Jump to content
Dogomania

Malinois czy Beauceron ?


pepe

Recommended Posts

Za 1,5 m-ca przeprowadzamy sie do naszego pierwszego domu. Zastanawiamy się nad powyższymi rasami.

Nie bedziemy jeździc po wystawach, nie będzie też za dużo czasu na szkolenia. Ma to być pies madry, przywiązany do rodziny i domu,bezpieczny dla dzieci (8 i 15 lat). Mamy małe doświadczenie z psami - mielismy kiedys boksera- śliczne stworzenie, ale sporo kłopotów...

Gdzie je kupić?

Link to comment
Share on other sites

[b]. Ma to być pies madry, przywiązany do rodziny i domu,bezpieczny dla dzieci (8 i 15 lat). Mamy małe doświadczenie z psami

Gdzie je kupić?[/quote]

Witam,

bardzo sie ciesze, ze napisales przed kupnem.

Przy malym doswiadczeniu z psami .... odradzalabym obie te rasy.

Rozumiem, ze ma to byc pies typowo strozujacy, samym swym wygladem odstraszajacy potencjalnego wlamywacza.... no to moze owczarek niemiecki , albo podhalanski? Podhalan strozuje calkiem dobrze, nie ma lekow i obaw co do wykazania sie odpowiednia postawa.

malinois to pies super delikatny , maly blad a bedziesz miec problem bo nie tylko dzieci beda zagrozone ale i Ty sam. I pisze to tylko dlatego, ze...uwielbiam maliniaki i kiedys, jak juz cos o psach bede wiedziala (a mam ich obecnie 3 w domu) to sobie kupie maliniaczka. Na razie wiedzy mi brakuje do belga :-)

Beauceron to podobna bajka co maliniak.

Jezlei brakuje CI doswiadczenia- kup moze "latwiejsza" w obsludze rase. W ksiazkach pisza wprawdzie pobozne zyczenia typu - "malinois swietnie dogaduje sie z dziecmi" - owszem gdy fachowiec od najmlodszego szczeniaka przyzwyczaja maliniaka do obcowania z dziecmi- to pozniej sie swietynie dogaduje.

Ale to nie jest latwy do wychowania pies. Oj nie jest. Jezeli naprawde brakuje Ci doswiadczenia w pracy z psami- to nigdy maliniak i beauceron.

A moze bokser? A moze duzy szwarjcarski pasterski?a moze bernardyn? Strozuje calkiem dobrze, duzy jest... wygladem odstraszy.

Ale nie maliniak - prosze... :-?

Link to comment
Share on other sites

Ojej !!! jaki śliczny boksio na tej fotografii !!!

Kłopoty z moim były od samego początku, choć psiak był kochany.Kupiłem go od jakiegoś typka spod ciemnej gwiazdy na rynku, za grosze. Chciał się go koniecznie pozbyć. Nie znałem sie w ogóle, ale był chyba za wcześnie z kojca zabrany. Największy kłopot był z tym, ze wciąż nam uciekał, znikał często na całe dnie - "szwędacz" mu się włączał.

A te beaucerony strasznie nam się podobają, moje dzieciaki już się doczekać nie mogą...

Link to comment
Share on other sites

Ja też doradzam obie te rasy przy małym doświadczeniu z psami. JA mam sznaucera i to mj pierwszy pies. Zanim przyby do naszego domu przecztałam kiedka książek o wychowaniu i byłam przygotowana powiedzmy " w teorii" reszty (czyli praktyki) cały czas ię uczę...

JAkiej wielkości miał by być pies mały? średni a może duży?

Z tego co wiem labnradory, goldeny są łatwe do ułożenia...

NApisz coś o wielkości!!!

Just@ & GALA

Link to comment
Share on other sites

Bokser ani nie jest łatwy ani stróżujący.

Kola-odradzasz maliniaka a polecasz boksera

Mysle, ze bokser jest o niebo latwiejszy w prowadzneniu od maliniaka. nie wiem czy istnieje pies trudniejszy w prowadzneiu od maliniaka....

:-? Jesoo...

???? Co to znaczy? Czy to cos w rodzaju "koffanej dziefczynki"?

Popracować trzeba z każdym psem-nie ma tutaj uniwersalnych ras.

