Jump to content
Dogomania

Podpisywanie petycji w Internecie i na papierze. Wątek informacyjny


Agata Balu

Recommended Posts

[quote name='harpia']A Ty nie rozumiesz co oznacza słowo "przykład"?
I bez warczenia na mnie, za duża na to jestem.

Petycja jest kierowana jak widać, góry, z prezydentem włącznie, jeżeli ta petycja jest [B]podpięta[/B] do sprawy Ozziego to wybacz Arko, ale bredzisz, rozumiem, że zaczynamy kombinować setki pisemek i zbierać podpisy bo sasiadka obcieła ogon kotu, bo piętro nizej biją psa, piętro wyżej głodzą psa.
Ma to być [B]dokument[/B] ogólny, poprawiający ŻYCIE i BYT WSZYSTKICH ZWIERZąT DOMOWYCH a nie tylko psów.
Jakby się udało, to co? menel nie zatłucze psa bo będzie siedział 10 lat, ale powiesi kota, w końcu to NIE jest zwierze domowe bo NIE (było) uwzględnione w piśmie.

Arko, zamin coś napisze, pomyśl :angryy:[/quote]

Nic nie jest podpiete, nic nie jest dokumentem-sama bredzisz.

DOKUMENT-czyli inicjatywa obywatelska,ze 100 i 1 tys. podpisow dopiero bedzie za jakis czas, projekt, dopiero jest w powijakach. A jak powstanie to OBEJMIE wszystkie zwierzeta.

Wiesz, jak ja zaczelabym sie tu czepiac co odnosnie samych PSOW jest zle, to miesiac by potrzeba na uscislenie zmian.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ale wytłumaczcie mi gdzie jest problem zebysmy wszyscy wydrukowali wersje czarok obejmująca i inne gatunki i dawali taka do podpisu?? czy to bedzie cos złego??
wiec chyba jesli jeszcze nie zebrano tuzinów podpisów uzgodnić ze ta własnie wersja jest oficjalna??
dla przypomnienia: [quote]
[CENTER][B][COLOR=black][FONT=Times New Roman]Petycja w sprawie zmian ustawodawstwa dotyczącego zwierząt domowych[/FONT][/COLOR][/B][/CENTER]


[B][COLOR=black][FONT=Times New Roman]Do: Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego [/FONT][/COLOR][/B]
[COLOR=black][FONT=Times New Roman]Pałac Prezydencki[/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]ul. Krakowskie Przedmieście [/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]48/50, 00-071 Warszawa[/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black](022) 695-29-00 [/COLOR][/FONT]


[COLOR=black][FONT=Times New Roman]Do: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego[/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]Do: Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Kaczyńskiego[/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]Do: Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro[/COLOR][/FONT]

[FONT=Times New Roman][COLOR=black][B]My, niżej podpisani sygnatariusze tej petycji, zwracamy się z prośbą o wprowadzenie zmian w ustawodawstwie dotyczącym opieki i odpowiedzialności za zwierzęta domowe.[/B][/COLOR][/FONT]

[COLOR=black][FONT=Times New Roman]Jesteśmy wstrząśnięci ostatnim przypadkiem zabicia ze szczególnym okrucieństwem psa rasy golden retriever - Ozzy'ego. [/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]Śmierć psa, opisywana przez wiele mediów w Polsce, nastąpiła po długotrwałych męczarniach, na skutek szoku pourazowego spowodowanego skatowaniem zwierzęcia.[/COLOR][/FONT]

[COLOR=black][FONT=Times New Roman]Prawo obecnie obowiązujące w Polsce nie chroni zwierząt przed okrucieństwem ludzi ani ludzi przed brakiem odpowiedzialności właścicieli zwierząt.[/FONT][/COLOR]


