo dziurawa. ale nawet nic sobie nie złamaliśmy, polecam to świetne nowe doświadczenie, po pierwsze można przetestować psa jak zachowuje się w takich "odmiennych" warunkach a poza tym sprawdzić więź łącząco cię z psem, bo w takich warunkach musisz zaufać jego instynktą - bo przecież ty nic nie widzisz:evil_lol: :evil_lol: . Polecam super sprawa i zawsze coś nowego.
P.S. po przebignięciu zaledwie 7 km ma się wrażenie jak by się pokonało co najmniej 20 km.

Link to comment
Share on other sites

Myszu ... po ciemku to ja na razie tylko chodzę na spacery z Shojo :-)

A jeśli chodzi o oczekiwanie śniegu ... to ja też czekam bo wtedy wszystkie pola w moich okolicach będą do biegania, nie trzeba szukać ścieżek, dróżek itd - biegniesz tam gdzie oczy poniosą.

Ale tak całkiem poważnie to ja przymierzam się i przymierzam do poważniejszego rozpoczęcia przygody z Canicrossem i ciągle tkwię prawie w miejscu, pierw pies był za młody, teraz pracuję nad przygotowaniem zestawu (pas, linka+amortyzator, szelki). No i pora będzie zacząć intensywniejsze treningi. Mam tylko nadzieję, że nasza Shojo będzie lubiła takie biegi po których będzie musiała solidnie odpoczywać .... jak na razie wiem, że z jej psią kondycją chyba nie najlepiej albo ja nie umiem poprawnie ocenić psiego zmęczenia :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote]albo ja nie umiem poprawnie ocenić psiego zmęczenia :-)[/quote]
W wiekszości przypadków praktycznie każdy pies bez jakiegoś specjalnego przygotowania jest w stanie przebiec te 5-6 km w tempie właściciela. Oczywiście mam na mysli psy , ktre regularnie chodzą na spacery, są "wybiegane", a nie tylko naookoło bloku i w niedziele do parku. Jeśli jedna zauważysz,ze Twoja sunia zbyt szybako sie męczy, wogóle ze męczy sie na spacerach to tak dla spokoju ducha radziłabym zrobić EKG i USG serducha. Wogóle jesli chcemy uprawiać sport ze zwierzakiem to warto go przebadać.
Pozdrawiam i biore sie za treningi bo sie ostatnio opuściłam jak nie wiem co:roll:

Link to comment
Share on other sites

Masz racje Mokisia, zawsze lepiej psa przebadać szczególnie jesli myśli się o bardziej zawodowym uprawianiu sportu.
Pies potrafi przebiec dużo więcej niż 5 czy 6 km, tylko tu chodzi o to że musi to robić wtedy gdy ty tego od niego oczekujesz i w tym kierunku który ty obrałaś no i takim tempem jak ty chcesz. A z tym u psów na samym początku treningów jest słabo, bo to zobaczy innego psa a to sarne, a poza tym pies tak samo jak człowiek czasem jest w lepszej a czasem w gorszej formie- taki sam organizm.
Sylwekw nie przejmuj się że na razie nie możesz zbyt poprawnie ocenić psiego zmęczenia to przyjdzie z czasem, wiele wspólnych treningów i będziecie się znać jak "łyse konie". Powodzenia w treningach

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kacpru']a my nie mamy gdzie biegac :( [/QUOTE]
ja natomiast cierpię na deficyt psa do canicrossu ;) Mój czworonóg tp stateczny chow chow więc do canicrossu niezbyt chętny jest, jednak w przyszłości marzy mi się bullowaty i myślę,że będzie to dobra forma rozładowania psiej energii :)

Mam pytanie(może było to omawiane w tym temacie, ale jeszcze całego nie przejrzałam)- jak nauczyć psa aby biegł nie zwracajac uwagę na psy,koty i na ciekawie pachnące słupy? ;)
Cóż, biegłam kiedyś z psem koleżanki i w pewnym momencie pies gwałtownie stanął w poprzek drogi, bo zaszczekała psina zza ogrodzenia a ja niewyhamowałam i przez psa przeleciałam... ;)

