Jump to content
Dogomania

zęby - podwójny garnitur


mabiwy

Recommended Posts

Witam :) Mam 6 miesięcznego szczeniaka. Problem dotyczy zębów. Podwójny garnitur ;) Małemu wyrosły dolne kły, mimo, że nie wypadły mleczne. W opinii weta ( nie zajrzał psu do pyszczka) , mleczaki należy usunąć pod narkozą (nie poprzedzoną badaniami), zostawiając psiaka na 7 godzin w klinice. Mam wątpliwości. Nawet dzieciom mleczaki (nie mają korzeni) usuwa się bez tego typu znieczulenia. Nadto w głowie brzmi zdanie weta, które wygłosił tuż przed operacją nowotworową 11-letniego psa, iż podczas narkozy traci się na ogół młode psy. Proszę o opinię czy rzeczywiście do tego typu zabiegu KONIECZNE jest znieczulenie ogólne, a jeśli tak, to czy powinno być podawane z marszu, bez przygotowania? Czy może jeszcze jest szansa na to, że te dolne kły wypadną tak samo jak pozostałe zęby mleczne? Jeśli tak, co należy zrobić, aby to ułatwić? Jakie zagrożenie dla kondycji zwierzaka oprócz defektu kosmetycznego stanowi pozostawienie uzębienia bez interwencji? Proszę o opinię i rady. Dziękuję za nie :

Link to comment
Share on other sites

dzięki :). Jednak przyczepię się do badań. Już nawet wiem, że taki stan uzębienia to zęby przetrwałe, a pozostawienie mlecznych powoduje kłopoty ze zgryzem, nieświeży oddech i choroby przyzębia. Znalazłem ciekawy portal weterynaryjny. Polecam.

[URL]http://www.portalweterynaryjny.pl/forum/[/URL]

pozdrawiam..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Na pewno w pierwszej kolejności powinieneś zmienić weterynarza, ten to jakiś nieodpowiedzialny facet( skoro piszesz,że nawet nie zaglądnął psu do pyska). Na pewno nie powinieneś w najbliższym czasie podejmować działań- niech troszkę piesek podrośnie. Z tego co wiem to takie młode psiny mogą nienalepianej zareagować na narkozę. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Polecam np zabawy z "szarpakiem" , dawanie do obgryzywania [U]dużych[/U] mięsnych gnatów , surowych oczywiście tak aby pies nie tyle zjadał kośc co oskrobywał ją zębami.
6 miesiecy to jeszcze nie tragedia i jest duża szansa że mleczaki "same" wyjdą nie zaburzając istotnie wzrostu stałych kłów - trzeba je tylko intensywnie rozchwiać

Link to comment
Share on other sites

7 godzin:crazyeye: mój spędził na stole ok 20 - 30 min, nie miał wcześniej badań :shake: ale warto je zrobić. Wetka tylko słuchała jak serduszko bije przed zabiegiem i zaraz po nim:roll:. Miał usuwane 4 ząbki (2 górne kły i 2 dolne trzonowce). Przed zabiegiem mówiła że to nie jet konieczne chyba że pies na wystawy chodzi ale ja widzę pozytywne zmiany odkąd buzia się zagoiła piesiorowi już nie zdarza się popiskiwać w czasie jedzenia i przeciągania;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Przetrwałe zęby mleczne powinny być usunięte..... są dwie szkoły- jedni mówią, że jak pies ma 8-9 miesięcy, a drudzy, że po 12 miesiącu życia.
Z narkozą bywa różnie. Tak jak u ludzi. Ostatnio sunia york z pseudo dostała bezdechu, została reanimowana. Niedługo się przekonamy jak zniesie kolejną narkozę.

Generalnie pies powinien być wybudzony i reagować na bodźce.

