Jump to content
Dogomania

Orijen - uczulenie?


catty

Recommended Posts

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='catty']I pytanie za 100 punktów - pies dostał lek w kapsułkach Kreon, z tym, że on za dużo na raz zjada, podzieliliśmy posiłki na 4 i mam przy każdym dać mu pół kapsułki tego leku. Jak mam mu to podać, jak po rozpołowieniu kapsułki wylatują z niej małe 'groszki', których pies nie dość, że nie zauważa, to jeszcze ich nie je..
Mam póki co nie dawać mu nic oprócz suchej karmy..[/QUOTE]

Jak dasz mu to w jakimś małym kawałku czegoś co lubi, np. żurawiny suszonej (moje uwielbiają :P) to zje i nic nie powinno się stać :)
Ale jak dasz w namoczonym chrupku też powinno być ok ;)

Link to comment
Share on other sites

najgorzej, że tych 'groszków' jest dużo i nawet ciężko mi odróżnić, które zjadł, a które zostały na brodzie :D Póki co posypałam lekko mokre chrupki i zjadł, choć się krzywił :)
Chcę tego TOTWa! :angryy: Ale na 100% nie będzie mi szczylka uczulał? Bo przyznam, że kasą nie śmierdzę, a oddawanie dobrej, nowej, drogiej karmy kolejny raz do schronu mi się nie uśmiecha..
Ogólnie to znalazłam ten sklep, w którym kupiłam Brita, szukając czy w ogóle jakiś sklep w Białym sprzedaje TOTWa. I znalazłam, że mały sklep na Konwaliowej prowadzi sprzedaż najlepszych karm (w tym TOTWa). Zadzwoniłam pod numer, i facet mi powiedział, że nie ma TOTWa na stanie, ale może zamówić, ale ma Brita i blablablabla. Więc chyba zadzwonię do niego jutro i zapytam, czy tego TOTWa by mi sprowadził. Wtedy mówił, że jak odbiorę osobiście to nie ma kosztów przesyłki. To dla mnie ważne, bo chcę kupić jeden worek 2,27kg, a on kosztuje mniej niż kwota od której przesyłki są darmowe.
Ale naplątałam :cool3:

Link to comment
Share on other sites

We wszystkich karmach bezzbożowych które znam jest mączka ziemniaczana (ale może się mylę haha ;).
Jeśli ma uczulenie na zboża i mączki zbożowe wszelakie to pewnie na gluten. A gluten nie występuje w ziemniakach :)
Zresztą w RC który dała Ci wet jest ryż prawda? :)
Więc jak ryż nie uczula to ziemniak tym bardziej.
Ale próbuj.

Link to comment
Share on other sites

a po co kreon? kreon to nic innego jak enzymy podawane wtedy, kiedy trzustka nie działa do końca :/ spróbuj psu to dać osobno, np. w kawałku mięsa czy łyżce jogurtu, nie wiem, czegoś co pies wciągnie bez zastanawiania się co to ;) rozpuszczanie kreonu w jedzeniu to średni pomysł - to w końcu enzymy i można podrażnić psu przełyk, bo mają działać w jelitach a nie w paszczy ;)
co do wyników - u nas wyszły problemy z trawieniem skrobii - w kale mnóstwo niestrawionych włókien rośłinnych i skrobii. TOTW plus łyżeczka colonu c z wodą do jedzenia zdziałał cuda :)

Link to comment
Share on other sites

Wet kazała nam Kreon (na trzustkę) podawać przed każdym posiłkiem - dlatego pytałam w czym to mam rozmieszać, bo pies teraz zjada 3-4 posiłki dziennie, a ja mam dać po pół tej kapsułki, a wiadomo, że zawartości kapsułki pies ze smakiem nie zje :)
Ten RC to totalna pomyłka, bo wet dała tą karmę na problemy skórne, czyli RC Dermacomfort, a skład mówi sam za siebie: ryż, [B]kleik pszenny[/B], tłuszcz zwirzęcy, [B]pszenica[/B], [B]kleik kukurydzianyr[/B], [B]kukurydza[/B], [B]owies (łuskany)[/B], wątróbka drobiowa (odwodniona), minerały, olej sojowy, [B]pulpa buraczana[/B], olej rybny (EPA i DHA), siemię lniane, fruktooligosacharydy, olej z ogórecznika (źródło kwasu gammalinolenowego), mąka z aksamitki (źródło luteiny).
Więc tego RC też nie mogę mu dawać.. :/ A TOTWa nie ma, więc pies będzie głodny. Dzwoniłam do tego faceta ze sklepu, ale poinformował mnie, że dzwonił do hurtowni, a tam go poinformowali, że TOTWa nie będzie przez jeszcze jakieś 2 tygodnie :/

