Jump to content
Dogomania

DON uznany przez FCI??


AM

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

a jaki kraj zasponsorowal rase ?i jak tkai pies mialby sie nazywac?o uznaniu donka to ja juz slysze dlugo:razz: :evil_lol: .zycze im tego zupelnie serio.tylko z ciekawosci pytam jaki kraj wzial pod skrzydla rase?bo bialego wzieli koncowo szwajcarzy....

Link to comment
Share on other sites

no wlasnie tez zapytalam tam o szczegóły , czyli jaka nazwa zostala uzyta konkretnie itd ,ale na razie cisza . zakladając jednak ze tak by bylo , i rasa bylaby uznana przez FCI to czy dobrze rozumuję ze tylko psy z miotów ZK miały by szanse na zalapanie sie pod w/w ? bo te org.ze sobą współpracują ? czyli donki po onkach ?

Link to comment
Share on other sites

szczerze mowiac nie mam pojecia ale takie rewelacje pojawiaja sie dosc czesto.z tego co wiem[a podkreslalam zawsze i nadal podkreslam ze zycze tego milosnikom donkow]to sa dosc okreslone warunki uznania nowej rasy bo wzorca sv nie zmienila i nie zmieni na dopuszczenie dlugiego wlosa.raczej wzorzec jest uscislany zawsze a nie rozszerzany radoscnie.kiedys byl taki temat o uznaniu donkow.nie tutaj tylko na jakims dziale hodowla.i oczywiscie tez mi podniosl cisnienie bo nei lubie takiego rozsiewania mitow.

Link to comment
Share on other sites

Ja tego nie rozumiem, jakby to miało działać, skoro w miotach krótkowłosych psów jednej rasy bedzie sie rodzic długowłosy szczeniak... innej rasy? :eviltong: Podobno w katalogu na nastepna swiatówke juz widnieje on długowłosy jako odrebna rasa.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, jak z DONkami i ONkami, ale na przykład w owczarkach pirenejskich jest taka sytuacja, że dwie odmiany są zarejestrowane pod osobnymi numerami FCi, wzorzec odmiany o krótkowłosym pysku precyzuje tylko czymś się ona różni od odmiany a poil long, natomiast zdarzają się mieszane mioty. I jakoś sobie radzą od ładnych paru lat.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Rasa owczarek niemiecki długowłosy nie jest rasą wyhodowaną z rasy owczarek niemiecki (krótkowłosy), jest to odmiana tej rasy niestety nie jest uznawana przez FCI, choć ma tego samego przodka. Do wytworzenia tej rasy nie trzeba było krzyżować owczarka niemieckiego z innymi rasami, a nawet odwrotnie - wytworzenie rasy owczarek niemiecki krótkowłosy nastąpiło od protoplastów, które były długowłose[/quote] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] To cytat, nie sądzę aby SV skorygowała wzorzec, bo długość włosa jest, prawdopodobnie, skorelowana z mocniejszą budową [/SIZE][/FONT][FONT=&quot][FONT=Times New Roman][SIZE=3]. Owczarki niemieckie długowłose są masywniejsze i cięższe oraz wyższe od krótkowłosych,co też nie jest zgodne ze wzorcem.Szczenięta po rodzicach DON są mocniejszej budowy niz te po ON.
Generalnie jestem zwolennikiem, uznania odmiany,ale to chyba mało realne, ale mam cichą nadzieję[/SIZE][/FONT]
[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ada89']a to nie mogą ich uznać jako odmiany?[/quote]

Uznać sobie mogą, ale SV w Niemczech kieruje rozwojem rasy, a oni nie dopuszczą długowłosych owczarków do swoich wystaw, to byłoby pewnie wtedy w pewnym sensie dyskryminowanie, ale cóz. Wiec FCI sobie moze.

