Jump to content
Dogomania

Kopiowanie ( ogony i uszy)


ma

Recommended Posts

Laluna czyli poniekad zgadza się, z tym co pisałam,ze w pewnym okresie nastąpilo w molosach odbicie na psy pasterskie - strózujące

[quote name='LALUNA']Skoro posługujemy się grupami pod względem użytkowosci, wobec czego okreslenie psów pilnujacych stado jest jedno i nie sadze abys miała na to inne I nie bardzo wiem co tutaj nie zrozumiałas. [/quote]
wszystko zrozumialam, co napisałaś, zaczęłam Cię czytać "doslownie"
No i tu Cię rozczaruje, bo tak naprawdę do Owczarek środkowo azjatycki i kaukaz to psy strózujące,a ze wykorzystywane do pilnowania stada to inna bajka

[quote] Owczarek kaukaski
W sposób udokumentowany rasa ta istnieje od około 600 lat. Wysoce prawdopodobnym jest, że istnieje ona jednak dużo dłużej, gdyż wzmianki o owczarku kaukazki znaleźć można już w czasach przedchrześcijańskich.
Pierwszy człon nazwy pochodzi od rosyjskiego słowa „owca”. Mimo tej zbieżności określenie „owczarek kaukaski” nie jest całkowicie poprawne. Kaukaz, a dokładniej mówiąc kaukazy, istnieje bowiem parę odmian rasy – nie jest psem pasterskim, jak na przykład borber collie czy owczarek z Bergamo, jest raczej psem obrończym i stróżującym, którego zadanie polegało – a w jego ojczyźnie dzieje się tak nadal – na utrzymaniu stada z dala od niedźwiedzi i wilków.

Styl pracy kaukaza
Jeżeli takowy pojawił się na horyzoncie, pies zaczynał szczekać, lub w razie narastającego niebezpieczeństwa atakował. Do dziś dnia, przedstawiciele tej rasy, aby mieć na oku całe stado, na miejsce obserwacji wybierają wzniesienia i pagórki. Gdy pies zobaczy lub wyczuje potencjalne niebezpieczeństwo – czeka, nie atakuje od razu, lecz pilnie obserwuje postępowanie intruza. Gdy przekroczy on granice terytorium psa, bez względu na to, czy jest to człowiek, czy inny pies zostanie zaatakowany. Jednak, jeżeli osobnik stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa stada lub terenu oddali się, kaukaz nie będzie kontynuował pogoni uznając, że zażegnał niebezpieczeństwo.


[/quote]


.
[quote name='LALUNA'] Jednak nigdzie nie znajdziesz takiego okreslenia aby ta grupa psów była do walk z drapieznikami. [/quote]
To fakt, nie znajde, ale przyznasz, ze mieszając psy molowate, lub dolewając ich krwi chciano uzyskac psa ktory do takiej walki bylby zdolny

[quote name='LALUNA']Jezeli mówimy ogólnie o molosach które walczyły to od razu nasuwa sie na mysl grupa tych molosów które tak były okreslane w czasach Rzymskich. Wszak nie mówimy o czasach obecnych, ale o czasach dawnych. [/quote]
hmmm Nie da się nie mowić o wspolczesności pomijając starozytność i odwrotnie. Bo nic nie bierze się z niczego

[quote name='LALUNA']Tym bardziej ze cała grupa psów pasterskich, pilnujacych stada pochodziła od mastifa tybetańskiego. Wiec nie widze powodu rozwazania od czego pochodziły poniewaz przodek byl jeden.[/quote]
No nie wszystkie, a mastif (czy dog) Tybetański to molos jakby nie patrzec

[quote name='LALUNA']Pytanie było inne.
Dlaczego w tej grupie psów jednym obcinano, ukrecano uszy, a innym nie..[/quote]

a to chyba w mitologii musisz poszukac, bo ja nie wiem i nie podejrzewam, ze wspolczesni zwykli zjadacze chleba jak my, mają wiedzą o psychice i potrzebach ludów żyjacych kilaset lat temu
Moge se pogdybac tylko, ale nie wiem na ile oklapnieta małzowina uszna ma wplyw na slyszalność, bo moze cięto (czy ukręcano) uszom psy, ktore musialy pracować w warunkach, gdzie trudno bylo wychwycić szelest skradającego się drapieznika, albo ludzie żyjących w tatych czasach tak myśleli, ze to pomaga, ale np. czemu akurat kaukazy i CAO mialy robione to przy samej glowie?

[quote name='LALUNA']Twoja odpowiedz ze ukrecano poniewaz nie było weterynarza, jest tez nijaka na to pytanie. Bo nie rozwazamy dlaczego ukrecano a nie obcinano...[/quote]
Moja odpowiedź nie była odpowiedzią na pytanie, ale zwykłą informacją dla osob, ktore nie wierzyły, ze takowe praktyki mialy (i na zakaukaziu nadal mają) miejsce
[SIZE=4][quote name='LALUNA'][B]Ale dlaczego w tej grupie nie kazdą rase pozbawiano uszu[/B][/quote][/SIZE][quote name='LALUNA'][[SIZE=2].[/SIZE] [B]Wszystkie te psy miały jednego przodka, wszystkie te psy broniły stado przed dzikimi drapieznikami.[/B]..
Moze dla odmiany odpowiedz teraz na to pytanie.