Ogółem to sprawdziłam skład tego Brita Care, i tam jedynie jest ta pulpa buraczana, więc na to też jest uczulony.. Ryż w postaci normalnej jadł i nic się nie działo, ale z drugiej strony Brit jest w wersji z ryżem, pies wcześniej nie jadł ryżowych karm, więc nie wiem.

Najlepiej mu się jadło Orijena, choć kupy były wielkie - ale myślę, że to przez ilość białka. Byłam dziś w Kakadu to jedyne karmy dostępne bez zbóż to Orijen i Acana z serii Grasslands, Pacifica.

Link to comment
Share on other sites

nie wiem czy nasze cierpią na podobne problemy trawienne, ale chyba trochę ;) u nas dawał radę nieźle też royal canin medium sensible - w nim jedynym źródłem skrobii jest ryż, u nas na ryżu zawsze było ok, piszesz że u was też więc może to jest jakiś ratunek - royala zawsze łatwiej kupić. tylko że 4 kilo kosztuje prawie 100 więc mała paczka to zbrodnicza cena.
mój brita care jadł z jagnięciną i light - masakra się działa, coś tam jest niedobrego w tych karmach dla wrażliwca :/

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie karmy dla alergików mają ryż (co dla mnie jest dziwne, bo ryż często uczula, ja mam taki egzemplarz u siebie w domu - MASAKRA :)).
A coś się dzieje po tym RC?

Pulpa buraczana czy ziemniaczana nie ma w sobie glutenu, naprawdę wątpliwe, że uczula.
Zresztą jak i tego nie moze to nie ma karmy suchej dla Twojego psa, bo każda ma jakieś mączki czy pulpy ;), chyba, że barf i to silnie zmodyfikowany, bardziej w stronę mięsa i kości?

Ale wet stwierdziła, że to alergia?
Skoro dała kreon to bardziej sa to sprawy enzymatyczne.
I myślę, że jak będziesz podawać ten kreon regularnie (ja dawałam normalnie w jakimś kawałku malutkim kiełbasy i było ok ;)) to okaże się, że to wcale nie taka typowa alergia, tylko pies po prostu ma w/w problemy z produkcją enzymów.
Ja miałam to samo. Sucz rzygała po wszystkim co nie było mięsem. Łącznie z gotowaną marchewką, ryżem itp.
Po barfie np. problem zupełnie znikł.
Może spróbuj dorwać gdzies żołądki wołowe surowe i podawać?
Bo szprycować tym kreonem przez całe życie to też bezsens.

Zapytaj wet.
Dla mnie to bardziej wygląda na zwyczajny niedobór enzymów jak u mojej suki, ale ja tych wyników nie widziałam, więc nie wiem.
U mnie wystarczyło psa przestawić ... na barf.
Teraz jestem z sucz jedynie na suchym i problem zaczyna się znowu.
Taki typ psa po prostu. Nadwrażliwiec jelitowy :)

Link to comment
Share on other sites

Kurcze, tylko ten Royal jest jak narkotyk dla mojego psa. Dwa razy podawałam mu i dwa razy miałam mega problem z przejściem na inną karmę. Wolałabym nie ryzykować teraz. Poza tym - CENA! :question:
Może na okres przed TOTWem podawać mu tego Orijena? Zostało mi trochę, a póki nie będzie w sklepie to tym się może uratuję..

