Jump to content
Dogomania

Bialy DOBERMAN


Dolphine

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pies umierajacy powoli,meczacy sie takze wyglada calkiem ciekawie....

Niewątpliwie masz rację. Celowe hodowanie takich psów to głupota i bestialstwo. Ale dobermani albinos może się zdarzyć nawet po normalnych (czyli czarnych lub brązowych) rodzicach. Moim zdaniem takiemu psu trzeba dać szansę na życie. Bo być może wcale nie bedzie pełne cierpień. Tylko wtedy trzeba zadbać, by jego właścicielem nie został imbecyl chcący użyć takiego psa do hodowli!

Pozdrawiam,

Aśka i Baco

Link to comment
Share on other sites

Joa mi chodzi o to ze oni je jeszcze celowo rozmnazaja.Wiem ze moze sie w miocie zwyklych urodzic i to rozumiem.Ryzyko.Ale celowo rozmnazac psy praktycznie nieprzystosowane do zycia ?W artykule bylo ze domagaja sie uznania rasy !A "najlepszy"reproduktor padl z niewyjasnionych przyczyn nagle w wieku 5 lat.To chyba nie jest normalne ?

Link to comment
Share on other sites

carragan:

Widzę, że się zgadzamy w stu procentach. Dlatego pisałam o "imbecylach" świadomie rozmnażających takie psy.

Co innego "ślepy traf", co innego dążenie do uzyskania takiego psa.

Swoją drogą - przyznaję się bez bicia - nie miałam czasu przeczytać tego artykułu :-( Czy może mi ktoś podać link ?

Pozdrawiam,

Aśka & Baco

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Cos takiego znalazlam w necie:

(...) Naszymi przewodnikami w dyskusji będą biały owczarek kanadyjsko-amerykański oraz biały doberman.

Oczywiście moglibyśmy zaprosić także białego bullteriera, ale w jego przypadku umaszczenie zdeterminowane jest działaniem

genów z locus S, tymczasem nam zależy na bezpośrednim nawiązaniu do

poprzednio omówionych losów alleli C i D, które - jak pamiętamy - rozjaśniały barwę sierści.

Biały owczarek kanadyjsko-amerykański został uznany przez FCI w czerwcu 1997 r. Jako biały owczarek niemiecki figuruje

w rejestrze Szwajcarskiego Towarzystwa Kynologicznego jako samodzielna rasa. Nauka do dnia dzisiejszego nie rozstrzygnęła

jednoznacznie sporu, w jaki sposób powstaje biały pies z czarnym nosem. Owszem, istnieją hipotezy wyjaśniające tę kwestię,

ale żadna nie wydaje się być tą ostateczną. Podczas gdy jedni badacze ( Burns i Fraser ) upatrują przyczynę takiego

umaszczenia w allelu cd ( który, przypomnę, występuje u podhalana i samojeda ), inni temu stwierdzeniu zaprzeczają.

Little tłumaczy swój sprzeciw tym, że u białych psów z czarnym nosem pojawia się żółtawo-czerwonawy nalot za uszami i

na grzbiecie, świadczący o równomiernym rozłożeniu pierwotnego umaszczenia. Być może "awantura" o gen C ma swoje

podłoże w wytwarzaniu pigmentu. Wg Burnsa i Frasera układ cdcd gwarantuje produkcję pigmentu, jednak jego

gromadzenie się we włosach jest mniej lub bardziej tłumione przez geny hamujące maść ( określenie wg Schlegera ),

co mimo wszystko pozwala na wystąpienie barwnika w skórze ( niebieska ), czarne zabarwienie oczu, fafli, ciemne obwódki

oczu i pazury.

Jeśli natomiast w locus C zamieszkałby układ homozygotyczny cc - zakładamy to tylko teoretycznie ! -wówczas pies o takim

"wzorze" nie miałby szans na wytwarzanie pigmentu : bezbarwna ( nie biała !!!) sierść, cielisty nos, czerwone oczy jako efekt

naczyń krwionośnych widocznych przez bezbarwną tęczówkę, czyli ... typowy albinos.

Podobno prawdziwe albinosy zdarzają się wśród psów niezwykle rzadko, co nie znaczy, że nie ma ich wcale ....

W 1976 r w USA na świat przychodzi jasno-kremowa z białymi znaczeniami dobermanka, o jasnoniebieskich oczach,

różowym nosie i takich powiekach. Oboje rodzice byli czarni podpalani.

W FCI sprawa byłaby rozstrzygnięta od razu : uznawane są dobermany czarne podpalane ( atatBB, atatBb) i brązowe

atatbb), przy czym w locus D może występować tylko allel dominant D. Jego recesywny kuzyn -d -jest obecnie

eliminowany z hodowli.

Dlaczego ?

Poniewaz układ homozygotyczny dd wpływa na rozjaśnienie czarnej sierści do niebieskiej, a czekoladowej do kawowej,

o czym wspominałam w poprzednim opowiadaniu. A umaszczenie błękitne i kawowe ( pamiętacie "izabelki"?)

dopuszczone jest w hodowli wyłącznie w AKC w Stanach Zjednoczonych. Hodowcy amerykańscy zachwyceni

"białą maścią" przystąpili entuzjastycznie do utrwalania nowej cechy. Mniej entuzjastyczne były wyniki badań

genetycznych, które -wydawałoby się - ostudzą zapał hodowlany.