.[/quote]
Moze trzeba poszukać w kulturze ludow zamieszkujących dane tereny , mnie nie interesuje dlaczego kiedyś obcinano uszy, szczególnie, ze robiono to czasami przez 600 lat, czyli tak jak dlugo dana rasa istnieje na tym Bozym świecie. Trzeba popatrzeć na ryciny psow starozytnych, jakoś mi przychodzi do glowy, ze uszy mialy stojące, tylko czy naturalnie z urodzenia czy w jakiś sposob z powodu ingerencji czlowieka, tego nie wiem

[quote name='LALUNA']Vectra nie odpowiadam na Twoje pytanie bo juz wyjasniłam. Jezeli ktoś bezmyslnie odpowiada na pytanie zupełnie nie na temat, itd.... .[/quote]


[quote name='LALUNA'] A potem nagle daje sie dwie rasy kaukaza i CAO. To moge uwazac ze rozmówca daje mi przykład przedstawiciela jednej i drugiej grupy ( bo grupa strazników stada zawiera znacznie wieksza liste ras a wszystkich nie wymienia). Wiec skoro o kaukazie od poczatku mówilismy jako o przedstawicielu grupy pasterskiej to jezeli tą druga grupe miał reprezentowac CAO, to albo mogłam zalozyc ze rozmówca ma na mysli Ca De Bou i pomylił sie w pisowni albo dosć mało prawdopodobna wersje prawidłowo pisze skrót ale środkowoazjatyckiego owczarka umiejscowił w grupie starozytnych rzymskich molosów..[/quote]

Zeby odpowiedziec trzeba wiedziec, a jak widze Ty dalej swoje, niedoczytasz., źle zrozumiesz co napisano i jeszcze wciskasz, ze niby myslalas, ze to ja się pomylilam pisząc CAO i mialam na myśli Ca de Bou,
Durnia ze mnie nie rob. Jakbyś wiedziala co to CAO, albo czytala ze zrozumieniem to by Ci takie bzdury do glowy nie przyszly. :lol:

[quote name='LALUNA']Bo traktujac molosy jako całosciowa grupe wszystkich ras które mozna by okreslic jako molosy trudno im przypisac jedną użytkowosc [/quote]
dokladnie molosy (wspóczesne) to w duzej mierze grupa psów obronno - strózujących, im wszystko jedno czego (kogo) pilnują i przed czym bronią


A dla ciekawości wilkodław to określenie dla kaukaza i OSA (czyli owczarka środkowoazjatyckiego)
Ale wszystko do wszystkiego mozna przyzwyczaić.
Tu wilkodlawy zyjące w zgodzie z wilkami :)
[URL]http://www.irkcao.ru/stat/pol_foto176.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 7.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[QUOTE]Laluna czyli poniekad zgadza się, z tym co pisałam,ze w pewnym okresie nastąpilo w molosach odbicie na psy pasterskie - strózujące [/QUOTE]
No własnie PONIEKĄD i stad sie biorą takie nieporozumeinia. Jezeli cos mówimy to trzymajmy się ścisle tego o czym mówimy, bo tak ciągle będa nieporozumienia i człowiek zaczyna sie domyslac bo nijak nie mozna odczytac w postach to o czym jest mowa.
[QUOTE]wszystko zrozumialam, co napisałaś, zaczęłam Cię czytać "doslownie"
No i tu Cię rozczaruje, bo tak naprawdę do Owczarek środkowo azjatycki i kaukaz to psy strózujące,a ze wykorzystywane do pilnowania stada to inna bajka [/QUOTE]
No własnie PIKA i znowu zaczynasz mieszac albo sama nie wiesz o czym piszesz.
Bo jezeli na poparcie Twoich słów ma byc opis
[QUOTE] Owczarek kaukaski
W sposób udokumentowany rasa ta istnieje od około 600 lat. Wysoce prawdopodobnym jest, że istnieje ona jednak dużo dłużej, gdyż wzmianki o owczarku kaukazki znaleźć można już w czasach przedchrześcijańskich.
Pierwszy człon nazwy pochodzi od rosyjskiego słowa „owca”. Mimo tej zbieżności określenie „owczarek kaukaski” nie jest całkowicie poprawne. Kaukaz, a dokładniej mówiąc kaukazy, istnieje bowiem parę odmian rasy – nie jest psem pasterskim, jak na przykład borber collie czy owczarek z Bergamo, jest raczej psem obrończym i stróżującym, którego zadanie polegało – a w jego ojczyźnie dzieje się tak nadal – na utrzymaniu stada z dala od niedźwiedzi i wilków.

