Jump to content
Dogomania

Kopiowanie ( ogony i uszy)


ma

Recommended Posts

[quote name='LALUNA'] Pika nie bardzo rozumiem po pierwsze do czego to ja Cie mam niby przekonywac i gdzie to wyczytałas w moich postach ze Cie do czegos przekonuje :crazyeye: [/quote]
Doczytalam "między wierszami" i z tonu wszystkich tu wypowiedzi studiując ten temat bardzo dokladnie. Mnie jak niektorym nie trzeba pisac dokladnie, zebym mogla to potem zacytowac

[quote name='LALUNA'] Dajesz mój cytat gdzie pisze ze mastiff jest przodkiem psów gończych i odpowiadasz ze molos nie oznacza psa bojowego. To chyba nie pod moim postem powinnas to pisac. [/quote]
Dokladnie pod Twoim, bo próbujesz udowodnic, ze kaukaz nie jest molosem dając przykład, ze gończe pochodza od mastifa .

I czegoś nie zrozumialaś, chociaż dokladnie napisalam, chodzilo mi glownie o [B]geneze[/B] [B]slowa "molos" i co ono dokładnie oznacza,[/B] po to aby nie utożsamiać slowa "molos" TYLKO z psem bojowym, bo to do czego wykorzystywano te psy to inna sprawa, a do pilnowania obejścia i dobytku rownież a i niektóre do polowań :cool3:


[quote name='LALUNA']
Tylko dalej nie wiem co to ma do rzeczy w uzytkowosci owczarków pilnujacych stad i z czym sie nie zgadzasz o tym co napisałam jak maja pracowac te psy? :cool3:[/quote]

Z tym się nie zgadzam :eviltong:

[quote name='LALUNA']Molosy a straznicy stada to zupełnie co innego.[/quote]
Bo Molos( i jego potomkowie) , jako pies również stróżujący, silny, nieustraszony, czesto o psychice pozwalającej mu na samodecydowanie, a jednocześnie o psychice powalającej na silnie przywiązanie do stada wlasnie, świetnie się do tego nadawal aby samodzielnie pilnowac i chronić stado.
Poza tym napisalam
[quote]Laluna, [B]spora ilośc psow mających strzec i bronić stada[/B], czy dobytku (jak kaukaz), jest zaliczana do molosów lub psow w typie gorskim[/quote]a spora nie oznacza wszystkie, a tu dyskusja się wywiązała ma temat kaukaza ;)
A od kogo pochodzi np. CAO tez pies pilnujący stada masz wyżej
Jak ewaluowaly niektore molosy na psy stróżujące stad też

Aha bo to temat dotyczący uszu,:lol: dla wszystkich watpiących w "urywanie" , "ukręcanie" uszu CAO, czy Kaukazowi to informuje , ze jest to prawda. Po co to robiono, nie wiem i gdybać nie mam zamiaru ale takie byly praktyki. Robiono to malym szczeniaczkom, a ich matki wylizywały im potem te rany.
Nalezy jednak wziąc pod uwagę, ze w czasach zamierzchłych nie bylo takiej instytucji jak weterynarz, bo teraz oczywiście psy lądują na stole i pod znieczuleniem mają wykonywany zwykly zabieg kopiowania uszu, przynajmniej mam taką nadzieję, że wszystkie. Chociaz na wystawach coraz częściej mozna zobaczyć CAO i Kaukazy z naturalnymi uszami

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 7.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[QUOTE]
Aha bo to temat dotyczący uszu,:lol: dla wszystkich watpiących w "urywanie" , "ukręcanie" uszu CAO, czy Kaukazowi to informuje , ze jest to prawda. Po co to robiono, nie wiem i gdybać nie mam zamiaru ale takie byly praktyki. Robiono to malym szczeniaczkom, a ich matki wylizywały im potem te rany.
Nalezy jednak wziąc pod uwagę, ze w czasach zamierzchłych nie bylo takiej instytucji jak weterynarz, bo teraz oczywiście psy lądują na stole i pod znieczuleniem mają wykonywany zwykly zabieg kopiowania uszu, przynajmniej mam taką nadzieję, że wszystkie. Chociaz na wystawach coraz częściej mozna zobaczyć CAO i Kaukazy z naturalnymi uszami[/quote]
[/QUOTE]
Wow szczerze to nie zdawalem sobie sprawy ,ze takie praktyki mialy miejsce.Moze powodem jest ten ktory wymienilas

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Doczytalam "między wierszami" i z tonu wszystkich tu wypowiedzi studiując ten temat bardzo dokladnie. Mnie jak niektorym nie trzeba pisac dokladnie, zebym mogla to potem zacytowac [/QUOTE]
No tak, to faktycznie mozemy sobie pogadać o tym co Ty czytasz miedzy wierszami. Tylko ze ja nic nie pisałam miedzy wierszami i tutaj mamy mały problem. Ze Ty odpowiadasz na cos czego nie ma i o czym ja tak naprawde nie wiem bo i skad mam wiedziec czego ta odpowiedz sie tyczy.

[QUOTE]Dokladnie pod Twoim, bo próbujesz udowodnic, ze kaukaz nie jest molosem dając przykład, ze gończe pochodza od mastifa .[/QUOTE]