Link to comment
Share on other sites

No cóż tak do końca to nigdy nie można mieć pewności czy psu coś nie odpali i zahamuje w miejscu i zacznie wąhać sie z jakims psem. Ale tak to musisz go nakłaniać do biegu jak się zatrzymuje aż w końcu zrozumie że musi biegać wtedy gdy ty na to masz ochotę.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cze, ej mam pytanko, znalazlam inne szelki manmata -->
[URL=http://www.pelna-miska.pl/sklep/image_func.php?img=gfx/0378e35dd5d41fa2d43acb0c8bf1bc91.jpg&lang=pl&prod_id=1006]tutaj[/URL] w opisie napisano ze wykorzystuje sie je miedzyinnymi w canicrossie, czy one są dobre, jak myslicie, czy nieucieskają psa itp.. bo sie zastanawiam nad szelkami dla mojego psiaka, prosze o opinie...

Link to comment
Share on other sites

[B]drzalka[/B] słuchaj to są dobre szelki, ale do canicross'u znacznie lepsze są guardy, ze względu na lepsze rozłożenie obciążenia:p - ale jeszcze zależy jakiego masz psa, jakiej rasy? Bo myśle, że dla chartów może to być leprza opcja, ale większości ras lepiej wziąć guardy, albo sledy:razz:

Link to comment
Share on other sites

Muszę się przyznać, że pierwszy raz widze takie szelki i nie mam pojęcia do czego tak naprawdę one służą, ale Anza&Hacker ma racje do canicrosu najlepsze są guardy to model sprawdzony po co eksperymentować na swoim psie. A wiesz jak to jest w sklepach piszą i mówią co chcesz usłyszeć, rzadko kiedy można trafić na fachowca.

Link to comment
Share on other sites

w sumie tez watpie zeby byly dobre do tego sportu, j aniewem czy bede wogole uprawiac ten sport, bo to chyba nie dla mojegopsa, ja mam boksera, i chyba niejest to sport dla nas? napewno bede uprawiac dogtekking, czy cos w stym sylu, przed kupnem mojej Lenki, duzo chodzilam w góry, i uwielbiam to wiec moze z Lenką tesz bedziemy łazic , i spacerowac po górach. Mam w planie własnie kupienie guardów, na dłuzsze spacerki i wlasnie łażenie po gorkach, itp...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='drzalka'] ja mam boksera, i chyba niejest to sport dla nas?[/quote][U]Canicross jak najbardziej nadaje się dla boksia[/U]:p ...z resztą trenować może każdy - nawet jeśli na śnieżnych zawodach by nie powalczył może robić to dla zdrowia i kondycji (zarówno psa jak i właściciela)... w końcu boksery bardzo lubią ganiać - więc czemu nie?!:razz: Jedyne co to może zimą jak jest minusowa temperatura to nie bardzo biegać za dużo z psem, który ma taką sierść, żeby się nie przeziębił, ale cała reszta roku to jak najbardziej:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Drzalka dlaczego dyskryminujesz swojego psa:cool3: , wcześniej pisałam że jest to sport dla każdego psa i dla każdego człowieka - oczywiscie jeżeli jeden i drugi jest w pełni zdrowy. Tu nie ma też znaczenia wasza kondycja musicie tylko wybrać dystans i tempo odpowiednie zarówno dla ciebie jak i psa. Zabawa jest wspaniała, jak raz złapiesz bakcyla tego sportu to nie będziesz mogła bez niego żyć.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Witam Dogomaniaków po dość długiej przerwie!

Niestety jak pewnie cześć z was wie, nie mam już psa – Norton musiał zmienić właściciela – po szczegóły odsyłam do wątku zamieszczonego na Dogomanii w zakładce dotyczącej psów w potrzebie.