Styl pracy kaukaza
Jeżeli takowy pojawił się na horyzoncie, pies zaczynał szczekać, lub w razie narastającego niebezpieczeństwa atakował. Do dziś dnia, przedstawiciele tej rasy, aby mieć na oku całe stado, na miejsce obserwacji wybierają wzniesienia i pagórki. Gdy pies zobaczy lub wyczuje potencjalne niebezpieczeństwo – czeka, nie atakuje od razu, lecz pilnie obserwuje postępowanie intruza. Gdy przekroczy on granice terytorium psa, bez względu na to, czy jest to człowiek, czy inny pies zostanie zaatakowany. Jednak, jeżeli osobnik stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa stada lub terenu oddali się, kaukaz nie będzie kontynuował pogoni uznając, że zażegnał niebezpieczeństwo.[/QUOTE]
To powiedz gdzie tu sens i logika i co chcesz tym postem udowodnić :crazyeye:
Bo to ze Kakauzy nie są psami takimi jak border collie czy bergamo to nic nowego nie wymysliłas, a raczej nie zrozumiałas tego zdania. Ale ja o tym własnie pisałam.
Własnie sa tu dwie grupy psów pasterskich i owczarskich.
Mozna to inaczej nazwac jako psy pasterskie pilnujace stada ( kaukaz, CAO itd) i owczarki zaganiajace ( border collie, bergamsako) .
Mozna by zastosowac jeszcze inny podział taki bardziej dokładny
Psy pasterskie dogowate ( pochodzace od doga tybetańskiego)- kaukaz, CAO
Psy owczarskie pochodzenia azjatyckiego wywodzace sie od teriera tybetańskiego ( bergamasko) i psy owczarskie pochodzenia europejskiego wywodzace się od owczarka staroniemieckiego) ( border collie)

Wiec o czym chcesz tu przekonywac? Ze kaukaz i CAO nie pracują jak bergamasko, czy border collie? Czy ze cała grupa psów pasterskich pochdzacych od doga tybetańskiego nie pracuje tak samo jak cała grupa psów owczarskich? Bo moze nie wiesz ze psy pasterskie nie maja pracowac tak jak psy owczarskie czyli zganiajace, a scislej mówiac to i nie ma drugiej takiej rasy która by pracowała tak jak border collie no ale nie mieszajac to własnie jest dlatego taki podział ze i styl pracy jest rózny, bo i owczarki zagniajace takze pełniły role strózy sidzib, jak i te wieksze miały za zadanie tez odgonić drapieznika jaak zaszła potrzeba.
TAk ze nie mieszajmy moze stylu pracy , jak sama wczesniej zauwazyłas są ludzie którzy lata siedzieli nad ta klasyfikacja i tak jakos im wyszło.

I grupa psów pasterskich inaczej pracuje niż grupa sklasyfikowana jak owczarki

[QUOTE]hmmm Nie da się nie mowić o wspolczesności pomijając starozytność i odwrotnie. Bo nic nie bierze się z niczego [/QUOTE]

No akurat nie w tym przypadku. Bowiem szukalismy podstaw historycznych dlaczego kiedys kopiowali ogony czy uszy. To powiedz co ma do tego współczesnosc. :crazyeye: We współczesnosci wiemy dlaczego teraz obcinaja. My szukalismy podstaw historycznych, wiec tylko rozwazamy czasy dawne, czasy starozytne dlatego własnie tamten podział jest wazny i obowiazujce okreslenia.
[QUOTE]No nie wszystkie, a mastif (czy dog) Tybetański to molos jakby nie patrzec [/QUOTE]
No to powiedz, które psy pasterskie nie pochodziły od doga tybetańskiego.
Oczywiscie z zachowaniem obowiazujacej klasyfikacji na grupe pasterska i owczarską uznanej przez wszystkich kynologów.

[QUOTE]a to chyba w mitologii musisz poszukac, bo ja nie wiem i nie podejrzewam, ze wspolczesni zwykli zjadacze chleba jak my, mają wiedzą o psychice i potrzebach ludów żyjacych kilaset lat temu
Moge se pogdybac tylko, ale nie wiem na ile oklapnieta małzowina uszna ma wplyw na slyszalność, bo moze cięto (czy ukręcano) uszom psy, ktore musialy pracować w warunkach, gdzie trudno bylo wychwycić szelest skradającego się drapieznika, albo ludzie żyjących w tatych czasach tak myśleli, ze to pomaga, ale np. czemu akurat kaukazy i CAO mialy robione to przy samej glowie?[/QUOTE]
No i jak widzisz znowu nie odpowiadasz na pytanie które było zadane. To o czym my mamy mówic :shake:
Czy uwazasz ze kakuaz musiał słyszec a podhalan czy czuwacz czy inny nie musiały lepiej slyszec?
Pytanie brzmiało czemu z tej samej grupy psom o tym samym przeznaczeniu obcinano uszy a innym nie.
[QUOTE]Moja odpowiedź nie była odpowiedzią na pytanie, ale zwykłą informacją dla osob, ktore nie wierzyły, ze takowe praktyki mialy (i na zakaukaziu nadal mają) miejsce [/QUOTE]
Ale nikt tu temu nie zaprzeczał, ta informacja jest bardzo zcestopodawana w opisie ras. Wiec nie wiem co miały i czemu słuzyc Twoje wyjasnienia.
[QUOTE]dokladnie molosy (wspóczesne) to w duzej mierze grupa psów obronno - strózujących, im wszystko jedno czego (kogo) pilnują i przed czym bronią [/QUOTE]
No i dalej sie nie rozumiemy. Za psami pasterskimi szła wielowiekowa selekcja i wielowiekowe wychowanie o którym pisałam, tak samo o reszcie molosów tej o której pisałam a o która tutaj toczylismy takie kopie niezrozumienia. Tej wielowiekowej selekcji,pracy nie idzie wykreslić i wrzucic wszystkie molosy do jednego worka i napisac ze wszystkie maja te same cechy i tak samo beda wykonywac prace. Owczarki zaganiajce to tez grupa współczesnych psów obrończo -stróżujacych ale maja zupełnie inne cechy i inaczej wykonuja ta prace niz psy pasterskie, czy molosy które miały inne zadania i do pod innym kątem byly selekcjowane.
Ale duzoby pisac o tym, natomiast temat zupełnie o czym innym jest.
A na samo pytanie jak widzisz niewiele miałas do powiedzenia i w dalszym ciągu jeszcze nie odpowiedziałas na to pytanie.

