Jump to content
Dogomania

Bialy DOBERMAN


Dolphine

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Albinizm wiąże się często z głuchotą, uszkodzeniami wzroku, nadwrazliwością na czynniki zewnetrzne (alergie)
Inna wada to wrażliwość skóry na uszkodzenia spowodowane nieograniczona pigmentem penetracją promieni słonecznych. Nie rzadkie są też nowotwory skóry. Brak pigmentu w tęczówce oczu powoduje oślepianie przez słońce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']Rożyczka dlaczego sa chore i na co?

Z wypowiedzi kogoś na 1 stronie wnioskuję że jak ktoś wyhoduje czarnego goldena to można go wystawiać.. :roll:[/quote]

Nie wyhodujesz bo musiałabyś zmiksowac z czarnym psem aby uzyskac w tej rasie gen koloru czarnego i utrzymac recesywną długowłosośc :razz:

Kolor błękitny i albnotyczny u dobków jak napisała Puli jest związany z cechami chorobotwórczymi dlatego abolutnie wycofano sie z błękitnego dobka (jeszcze w latach kiedy zaczynałam kynologe a wiec 1988 był to kolor uznawany, wycofany z wzorca około 1992 (???) z powodu problemów zdrowotnych dotykających większośc psów o tym ubarwieniu.
O janych (izabelowatych) wiadomo że maja problemy z promieniowaniem UV - a więc ... wybaczcie, po co powoływac takie psy jeżeli ulegają poparzeniom i są bardzo podatne na raka skóry ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']Albinizm wiąże się często z głuchotą, uszkodzeniami wzroku, nadwrazliwością na czynniki zewnetrzne (alergie)
Inna wada to wrażliwość skóry na uszkodzenia spowodowane nieograniczona pigmentem penetracją promieni słonecznych. Nie rzadkie są też nowotwory skóry. Brak pigmentu w tęczówce oczu powoduje oślepianie przez słońce.[/quote]

Dziękuję Puli, że odpowiedziałaś. Właśnie o to mi chodziło. Dokładnie o takie choroby:-( . Po czorta powoływać do życia chore psiaki:angryy: skoro wiadomo, że skończy się to ich cierpieniem i nie będą żyły długo i szczęśliwie. Delikatnie pisząc krew mnie zalewa na taką bezmyślność w tworzeniu nowych odmian kolorystycznych :angryy: :mad:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bellinka']średnio... jak dla mnie to nie aż tak drogo... Bo dobki z rodowodem kosztują od 1.900 do około 5.000 ... TO jest dużo:):) a wogóle jak bym miała takiego kupić(a zamierzam) to wole zapłacić tyle ,niż dużo dużo więcej za zwykłego rodowodowego:D... bo jednego mam...a żeby jeździć na wystawy to czasu nie mam więc marnowałby się psiak[/quote]



o Boże widzisz i nie grzmisz... a puknij sie dzieweczko w czółko, raz a porządnie:roll:

Link to comment
Share on other sites

dobrze ze uswiadomiłyscie innych bo az mi sie pojawila gesia skorka jak przeczytalam o tych 300zł!!:angryy:
owszem mnie tez sie strasznie podobaja ale po co tworzyc psa ktory przez wiekszosc czasu bedzie cierpiał i chorował!:shake:

Link to comment
Share on other sites

Prawdę mówiąc, gdyby głównym kryterium hodowania psów było zdrowie, a nie eksterier, to nie zaistniałyby/przestały istnieć niektóre rasy...
A jednak nadal hoduje sie psy, które maja kłopoty ze skórą, oczami, oddychaniem. Takie rasy, w których większość porodów to cesarki, a psy często nie są w stanie same dokonać krycia. Absurd...

PS. Aneta, głowy nie dam, ale wydaje mi się, ze w miotach goldenów sporadycznie trafiają się czarne osobniki....