Link to comment
Share on other sites

no wiec...
wiecie juz zapewne jakie mam zdanie o hodwoli onkow-donkow nie stosujac sie do wzorca i wymogow sv dla rasy owczarek niemiecki.
jestem jednak za tym zeby ...no....odczepiono sie od rasy owczarek niemiecki i pod auspicjami jakiegos kraju przyjeto wzorzec rasy nie pod nazwa owczarek niemiecki i nie stosujac dolewow rasy owczarek niemiecki-jak honorowo to honorowo a nie na pasozyta korzystajac z pracy onkarzy chlubic sie nie wiadomo czym.
powstanie nowa rasa-i dobrze.zycze tego z calego serca i zupelnie uczciwie.fci ma dokladnie nico do powiedzenia w sprawie rasy owczarek niemiecki i jedyna wladna do tego organizacja zajmujaca sie hodowla owczarka niemieckiego,ustalajca wzorzec i przepisy hodowlane jest sv od poczatku istnienia rasy.taka jest prosta sytuacja.odmiana wlosowa-nie wchodzi w gre.to byloby kompletne sprzeniewierzenie sie idei stephanitza i ulegneicie presji mniejszosci.w usa powstala rasa-owczarek krolewski.moze podciagnac pod amerykanski wzorzec?:cool3: .na pewno rrasa nie bedzie miala okreslenia niemiecki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nanami']Uznać sobie mogą, ale SV w Niemczech kieruje rozwojem rasy, a oni nie dopuszczą długowłosych owczarków do swoich wystaw, to byłoby pewnie wtedy w pewnym sensie dyskryminowanie, ale cóz. Wiec FCI sobie moze.[/quote]
w zadnej rasie niem oze miec mowy o dyskryminacji jesli nie podda sie ocenie i nie dopusci do hodowli psa z wada dyskwalifikujaca.nie jest to wada ciezka-to wada [B]dyskwalifikujaca.[/B]
do wad dyskwalifikujacych w rasie owczarek niemiecki naleza:
-slabe usposobienie,psy agresywne i slabe nerwowo
-psy z wykazana ciezka dysplazja
-monorchidy i kryptochidy oraz psy z wyraznie nierownymi wzglednie skarlowacialymi jadrami
-psy ze znieksztalconymi uszami wzglenie wadami ogona
-psy zdeformowane,ulomne
-psy z brkami zebowymi
-psy z przodozgryzem i tylozgryzem[wiekszym niz 2mm],zgryzem cegowym w obrebie siekaczy
-psy niedorosniete,wzglednie przerosniete pow.1 cm
-albinizm
-wlos bialy rowniez przy ciemnych oczach
-wlos kosmaty[dlugi,miekki nie scisle przylegajacy wlos okrywowy z podszerstkiem ,chorogiewki na uszach i konczynach,puszyste portki,puszysty ogon z tworzeniem sie choragiewki u dolu]
-wlos dlugi[dlugi,miekki wlos okrywowy bez podszerstka ,najczesciej dzielacy sie na srodku grzbietu ,choragiewki na uszach i konczynach,i na ogonie,



wzorzec okresla jakosc wlosa w rasie owczarek niemiecki:
prawidlowa okrywa wlosowa owczarka niemieckiego to twardy wlos z podszerstkiem.wlos okrywowy powinien byc mozliwie gesty,wlasciwie twardy i dobrze przylegajacy.na glowie wlacznie z wnetrzem uszu,na przednich czesciach konczyn,lap i palcow nieco dluzszy i gesciejszy.na tylnych czesciach konczyn wlos przedluza sie ,az do stawow srodrecza wzglednie do stawow skokowych ,na tylnych czesciach ud tworzy umiarkowane portki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='martan']Ja wrzuciłam w wyszukiwarkę i sporo informacji wyrzuciło :D
A więc jak widac najbardziej przypomina ON'a długowłosego.
Jak piszą we wzorcu powstał z połącznia amerykańskich linii ON'ów z Malamutami i Wielkimi Pirenejczykami
Oto link do stronki z ciekawymi informacjami [URL]http://www.kingshepherd.com/[/URL]

[IMG]http://www.kingshepherd.com/images/Bear1.jpg[/IMG][/quote]

to z innego topiku, ja natomiast wyczytałam, że powstał z połączenia amerykańskiego i europejskiego ONa, no i jest też napisane, że z flock guardian, ale jest z małych liter wiec nie wiem czy chodzi o rase (o ile taka w ogóle istnieje) czy o stróżowanie. Jest też napisane, że są 2 odmiany - krótkowłosa, która bardziej przypomina ONka, i długowłosa, która przypomina belga-[COLOR=black]Tervuerena[/COLOR]
zdjęcia z dogomani owczarka królewskiego: [URL]http://www.dogomania.pl/galeria/rasa274/[/URL]
szczerze powiedziawszy to znacznie się różni od naszych długowłochów, ale nie wiem czy to kwestia tego, że amerykańcy zawsze mieli troche inne psy czy poprostu odmienności tej rasy od odmiany naszej :loveu:
a i napisane jeszcze jest, że rasa powstała z zamiarem stworzenia lepszego domowego kompana i obrońcy, który byłby zdolny wykonywać różnego rodzaju prace od pracy w policji, poprzez psa-przewodnika aż do psa który wyszukiwałby i ratował ludzi. Oryginalni twórcy rasy (hodowcy) chcieli także stworzyć psa, który byłby wolny od wielu zdrowotnych i charakterologicznych problemów, które nękają ONy. to tak bardzo dosłownie przetłumaczone :roll:
to mnie tylko zastanawia:
[quote]How muchexercise do they need?
[COLOR=black]Typically, two, thirty minute walks a day[/quote][/COLOR]
yyyy

Link to comment
Share on other sites

Hehe, podobną informację znalazłam kiedyś w jakimś opisie belgów - że potrzebują dwóch 30-minutowych spacerów dziennie. :cool3: Chicałabym zobaczyć belga, któremu to wystarczy, a raczej NIE CHCIAŁABYM - bo taki belg byłby po prostu chory. :mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rauni']Nie wiem, jak z DONkami i ONkami, ale na przykład w owczarkach pirenejskich jest taka sytuacja, że dwie odmiany są zarejestrowane pod osobnymi numerami FCi, wzorzec odmiany o krótkowłosym pysku precyzuje tylko czymś się ona różni od odmiany a poil long, natomiast zdarzają się mieszane mioty. I jakoś sobie radzą od ładnych paru lat.[/quote]
W belgach też nie mozna mieć pewności, co się urodzi, terviki po maliniakach czy gronki po tervikach :lol: . To nie jest problemem.