Brak psa spowodował zaniedbanie mojej zakładki dogtrekkingowej, bo trochę trudno uprawiać dogtrekking bez psa :D

Ostatnio wpadłem na pomysł, by połączyć przyjemne z pożytecznym... może ktoś z okolicy Poznania potrzebuje by jego pies wybiegał się w zaprzęgu dogtrekkingowym? Oferuję swój czas w sobotnie (ew. niedzielne) przedpołudnie – trasy dostosuję do możliwości psa (od kilku do kilkudziesięciu kilometrów).

Mam swój sprzęt – pas dogtrekkingowy, szelki w rozmiarze L-XL oraz szorki (L), linę z amortyzatorem dla 1 psa.

Szelki i szorki były dostosowane do samca ONka (dość dużego) oraz suki ON, wszystkie psy o podobnej wielkości mogę wyprowadzać w tym zestawie bez problemu.

W ramach mojej "oferty" proponuję podstawowe przyszkolenie psa jak również właściciela psa do zestawu dogtrekkingowego (zapoznanie z szorkami, szelkami, linką i ogólnie techniką chodzenia na linie amortyzowanej w terenie leśno-polnym.

Nie jest to w jakimkolwiek elemencie oferta handlowa - chodzi mi o możliwość kontynuowania mojej pasji, jaką jest dogtrekking (nie mam możliwości posiadania swojego psa) - wszystko oferuję za darmo - zarówno mój sprzęt, jak i czas.

Jeżeli nie masz dość czasu i sił (chęci/wytrwałości), by chodzić ze swoim psem na długodystansowe spacery to moja oferta jest skierowana właśnie do Ciebie!

Zainteresowanych Dogomaniaków proszę o kontakt.

Pozdrawiam serdecznie! Norton

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co ty czujesz ale ja bym chyba umarła gdybym musiała oddać swojego psa. Kurde od 1 stycznia zaczęłam pracować i jak jestem w pracy bez mojego psiura to usycham z tęsknoty a co dopiero tak na zawsze:-( :-( :placz: :placz: . To bardzo przykre.
Wiem, że to już po fakcie i nie mnie oceniać ale próbowaliście wszystkich sposobów leczenia, moja przyjaciółka z ciężką postacią alergii (astma i wogóle wszystko co najgorsze) pozbyła się wszsytkich dolegliwości posiadając psa, morską świnkę i jeżdżąc systematycznie konno i stosując akupunkture. Lekarz doradził jej że unikając jednego alergenu organizm znajdzie inny i tak w kółko aż w końcu będzie się uczulonym na wszystko włącznie z lekami przeciwalergicznymi. No ale to taka mała dygresja nie na temat.

A jeśli chodzi o twoją ofertę to sama z psem trenuje. :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszu']Nie wiem co ty czujesz ale ja bym chyba umarła gdybym musiała oddać swojego psa. Kurde od 1 stycznia zaczęłam pracować i jak jestem w pracy bez mojego psiura to usycham z tęsknoty a co dopiero tak na zawsze:-( :-( :placz: :placz: . To bardzo przykre.
Wiem, że to już po fakcie i nie mnie oceniać ale próbowaliście wszystkich sposobów leczenia, moja przyjaciółka z ciężką postacią alergii (astma i wogóle wszystko co najgorsze) pozbyła się wszsytkich dolegliwości posiadając psa, morską świnkę i jeżdżąc systematycznie konno i stosując akupunkture. Lekarz doradził jej że unikając jednego alergenu organizm znajdzie inny i tak w kółko aż w końcu będzie się uczulonym na wszystko włącznie z lekami przeciwalergicznymi. No ale to taka mała dygresja nie na temat.