Ale przeciez nie maliniak na psa dla dzieci .Juz latwiejszy bylby rotek z dobrej hodowli o dobrej psychice, wysoki prog pobudzenia. Ale nie maliniak, ktory jest gotow reagowac na kazdy szelstw wiatru...Moim zdaniem to najtrudniejsza do wychowania rasa... Jak juz sie wychowa takiego malinowego to ma sie "nadpsa" ale do tego to potrzeba suuuuper wiedzy. Niejeden szkoleniowiec psi sie "przejechal" na malinowym....

Pepe podchodzi rozsądnie-najpierw pyta-

Bardzo rozsadnie. Dlatego rozsadnie mu odradzam maliniaka. Beaucerona zadnego sobiscie nie znam, tylko z opisu. Wyglada na nielatwego do prowadzenia.

A boksiu, boksiu wygladem odstraszy :-) nie musi byc tak naprawde grozny :) Usmiechnie sie swoim plaskim pyskiem i juz sie ludzie beda bali.... Myslisz, ze boksiu w zadnym wypadku nie nadawalby sie? To ciekawe- zawsze kojarzylam boksie jako super mile psy , o groznym wygladzie i duszy brata -laty. Tzn ze co? Mylilam sie? Sa agresywne? Czy co? Czy nieobliczalne? Czemu nie mialby to byc bokser? Pytam z prawdziwej ciekawosci, nie dla checi sprzeczki... :D

Link to comment
Share on other sites

A boksiu, boksiu wygladem odstraszy :-) nie musi byc tak naprawde grozny :) Usmiechnie sie swoim plaskim pyskiem i juz sie ludzie beda bali.... Myslisz, ze boksiu w zadnym wypadku nie nadawalby sie? To ciekawe- zawsze kojarzylam boksie jako super mile psy , o groznym wygladzie i duszy brata -laty. Tzn ze co? Mylilam sie? Sa agresywne? Czy co? Czy nieobliczalne? Czemu nie mialby to byc bokser? Pytam z prawdziwej ciekawosci, nie dla checi sprzeczki... :D

Chciałabym porozmawiać z Tobą po tym,jak spotkałabyś się z moim samcem na jego terenie-czyli np.przy domku :o

A mam teraz 3 boksery :wink: -starczyłby jednak chłopak.

Bokser to pies żywiołowy-zgoda,o twardym charakterze,ale pies dorosły nie jest zawsze tak bardzo "brat-łata"-charakter i spontanicznośc potrafią się zmieniać.

"Przyjacielskość i duża tolerancja boksera" nie wynikają z tego,że jest łatwowierny czy rozrywkowy,ale właśnie z dużej pewności siebie i z twardości charakteru.

Boksera niewiele rzeczy jest w stanie przestraszyć-on się nie boi,to nie leży w jego naturze.

I tu jest problem.

Potrafi być agresywny-znam boksery(piszę o rodowodowych,100%),na których teren po nieopatrznym wejściu możesz zostać poturbowany albo wręcz zmasakrowany,psy-samce agresywne do innych psów,że w pewnym momencie chęc walki i dominacji jest jedynym,czego słuchają(mam takiego samca,ale to żaden ewenement),znam psy,w których jeżeli raz rozbudzi się chęć pracy-chcą pracować nieustannie-a to nie jest agility-to obrona,trop itp-kosztowne i czasochłonne.

Bokser zaniedbany (nawet lekko )psychicznie-niszczy w domu,jest powodem utrapień,wielkich kosztów.

Trzeba poświęcać mu duużo czasu-bardzo dużo,innaczej sprawia wielkie i różne kłopoty wychowawcze.

Domaga się ciągłej uwagi-w domu nie ma niczego,co by się robiło bez boksera-nie każdy to akceptuje,nie każdy lubi lub ma cierpliwość.

Odesłany na miejsce-posłucha,ale czuje się poza nawiasem stada-i zaczyna sprawiać problemy-większe,mniejsze-a to pies b.inteligentny.

Do rodziny-zgoda-przyjacielski,rodzinny,nie ma tendencji do atakowania członków stada-to pies idealny.

Ale niewychowany-potrafi bronić stada-szczególnie dzieci-a nie wacha się zaatakować człowieka-to psy obronne.

O tym,że są duże i potężne-nie muszę pisać wnikliwiej.

Zgoda-obce są mu histeria,nerwowość,szczekliwość,strach,płochliwość-to się raczej nie zdarza rodowodowcom.