Lepiej nie czytaj miedzy wierszami, bo nic Ci z tego nie wychodzi. :shake:
Wiele ras ma przodka mastiffa, zarówno owczarki pilnujace stad jak i owczarki zaganiajce a takze i gończe. Wiec nie bardzo rozumiem co niby mam Ci udowodniac. Bo dalej tego nie rozumiem:crazyeye:
Poprostu zbyt daleko cofnęłaś sie w genetyce.
[QUOTE]I czegoś nie zrozumialaś, chociaż dokladnie napisalam, chodzilo mi glownie o [B]geneze[/B] [B]slowa "molos" i co ono dokładnie oznacza,[/B] po to aby nie utożsamiać slowa "molos" TYLKO z psem bojowym, bo to do czego wykorzystywano te psy to inna sprawa, a do pilnowania obejścia i dobytku rownież a i niektóre do polowań :cool3:[/QUOTE]
Ty tylko podałas z definicje Wilkpedii ale chyba tak do końca nie znasz jej dokładniejszej historii. I o wiele dokładniej już Ci wczesniej napisałam.
A dokładniej z jednej z ksiazek : Kultury sumeryjskie, babilońskie, asyryjskie i fenickie używały olbrzymich psów wojennych, z których najdzikszy był mollosian" prawdopodobnie z greckiej wyspy Mollosus.
I to jest dokładna geneza tego słowa. :p
Te psy wykorzystywano do intensywnych działań wojennych. I były opisane przez starożytnych jako "psy wielkosci osłów i dzikie jak lwy" Do innych krajów zaczeły trafiac przy pomocy Fenicjan droga morska i wraz z Rzymianami droga lądową gdy wraz z legionami rzymskimi szły na podbój Europy.
W średniowieczu kiedy straciły posade jako psy wojny mollosy przystosowano do pilnowania posiadłosci.

Mysle ze jeszcze powinnas odnaleźć dokładne znaczenie słowa mastiff i skad sie wzieło. Ale moze nie szukaj w wilkpedii bo jak widzisz tam jest bardzo skrótowo opisane i wcale nie tak dokładnie.

[QUOTE]Z tym się nie zgadzam :eviltong:
Bo Molos( i jego potomkowie) , jako pies również stróżujący, silny, nieustraszony, czesto o psychice pozwalającej mu na samodecydowanie, a jednocześnie o psychice powalającej na silnie przywiązanie do stada wlasnie, świetnie się do tego nadawal aby samodzielnie pilnowac i chronić stado.
Poza tym napisalam
"..Laluna, [B]spora ilośc psow mających strzec i bronić stada[/B], czy dobytku (jak kaukaz), jest zaliczana do molosów lub psow w typie gorskim .."

a spora nie oznacza wszystkie, a tu dyskusja się wywiązała ma temat kaukaza ;-)
A od kogo pochodzi np. CAO tez pies pilnujący stada masz wyżej
Jak ewaluowaly niektore molosy na psy stróżujące stad też [/QUOTE]

No to własnie dałas przykład jak jeszcze musisz sporo się nauczyć o molosach.
CA de bou, czyli inaczej perro de presa Mallorquin. Słowo Perro de presa oznacza pies chwytajacy lub trzymajacy co w lużnym tłumaczeniu znaczy buldog.
Od czasów Alaunta szczucie psów na byki a pózniej walki psów były w Hiszpani bardzo popularne. Te psy walczyły z bykami, pomagały tez unieruchamiac byki.
Do dzisiaj takie testy robi sie na wsi. Nie wiem czy legalnie czy nie legalnie
ale dosc krwawe widowisko i czesto po jednej i drugiej stronie dochodzi do powaznych okaleczeń i śmierci.
Wiec nie opowiadaj mi ze Ca de Bou był używany do takiej samej pracy co Kauakaz bo nie wiele wiesz ani o jednej ani o drugiej rasie jak i specyfice do czego były używane i co dokładnie robiły.
Wkleje tylko jedno, to mniej brutalne z takich prób z bykami jakie sa w Hiszpani z Ca de Bou.
[URL]http://pics.livejournal.com/drugoi/pic/000sc2sr[/URL]

A teraz zapoznaj sie jak pracowały kaukazy i reszta psów takich jak podhalany, Kuvasze i inne. Moze wtedy zoabaczysz zasadnicza różnice.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maxxel']Psow gonczych?? albo Ty musisz zweryfikowac swoja wiedze albo ja[/quote]
Ty, ale juz dzisiaj sie chyba dosyć napisałam.:lol:
Trzeba by jeszcze sięgnac do znaczenia słowa mastiff a potem cofnac się iles tam wieków wstecz kiedy to stworzono z istniejacych mastiffów pierwsze psy które polowały wykorzystujac węch. Mastify i ogary sa blisko spokrewnione genetycznie i dawne opisy psów gończych odnosiły sie do lżejszych mastifów. Mastiffy selekcjonowali na wech i wytrwałosc, zachowujac zwisajace uszy i luźna ciezka skóre a z czasem wielkosc wymieniali na szybkosc.
Mastify i ogary sa blisko spokrewnione genetycznie i dawne opisy psów gończych odnosiły sie do lżejszych mastifów.
To tyle w takim małym skrócie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Laluna
Nie chce mi się z Toba dyskutowac bo wiesz wszystko o wszystkim :roll:
Znaczenia slowa mastif nie bralam z wikipedii :eviltong: a co do "molosa" to wikipedia to przyklad, zresztą bardzo dobry przyklad, [B]nie na historie[/B] molosa,[B], [/B]ktora Ty usilnie powtarzasz i z ktorą się zgadzam ale na to[B] jakie psy do molosow można zaliczyć [/B],zresztą chyba nie czytalas tej definicji bo info napisane przez Ciebie

[QUOTE]T
A dokładniej z jednej z ksiazek : Kultury sumeryjskie, babilońskie, asyryjskie i fenickie używały olbrzymich psów wojennych, z których najdzikszy był mollosian" prawdopodobnie [B]z greckiej wyspy Mollosus[/B].[/QUOTE]
jest dokladnie w tej def. z Wikipedii zawarte


,[quote name='LALUNA']

No to własnie dałas przykład jak jeszcze musisz sporo się nauczyć o molosach.
[B] CA de bou,[/B] czyli inaczej perro de presa Mallorquin. Słowo Perro de presa oznacza pies chwytajacy lub trzymajacy co w lużnym tłumaczeniu znaczy buldog.
[/quote]
A gdzie ja pisalam o Ca de Bou? :crazyeye:
Podejrzewam, znawco ze chodzi Ci o to :evil_lol:


[quote name='PIKA'] A od kogo pochodzi np. [B]CAO [/B]tez pies pilnujący stada masz wyżej
[/quote]
CAO to owczarek środkowoazjatycki :evil_lol: więc nie wiem, kto się musi poduczyć