Link to comment
Share on other sites

i tak sie zaraz dowiecie-ze nie macie racji Dziewczeta......(Pika i Vectra)....:)

ogladajac w Poznaniu ringi sznaucerow,oraz stawki zwyciezcow w kazdej rasie-dochodze do wniosku,ze wiekszosc wygranych to byly psy kopiowane ,BOB doberman,dog argentynski,rottweiler,bokser,czarny olbrzym,mini-czarno srebrne,mini p&s,mini biale,azjata,amstaff-te wszystkie psy pojawily sie na finalach kopiowane......

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']Laluna , to żeby Ci się już nie mylił CAO z Ca de Bou ;) CAO to skrót od[B] Central Asian Ovcharka :lol: [/B]używa się jeszcze skrótów OSA lub mówi wilodław lub ałabaj.

[URL="http://www.cao.pl/index.php?body=temat_2"]Tu masz trochę historii[/URL][/quote]

Vectra mi sie nie myli ale pewnie nie czytasz dokładnie moich postów a szkoda bo wyjasniłam dlaczego tak napisałam.
I taka mała uwaga.
Szkoda ze znajac tak świetnie historie owczarka Srodkowazjatyckiego
nie sprostowałas postu Maxxela który tak napisał.

[quote]Mysle,ze powyzsze kryterja nalezy szukac wsrod molosow,ktorej duzej czesci uszy sie kopiowalo(nie tylko mialy sie zmierzyc z wilkiem ,ale rowniez z niedzwiedziem,jaguarem etc..)Osobiscie nie moge powiedziec,ze to byl powod kopiowania uszu u tych psow,co jedynie moge zgadywac!! [/quote]
Borac pod uwage ze mówilismy o czasach bardzo bardzo dawnych, a post przed tym mowił ze psy pasterskie były używane do pilnowania stad przed drapieznikami, to jakos słowo molos w połaczeniu, walka z drapieznikami - niedziwedzie, jaguary jedynie mógł mi sugerowac ze Maxxel odnosi sie do psów ze starożytnego Rzymu skoro nie do tych psów pasterskich które broniły stado przed drapieznikami a które ja wymieniłam.
I jakos przez mysl mi nie przyszło aby ktokolwiek odnoszac sie do tego postu opisujac tak grupe molosów mógł umiescic takiego psa jak owczarek srodkowoazjatycki.
No ale skoro Ty nie miałas takich watpliowsci i znasz tak świetnie historie CAO to moze jeszcze wskaz mi gdzie ten środkowoazjatycki owczarek spotkał tego jaguara :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lutomskak']ogladajac w Poznaniu ringi sznaucerow,oraz stawki zwyciezcow w kazdej rasie-dochodze do wniosku,ze wiekszosc wygranych to byly psy kopiowane ,BOB doberman,dog argentynski,rottweiler,bokser,czarny olbrzym,mini-czarno srebrne,mini p&s,mini biale,azjata,amstaff-te wszystkie psy pojawily sie na finalach kopiowane......

Pozdrawiam[/quote]
[COLOR=windowtext]hmmm[/COLOR]
[COLOR=windowtext]Pewnie to już po raz ostatni. W końcu coś okaleczonym psiakom się należy.[/COLOR]
[COLOR=windowtext]Uważam, że fajne pożegnanie.[/COLOR]
[COLOR=windowtext]Ciekawe kto ze Starego Świata wymyślił ten prymitywny szwindel?[/COLOR]
Powiesz nam?