Okazało się, że białe dobki są w rzeczywistości autentycznymi albinosami ; bardzo wrażliwymi na słońce, z tendencją

do nowotworów skóry i anomaliami w obrębie siatkówki oka. Co więcej, ich niespokojne zachowanie i niestabilny

charakter wynikający z inbredu są chyba dla nas wskazówka, aby zastanowić się nad dalszą hodowlą takich psów.

A jak wyglada ten "bialy kruk" od strony genetycznej ?

Najprawdopodobniej należy wziąć pod uwagę locus C ; drugim podejrzanym może być recesywny allel p z locus P

( słabo udokumentowanego przez naukę ), który redukuje czarną/brązową eumelaninę. Dodatkowo całą sytuacje

pogarsza zjawisko epistazy ( o którym pisałam przy okazji locus B i E ) : co oznacza, że albo allel z locus C,

albo z P skutecznie maskuje działanie alleli B i D, które - jak pamiętamy - warunkowaly umaszczenie czarne,

czekoladowe, błękitne lub izabelowate w zależności od postaci, w jakiej pojawiały się w genotypie psa.

Albinos może więc posiadać w/w allele w zdrowej, normalnej formie, ale wystarczy, że w jego genetycznym

ubranku wystąpi "wada produkcyjna" spod znaku C lub/i P.

Charakterystyczną cechą albinosów są także barwy oczu : niebieskie, czerwone, a nawet fiołkowe.

Kolor niebieski może być uzasadniony brakiem pigmentu przy jednoczesnym załamywaniu światła w takim oku

oraz specyficzną budową siatkówki. (...)

Powyzszy cytat po czesci zawiera to, co bylo opisane w Psie.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Biały dobcio z fiołkowymi oczkami... czemu nie, byle zdrowy.

Poczekajmy jeszcze trochę, inżynieria genetyczna wyprodukuje niebieskie pudle z czerwonymi oczkami, zielone bullterriery z pomarańczowymi, fioletowe dogi z seledynowymi,ect. :robot: :wink: :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Nie wiem czy taki temat już był ale jak tak to usńcie:)

A więc niedawno widziałam białego dobermana i zastanawiałam się ile taki psiak może kosztować??
A swoją drogą to chyba wygląda fajnie jak idzie się przez ulice z białym i czarnym dobermanem:)

Link to comment
Share on other sites

Przecież brązowe i niebieskie dobermany mogą brać udział w wystawach bez rzadnych przeszkud to czemu miałyby białe nie brać udziału!! przecież to też rodowodowe dobermany!! takie same jak pozostałe tylko ,ze inny kolor sierści...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bellinka']Przecież brązowe i niebieskie dobermany mogą brać udział w wystawach bez rzadnych przeszkud to czemu miałyby białe nie brać udziału!! przecież to też rodowodowe dobermany!! takie same jak pozostałe tylko ,ze inny kolor sierści...[/quote]
A słyszałaś kiedyś o wadach dyskwalifikujących?

Link to comment
Share on other sites

średnio... jak dla mnie to nie aż tak drogo... Bo dobki z rodowodem kosztują od 1.900 do około 5.000 ... TO jest dużo:):) a wogóle jak bym miała takiego kupić(a zamierzam) to wole zapłacić tyle ,niż dużo dużo więcej za zwykłego rodowodowego:D... bo jednego mam...a żeby jeździć na wystawy to czasu nie mam więc marnowałby się psiak

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bellinka']Nie wiem czy taki temat już był ale jak tak to usńcie:)

A więc niedawno widziałam białego dobermana i zastanawiałam się ile taki psiak może kosztować??
A swoją drogą to chyba wygląda fajnie jak idzie się przez ulice z białym i czarnym dobermanem:)[/quote]



Kazdy pies kosztuje tyle na ile sie go WYCENI moze byc i bezcenny:lol:

Moi dawni sasiedzi,mieli 2 dobermany Bialy! prawie Albinos,Blekitny!.
Bialy Alexsander byl bardzo chorowitym psem,padl w ieku 3 lat na niewydolnosc krazenia.BARRY Blekitny zyje do dzis na 7 lat

Obydwa psy posiadala rodowody z ACC z wpisem NIEHODOWLANY. Blekitny jest zarejestrowany w Austri,tam gdzie mieszka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wielbicielka psów']No są Białe Dobcie.
Nie widziałam ale czytałam o nich.
Niestety nie wiem za ile i gdzie można je kupić ale można liczyć na przynajmniej 300 zł za niego.[/quote]



300zl?:lol: to strasznaaaaaa sumaaaaaaaaaaaaaaaa:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Może i są piękne, ale do czorta najważniejsze jest zdrowie. Te psiaki długo nie żyją. Są CHORE. Albinosy się z hodowli eliminuje. A za przeproszeniem jednemu i drugiemu idiocie wyszły i zabierają się za robienie kasy. Dla mnie ludzie którzy "tworzą" chore psy powinni się leczyć, bo mają gdzieś ich dobro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...