[B][COLOR=black][FONT=Times New Roman]Zwracamy się z apelem o wprowadzenie zmian w ustawodawstwie.[/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=black][FONT=Times New Roman]Prosimy, aby zmiany uwzględniły:[/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black][B]W celu ustalenia odpowiedzialności za zwierzę[/B][/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]- przygotowanie do wprowadzenia powszechnego znakowania psów przez chipowanie lub tatuaż, połączonego z centralną rejestracją, co umożliwi nie tylko ustalenie osoby odpowiedzialnej za zwierzę, ale i ściągalność wymaganych opłat, zapewniając środki na dotowanie sterylizacji psów i kotów,[/COLOR][/FONT]

[COLOR=black][FONT=Times New Roman][B]W celu ograniczenia nadmiernego rozrodu psów i kotów[/B][/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]- ograniczenie rozrodu zwierząt nierasowych poprzez zrównanie w obowiązkach hodowców zwierząt nierasowych (nierodowodowych) i mieszańców (rejestracja hodowli, obowiązek prowadzenia dokumentacji, trwałego oznakowania zwierząt) z obowiązkami hodowców zwierząt rasowych (rodowodowych) [/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]- zobowiązanie schronisk do wydawania wyłącznie zwierząt poddanych zabiegowi sterylizacji w przypadku suk i kotek oraz zabiegowi kastracji w przypadku psów i kotów[/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]- wytypowanie lecznic prowadzących dotowaną przez miasta i gminy sterylizację psów i kotów nierasowych[/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]- wprowadzenie zakazu handlu zwierzętami domowymi poza miejscem ich wyhodowania, tj. w miejscach użytku publicznego, bazarach, giełdach, itp.[/COLOR][/FONT]

[COLOR=black][FONT=Times New Roman][B]W celu podniesienia kultury posiadania zwierząt[/B] [/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]- uznanie znęcania się nad zwierzęciem i zabicia zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem, w sposób nie humanitarny, za czyn o wysokiej szkodliwości społecznej [/COLOR][/FONT]
[FONT=Times New Roman][COLOR=black]- wprowadzenie obowiązkowej jednej godziny lekcyjnej w roku szkolnym - począwszy od 3 klasy szkoły podstawowej, aż do klasy 6 oraz w klasach gimnazjalnych - poświęconej tematowi - ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ, ZWIERZĘ TEŻ CZUJE... [/COLOR][/FONT]

[FONT=Times New Roman][COLOR=black][B]Panie Prezydencie, Panie Premierze, Panie Ministrze, głęboko wierzymy w zainicjowanie przez Panów działań w tym zakresie, ponieważ nasz stosunek do istot słabszych, uzależnionych od człowieka świadczy o moralności społecznej i poziomie cywilizacyjnym kraju.[/B][/COLOR][/FONT]

[FONT=Times New Roman][COLOR=black]Społeczność forum internetowego Dogomania[/COLOR][/FONT]
[COLOR=black][URL="http://www.ozzy.4.pl"][/URL][quote/][/COLOR]

i bez kłotni cała olska zbierałaby podpisy pod tym tekstem?? przeciez to niewielka , albe bardzo wazna zmiana.