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"maxxel"']
Wow szczerze to nie zdawalem sobie sprawy ,ze takie praktyki mialy miejsce.Moze powodem jest ten ktory wymienilas[/quote]
Tez sobie nie zdawalam sprawe,hodowca mnie uswiadomil.
[quote]
Nalezy jednak wziąc pod uwagę, ze w czasach zamierzchłych nie bylo takiej instytucji jak weterynarz, bo teraz oczywiście psy lądują na stole i pod znieczuleniem mają wykonywany zwykly zabieg kopiowania uszu, przynajmniej mam taką nadzieję, że wszystkie.[/quote]
Juz dlugo taka instytucja istniala tylko po co tracic pieniadze na weta.
Nie zyjemy w zamierzchlych czasach i psy nie sluza do tego co w zamierzchlych czasach a dalej zabiegi takie sa przeprowadzane ,
dlaczego? tradycja ?
mozna zrozumiec zamierzchle czasy ale dzisiaj po co pozbawia sie psa ogona czy uszu,
uwazam ze w dzisiejszych czasach jest to barbarzynstwo,
a w tych czasach odleglych nie uwazam za barbarzynstwo.
W tamtych czasach czlowiek walczyl o przetwanie i w tym mu pomagal pies.
Nie jestem taka pewna czy takie praktyki dalej nie istnieja.
Skoro jest duzo hodowcow do tej pory co sami wykonuja "zabieg "pozbywania sie ogona u psa.( najczesciej przez nakladanie gumki).
A dlaczego nie ukrecic , skoro jak u pieciodniowego szczeniaka obciecie ogona nie boli bo nie posiada jeszcze unerwienia - tak tu czytam :crazyeye:
to ucho oberwac tez nie boli !!!!!!!!!!!!
Wiem ze kilka lat temu na wystawach mozna bylo spotkac psy z linia nierowna pozostala po uchu, zdecydowanienie nie bylo to po cieciu.
Co do ogona , niedawno mialam taka dyskusje z hodowca ze obciecie boli
ale nalozenie gumki nie boli. :-(
[quote] Chociaz na wystawach coraz częściej mozna zobaczyć CAO i Kaukazy z naturalnymi uszami [/quote]
Nie wazne z jakiego powodu, wazne ze takie sa , ludzie oswajaja sie do widoku.Mysle ze przyzwyczajenie do wygladu psa jest glownym powodem ich okaleczania.
Duzy wplyw na to by nieokaleczac psa ma to ze nie mozna w wielu krajach
wystawic psa takiego.
W Rosji juz mozna spotkac Czarne Teriery ogoniaste co jeszcze wzbudza szok taki widok. Nie maja wyjscia liczace sie hodowle ktore chca wystawiac po za krajem.
Na Litwie mlodszego niz 4 lata bez ogona nie wystawi !
Szczeniaka za granice tez nie kazda sprzeda bez ogona.

Link to comment
Share on other sites

[quote]W tamtych czasach czlowiek walczyl o przetwanie i w tym mu pomagal pies.[/quote]
Ooo, bardzo madre slowa! Rzeczywiscie, kiedys czlowiek polowal i pies był mu w tym przydatny i pomocny. Jak nie upolowal to czasem nie jadł. Polowanie było zawodem i tu rozumiem ze psa sie przycięło tu i ówdzie, żeby był efetywniejszy.
Ale teraz? Myśliwy z głodu nie umrze jak przestanie polowac - poluje dla rozrywki. Pies też mu nie musi w tym towarzyszyć a zatem narażać się na skaleczenia ogona i uszu, mozna jego instynkt i chęć pracy rozładować bez udziału innego żywego zwierzęcia. Czyli koło się zatacza - znów wracamy do tego że psy się kopiuje zeby człowiek mogł mieć rozrywkę. Zaznaczam - mowię teraz tylko o psach polujących.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"maxxel"']Poraz kolejny probuje mi sie przypisac jakas teorie!!Zaczynam sie gubic.Mowimy o kaukazach czy rasach bojowych?[/quote]
Mowimy o TYM :
[quote name='"maxxel"']szkoda mi ,ze ludzie nabywaja lub traktuja niektore psy inaczej jak mowi o tym zalozenie powstania danej rasy[/quote]
Nie doczekalam sie wyjasnienia jak zadowolic wiele ras w naszych czasach .
JEDYNIE CO DO RAS BOJOWYCH ;)
[quote name='"maxxel"']Co do ras bojowych jestem przeciwnikiem ich posiadania.[/quote]
Czyli tym samym wg Ciebie nie kopiowania im uszu i ogonow :lol:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE] Napisał [B]maxxel[/B]
[I]Co do ras bojowych jestem przeciwnikiem ich posiadania.[/I]
[/QUOTE]
ciekawe zdanie , odpowiedz więc dlaczego ?
dodam , że mamy ustawę o ras uznanych za niebezpieczne na posiadanie bojowca trzeba mieć zezwolenie :diabloti:

[QUOTE]Czyli tym samym wg Ciebie nie kopiowania im uszu i ogonow :lol:[/QUOTE]
a którym to bojowcom kopiuje się ogony ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ola164']Moim zdaniem kopiowanie to pozbawienie psa najważniejszego - Ogona. Pies bez ogona to jak człowiek niemy. Taki psiak nie może przekazywać wielu informacji swoim pobratyńcom....[/quote]
[quote name='"maxxel"']...e tam to juz bylo.[/quote]

NIESZKODZI :) Nie wszyscy czytaja temat od poczatku .
Problem by zrozumiec ,by do wszystkich dotrzec trzeba powtarzac!