Jeżeli Pepe ma sporo czasu i chce się tym czasem podzielić z psem,jeżeli przygotowany jest na niemały koszt utrzymania domowego pupila,jeżeli jest w stanie poczekać do ok.3roku życia na ukształtowanie się charakteru psa,jeżeli może zainwestować w szkolenie,potrafi pogodzić się z tym,że zarówno suka jak i pies(dorosłe)mogą być agresywne na spacerach-niech bierze boksera.

Będzie miał wspaniałego domownika-nie psa,ale domownika-który poświęci wszystko za swoją ludzką rodzinę.

Ale to trzeba przemyśleć-za dużo pojawia się bokserów w schroniskach-to pomogła niosąca się fama,że są one miłe i przyjacielskie,niańki do dzieci...

W takim razie-skąd te boksery w schroniskach?

Link to comment
Share on other sites

ja takze odradzam obie rasy.......Obie to typowe rasy pracoholiczne.....Im naprawde potrzeba szkolenia najlepiej w zakresie PT.......Wydaje mi sie ze bez problemu zrobilyby wszystkie trzy stopnie z PT i jeszcze obrony .......

Dziewczeta tylko sie nie bijcie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pepe, również ci odradzam obie rasy. Nie napisałeś, czy chcesz psa na dwór czy do domu. Jeśli masz dzieci (tak jak ja) kieruj się przede wszystkim ich dobrem. Może nie być juz możliwości poprawki. Chyba sam to wiesz :D Dobre rasy o wysokiej tolerancji w stosunku do dzieci, to: sznaucer średni, stafordshire bullterrier, buldog angielski, owczarek niemiecki, mops, rottwieller, dog de bordeau, polski owczarek nizinny. Zrobiłam tę listę na własną potrzebę gdy szukałam psa odpowiedniego nawet przy małym dziecku (3 lata). Poparłam się doświadczeniem hodowców, właścicieli, książkami. Nie kierujcie się tylko urodą, pokochacie psa bez względu na to jaki ma pyszczek. Zróbcie listę oczekiwań wobec psa, na co możecie sobie pozwolić ile macie czasu i pieniędzy. Czy będzieice go czesać, często wyprowadzać, czy mozecie mieć psa który dużo je, albo wymagającego szczegółowego i specjalistycznego szkolenia. Jakie masz dzieci, miłe czy łobuzy, warunki w domu, gzie bedzie spać na dworze czy w kojcu? Wtedy wyklaruje wam się jasno w jaich rasach mozecie wybierać. Wtedy się nie rozczarujecie.

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich .A co myślicie o Eurasierze lub może Leonberger? Co do pierwszego to wiem, że to piesek bardzo przyjacielski ,lubi dzieci, ma wrażliwe serduszko. :D Interesuje się wszystkim co dotyczy jego rodzinki więc nie nadaje się tylko do budy . Ma podejście sportowe do życia ale nie wymaga szczególnie dużo ruchu jak to ma miejce u charta.Ma też naprawde fajny misiowaty wygląd ale sierść nie sprawia problemów. Jak moi znajomi mają gości jest dla nich bardzo miły ale przed domem naprawde zamienia się w bardzo dobrego i czujnego stróża.

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

pepe - to ja tez swoje trzy grosze dorzuce.

jesli niczego nie przegapilem, to chyba nikt jeszcze nie odniosl sie do tego fragmentu, mowiacego o Twoich oczekiwaniach - a on jest wg mnie najwazniejszy. rasa naprawde jest sprawa drugorzedna:

Ma to być pies madry, przywiązany do rodziny i domu,bezpieczny dla dzieci

sorry - ale zaden pies sie taki nie rodzi.

czy taki bedzie, zalezy wylacznie od tego, kto i jak sie bedzie nim zajmowal.

jesli ktos wie, jak sie zajac psem, tak konkretnej rasy, jak i "w ogole", to taki bedzie wlasciwie kazdy zdrowy psychicznie pies.

a jesli ktos ma zle podejscie, to i z pudla zrobi niebezpieczne - w granicach rozmiarow oczywiscie - zwierze.

z tego, co piszesz i z Waszego "wyboru ras", wynika, ze ani dzieci, ani Ty, nie za bardzo wiecie, czego sie spodziewac - to sa psy, do ktorych trzeba sporo doswiadczenia i duzo czasu na szkolenie, zeby ani sobie, ani zwierzakowi nie zrobic krzywdy.