Link to comment
Share on other sites

Klamka zapadła, pisałam wczesniej wiec można było wczesniej dać petycje ustawioną nie tylko na psy, wiec prosze mi tu nie gadac ze nie mozna zmienić petycji na stroni,e bo mozna było dać odrazu poprawioną petycje. Nie było wielkim problemem dopisać słowo kot i fretka tak jak to przykładowo było zrobione.
[quote]Tylko mnie nie zjedzcie żywcem - poprawiłam dopisując koty ( nie mam pojęcia o fretkach - chipowanie? sterylizacja? hodowle? - może ktoś z fretkolubnych poprawi)
[/quote] Bardzo dobrze poprawione i wszedzie tam gdzie wystąpiło słowo kot powinno byc dopisane fretka. Fretka to takie dziwne zwierze gdzie jest w jednym miejscu traktowane jak pies czyli granica, leczenie szczepienie na nosówke ,wscieklizna czipowanie, paszporty, a w urzędach jak kot czyli nie ma za nie podatku.
Szkoda że tak sie stało jak sie stało bo w kupie siła no ale moze też kiedyś sie czegoś dogomaniacy nauczą i nie będą aż tak bardzo zapatrzeni w swoją jedyną słuszną racje.
Ja ze swojej strony jak obiecałam wcześniej zrobiłam to co mogłam, jako jeden z adminów na fretkorum dałam informacje na głównej stronie, a czy fretkomaniacy podpisza petycje gdzie nie ma słowa o fretkach to juz jest inna sprawa, ale ja wierze że tak.
[quote] Wiesz, jak ja zaczelabym sie tu czepiac co odnosnie samych PSOW jest zle, to miesiac by potrzeba na uscislenie zmian.[/quote] wystarczyłoby dopisać kot i fretka... na to potrzeba 5 minut nie miesiąc
[quote]A jak powstanie to OBEJMIE wszystkie zwierzeta.[/quote] a pozniej ktoś stwierdzi chcieli palec teraz chcą reki, chcieli poprawy dla psów teraz chcą dla reszty zwierząt.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Na litosc, jak my sie zaczniemy tu agresywnie wobec siebie zachowywac, to naprawde juz nic nie bedzie mialo sensu.
Owszem, sprawe kotow i innych zwierzat trzeba zawrzec w nowym prawie - ale niech srodowiska "miau" napisza i przedyskutuja miedzy soba, co ich zdaniem jest najwazniejsze do zmiany.
Ja od lat siedze w psach.
Wiec naprawde niech ludzie znajacy problemy kotow czy fretek, wiedzacy co dla nich najgrozniejsze, co najwazniejsze przygotuja swoje projekty i wysla do Emira.
A tą petycje zostawmy jaka jest - ma przygotowac grunt pod zmiane prawa!!!!

Chyba ktos, kto kocha koty, podpisze sie pod petycja apelujaca, aby zakatowanie zwierzecia bylo czynem szkodliwym spolecznie, aby wprowadzic edukacje "Zwierze nie jest rzecza" ....

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewaf']wystarczyłoby dopisać kot i fretka... na to potrzeba 5 minut nie miesiąc
a pozniej ktoś stwierdzi chcieli palec teraz chcą reki, chcieli poprawy dla psów teraz chcą dla reszty zwierząt.[/quote]

A kroliki, a szynszyle itd ..sie zacznie?

W watku roboczym podalam wzor ogolny........

[SIZE=3][COLOR=red][B]POWTORZE-to jest PETYCJA-WSTĘP-OTWORZENIE oczu-ZWROCENIE UWAGI itd[/B][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=red][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=red][B]A POZNIEJ bedzie PROJEKT-KONKRETNYCH ZMIAN- do ustawy o ochronie zwierzat i na to potrzeba bedzie zapewne MIESIAC!![/B][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=red][/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie- ja tez to rozumiem jako sygnał wysyłany do społeczeństwa i uczulenie na problem.
Nie generujmy moze chaosu. Niektórzy juz podpisują petycję przez internet, niektórzy juz zbieraja podpisy. Jak mamy tylu ludzi dobraj woli - nie zniechecajmy ich ciagłymi zmianami.

Link to comment
Share on other sites

Może ustalmy jedną wersję i trzymajmy się tego. Chyba ktoś tu tym całym bałaganem (czyt. akcją) zarządza i niech on zadecyduje..

zastanawia mnie jedynie czemu zawsze jak się rozchodzi o dobro zwierząt musi się to skończyć na niesnaskach. Przecież wszyscy walczymy o ich dobro, więc raczej powinniśmy się łączyć, a nie dzielić...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA']