[b]Repetitio est mater studiurum.[/b]

(Powtarzanie jest matką wiedzy.)
Autor nieznany

Ja osobiscie bede w kolko powtarzac czym jest dla psa ogon i po co on go ma.
U psa najwazniejsze sa oczy i ogon. Ogon jest najpiekniejsza czescia ciala u psa.
Pozbywanie psa ogona przez kraje gdzie od lat jest zakaz
i przez Swiatowa Organizacje Weterynarii jest nazwane

[b][size=3] CRUELTY [/size] co znaczy OKRUCIENSTWO.[/b]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
Jezeli już mówimy o psach które walczyły z tymi zwierzetami to były tzw molossian w Rzymie. Nazwa prawdopodobnie pochodziła od greckiej wyspy Mollosus. Przodkowie wielu współczesnych ras mastifów powstały w wyniku krzyzowania północnego Alaunta i południowego Molossiana.
Wiec o ile Maxxel pisał o molosach używanych do walk widac miał na mysli molossiany z Rzymu.
Tylko dalej nie wiem co to ma do rzeczy w uzytkowosci owczarków pilnujacych stad i z czym sie nie zgadzasz o tym co napisałam jak maja pracowac te psy? :cool3:
[/QUOTE]

wcale nie chodzilo mi o psy walczace na arenach Rzymu.Mialem na mysli mastify wykorzystywane w nie az tak odleglej przeszlosci..

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
Nie doczekalam sie wyjasnienia jak zadowolic wiele ras w naszych czasach .
[/QUOTE]

zadowolic ras czy ich posiadaczy.W moim przekonaniu to czlowiek decyduje co i dlaczego ma miec..

[QUOTE]
Czyli tym samym wg Ciebie nie kopiowania im uszu i ogonow :lol:
[/QUOTE]

nie powiedzialem,ze np.bulle sa ladniejsze z niekopiowanymi uszami

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
[quote name='Vectra']ciekawe zdanie , odpowiedz więc dlaczego ?
dodam , że mamy ustawę o ras uznanych za niebezpieczne na posiadanie bojowca trzeba mieć zezwolenie :diabloti:
[/QUOTE]

moze z obawy ,ze trafia w zle rece.Wszyscy wiemy jak wyglada sprawa zezwolenia ..Mniej wiecej tak jak zakaz kopiowania:razz:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]A gdzie ja pisalam o Ca de Bou? :crazyeye:[/QUOTE]
Przeczytałam miedzy wierszami, wiec jak widzisz nie warto czytac miedzy wierszami.
Podajac trzy grupy psów według ich użytkwości napisałam o owczarkach zaganiajacych, owczarkach straznikach stada owiec oraz o przytoczonych psach które walczyły ze zwierzetami tak jak moloosian skoro o nich była mowa i własnie w tej trzeciej grupie sa psy typu Cao de Bou.
I dokładnie to tak brzmiało
[QUOTE]Molosy a straznicy stada to zupełnie co innego. Molosy miały tez walczyc z bydłem, straznicy stada nie walcza ze stadem którego pilnuja. Osobniki które by walczyły ze przedstawicielami stada którego maja pilnowac zostałyby wyeliminowane z niego.[/QUOTE]
Ty napisałaś ze sie z tym nie zgadzasz
[QUOTE]Z tym się nie zgadzam :eviltong:Bo Molos( i jego potomkowie) , jako pies również stróżujący, silny, nieustraszony, czesto o psychice pozwalającej mu na samodecydowanie, a jednocześnie o psychice powalającej na silnie przywiązanie do stada wlasnie, świetnie się do tego nadawal aby samodzielnie pilnowac i chronić stado.
Poza tym napisalam [/QUOTE]
Wiec jezeli już mówimy o mollosach psach z Rzymu to były one do walk ze zwierzetami. I własnie podobna funkcje miały w Hiszpani psy takie jak Ca de Bou.

Wiec obydwie te grupy psów miały inne przeznaczenie. Jedne do szczucia i chwytania zwierzat, a owczarki kaukazkie nie mogły chwytac stada mialy z nim być.
Wiec moze zastanów sie z czym sie nie zgadzasz, bo pisze zupełnie o czym innym.
Juz Ci opisałam jakie przeznaczenie miały psy do walk zwierzat, a jakie psy pozostawiane ze stadem na wypasie. Ja twierdze ze to zupełnie inna praca i użytkowosc i wiekowa selekcja. A Ty wysżło na to ze zaprzeczyłas i dla Ciebie CA de Bou pracuje tak samo jak kaukaz.

I chyba wogóle mylisz pojecie molos a mastiff bo jezeli mamy sieganąc do pierwotnego okreslenia to mastiff był okreslonym typem psa na wielu kontynentach. A okreslenie mollosian pochodziło od jednego miejsca.
Wobec czego biorac pod uwage to znaczenie słowa, trzeba by okreslic ile ras ma w sobie praprzodka psów z wysp greckich.
A i jeszcze taka małą ciekawostka. Straznicy stad były przez wieki selekcjonowane tak aby pilnowac stada i nie byc agresywnym do stada, takie jednostki które były agresywne eliminowano. Te psy pilnujace zwane były ku- assa lub końskimi psami i były uzywane do pilnowania olbrzymich stad. Były przenoszone razem ze stadem wysoko w góry. Turcji, Kaukazu, Alpy, Pireneje i wszedzie tam owczarki były hodowane w czystosci rasy przez 4-5 tysiace lat. Psy pilnujace stały sie przodkami wszystkich typów mastiffów. Strazników stad cechowała wielkosc, a nie ociezałosc i nie maja grubej skóry jak mastiffy. Kuffa sie lekko zwęza.

A wilkpedia owszem podała, ale bardzo uproszczona wersje.

Link to comment
Share on other sites

LALUNA, masz swoją teorie i jej się trzymaj, jak musisz. Ja się będe trzymać swojej wersji Przykladowy Kaukaz jest molosem, Owczarek środkowoazjatycki jest molosem (zresztą pochodzi od mastifa tybetańskiego) Zaraz się dowiem, ze Mastif Tybetański też nie jest molosem bo z nikim nie walczył na arenach

[quote name='LALUNA']



Wiec obydwie te grupy psów miały inne przeznaczenie. Jedne do szczucia i chwytania zwierzat, a owczarki kaukazkie nie mogły chwytac stada mialy z nim być.
Wiec moze zastanów sie z czym sie nie zgadzasz, bo pisze zupełnie o czym innym.
Juz Ci opisałam jakie przeznaczenie miały psy do walk zwierzat, a jakie psy pozostawiane ze stadem na wypasie. Ja twierdze ze to zupełnie inna praca i użytkowosc i wiekowa selekcja. A Ty wysżło na to ze zaprzeczyłas i [B]dla Ciebie CA de Bou pracuje tak samo jak kaukaz.[/B]

.[/quote]
Uczepilaś sie tego Ca de Bou :evil_lol: ja wcale nigdzie nie pisalam ani nie mowilam slowa o Ca de Bou :evil_lol: [B]A na pewno, [COLOR=Red]nie napisalam,[/COLOR]z e pracuje tak samo jak kaukaz, [/B]moze zacytuj gdzie to u mnie wyczytałaś, albo się przyznaj wreszcie, ze Ci się pomerdalo, każdemu moze, a nie odwracaj kijem Wisly, bo to Ci najlepiej wychodzi, aczkowiek nie każdego na to nabierzesz.