Buziaczki. :multi:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA'] [B]bo nijak nie mozna odczytac[/B] ........[B][I]a raczej nie zrozumiałas[/I] tego zdania[/B][/quote]
akurat to, ze Ty masz z tym problemy to tajemnica nie jest :evil_lol:


[quote name='LALUNA']No i jak widzisz znowu nie odpowiadasz na pytanie które było zadane. To o czym my mamy mówic :shake:[/quote]

[quote name='LALUNA']A na samo pytanie jak widzisz niewiele miałas do powiedzenia i w dalszym ciągu jeszcze nie odpowiedziałas na to pytanie.[/quote]
A po co pytasz, jak Ty wszystko wiesz :evil_lol:
ja nie wiem, mowilam, gdybam sobie


[quote name='LALUNA'][B]Ale nikt tu temu nie zaprzeczał[/B], ta informacja jest bardzo zcestopodawana w opisie ras. Wiec nie wiem co miały i czemu słuzyc Twoje wyjasnienia.[/quote]
No widac jak czytasz wątek, bo maxxel mial wątpliwości i po moim wyjasnieniu nawet mi odpisal, że o tym nie wiedzial, sporo osob nieinteresujących sie tymi rasami tego nie wie,


[quote name='LALUNA']No i dalej sie nie rozumiemy. [/quote]

znajdź mi kogoś kto Ciebie rozumie, bo ja faktycznie nie :evil_lol:

[quote name='LALUNA']No ale skoro Ty nie miałas takich watpliowsci i znasz tak świetnie historie CAO to moze jeszcze wskaz mi gdzie ten środkowoazjatycki owczarek spotkał tego jaguara :lol:[/quote]
czepliwe pytanie, wiadomo, ze maxxelowi chodziło o walkę z dzikim zwierzem, a ze se wymienił niektore w tym jaguara .....:lol:

To tak jak z tym sloniowymi uszami, ja zrozumialam o co chodzi w pytaniu lutosmkak, Ty musialas się przyczepić i odkręcic kota ogonem :lol:

[quote name='LALUNA']Vectra mi sie nie myli ale pewnie nie czytasz dokładnie moich postów a szkoda bo wyjasniłam dlaczego tak napisałam.
[/quote]
To nie bylo wyjaśnienie, tylko motanie i próba zrobienia ze mnie idioty.
Juz Ci pisalam, ale napisze jeszcze raz, trzeba bylo napisać szczerze, "nie wiem co to CAO", albo "pomylilam sie bo....." na pewno zostaloby to przyjete ze zrozumieniem i usmiechem (nie szyderczym) :) ale dla Ciebie to za dużo

Dla mnie dyskusja z Tobą nie ma sensu, ja mogę rozmawiać z osobami normalnymi, ktore jak nie wiedzą to mowią, ze nie wiedza,a nie z taki co to im się wydaje że wiedzą i prześwaodczonymi o swojej nieomylności i starającymi się przekręcac fakty na swoją strone

Nie odpowiedzialas moi na pytanie jakie psy zaliczamy do grupy psow z południa, bo ja nie wiem (i się do tego publicznie przyznaje)


[quote name='lutomskak']i tak sie zaraz dowiecie-ze nie macie racji Dziewczeta......(Pika i Vectra)....:)

[/quote]
Taa nikt nic nie wie, tylko Laluna :lol: Alfa i Omega, przekrecająca fakty na swoją stronę,

Stawiam beczke piwa temu, kto mi pokaze jeden post Laluny, gdzie ona osobiscie napisala coś w stylu
"przepraszam pomylilam się, pozajączkowalo mi sie itp. itd" lub "NIe wiem" :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
Szkoda ze znajac tak świetnie historie owczarka Srodkowazjatyckiego
nie sprostowałas postu Maxxela który tak napisał.

Borac pod uwage ze mówilismy o czasach bardzo bardzo dawnych, a post przed tym mowił ze psy pasterskie były używane do pilnowania stad przed drapieznikami, to jakos słowo molos w połaczeniu, walka z drapieznikami - niedziwedzie, jaguary jedynie mógł mi sugerowac ze Maxxel odnosi sie do psów ze starożytnego Rzymu

[/QUOTE]

Laluna juz wczesniej napisalem,ze nie chodzilo mi o zamerzchle czasy..
Piszac niedzwiedzie mialem na mysli kaukazy,jaguary brazylijska file..
W starozytnym Rzymie nie znano jaguarow!!
Generalnie chodzilo o owczarki.Powiedzialas,ze wiele ich przedstawicieli pilnowalo stad przed wilkami.Nadal nie wiem ktore to wiele;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PIKA']Stawiam beczke piwa temu, kto mi pokaze jeden post Laluny, gdzie ona osobiscie napisala coś w stylu
"przepraszam pomylilam się, pozajączkowalo mi sie itp. itd" lub "NIe wiem" :cool1:[/quote]

Cwaniaro, nie pójdziesz tej beczki kupować:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Laluna , CAO , pewnie spotkał tego jaguara na autostradzie :diabloti:
Maxxel nie pisał nic o CAO ,nie wymieniał nazwy , pisał ogólnie o owczarkach ,a Pika i owszem wymieniła tą nazwe , a Ty moja droga zamiast się przyznac do pomyłki odwracasz kota ogonem , ot taka rozmowa z Tobą , będziesz teraz na siłę tupać nóżkami by po Twojemu było i owszem będzie po Twojemu , bo Twoje teksty są nudne i upierdliwe i na siłę udowadniasz brak swojej racji i każdy dla świętego spokoju zda sprzęt :evilbat:
w starożytności moja droga ,to mało że kopiowano psy to jeszcze jak walczyły z drapieżnikami zakładano im takie zbroje z kolcami .. ciekawe dlaczego .. zapewne żeby fajniej wyglądały.