A nie wiesz czy na Krakvecie jest dostępny ten TOTW w małej paczce? Na stronie jest, wysłałam maila, ale jakoś nie odpisują mi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='catty']Mamy wyniki - okazało się, że pies jest uczulony na wszelkie zboża i [B]cukry[/B] i ich po prostu nie trawi. Czy wybór TOTWa przy moim wrażliwcu to będzie dobry wybór? :)[/QUOTE]
Cukrów nie trawi? W sensie węglowodanów? To i TOTW może nie pomóc, bo jak najbardziej zawiera węgle - z ziemniaków, owoców, warzyw. Nie mogę znaleźć analizy totwu z podaną zawartością węgli. Orijen ma ich max 16-18%

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz']to w końcu enzymy i można podrażnić psu przełyk, bo mają działać w jelitach a nie w paszczy ;) :)[/QUOTE]

Enzymy tam są w formie nieuaktywnionej, bo pokrytej syntetyczną powłoczką nierealną do strawienia przez sok żołądkowy, ale realną do uaktywnienia w dwunastnicy pod wpływem soku trzustkowego.
Nie ma szans by uaktywniły się psu w paszczy :) Ślina psów ma zupełnie inne właściwości pod tym względem niż ślina człowieka, przede wszystkim ma odczyn obojętny, sok trzustkowy ma odczyn zasadowy. U człowieka już w jamie ustnej zaczyna się rozkład skrobii na dekstryny i dwucukry, u psów nie, bo w ślinie psa nie ma amylazy ślinowej która to powoduje.
U ludzi też Kreon podaje się na czymś nierzadko, żeby te małe granulki się nigdzie nie zawieruszyły.
To naprawdę nie wpływa na działanie enzymów.
Wpływ mają jedynie alkohol i kawa czy zapijanie jakimiś sokami i generalnie czymś innym niż wodą w przypadku ludzi (podobnie jak np.tabletki anty). Tak pisze nawet na opakowaniu :)

Link to comment
Share on other sites

Trudno mi stwierdzić, czy coś się dzieje, czy nie, bo piesek był ostatnio w stanie podbiegunkowym, miał głodówkę, potem ryż z kurczakiem, a teraz ma tego RC. Fakt faktem - nie wymiotuje, co było codziennością przy Bricie Care. I tak na prawdę, to tylko i wyłącznie przy tym Bricie były takie objawy. Przy Orijenie, jedynie kupy zastraszającej wielkości, ale ogółem zero wymiotów.
Wet po zobaczeniu wyników powiedziała: 'Tak jak myślałam - amylaza' Ja się całkowicie nie znam, biologia czy inne to dla mnie temat odległy, jednak powiedziała, że piesek nie trawi zbóż, a przy tym pewnie mączek i pulp. Generalnie to ja nie wiem, czy on tego nie trawi, czy ma trudności z przetrawieniem większej ilości.
Pies jest okropnym łakomczuchem, wielkie krokiety dla psów ras średnich wsuwa nawet bez gryzienia - dlatego wcześniej tyle razy wymiotował, ale niestrawionymi krokietami. Przy Bricie, wymiotował treścią z przetrawioną karmą.
Wet powiedziała, że mam podawać Kreon do miesiąca i obserwować. Przy tym mogę zmienić karmę lecz ona mi żadnej nie poleciła, jedynie na wspomnienie TOTWa i jego rodzajów, powiedziała, że może mu służyć, ponieważ same nazwy pokazują, że są z produktów rzadko uczulających.
Nie wiem w czym tkwi problem, bo on może jeść wszystko. Uwielbia owoce, warzywa, mięsko, ryż, no wszystko. Ten problem skórny, nie jest od alergii, ponieważ piesek ma krostki tylko na brzuszku, gdzie jest miejsce odkryte i to prawdopodobnie reakcja na sól, śnieg i inne zimowe brudy.
Sama nie wiem co z nim zrobić.
Na barfa niestety nie przejdę, ponieważ... nie mam na to czasu i chyba siły. Co nasypać do miseczki karmy to nie dać kawał mięska. :p Wiem, że to o wiele zdrowsze, ale chyba mam jakąś blokadę przed tym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Cukrów nie trawi? W sensie węglowodanów? To i TOTW może nie pomóc, bo jak najbardziej zawiera węgle - z ziemniaków, owoców, warzyw. Nie mogę znaleźć analizy totwu z podaną zawartością węgli. Orijen ma ich max 16-18%[/QUOTE]