[B]Owczarki kaukaskie [COLOR=Blue]nie mialy [/COLOR]chwytac stada, fakt, ale [COLOR=Blue]mialy chwytać drapieżnika jakby temu stadu zagroził[/COLOR][/B] :lol: Więc jakby nie patrzeć musialy umieć walczyć ze zwierzyną :eviltong:

[quote name='LALUNA'] I chyba wogóle mylisz pojecie molos a mastiff[/quote]
Nic mi się nie pomerdalo, Ja doskonale rozrozniam slowo mastif od slowa molos. Każdy Mastif jest molosem, ale nie każdy molos jest mastifem

Jakby co to przypomnie moje slowa
[quote][B] Laluna[/B] slowo "molos" nie oznacza jako takie psa bojowego, ale ma raczej odniesienie do budowy jego ciala.
Mastif (głównie tzw angielski) jako [B]jeden z przedstawicieli[/B], molosow i najbardziej dla tej grupy charakterystyczny jest czasami silnie utożsamiany ze starozytnymi molosami, co często powoduje, ze każdy starozytny molos jest nazywany "mastifem."[/quote] [quote name='LALUNA']A wilkpedia owszem podała, ale bardzo uproszczona wersje.[/quote]
a Ty chcialas od razu kilku stonnicowe opracowanie naukowe? To co zacytowałam z wikipedii doskonale oddawalo to co chcialam powiedzieć, również to, że, ze starozytnych mlosow wyselekcjonowano linię psow pasterskich - stróżujących, bo ich charakter i uzytkowość świetnie si do tgo nadawaly, pisalam czemu

Pozostale cytaty pochodza z serwisu molosy.pl , na które Cię zaprosilam,a tam opracowania zrobili ludzie, przy ktorych zarowno Ty jak i ja to kompletni laicy
Idź tam na forum i powiedz wlascicielom kaukazów że ich psy nie są molosami :evil_lol:

Cytat z serwisu jako wstępniak do opisu poszczegolnych ras
[quote] [B] [SIZE=2]Wszystkie psy i ich rasy przedstawione w serwisie[/SIZE][/B][SIZE=2], [B][COLOR=Blue]zostały zakwalifikowane do grupy molosów według kryterium pochodzenia i kształtowania się danej rasy psa,[/COLOR] a nie według klasyfikacji FCI lub AKC.[/B]
[/SIZE]

[/quote][B]Aha nie odpowiedziałaś Vectrze od kogo pochodzi OSA (nie ta z żądlem, ale tez gryzie) i wilkodław? [/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote]LALUNA, masz swoją teorie i jej się trzymaj, jak musisz. Ja się będe trzymać swojej wersji Przykladowy Kaukaz jest molosem, Owczarek środkowoazjatycki jest molosem (zresztą pochodzi od mastifa tybetańskiego) Zaraz się dowiem, ze Mastif Tybetański też nie jest molosem bo z nikim nie walczył na arenach [/quote]
Wiesz to nie moja teoria ale pochodzenie ras i podział na grupy.
Skoro sama zacytowałas z Wilkpedii skad sie wzieło słowo molos i jakie psy to słowo okreslało to cofajac sie do tych czasów okreslało one konkretne psy i odnosiły się własnie do tych walczacych na arenie.
Jezeli się odniosłas do obcinania uszu czy ogonów u psów pracujacych to właśnie to mniej wiecej te czasy. Wobec czego powinnas sie trzymac ich pierwotnego okreslenia.
Bo co innego oznacza mollosy w Rzymie walczace na arenie a co innego straznicy stada. Jedno i drugie ma miało zupełnie inne przeznaczenie.
Srodkowoazjatycki , kaukaz własnie sa zaliczane do strazników stad i nigdy przy ich pomocy nie prowadzono wojen, ani nie były przenaczone do walk z dzikimi zwierzetami, dla zabawy, ani nie były używane do przytrzymywania zwierzyny.
Mam nadzieje ze rozrózniasz te dwie grupy. Chociaz już zaczynam watpic.

[quote]Uczepilaś sie tego Ca de Bou :evil_lol: ja wcale nigdzie nie pisalam ani nie mowilam slowa o Ca de Bou :evil_lol: [B]A na pewno, [COLOR=red]nie napisalam,[/COLOR]z e pracuje tak samo jak kaukaz, [/B]moze zacytuj gdzie to u mnie wyczytałaś[/quote]
Alez prosze Cie bardzo :p
Moje okreslenie Strazników stada
[quote]Straznik stada był czyms innym niż pies zaganiajacy.
Te psy były ze stadem cały rok, potrafiły wmieszac sie w stado. W wiekszosci były to psy wielkosci owcy w kolrze lub pokroju owcy. Te psy wychowywano tak aby stado uwazały za rodzine, nawet podstawiano szczeniaki aby ssały owce. .
.... Ale jezeli już mamy mówic o owczarkach straznikach stada które miały wyłacznie za zadanie pilnowac stado przed wilkami i innymi drapieznikami i do których zalicza sie kaukaz to wszystkie te psy były zdolne odgonic drapieznika.[/quote]

JAk widzisz była tu mowa ze miały odganiac wilki i inne drapiezniki a do konfrontacji dochodziło dosć rzadko, bowiem juz sam ich widok sprawial ze drapieznik wolał uniknac konfrontacji.
post MAxxela
[quote]Mysle,ze powyzsze kryterja nalezy szukac wsrod molosow,ktorej duzej czesci uszy sie kopiowalo(nie tylko mialy sie zmierzyc z wilkiem ,ale rowniez z niedzwiedziem,jaguarem etc..)[/quote]

JAk sama napisałas z Wilkpedii słowo mollosian okreslał psy z wysp greckich, które w Rzymie miały walczyc na arenach z niedzwiedziem i innymi dzikimi zwierzetami a i z bykami.