[SIZE=3][COLOR=red][B]POWTORZE-to jest PETYCJA-WSTĘP-OTWORZENIE oczu-ZWROCENIE UWAGI itd[/B][/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=red][B]A POZNIEJ bedzie PROJEKT-KONKRETNYCH ZMIAN- do ustawy o ochronie zwierzat i na to potrzeba bedzie zapewne MIESIAC!![/B][/COLOR][/SIZE]
[/quote]
Arko czytac na spokojnie umiemy wiec się nie krzycz. Ja tylko chciałam prosić aby tekst petycji do druku był tekstem Czarok?? czy widzisz jakis problem w tym tekscie. P.Zofio ja wywodze się i ze środowiska miau i dogomanii i mysle ,ze tekst Czarok jest doskonałym konsensusem pomiedzy sprawami psimi i kocimi. Mysle ,ze własnie taki tekst powinni ludzie podpisywac. Dobrze wiecie ze ktoś kochajacy zwierze podpisze każda petcje w jego obronie , ale czy nie warto by tego tekstu ujednolicic tak jak zrobiła to Czarok . Ja nie chce zmieniac petycji wiszacej w necie , bo wiem ze sie nie da . Ale chciałabym aby tekst który bedziemy drukowac i dawać do podpisu był tekstem Czarok ( zacytowałam go powyżej)

Link to comment
Share on other sites

Formica, bardzo Cie prosze juz nie mieszaj.
Tekst petycji umieszczonej w internecie uzgodniłam telefonicznie z EMIR, która jest odpowiedzialna za te akcję.
Poniewaz sprawa "inicjatywy obywatelskiej" zapewne znacznie sie przeciagnie, uzgodniłysmy, ze nie należy marnowac zapału wolontariuszy.
Za miesiąc lub dwa wszyscy by zapomnieli o tym, ze był pomysł jakiejkolwiek petycji.

Jezeli masz jakies watpliwości zadzwon do EMIR. Jej telefon jest na stronie fundacji.

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko nie rozumiem na prawde dlaczego dopiero teraz sie o to upominacie. Trzeba bylo wpolpracowac i zaproponowac te zmiany gdy Pani Zofia proponowala tekst petycji, bylo na to kilkadziesiat stron watku! Bylo kilka glosow na ten temat, ale zadnych konkretnych propozycji, a teraz jest awantura.
Wydaje mi sie, ze teraz to juz troche za pozno, bo jesli bedzie sie zbierac podpisy pod dwoma petycjami o tym samym tytule, a roznej tresci, to albo bedziemy wysylac potem dwie wersjie, co mija sie z celem, albo wprowadzac ludzi w blad.
Sadze, ze wiekszosc ludzi i tak bedzie to czytac pobierznie i zachowywac ogolne wrazenie, ze jest to petycja majaca polepszyc sytuacje zwierzat.
Przeciez to nie jest jeszce w zaden sposob wiazace i nie sprawi ze prawo bedzie dyskryminowac koty.
A kociarzom i wielbicielom innych zwierzat mozna tlumaczc, ze jest to akcja zainspirowana cierpieniem psa, ktora ma na celu rozpoczecie wiekszych zmian dla dobra wszystkich zwierzat domowych.

Czy ktos odpowiedzialny za sprawe moglby sie wypowiedziec czy jest sens w istnieniu dwoch tekstow petycji(ta w internecie jest juz nie do zmiany)?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='brygida']
Wydaje mi sie, ze teraz to juz troche za pozno, bo jesli bedzie sie zbierac podpisy pod dwoma petycjami o tym samym tytule, a roznej tresci, to albo bedziemy wysylac potem dwie wersjie, co mija sie z celem, albo wprowadzac ludzi w blad.
[/quote]

a ja zadam jedno bardzo proste pytanie - co nam dadza te podpisy??
To ze otworza oczy? Bo co daje inicjatywa to wiem-ktos sie musi potem tym zajac, musi trafic pod obrady sejmu.
a to wyslemy i bedziemy czekac z nadzieja ze moze tos zwroci uwage a moze tylko wyrzuci do kosza?? Ja tyljo pytam, nie krzyczec na mnie!!!