Wszystkie karmy suche mają jakieś cukry.
W ogóle nie wiem czy realne jest stricte UCZULENIE na wszystkie węglowodany.
Jeśli tak to zostaje dieta jedynie mięsna i suplementowanie syntetycznymi witaminami.
Bo nie ma takiej suchej karmy, żeby nie zawierała ani jednego warzywa czy owocu ;)
Szybciej to nietolerancja do wyleczenia.
Jak mówię miałam identyczną sytuację. Pies nie trawił ŻADNEGO pokarmu roślinnego. Zaczęłam karmić barfem i się skończyło - więc to na bank nie była alergia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='catty']TPrzy Orijenie, jedynie kupy zastraszającej wielkości, ale ogółem zero wymiotów.
Wet po zobaczeniu wyników powiedziała: 'Tak jak myślałam - amylaza' Ja się całkowicie nie znam, biologia czy inne to dla mnie temat odległy, jednak powiedziała, że piesek nie trawi zbóż, a przy tym pewnie mączek i pulp.
[/QUOTE]


I wszystko jasne :)
On nie ma uczulenia na pulpy czy węglowodany.
On nie ma enzymów do ich strawienia.
Źle zrozumiałaś wet.
Napisałam Ci wyżej o co dokładnie chodzi.
Pies nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów trzustkowych, bądź czynników je uaktywniających (proenzymów) efekt jest podobny do alergii - biegunki, wymioty, ale to nie jest alergia tylko nietolerancja pokarmowa spowodowana niedoborem enzymów.
Podawaj kreon.
I jak pies nie rzygał po Orijenie to znaczy, że bezzbożowe będą dla niego ok.
Jeśli miał za duże kupy to po prostu spróbuj czy Taste of The Wild czy jakiejś nawet innej bezzbożówki, jak TOTW także źle przyjmie.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wyjaśnienie :) Wiadomo, jak ktoś przede mną rzuca terminami czysto medycznymi, to się i można pogubić :)
Wet powiedziała, że póki co to psa trzymać na samej suchej i wodzie podając ten Kreon i obserwować. Jak coś mokrego to tylko chude mięsko i ewentualnie ryż.
Tylko tu pytanie, dlaczego akurat przy Bricie to się objawiło? Przecież wcześniej jadł karmy ze zbożami, a tu tylko trochę tej pulpy buraczanej i od razu wymioty i biegunka...

Link to comment
Share on other sites

Może był jakiś felerny.
I ja to bym nie podawała tego ryżu ;)
Bo mimo że to niby nie takie zboże jak pszenica czy żyto to jednak uczula bardzo często.

Ponadto brit jest karmą niskobiałkową. Jeśli przestawiłaś go z Orijena (megawysokobiałkowego) na Brita to takie rewolucje są możliwe nawet u zdrowego psa ;)

Link to comment
Share on other sites

być może w bricie care jest coś nie tak zrobione bo u nas też były jazdy na tej karmie, a niby taka hipoalericzna i takie tam duperele. tak czytam i wychodzi że mamy podobne problemy u psa, u mojego żadnego uczulenia nie było, ale też podejrzenie trzustki, enzymy trochę pomagały, ale najlepiej jedzie na karmie. skoro na orijenie było ok, poza rozmiarami kup ;) to póki nie masz możliwości kupna TOTW to lepiej przy tym zostań, zwłaszcza że to można kupić w stacjonarnych sklepach.
co do TOTW'a w krakvecie - nie ma, pisałam. gut, że nie czekałam na dostawę bo wciąż nie ma a pies by nie miał co jeść. w e-karmie mają zapas wersji z jagnięciną, ponoć też dla wrażliwych psów więc może spróbuj tę kupić póki co? mój pożarł parę próbek sierra mountain i było ok, teraz chrupie mieszankę pacific stream i sierra mountain i jest, odpukać, wszystko w porządku :)

Link to comment
Share on other sites

Hm, w sumie, mogę się rozejrzeć za wersją z jagnięciną :) Tylko oby było wszystko w porządku..
A może on wymiotował, bo mu Brit Care z jagnięciną nie smakował? :D Może być takie coś? Mieliśmy wcześniej kiedyś Boscha - 2 podejścia i 2 skończyły się fiaskiem, bo psu okropnie nie smakował.

Link to comment
Share on other sites

Hehe :)
Pisałam do światkarm, bo tam mają też tego TOTWa z jagnięciną za 49zł, a darmowa przesyłka od 50zł więc mi pasuje, ale nie odpisali :mad:
A i zastosowałam plasterek paróweczki do przemycenia tego Kreonu :) Podziałało i mam pewność, że trafiło do brzucha, a nie 3/4 zostało na brodzie :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...