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Prawdę mówiąc, gdyby głównym kryterium hodowania psów było zdrowie, a nie eksterier, to nie zaistniałyby/przestały istnieć niektóre rasy...[/QUOTE]

Niestety kryterium zdrowia czy psychiki zeszły na dalszy plan, a na pierwszy plan wysunął się eksterier :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ulvhedinn']Prawdę mówiąc, gdyby głównym kryterium hodowania psów było zdrowie, a nie eksterier, to nie zaistniałyby/przestały istnieć niektóre rasy...
A jednak nadal hoduje sie psy, które maja kłopoty ze skórą, oczami, oddychaniem. Takie rasy, w których większość porodów to cesarki, a psy często nie są w stanie same dokonać krycia. Absurd...

PS. Aneta, głowy nie dam, ale wydaje mi się, ze w miotach goldenów sporadycznie trafiają się czarne osobniki....[/QUOTE]
tak,dokładnie...ulvhedinn ma racje:/
dajmy na to takiego boksera...nie miałam,nie mam i chyba nie będę mieć więc mogę się mylić ale....czy boksery nie mają wiecznie problemów z układem oddechowym wynikających z budowy ich kufy??(a raczej jej braku;))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='la_pegaza']Białe boksy nie są albinosami, są skrajnie łaciate. [/quote]
Kiedys były eliminowane z hodowli. Słyszałam od hodowcy ze to podobnie jak u dalmatów: im wiecej bialego tym wieksze prawdopodobieństwo wystapienia gluchoty i alergii. Czy to prawda?

Link to comment
Share on other sites

Ja "siedzę" w bernardynach (na razie teoretycznie:evil_lol: ), ale obserwuję inne rasy też.
Zwróćcie uwagę na jeden prosty fakt- słynny bernardyn Barry zginął ratując człowieka w wieku 14 lat. Czyli w tym wieku czynnie jeszcze pracował w trudnych górskich warunkach. Dzisiaj praktycznie nie spotyka się bernardynów w tym wieku. Osiągnięcie 12 lat życia to rzecz niespotykana, średnia długość życia to 7-9 lat. :shake:

Włos mi się jeży, kiedy czytam wypowiedzi właścicieli buldożków francuskich...
Cytuję:
>>>>... bo mimo tych wszystkich wad i problemów zdrowotnych tej rasy: obrzęk gardła, przerost podniebienia miękkiego, ulewanie przy jedzeniu, duszenie się czyli "zapowietrzanie", omdlenia, różne alergie, wady serca, problemy z kręgosłupem, problemy z uszami, problemy z oczami, przeziębianie się w zimie, udary w lecie, odparzenia, itd ... my wybraliśmy i kochamy właśnie te psy - te psy czyli buldożki francuskie ...<<<<

To chociaż rozumiem, że można kochać tą rasę, mam wrażenie, że my -ludzie, poprez tak a nie inaczej ukierunkowaną hodowlę, skrzywdziliśmy bardzo te psy:shake:


PS.O ciekawych barwach fufra u retrieverów: ;)

[URL]http://dogomania.pl/forum/showthread.php?t=31239&highlight=w%C4%85trobiane[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Taki jest ogólny pogląd - niestety nie ma żadnych badań czy statystyk, które by to potwierdzały. Alergie niestety dosyć często dotykają boksie, białe, żółte czy pręgowane. Na forum była dyskusja o białych osobnikach a hodowli [URL="http://forum.boksery.pl/topics10/biale-boksery-a-hodowla-vt96.htm?highlight=bia%B3y"]http://forum.boksery.pl/topics10/biale-boksery-a-hodowla-vt96.htm?highlight=bia%B3y[/URL]

Białych się już nie usypia, niestety stają się modne , co widać na allegro gdzie specjalnie łączy się białe osobniki, i białe szczeniaki są droższe niż ich kolorowe rodzeństwo :mad:

Zmieniło się chyba podejście - biały szczeniak już nie jest powodem wstydu. Organizuje się dla nich również wystawy ;)