Moja miała 9 miesięcy, zabieg trwał ok. 20-30 minut, potem trochę czekaliśmy i do domu. Wtedy był upały. Suka dostała wstrząsu. Teraz usuwanie kamienia robimy na ketaminie z relanium.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

moja suczka też tak miała. zaczęły jej wyrastać stale kły u góry tuz obok mlecznych. co jakiś czas przez dwa dni naciskałam na nie na boki ( tylko zęba, żeby jej nie bolało), a następnie dałam jej misia do zabawy. gdy zaczęła go szarpać zobaczyłam na misiu troszkę krwi a w przedpokoju dwa zęby. a weterynarz powiedział że żadnych problemów z ząbkami nie ma i całkiem fajnie jej rosną i zdziwił sie że tak to wszystko wyszło. Zwróciłam uwagę że większość z nas strasznie panikuje jak przeczyta jakiś artykuł (syndrom studenta) doszukujemy się w naszych psinkach problemu, którego najczęściej nie ma ;)

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że są dwa rodzaje narkozy: Tradycyjna, tańsza, po której pies wybudza się sam i nowszej generacji, gdzie przy problemach z wybudzaniem podaje się zastrzyk i pies się szybciutko budzi, jest troszkę droższa. Mój pies był operowany w wieku około 4 miesiące i dostał tą lepszą narkozę, nie było problemów. Podpytaj o nią weterynarza.

Link to comment
Share on other sites

Mówisz o tzw. znieczuleniu miejscowym? Czyli ostrzykaniu pola operacyjnego środkiem znieczulającym?
Jeśli faktycznie jakis wet zdecydował sie na takie zabiegi to niewyobrażalne. Stres spowodowany bólem jest o wiele groźniejszy niz umiejętnie podana narkoza. Nie ma technicznie mozliwości znieczulic skutecznie miejscowo przy zabiegu sterylizacji . Można natomiast tak zadziałać lekami zwiotczającymi, że potwornie cierpiący pies nie będzie w stanie się poruszyć co umozliwi wykonanie kazdego zabiegu ale takie działanie "zamiast" narkozy jest po prostu nieetyczne.

Link to comment
Share on other sites

Mówię o Bioketanie, który działa też przeciwbólowo. Nie wiem jakim debilem musiałby być wet, żeby pozwolić, aby psa bolało.
U nas były wskazania. Moja suka nie może mieć podanej narkozy, po pierwszej miała taki wstrząs, że o mało nie zeszła. i nieetyczne - byłoby wprowadzenie jej w narkozę,której mogłaby nie przeżyć. Na szczęście mam mądra wetkę, która chucha i dmucha.

Link to comment
Share on other sites

Czyli miałaś suki sterylizowane w znieczuleniu [U]ogólnym[/U] ( a to potocznie nazywa sie właśnie narkozą) .
Tyle że do znieczulenia ogólnego stosuje się różne srodki i sposoby ich podania.
I ot , cała tajemnica "sterylizacji w znieczuleniu zamiast narkozy " się na szczęście wyjaśniła

Link to comment
Share on other sites

Psy kastrowane były w premedykacji przed znieczuleniem ogólnym, owa premedykacja często powoduje u psów zatrzymanie akcji serca, bezdech. Moja sucz po bioketanie nie ma skutków ubocznych,ale np. xylapanu już by nie dostała. Bioketan możesz dodawać w trakcie zabiegu, jeśli ci się zacznie budzić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MartaJ']Halo ! Tu jest temat dot. zębów ! nie kastracji ![/QUOTE]
Czujność godna podziwu
ale ten Off dotyczy przede wszystkim narkozy i jej metod a nie kastracji i wbrew pozorom wcale tak daleko od zębowych problemów nie odbiega

Link to comment
Share on other sites

A nawet jest z tematem przetrwałych zębów nierozerwalnie związany, bo owe zęby wyrywa się zazwyczaj w pełnej narkozie - premedykacji i znieczuleniu ogólnym, także w takiej narkozie usuwa się kamień. Sa jednak przypadki, kiedy premedykacja nie jest wskazana, bo zwierzę może umrzeć i wtedy stosuje się "niepełną narkozę" - znieczulenie ogólne, bez premedykacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...