Czyli przeskakujemy na inna grupe uzytkowa i nie sa to psy pasterskie.
Twój post
[quote]Laluna, spora ilośc psow mających strzec i bronić stada, czy dobytku (jak kaukaz), jest zaliczana do molosów lub psow w typie gorskim
Wszystko to II grupa [/quote]
Chyba troche Ci sie pomieszało z tym co ja pisałam. Bo ja pisałam o czasach gdzie słowo mollosy był utożsamiany z jedna grupa i jednym typem psów. Zanim FCI sobie poklasyfikowało i to zdaje sie niektóre rasy przenoszono z grup zanim ostatecznie zatwierdzono to i tak jest to okreslenie nie z czasów kiedy określenie tych psów molossian powstało.
[quote][B]Wszystkie psy i ich rasy przedstawione w serwisie[/B][SIZE=2], [B][COLOR=blue]zostały zakwalifikowane do grupy molosów według kryterium pochodzenia i kształtowania się danej rasy psa,[/COLOR] a nie według klasyfikacji FCI lub AKC.[/B] [/SIZE][/quote]
Wiesz wilkedia tez ma swój podział
[quote]
Psy ze względu na funkcje jakie pełnią dla człowieka, zostały podzielone na typy, bądź grupy związane z użytkowością. Wykorzystywane są jako:
[LIST]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_my%C5%9Bliwski"][COLOR=#0000ff]psy myśliwskie[/COLOR][/URL][LIST]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pies_tropi%C4%85cy&action=edit"][COLOR=#0000ff]tropowce[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Bloodhound"][COLOR=#0000ff]Bloodhound[/COLOR][/URL])
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Legawiec"][COLOR=#0000ff]legawce[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pudelpointer"][COLOR=#0000ff]Pudelpointer[/COLOR][/URL])
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ochacz"][COLOR=#0000ff]płochacze[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ochacz_niemiecki"][COLOR=#0000ff]płochacz niemiecki[/COLOR][/URL])
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Posokowiec"][COLOR=#0000ff]posokowce[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Posokowiec_bawarski"][COLOR=#0000ff]Posokowiec bawarski[/COLOR][/URL])
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_go%C5%84czy"][COLOR=#0000ff]gończe[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Go%C5%84czy_Hamiltona"][COLOR=#0000ff]Gończy Hamiltona[/COLOR][/URL])
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Norowiec&action=edit"][COLOR=#0000ff]norowce[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Jamnik"][COLOR=#0000ff]jamnik[/COLOR][/URL])
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pies_aportuj%C4%85cy&action=edit"][COLOR=#0000ff]psy aportujące[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Curly_Coated_Retriever"][COLOR=#0000ff]Curly Coated Retriever[/COLOR][/URL])[/LIST]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_ratowniczy"][COLOR=#0000ff]psy ratownicze[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowofundland"][COLOR=#0000ff]Nowofundland[/COLOR][/URL])
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_pasterski"][COLOR=#800080]psy pasterskie[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Anatolian"][COLOR=#0000ff]Anatolian[/COLOR][/URL])
[LIST]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pies_zaganiaj%C4%85cy&action=edit"][COLOR=#0000ff]psy zaganiające[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Bouvier_des_Flandres"][COLOR=#0000ff]Bouvier des Flandres[/COLOR][/URL])[/LIST]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pies_str%C3%B3%C5%BCuj%C4%85cy&action=edit"][COLOR=#0000ff]psy stróżujące[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Mastif_tybeta%C5%84ski"][COLOR=#0000ff]Mastif tybetański[/COLOR][/URL])
[LIST]
[*]psy stróżująco - obronne ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Doberman"][COLOR=#0000ff]Doberman[/COLOR][/URL])[/LIST]
[*]psy służbowe wykorzystywane na potrzeby wojska ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarny_terier"][COLOR=#0000ff]Czarny terier[/COLOR][/URL]), policji ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_niemiecki"][COLOR=#0000ff]Owczarek niemiecki[/COLOR][/URL]), służb celnych ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Chodsky_pes"][COLOR=#0000ff]chodsky pes[/COLOR][/URL])
[*]psy zaprzęgowe ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Siberian_Husky"][COLOR=#0000ff]Siberian Husky[/COLOR][/URL])
[*]psy wyścigowe ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Greyhound"][COLOR=#0000ff]Greyhound[/COLOR][/URL])
[*]psy reprezentacyjne ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pudel_miniaturowy"][COLOR=#0000ff]Pudel miniaturowy[/COLOR][/URL])
[*]psy hodowane w celach konsumpcyjnych ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagi_pies_meksyka%C5%84ski"][COLOR=#0000ff]nagi pies meksykański[/COLOR][/URL])
[*]psy wiejskie ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Hovawart"][COLOR=#0000ff]Hovawart[/COLOR][/URL])
[*]psy hodowane w celach [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Kynoterapia"][COLOR=#0000ff]kynoterapii[/COLOR][/URL] ([URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Labrador_Retriever"][COLOR=#0000ff]Labrador Retriever[/COLOR][/URL])[/LIST][/quote]No i tutaj mozna by sie troche spierac z takim podziałem. Bo czy owczarek niemiecki był psem do policji? Jego pierwotne przeznaczenie to owczarek zaganiajcy. Ale oczywscie niemozna zaprzeczyc ze obecenie mało osob używa go w pasterstwie a wiekszosc w obronie.
Tylko ze jezeli piszemy o czasach z przed wielu wieków to moze trzymajmy sie scisle tego okreslenia co panowało wtedy. I jezeli juz mówimy o podziałach uzytkowych tych dawnych, skoro sie przeniesliśmy to tak odległych czasów to moze przyjmiemy klasyfikacje starożytnych Rzymian. Sa to najwczesniejsze spisy które klasyfikowały psy jako:
domowe, pasterskie ,mysliwskie,wojownicze lub wojenne, psy które biegły za zapachem i szybkie psy, oraz psy które biegły "za wzrokiem"
I to było faktycznie ich przeznaczenie.
Ja przyjełam inną klasyfikacje która mnie osobiscie bardzo przekonuje, bo faktycznie jest dobrze napisana.
Straznicy stad, Mastiffy, psy pasterskie zaganiajce, gończe, mysliwskie, północy, terriery, psy południa
Jest to klasyfikacja która przyjeły Bonnie Wilcox i Christ Walkowicz
i taki mały przypisek z tego podziału
[quote] [B]KAzda rasa psów została sklasyfikowana według swojej grupy, pierwotnego celu i miejsca zamieszkania.[/B]Tradycyjny podział na grupy, stosowany przez wazniejsze organizacje rejestrujace nie został wykorzystany.Rozdział poswiecony kazdej z ośmiu kategorii ras podaje ogólna charakterystyke grupy i prezentuje historie jej rozwoju[/quote]
JAk widzisz nie jest to mój wymysł, chociaz jak widac jest wiele podziałów. W kazdym razie ten jest dosc znany a publikacje autorek są nagradzane i uznane w swiecie kynologicznym.
A o jakim podziale Ty pisałas? Bo wiesz Mastiff Tybetański to nie jedyny przodek owczarka srodkowazjatyckiego a i mastiif tybetański jest przodkiem wielu ras.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA'] Bo co innego oznacza mollosy w Rzymie walczace na arenie a co innego straznicy stada. Jedno i drugie ma miało zupełnie inne przeznaczenie.
[/quote]
a wiesz co to wykorzystanie naturalnych popędów psa do pracy dla czlowieka?