I tak nie zmienię zdania , kopiowane psy są ładniejsze :) Czy Tobie się to podoba czy też nie i to nie zmienisz nikogo na siłę , bo masz taki kaprys.

PIKA , to kiedy pijemy to piwo ? :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

No fajnie Pika ze chciało Ci sie wyprodukowac taki długi post, tylko szkoda ze nie na temat. To tak zawsze jak argumentów brak.
A wracajac do tematu to moze najpierw odpowiesz mi na te pytania na które unikasz odpowiedzi.
No wiec zacznijmy kolejno.
W grupach na które Ty sie powoływałas to jak są pogrupowane molosy ze względu na ich użytkowosc?
Wszystkie są w jednej ogólnej grupie?
Jaki masz podział psów które miały pracować i pomagac przy stadzie? Bo dalej nie wiem co miał dowiesc cytat z charakterystyki kaukaza?
No chyba ze nie zgadzasz sie z podziałem psów pasterskich i owczarskich.
Jakie psy okreslaja te grupy napewno znajdziesz. Wiec skoro sie z nim nie zgadzasz przynajmniej posłuż sie własnymi wnioskami a nie opisem ras która do niczego się nie ustosunkowuje tak aby mozna było znaleźć zaprzeczenie ze nie mozna ją umiescic w tej grupie która zwa pasterską.
Co najwzyej ze nie mozna jej umeiscic w grupie owczarskiej. No ale nikt ją tam nie umieszczał.
[QUOTE]A po co pytasz, jak Ty wszystko wiesz :evil_lol:
ja nie wiem, mowilam, gdybam sobie [/QUOTE]
Myslałam ze Ty masz lepsze informacje skoro siedzisz w tej grupie jako ulobionej i wszystkie masz informacje o molosach w jednym paluszku.
A ze ciagle gdybałas nie na temat wiec myslałam ze moze nie zrozumiałas pytania. Nastepnym razem nie gdybaj nie na temat, tylko powiedz na temat ze nie wiesz. Wtedy i ja nie bede się mylić co Ty miałas na mysli, tak sobie gdybajac.
[QUOTE]czepliwe pytanie, wiadomo, ze maxxelowi chodziło o walkę z dzikim zwierzem, a ze se wymienił niektore w tym jaguara .....:lol: [/QUOTE]
No jak widzisz tez niezrozumiałas Maxxela bo mu jednak nie dokońca chodzilo o te psy z grupy pasterskiej powszechnie klasyfikowana użytkowo przez wielu kynologów ale o File Brasilero czyli jak widzisz w moich domysłach dalej jestem blizej przeznaczenia takich molosów jak Ca de Bou niz owczarka środkowoazjatyckiego :p

A co do ostatniego pytania, podałam Ci autorów, wystarczy siegnac do żródła. Bo zaraz wejdziemy znowu na inne tematy i niezrozumiała dyskusje. Tym bardziej ze tym psom nie kopiowano uszu, ani ogonów.

Link to comment
Share on other sites

Launa , to cofnij się do poprzednich postów PIKI i przeczytaj , że wyraźnie napisała kaukaz i [B]CAO[/B] ,a Ty sobie nadinterpretacje zrobiłaś , zapewne z niewiedzy o tym skrócie ..

Teraz zamiast pisać kolejne elaboraty , wystarczyło byś napisała ,tak sorki , pomyliło mi się , nie wiedziałam że CAO o owczarek środkowoazjatycki - myślałam że to skrót od Ca de bou :)

i koniec tematu ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']Laluna , CAO , pewnie spotkał tego jaguara na autostradzie :diabloti: PIKA , to kiedy pijemy to piwo ? :diabloti:[/quote]

:evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol:. Zdrówko, dziewczyny, ale beczki nie postawi Pika, oj nie;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Maxxel nie pisał nic o CAO ,nie wymieniał nazwy , pisał ogólnie o owczarkach ,a Pika i owszem wymieniła tą nazwe [/QUOTE]

No własnie dlatego zasugerowałam się tym co pisał Maxxel
a MAxxel pisał o molosach. JAkich molosach teraz juz ywjasnił dokładniej
[QUOTE] Piszac niedzwiedzie mialem na mysli kaukazy,jaguary [B]brazylijska file..[/B][/QUOTE]
No jak fila brazylejska zaliczała się psów pasterskich uzytkowanych tak jak kauaz czy środkowazjatycki no to faktycznie zacznij juz pic to piwo, tylko uwazaj czy smakowo jest dobre. :p
[QUOTE][COLOR=black][FONT=Arial][B]Fila[/B][SIZE=2] – pochodzi od słowa „[I]filar[/I]” co w języku portugalskim oznacza przytrzymywać, prawdopodobnie takie określenie związane było z zadaniami jakie psy te wykonywały, m.in.[/SIZE][/FONT][/COLOR][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=black][B]łapanie bydła, przytrzymywanie niewolników.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
....
[FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=#beb6a7][COLOR=black]Portugalscy, hiszpańscy i angielscy konkwistadorzy przywozili ze sobą [B]mastify, bloodhoundy, dawne buldogi i dogi Półwyspu Iberyjskiego[/B], które następnie w mniej lub bardziej świadomy sposób kojarzone były z miejscowymi psami.[/COLOR] [/COLOR][/SIZE][/FONT]
[/QUOTE]