[quote name='ayshe']i nie stosujac dolewow rasy owczarek niemiecki-jak honorowo to honorowo a nie na pasozyta korzystajac z pracy onkarzy chlubic sie nie wiadomo czym.[/quote]
ayshe, ja wiem, że się bardzo zacietrzewiasz pisząc o ON-kach, ale nie zapominaj, że DON, to też ON i to na dodatek z rodowodem FCI :lol: . Długi włos jest w/g wzorca wadą dyskwalifikującą, ale DON-y rodzą się po ON-ach i są (pewnie powiesz - niestety) właśnie jednym z efektów wieloletniej pracy onkarzy, czy się to komuś podoba, czy nie. :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mokka']ayshe, ja wiem, że się bardzo zacietrzewiasz pisząc o ON-kach, ale nie zapominaj, że DON, to też ON i to na dodatek z rodowodem FCI :lol: . [/QUOTE]

A mnie sie wydawało że właśnie DON nie posiada rodowodu FCI:razz: i dlatego niektórzy chcieliby aby wreszcie uznano DONka (dlatego powstał ten temat)
Jeżeli sie mylę to proszę o poprawienie mnie:oops:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE] mnie sie wydawało że właśnie DON nie posiada rodowodu FCI:razz: i dlatego niektórzy chcieliby aby wreszcie uznano DONka (dlatego powstał ten temat)
Jeżeli sie mylę to proszę o poprawienie mnie:oops:[/QUOTE]

nooo mylisz sie;) ja mam DONke z wyrobionym rodowodem FCI:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Tak, sucz długowłosa Cortiny jest po krótkowłosych rodzicach z uprawnieniami.

Po prostu gen krótkiego włosa to gen dominujący, który sie ujawnia w homozygocie dominującej jak i w heterozygocie, która niesie wtedy równiez utajony gen krótkiego wlosa, który jest recesywny. Jesli krótkowłosi rodzice to oboje heterozygoty, to istnieje szansa, ze w miocie urodzi się długowłosy szczeniak jako homozygota recesywna. Dlatego po krótkowłosych rodzicach od setek pokoleń pojawiają sie długowłose szczeniaki.

Link to comment
Share on other sites

a ja wiem a ja wiem :evil_lol: jak to jest .
w miocie regulaminowym ONków moze sie urodzic psiak z długim wadliwym wlosem. otrzymuje on jak najbardziej metryke , jest zatatuowany , przysżły wlasciciel moze mu jak najbardziej na podst metryki wyrobic rodowód. jednak kwalifikacja do uprawnien hodowlanych u ON poza testami ,badaniem ,szkoleniem sa wyniki wystaw ,na których pies z wadliwym wlosem nie otrzyma pozytywnej oceny . wiec i nie ma opcji by w ramach ZK otrzymal uprawnienia hodowlane . jako ze DONki teraz popularne ,hodowcy ONków nie tylko cenią je na równi lub wyzej niz z normalnym wlosem ,ale i wiedząc ze ze skojarzenia danej pary wystapil długi wlos ,powtarzają je.
krzyzowanie jednak psów z długim wlosem , tu juz pod szyldem innych organizacji niesie juz chyba wiecej niespodzianek , smiem przypuszczac ze sami ich autorzy sie dziwą ,co to moze wyrosnąć :evil_lol:. organizacje te po zawiązaniu sie stworzyly swoje regulaminy hodowlane, prawa ,przepisy ,swoje wystawy ,metryki ,rodowody .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mch']krzyzowanie jednak psów z długim wlosem , tu juz pod szyldem innych organizacji niesie juz chyba wiecej niespodzianek , smiem przypuszczac ze sami ich autorzy sie dziwą ,co to moze wyrosnąć :evil_lol:.[/quote]
Jak to co, na pewno owczare z długim włosem :cool3: I tu na pewno nie urodzą sie któtkowłose. Choc gen długiego włosa jest sprzezony z genami odpowiedzialnymi za wieksza mase i wzrost. No ale np. krzyzowanie dwóch grubokoscistych, masywnych donków = problemy szczeniat z chocby stawaniem uszu, bo automatycznie organizm pochłania wiecej minerałów i składników na rozwój cielska.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...