Link to comment
Share on other sites

To dziwne, ze przez tyle stron watku jest ustalane jak bedzie przeprowadzona akcja i nic z tego nie wynika

Ustalono, ze najpierw bedzie petycja, bazujaca na sprawie Ozzego - ktora ma na celu naglosnienie problemu bezkarnego krzywdzenia, niekontrolowanego rozmnazania i braku odpowiedzialnosci wlascicieli za zwierzeta oraz wskazanie ludziom potrzeb zamian w prawie, robiona na krotko po wielkej aferze zwiazanej ze smiercia Ozzego, "na goraco", kiedy wszyscy maja jeszcze przed oczami swiezy przyklad brutalanego naduzycia wobez psa i nie pozwoli przycichnac problemowi.

A potem, po doglebnych ustaleniech, konsulatcjach z prawnikami, srodwiskami kociarzy i fretkarzy, i niewatpliwie dluzszym czasie jaki to zajmie, powstanie projekt zmian w ustawie dot. zwierzat zgoszony na podstawie inicjiatywy obywatelskiej, czyli 100 tys. podpisow.

Jest to walkowane w kolko, powtarzane na tym forum co chwile, ustalone 100 razy ze tak bedzie najlepiej, a jak juz sie przystapi do dzialania to nagle niekt nie wie o co chodzi..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='julita104']a ja zadam jedno bardzo proste pytanie - co nam dadza te podpisy??
To ze otworza oczy? Bo co daje inicjatywa to wiem-ktos sie musi potem tym zajac, musi trafic pod obrady sejmu.
a to wyslemy i bedziemy czekac z nadzieja ze moze tos zwroci uwage a moze tylko wyrzuci do kosza?? Ja tyljo pytam, nie krzyczec na mnie!!![/quote]

Obywatel ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w związku z działalnością urzędu. Może je składać we własnym imieniu, a także w imieniu innych osób, jeżeli uzyska na to ich zgodę. Petycje, skargi i wnioski można kierować w szczególności do organów państwowych (np. do ministra, wojewody) oraz do organów samorządu terytorialnego (np. do burmistrza, prezydenta miasta). Podstawa prawna: art.63 Konstytucji oraz art.221 k.p.a.

Odpowiedź serwisu [URL="http://www.petycje.pl"]www.petycje.pl[/URL] na zapytanie o wartośc prawną elektronicznej petycji jest nastepująca:

[B]Czy petycja na waszym serwisie ma wartość prawną?[/B]
Petycje, wnioski lub skargi publikowane na naszym serwisie, nie mają wartości prawnej, tak długo, aż dokument nie zostanie dostarczony adresatowi. Do tego momentu adresat może się zapoznać z jego treścią, ale nie musi odpowiadać.
Po otrzymaniu dokumentu, adresat/urząd zgodnie z prawem (Podstawa prawna: art.237*1 i 3 k.p.a) powinien ją rozpatrzyć i ustosunkować się do niej nie później niż w ciągu miesiąca od daty otrzymania. Ponieważ nasz serwis reprezentuje autora, musimy zostać zawiadomieni o sposobie rozpatrzenia skargi, wniosku czy petycji. Otrzymana odpowiedz publikujemy i zawiadamiamy wszystkich sygnatariuszy. W razie braku odpowiedzi po 30-stu dniach wszyscy podpisujący również są o tym powiadomieni. Autor może w tym momencie podjąć dodatkowe kroki jakie udostępnia nasz serwis, lub może wnieść skargę, jeżeli jest niezadowolony ze sposobu załatwienia wniosku, a także jeżeli wniosek nie został załatwiony w terminie. (Podstawa prawna: art.246 k.p.a.).

Oczywiście szereg z tych uwag dotyczy takze petycji papierowej.