No to jak znalazłas tutaj coś wspólnego z uzytkowscia CAO, jaguary zostawmy w spokoju :lol:
Bo ja tu jednak bardziej widze wspólne przeznaczenie Ca de Bou
moze przez te buldogi.
[QUOTE]I tak nie zmienię zdania , kopiowane psy są ładniejsze :smile: Czy Tobie się to podoba czy też nie i to nie zmienisz nikogo na siłę , bo masz taki kaprys.[/QUOTE]
Vectra to juz było gdzies na samym poczatku, nawet powtarzane wiele razy. Nie chodzi o gusta ale o nie krzywdzenie psów poprzez niepotrzebne okaleczanie.
Mi tez bardziej podobaja sie briardy kopiowane, ale gdy miałam podjac decyzje czy mam okaleczyc własnego psa,powiedziałam NIE.
Wiec i co do Twoich upodobań gustowych nie mam zupełnie nic, moga Ci się podobac takie a nie inne. Upodobania dopóki nie zmieniaja się w czyn jeszcze nie krzywdza zwierzecia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bila']:evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol:. Zdrówko, dziewczyny, ale beczki nie postawi Pika, oj nie;)[/quote]


ja Wam je postawie!:evil_lol::knajpa::drink1:

i sobie wtedy pogadacie-jak malo wiecie na wszystkie tematy ,w ktorych wdajecie sie w dyskusje z nasza Specjalistka od wszystkiego (ja juz swoje wypilam z moimi "niedoinformowanymi" przyjaciolmi-zabawy bylo przy tym,,,,, ze hej!)

Link to comment
Share on other sites

Laluna BASTA !!!!!! dziewczyno opanuj się - CAO to nie Ca de bou i koniec kropka.PIKA o fili nic nie wspominała - chodziło tylko o TWOJĄ POMYŁKĘ - to że pomyliłaś nazwy ,a Ty robisz z tego marnej jakości epopeje.
Może zatem warto zacząć naukę przyznawania się do błędu ? to nie boli :)
Poza tym Fila marnie pasuje do tego tematu im się nic nie ciap ciap :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
No jak widzisz tez niezrozumiałas Maxxela bo mu jednak nie dokońca chodzilo o te psy z grupy pasterskiej powszechnie klasyfikowana użytkowo przez wielu kynologów ale o File Brasilero czyli jak widzisz w moich domysłach dalej jestem blizej przeznaczenia takich molosów jak Ca de Bou niz owczarka środkowoazjatyckiego :p

[/QUOTE]

Na poczatku tej dysputy,generalizowalismy slowo owczarek.Potem nie wiedzac dlaczego nastapil podzial na zadania i grupy,w ktorych strozowanie przypisalas wylacznie psom pasterskim.Stad moj przyklad,ze molosy(bardzo ogolnie z rozpietoscia od Kaukazu po lasy tropikalnej Brazylii)mialy to samo zadanie z walka dzikiego zwierza wlacznie..
Wiele innych owczarkow nie musialo sie z tym problemem zmierzac,stad wnioskuje,ze nie bylo koniecznosci modyfikowania ich cial..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lutomskak']ja Wam je postawie!:evil_lol::knajpa::drink1:

... ja juz swoje wypilam z moimi "niedoinformowanymi" przyjaciolmi-zabawy bylo przy tym,,,,, ze hej!)[/quote]
[COLOR=windowtext]Zwykle pije się po „wszystkim”, a do „końca” zostało troszeczkę :p.[/COLOR]
[COLOR=windowtext]No i ten się <:evil_lol:> kto się <:evil_lol:> ostatni.[/COLOR]
[COLOR=windowtext]Buziaczki kochanieńkie :multi:[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bila']Cwaniaro, nie pójdziesz tej beczki kupować:diabloti:[/quote]

[quote name='Vectra']


PIKA , to kiedy pijemy to piwo ? :diabloti:[/quote]
już się zapiszcie do AA :evil_lol:

[quote name='LALUNA']No fajnie Pika ze chciało Ci sie wyprodukowac taki długi post, tylko szkoda ze nie na temat. To tak zawsze jak argumentów brak.
A wracajac do tematu to moze najpierw odpowiesz mi na te pytania na które unikasz odpowiedzi.
[/quote]
na żadne Twoje pytanie już nie odpowiem, bo nawet jakbym odpowiedziala i podparla sie cytatami z opracowań naukowych a one by nie były po Twoje mysli, to byś mowila, ze źle i odwracala kota gonem :lol:
Poza tym temat kopiowania psow w starozytności średnio mnie interesuje :lol:
Jak jesteś zainteresowana to se poszukaj i wklej info, ktore Tobie będzie odpowiadalo :eviltong:

[quote name='LALUNA']No własnie dlatego zasugerowałam się tym co pisał Maxxel
[/quote]
Ty się lepiej nie sugeruj, Ty zacznij czytać po kilak razy moze zrozumiesz
Ja nawet maxxela nie cytowalam, a jakbym się odnosila do jego wypowiedzi to bym t zrobiła to Ty zaczęłaś sugerować, że powinnam go zacytowac :cool3:

[quote name='maxxel']Na poczatku tej dysputy,generalizowalismy slowo owczarek.Potem nie wiedzac dlaczego nastapil podzial na zadania i grupy,w ktorych strozowanie przypisalas wylacznie psom pasterskim.Stad moj przyklad,ze molosy(bardzo ogolnie z rozpietoscia od Kaukazu po lasy tropikalnej Brazylii)mialy to samo zadanie z walka dzikiego zwierza wlacznie..
Wiele innych owczarkow nie musialo sie z tym problemem zmierzac,stad wnioskuje,ze nie bylo koniecznosci modyfikowania ich cial..[/quote]
Maxxelku daruj sobie :evil_lol: Ci co mieli zrozumieć, zrozumieli, Ci co nie zrozumieli już nie zrozumieją :lol:
[B]
Lutomskak[/B] :loveu: dziękuję za postawienie piwa dziewczynom, bo ja chyba nie będe miala okazji :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]PIKA o fili nic nie wspominała [/QUOTE]
Ale wspomniała o CAO po tym poscie o tych nieszczesnych molosach co walczyły z jaguarami i dała przykład takiego molosa co to walczył z takimi dzikimi zwierzami.
Maxxel napisał:
[QUOTE]Na poczatku tej dysputy,generalizowalismy slowo owczarek.Potem nie wiedzac dlaczego nastapil podzial na zadania i grupy,w ktorych strozowanie przypisalas wylacznie psom pasterskim.[/QUOTE]

A nie, na samym poczatku była dysputa dlaczego kaukazom i innym psom z tej grupy co miały takie same zadanie obcinano uszy a innym nie i jako przykład padł owczarek pohalański który tak samo musiał pracowac przy stadzie i tak samo pilnowac przed drapieznikami a uszu mu się nie obcinało.
Chodziło wiec o porówanie psów które pracowały w tych samych warunkach i miały to same zadanie. Wiec nic dziwnego ze ograniczylismy sie do psów pasterskich. I aby to bardziej uścislić wyłaczyłam owczarki zaganiajace które jednak troszeczke inne miały zadania.
Ty potem dołączyłes do tego inne molosy walczace z jaguarami czyli typu fila. I jak juz wiesz sa one spokrewnione z buldogami czyli psami chwytajacymi bydło. Osobiscie nie wiem co fila miał dowiesc szukajac podstaw kopiowania u ras które walczyły z niedzwiedziami i wilkami pilnujac stad.
Strózowanie nie przypisuje wyłącznie psom pasterskim bo wiele ras z różnych grup miało podwójne przeznaczenie takze i miały stróżować. No i nijak ma sie to do kopiowania uszu.
No ale rozwazalismy owczarka kaukaskiego i dlaczego kopiowano mu uszy wiec chyba nic dziwnego ze ograniczyłam się tylko do grupy psów pasterskich pochodzacych od doga tybetańskiego. Bo skoro mielismy szukac przyczyn to trzeba było szukac gdzies bliskich podobieństw.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Ale wspomniała o CAO po tym poscie o tych nieszczesnych molosach co walczyły z jaguarami i dała przykład takiego molosa co to walczył z takimi dzikimi zwierzami.
Maxxel napisał:


.[/quote]
przepatrzylam ten wątek , i zadne z moich postów nie jest bezposrednio pod posem maxxela ,:cool3: zresztą co to za pomysl, ze odnosze się do postu, ktory jest powyżej jezeli go nie cytuje ani nie pisze nicku autora postu .
Jeden z moich postów jest pod postem MARSA, do tego postu tez się odnioslam ?
Zdaje mi się, ze w swoich pisalam "LALUNA" lub cytowalam Twoje wypowiedzi, więc jak najbardziej odnosilam się do TWOICH POSTOW i TWOICH WYPOWIEDZI, i nie mow mi, z wiesz lepiej do czego się odnosilam :lol:
Znowu coś nie zrozumialaś, albo nie doczytałas :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote](ja juz swoje wypilam z moimi "niedoinformowanymi" przyjaciolmi-zabawy bylo przy tym,,,,, ze hej!) [/quote]

A to tak jest na początku, a potem juz po, podobno nie jest tak wesoło.
Nie wiem czy piłaś tez ze swoim kolega po fachu, co to w necie zaczał sie ogłaszac ze jego lecznica kopiuje uszy i ogony psom. Ale chyba już sie otrzeźwił, bo ogłoszenie znikneło z netu. Nie wiem czy nie pomogło mu w tym pisemko z GIW-u które wysżło jakies miesiąc temu. Cos wiesz na ten temat? JAk nie to moze poszukaj o powiatowego, albo nie, nie szukaj, niekiedy lepiej sie bawić w nieświadomosci. :lol:

No ale wracając do tych zwisających uszu. Dam Ci jeszcze jedną szanse cobyś sie wysłowiła logicznie. Podaj szczegółowa charakterystyke tych zwsajacych uszu, taka która by Cię zadowoliła. Tylko najpierw pomyśl zanim napiszesz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...