A jeśli chodzi o twoją ofertę to sama z psem trenuje. :lol:[/quote]

Nie próbowaliśmy akupunktury, to fakt. Widzisz ty masz problem z oddaleniem się od psa na kilka godzin, a ja musiałem wybrać pomiędzy psem albo zdrowiem żony (lub żoną - bo jak bym wybrał psa to mógłbym się z małżeństwem pożegnać :) )

A jeśli chodzi o moją propozycję dogtrekkingu to Myszu, ja mieszkam w Poznaniu, a to jest kawałek drogi od Krakowa :D
Raczej w grę wchodzi ktoś, kto mieszka trochę (bardzo bardzo) bliżej :)

pozdrawiam, i przepraszam za lekki offtopic

Link to comment
Share on other sites

Norton nie chciałam żeby to zabrzmiało tak, że masz wybrać psa a nie żone:evil_lol: . Ja tylko stwierdziłam fakt, że najpierw musi się wyczerpać wszystkie możliwości. Ale dobra skończmy te pogaduchy bo piszemy nie temat.

Napiszcie lepiej jak wasze treningi canicrossowe bo coś cisza zaległa, czyżbyście bali się zimy:eviltong: i nikt nie biegał ze swoim psiakiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszu']Napiszcie lepiej jak wasze treningi canicrossowe bo coś cisza zaległa, czyżbyście bali się zimy:eviltong: i nikt nie biegał ze swoim psiakiem.[/quote]My się zimy nie boimy :lol:, ale biegamy bardzo mało, bo ja nie mam linki z amortyzatorem, a nie chce go zniechęcać do ciagnięcia człowieka co sie może stać, jeśli lecimy na zwykłej smyczy przypiętej do pasa - chcąc nie chcąc czasem piesek lekko jest "szarpnięty" :roll:

Link to comment
Share on other sites

a my ostatnio na spacerkach wieczornych troche biegalismy:D:D z tym,ze mlody na obrozy... ale podoba mu sie takie bieganie:D:D no czasami zlapie za smycz i lonzuje sam siebie:D:D a mala kita biega za nami:) hehe wiec moze sprobujemy teraz szeleczki zakladac alem dalej na zwyklej smyczy;/ ja msuze najpierw jakos kondycje sobie wyrobic:D:D bo psy ja maja swietna... hehe

Link to comment
Share on other sites

No to życzę powodzenia.
Ja z moim Uzikiem biegamy regularnie, szkoda tylko że u nas śnieg zszedł:-( . Nie ma nic fajniejszego jak przez 9 km przedzierać się przez śnieżne zaspy, w ciemnościach w towarzystwie haszczaka:multi: :lol: . Teraz zostało nam bieganie błotne:evil_lol: , dzisiaj właśnie wybieramy się na trening. Mam nadzieje, że moje maleństwo będzie miało na względzie, że wczoraj cały dzień jeździłam na nartach:evil_lol: on co prawda też cały dzień gonił po śnieżku w górach ale on chyba nigdy się nie męczy:lol:

Link to comment
Share on other sites

o lol... ja to chyba nie przebiegne nawet calego parku naokolo:D:Dhehehehe ale zaczynamy sie w to bawic:) kiedys biegalam z psiakami.. i kolezanka... ale psiaki byly luzem i w kagancach:) takie 2 male potwory biegaly za nami:) teraz mam ten problem,ze sama musze biegac.. to mala sucz niechetnie.. i musze jej cos gadac w stylu "biegamy domku" itp itd:D:D natomiast mlody ON biega sam z siebie:D:Dmusze go jeszcze hamowac czesto hehe:) dzisiaj nei dam rady bo ide na nocke.. jutro mzoe sie uda a jak nie to w srode juz na szelki go wezme i wtedy pobiegamy:D:Djeszcze tylko linke bede musiala zalatwic.. ale to mzoe mi kolega od haszczaka pozyczy:D:D tylko jak mowie... z moja kondycja krucho;) jeszcze jak jest zimno to momentalnie mam katar=zapchany nos... i to ejst problem najwiekszy.. a drugi to wyregulwoanie oddechu:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...