Link to comment
Share on other sites

a ja mam pytanie odkąd podpisy zbierane w internecie mają jakiekolwiek dla kogoś znaczenie?? liczą sę podpisy złożone na papierze wiec ten tekst petycji jest najważniejszy. O tym ze petycja miała dotyczyć także kotów i fretek było wspomina i uzgodnione. No nic nie warto marnować zapału . Ja swój wykorzystam gdy bedziemy zbierac podpisy pod inicjawtywa. Przykro mi ale wyjde na idiotkę co rusz dając do podpisu swoim pacjentom ( a wsumie ich włascieielom) niby to samo ale coś innego. Założe się , ze połowa ludzi nie bedzie chciała potem nic podpisywać , skoro wcześniej juz przecież coś takiego podpisali...
I tyle moich wypowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Formica']No nic nie warto marnować zapału . Ja swój wykorzystam gdy bedziemy zbierac podpisy pod inicjawtywa. Przykro mi ale wyjde na idiotkę co rusz dając do podpisu swoim pacjentom ( a wsumie ich włascieielom) niby to samo ale coś innego. Założe się , ze połowa ludzi nie bedzie chciała potem nic podpisywać , skoro wcześniej juz przecież coś takiego podpisali...
I tyle moich wypowiedzi.[/quote]
tez jestem tego zdania, ale juz niewazne
a jak ktos zbierze dwa rodzaje podpisow tzn ja znam ludzi ktorzy podpisza i to i to to moze byc????
bedzie na zapas :P

Link to comment
Share on other sites

Proszę już nic nie zmieniajcie. Już jesteśmy na to w Olsztynie za daleko (informacje do mediów, urzędy, uczelnie, szkoły, drukowanie i inne już podjęte działania). Litości, nie wyrobimy, a jeszcze kiedyś pracować trzeba. Sama mam i psy i koty i dla mnie zapis "uznanie znęcania się nad zwierzęciem i zabicia zwierzęcia ze szczeglnym okrucieństwem..... za czyn o wysokiej szkodliwości społecznej" jest jednym z głównych powodów podpisania petycji.

Link to comment
Share on other sites

Co do podpisywania petycji w necie:
Czy na petycji nie trzeba własnoręcznie (nie w sposób elektryniczny) się podpisać/parafować? Bo przecież w takiej netowej petycji może być mnóstwo przekrętów (ktoś może się podpisać jako 200 osób i kto to sprawdzi). Jeśli się mylę, wyprowadźcie mnie z błędu ;)

Link to comment
Share on other sites

Podobno z jednego numeru IP można się podpisać tylko raz dziennie, więc nie sądzę, żeby komuś się chciało wchodzić codziennie przez 200 dni żeby wklepać jedną osobę. Może się mylę. Fakt faktem, że mogliby chociaż zarządać numeru pesel (i utajnić go do wglądu) i podpiąc to pod programik sprawdzający poprawność tego numeru (istnieje!!), ale to już tylko moje dywagacje..

Link to comment
Share on other sites

Behemot zajrzyj na serwer, na którym jest petycja [URL="http://www.petycje.pl"]www.petycje.pl[/URL] i poczytaj tam w jaki sposób weryfikowane sa podpisy.

Raczej nie jest możliwe podpisanie 100 razy petycji. trzeba by bylo miec 100 róznych adresów e-mail.
Oczywiscie nie jest wykluczone, ze ktos wykorzysta kilka swoich e-maili.

Ale przeciez juz pisałam: największa wage ma petycja papierowa. Ta elektroniczna jest jako dodatek do tamtej!!

A WOGÓLE TO CZYTAJCIE DOKŁADNIE TE KILKA STRON TEGO TEMATU. JUZ WSZYSTKO WYJASNIAŁAM

dobranoc, do jutra (może)

Link to comment
Share on other sites

Petycja elektroniczna, kiedy tylko minie termin podpisania (30 dni odzałozenia) lub gdy sami ją zamkniemy, zostaje na wniosek zakladajacego petycję przesłana przez administrację serwera do adresata. Można również samemu ją wydruowac wraz z wszystkimi podpisami i przesłać do adresata.
Elektroniczny zapis petycji pozostaje w archiwum na serwerze.

Wszytkie komentarze do podpisów zostaja również wydrukowane

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...