[IMG]http://www.maximusdeus.cz/vystava1_blade.jpg[/IMG]
[URL]http://www.maximusdeus.cz/galerie_37.htm[/URL]

a to znalazłam a propos głuchoty:

[QUOTE] Konsekwencja bialego umaszczenia jest wieksza sklonnosc do gluchoty. Nie dotyczy to bialych bokserow, ale tez wszystkich bialych psow a wiec dalmatynczykow (tak, u nich za bialy kolor odpowiadaja te same geny co u bokserow, latki sa zas efektem genow modyfikujacych), bialych bulterierow, dogow argentynskich, buldogow, itd itp. Gluchota jedno lub obustronna wynika z okreslonej budowy nablonka w aparacie sluchowym bialych psow. Jakby to nieprawdopodobnie nie brzmialo, mozna sie spotkac z opinia, ze kolorowe laty na uszach bialych psow ( u bokserow pregowane lub zolte) dobrze rokuja, pies z lata na uchu rzadziej jest gluchy [IMG]http://forum.boksery.pl/images/smiles/icon_smile.gif[/IMG] Zainteresowanych tematem odsylam do sieci, swego czasu artykuly na ten temat widzialam na przyklad na stronach ABC - American Boxer Club. [/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Włos mi się jeży, kiedy czytam wypowiedzi właścicieli buldożków francuskich...
Cytuję:
>>>>... bo mimo tych wszystkich wad i problemów zdrowotnych tej rasy: obrzęk gardła, przerost podniebienia miękkiego, ulewanie przy jedzeniu, duszenie się czyli "zapowietrzanie", omdlenia, różne alergie, wady serca, problemy z kręgosłupem, problemy z uszami, problemy z oczami, przeziębianie się w zimie, udary w lecie, odparzenia, itd ... my wybraliśmy i kochamy właśnie te psy - te psy czyli buldożki francuskie ...<<<<

To chociaż rozumiem, że można kochać tą rasę, mam wrażenie, że my -ludzie, poprez tak a nie inaczej ukierunkowaną hodowlę, skrzywdziliśmy bardzo te psy:shake:


Zauwazylam czyj post cytowalas..
Autorka chyba nie miala na mysli tego, ze jeden pies ma wszystkie te choroby.
Sama jestem wlascicielką buldozka fracuskiego i powiem Ci, ze te psy są bardzo wrazliwe i podatne na choroby, i czesto sie zdarza, ze są chore, ale nie wszystkie.
Jezleli chodzi ci o to, ze my ludzie skrzywdzilismy te psy przez PSEUDOhodowle to ja sie z tym zgadzam.
Ale, Buldozki od zawsze byly i będa podatne na te choroby, przez taką a nie inna budowę.
Ale ludzie, prawdziwi hodowcy i wlasciciele raczej dąza do tego zeby wyeliminowac te choroby i zeby nasze psiaki czuly sie lepiej.
Niestety, a moze stety nasze buldozki takie juz są i jak napisala autorka cytatu za to je kochamy.

Link to comment
Share on other sites

dokładnie.

[QUOTE]Jeśli chodzi o cele hodowli w szerszym rozumieniu, to ma ona (hodowla) na celu podnoszenie wartosci użytkowej i hodowlanej danej grupy zwierząt (rasy).
Podnoszenie tego poziomu powoduje to, ze zwierzę, które kupuję powinno, być
-zdrowsze,
-z lepszym charakterem
-poprawniej zbudowane
-posiadać lepsze cechy użytkowe (np. bokser być lepszym psem obronnym, bardziej zrównoważonym, a krowa dawać więcej mleka lub być bardziej "mięsną")
niż jego przodkowie, z np. początków rasy.
[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Mamy dziewczynę na forum, która pisze takim ludziom co i jak. Podziwiam, że ma siłę i nerwy, bo czasami dyskusja jest na niskim poziomie i sprowadza się do stwierdzenia, że "ma się nie wtrącać do potrzeb ich psa". Pocieszające, że jedna pani przejrzała na oczy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...