a wydaje mi sie, ze w razie zakupu, to Ty bedziesz sie glownie psem zajmowal.

na Twoim miejscu wybralbym sie do jakiejs szkoly dla psow i porozmawial z trenerem, przedstawil swoje doswiadczenie, oczekiwania...

bo tutaj prawdopodobnie zjawi sie jeszcze pare osob i zaproponuje Ci jakies "odpowiadajace rasy" - nie dotykajac sedna sprawy.

poza tym - jesli z gory zakladasz, ze "nie bedzie za duzo czasu na szkolenia", to ja przepraszam, ale juz czuje problemy. zwlaszcza, jesli jednak sprawisz sobie jakiegos wiekszego i "bardziej zywego" psa.

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Buldog ma trochę racji, ja jeszcze raz podkreślę, nie kierujcie się urodą. Bo to pierwszy krok do porażki. Jest jeszcze kwestia, drogi Buldogu, że jedne rasy są bardziej podatne na szkolenie inne nie, jedne go wymagają inne są bardzo mądre bez szkoleniai szybko się uczą. Mam taki przykład w rodzinie. Pies wychował się sam a jego państwo mają sieczkę w głowie. Ale to jest pudel, a nie jakiś cielak :wink:

Link to comment
Share on other sites

Jest jeszcze kwestia, drogi Buldogu, że jedne rasy są bardziej podatne na szkolenie inne nie,

przeciez o tym rowniez napisalem :niewiem:

a jesli juz sie zaglebiac, no to trzeba tez postawic pytanie, co znaczy "podatne na szkolenie" - bo jeden szkoli tak, drugi inaczej, trzeci jeszcze inaczej...

do tego dochodzi fakt, ze metody, jakie beda "dzialaly" w przypadku jednego psa /rasy, nie beda u innego.

jedne go wymagają inne są bardzo mądre bez szkoleniai szybko się uczą.

a tego to juz wcale nie rozumiem - co znaczy, ze jedne "wymagaja szkolenia", a drugie sie "ucza bez szkolenia"?

skad sie ucza w takim razie?

Link to comment
Share on other sites

ale badzmy szczerzy ze nia ma psa ktoremu na dobre by nie wyszlo szkolenie......Oczywiscie duzo mniej szkody zrobi niewychowany mops niz ON ale one nei beda szczesliwe.....Szczesliwy pies to pies ktory wie gdzie jest jego miejsce w stadzie.........Chocby taka z pozoru blaha sprawa jak ruch......Musi sie wybiegac a jak spuscisz ze smyczy niewychowanego psa ?Nawet na najwiekszym odludziu mozesz jednak kogos spotkac i jak psa np.odwolasz ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 11 months later...

jak sie pepe zdecydowal i to jeszcze na maliniaka to .... biedny pies :cry:

przeciez i maliniak i beauceron to pracusie, to temparament trudny do opanowania i spora doza dominacji, a nad tym osobie malo znajacej sie na rasie oraz na wychowaniu psa, trudno bedzie zapanowac ... sam ogrodek jako wybieg nie wystarczy! to psy o ogromnej inteligencji i potrzebujace wiekszej dozy rozrywek niz pilnowanie domu ... no chyba, e dom jest otoczony kilkuhektrowym terenem :D

ja mam beauceronke i wiem, ze to tytan pracy to raz, a dwa potrzebuje strrrrrasznie duzo mojej uwagi. Jeden moj blad w szkoleniu i pies to wykorzystuje aby przyjac wladze :-?

ale mam jeszcze 2go psa, do rany przyloz - labradora, ale ten nie odstraszy wlamywacza, w ogole nie zaszczeka na obcego ...

zatem nie ma psa idealnego i to jeszcze takiego, z ktorym pracowac nie trzeba. Zreszta toz to sama przyjemnosc!!!! :D isc na szkolenie to frajda, pojechac na wycieczke rowerowa jeszcze wieksza, agility, obrona, zaprzegi! to rajcuje maliniaki i beaucerony.

Na mojej stronie poswieconej beauceronom jakby ktos chcial to moze uda mu sie znalezc odpowiedz na pytanie: co to za rasa? :D

oj, nie latwa, ale warto troche popracowac aby miec psa idealnego, czyz nie?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...