[quote name='LALUNA'] Srodkowoazjatycki , kaukaz własnie sa zaliczane do strazników stad i nigdy przy ich pomocy nie prowadzono wojen, ani nie były przenaczone do walk z dzikimi zwierzetami, dla zabawy, ani nie były używane do przytrzymywania zwierzyny. [/quote]
a molosy to tylko psy które walczyly dla zabawy? Ciekawa teoria.
Mastif Tybetański nie walczyl dla zabawy, a jest jak najbardziej molosem i w wielu przypadkach protoplastą innych molosowaych,rónież tych strozujących np. Owczarka środkowozajatyckiego



[quote name='LALUNA'] Alez prosze Cie bardzo :p
[B] Moje [/B]okreslenie Strazników stada[/quote]
Nie rozumiesz, czy glupa palisz? [B]Nie chodzilo[/B] mi o TWOJE, ale MOJE
Mialaś wkleić cytat w ktorym JA napisalam że Ca de Bou pracuje tak samo jak kaukaz

[quote name='LALUNA'] JAk widzisz była tu mowa ze miały odganiac wilki i inne drapiezniki [B]a do konfrontacji dochodziło dosć rzadko[/B], bowiem juz sam ich widok sprawial ze drapieznik wolał uniknac konfrontacji. [/QUOTE]
hahaha a na widok molosa w/g Twojej teorii, czyli walczącego na arenach wilk by juz nie zwiał? :evil_lol:
A wiesz co by bylo, jakby jednak wilk nie zwiał na widok kaukaza? A wiesz, ze kaukazy bronily stad rownież przed większą zwierzyną np przed niedźwiedziami a te raczej skore do zwiewania pzred kaukazem nie byly, szczególnie głodne



[quote name='LALUNA'] JAk sama napisałas z Wilkpedii słowo mollosian okreslał psy z wysp greckich, które w Rzymie miały walczyc na arenach z niedzwiedziem i innymi dzikimi zwierzetami a i z bykami.

Czyli przeskakujemy na inna grupe uzytkowa i nie sa to psy pasterskie. [/QUOTE]
jak wyzej, późniejsza selekcja pod względem użytkowości,z wykorzystaniem naturalnych umiejetności i predyspozycji tych psów


[quote name='LALUNA'] Chyba troche Ci sie pomieszało z tym co ja pisałam. Bo ja pisałam o czasach gdzie słowo mollosy był utożsamiany z jedna grupa i jednym typem psów. Zanim FCI sobie poklasyfikowało i to zdaje sie niektóre rasy przenoszono z grup zanim ostatecznie zatwierdzono to i tak jest to okreslenie nie z czasów kiedy określenie tych psów molossian powstało. [/QUOTE]
pisalas o historii molosa i jest ok, pisalam to samo ale [B]zaznaczylam, ze nastapiła późniejsze odbicie [/B]na psy pasterskie - strózujące


[quote name='LALUNA'] Ja przyjełam inną klasyfikacje która mnie osobiscie bardzo przekonuje, bo faktycznie jest dobrze napisana.
Straznicy stad, Mastiffy, psy pasterskie zaganiajce, gończe, mysliwskie, północy, terriery, psy południa
.[/quote]
Ok, masz do tego prawo :) a psy południa to ktore? I co robiły? Bo nie wiem
(poważnie pytam)
[B]
Laluna[/B] ja dalej nie widze odpowiedzi na pytanie Vectry dotyczącej OSA i wikodława?
[B]Może chociaz powiesz, co oznacza slowo wilkodław? [/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MARS']Owszem czytałem. Pan Tarnowski to wielki autorytet w hodowli i układaniu WYŻŁÓW. Psów norujących przez 30 lat bycia myśliwym nigdy nie miał i widac raczej z takimi mało polował. Więc czego tu się po wypowiedzi takie "praktyka" spodziewac :roll:

Jego wypowiedź już skomentowali ludzie którzy z podobnym stażem hodują i polują z norowcami tutaj: [URL]http://www.lowiecki.pl/forum/read.php?f=13&i=38087&t=38087[/URL][/quote]
[COLOR=black]hmmm. Tego samego co po wypowiedzi nauczyciela matematyki /chwilowo zatrudnionemu w Ministerstwie Rolnictwa/, w sprawie kuriozalnej analizy i interpretacji przepisu prawnego, który od 10. lat budzi tyle emocje?[/COLOR]
[B][COLOR=black]Moim zdaniem nie!!![/COLOR][/B]

[COLOR=black]Mnie przekonują mi. takie stwierdzenia autora artykułu: [I]„[B]Uśmiercanie zwierzyny[/B] – w tym drapieżników – także [B]powinno odbywać się w sposób HUMANITARNY I ETYCZNY, a nie barbarzyński przez zagryzanie[/B].”, [B]”...Pozyskiwanie jakiejkolwiek zwierzyny powinno odbywać się za pomocą oddania celnego strzału”[/B].[/I] I jeszcze kilka innych.[/COLOR]
[COLOR=black]Tak na zdrowy rozum.[/COLOR]

[COLOR=black]Ten Pan w sezonie łowieckim, polując z kolegami, którzy mają norowce, strzela 10-12 lisów. [/COLOR]
[COLOR=black]To chyba sporo?[/COLOR]
[COLOR=black]Ty strzelasz więcej?[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Pika tak Ci ogólnie odpowiem na całość.
Skoro posługujemy się grupami pod względem użytkowosci, wobec czego okreslenie psów pilnujacych stado jest jedno i nie sadze abys miała na to inne. Psy pilnujace stado okreslano jako psy pasterskie lub psy straznicy stada. Znasz na to jakies inne pojecie? Bo samo okreslenie grupy molosy nie obejmuje tylko jedna grupe według ich przeznaczenia.
Psy pasterskie miały za zadanie pilnowania stada, odstraszania od drapiezników, wilków i innych. I nie bardzo wiem co tutaj nie zrozumiałas.
Odstraszały, a jak trzeba było i dochodziło do konfrontacji z drapiezniekami, to i walczyły.
Jednak nigdzie nie znajdziesz takiego okreslenia aby ta grupa psów była do walk z drapieznikami. To cos jakbys powiedziała masz psa na posesji do walk z bandytami. Okreslenie takiego psa jest przyjete jako pies do pilnowania posesji, do ochrony posesji. Co oczywscie nie oznacza ze ten pies nie bedzie "walczył" jak złodziej wejdzie na posesje. Ot takie przyjete okreslenie jego przeznaczenia.
Jezeli mówimy ogólnie o molosach które walczyły to od razu nasuwa sie na mysl grupa tych molosów które tak były okreslane w czasach Rzymskich. Wszak nie mówimy o czasach obecnych, ale o czasach dawnych.
Tym bardziej ze cała grupa psów pasterskich, pilnujacych stada pochodziła od mastifa tybetańskiego. Wiec nie widze powodu rozwazania od czego pochodziły poniewaz przodek byl jeden.
Pytanie było inne.
Dlaczego w tej grupie psów jednym obcinano, ukrecano uszy, a innym nie.
Twoja odpowiedz ze ukrecano poniewaz nie było weterynarza, jest tez nijaka na to pytanie. Bo nie rozwazamy dlaczego ukrecano a nie obcinano.
[SIZE=4][B]Ale dlaczego w tej grupie nie kazdą rase pozbawiano uszu[/B][/SIZE][SIZE=2].[/SIZE] [B]Wszystkie te psy miały jednego przodka, wszystkie te psy broniły stado przed dzikimi drapieznikami.[/B]
Moze dla odmiany odpowiedz teraz na to pytanie.

Vectra nie odpowiadam na Twoje pytanie bo juz wyjasniłam. Jezeli ktoś bezmyslnie odpowiada na pytanie zupełnie nie na temat, odpowiada na to co miedzy wierszami i tymi odpowiedziami wprowadza totalne zamieszanie, rzuca nie precyzyjne okreslenia, podaje kilkanascie definicji nie wiedzac do czego one maja słuzyc i co udowadniac. A kiedy zaczelismy wyjasniac i okresliłam jakie dwie grupy mam na mysli jedna straznicy stada a drugą grupe psów które w tych czasach miały okreslenie "mollosy" i miały walczyc w czasie wojny a potem na arenie ze zwierzetami i nie było do tego zastrzezen bo podano tę sama definicje. A potem nagle daje sie dwie rasy kaukaza i CAO. To moge uwazac ze rozmówca daje mi przykład przedstawiciela jednej i drugiej grupy ( bo grupa strazników stada zawiera znacznie wieksza liste ras a wszystkich nie wymienia). Wiec skoro o kaukazie od poczatku mówilismy jako o przedstawicielu grupy pasterskiej to jezeli tą druga grupe miał reprezentowac CAO, to albo mogłam zalozyc ze rozmówca ma na mysli Ca De Bou i pomylił sie w pisowni albo dosć mało prawdopodobna wersje prawidłowo pisze skrót ale środkowoazjatyckiego owczarka umiejscowił w grupie starozytnych rzymskich molosów.

Bo traktujac molosy jako całosciowa grupe wszystkich ras które mozna by okreslic jako molosy trudno im przypisac jedną użytkowosc.
A o pochodzeniu psów pasterskich nie było wogóle mowy w moich postach ze nie pochodza czy pochodza. Bo co można rozwazac skoro uwaza sie ze wszystkie te psy pasterskie straznicy stad pochodziły od Mastiffa tybetańskiego. Tu nie ma co rozwazac.
A pytanie było jasne.[B] Dlaczego w tej grupie jedne psy były pozbawiane uszu a dlaczego inne nie.[/B]
Odpowiedz ze dlatego ze niektóre walczyły z drapieznikami jest zła , bo wszystkie miały walczyc z drapieznikami jezeli już pod pojeciem pilnowania stad tak to okreslimy.
Wiec skoro już wyjasnilismy nieporozumienie to moze przejdzimy do tego pierwotnego pytania bo z tych wszystkich odpowiedzi nie na temat nie było ani jednej odpowiedzi która bym mogła do tego pytania przypasować.:p
Pika moze dla odmiany teraz Ty odpowiedz na to pytanie. Tylko już konkretnie na temat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...