Jump to content
Dogomania

Zaklinacz Psów - Cesar Millan - książka


gogusiak

Recommended Posts

Przyznam, że po obejrzeniu pierwszego odcinka CM zafascynował mnie. "Jak on to robi, że wyprowadza zgraję psów jak gdyby nigdy nic, a ja często plątam się z dwoma?" . Niestety, im dłużej oglądałam ten program, jego dokonania zaczęły niknąć w moich oczach, a zaczęłam zauważać jego metody szkolenia. Za to to nagranie pozbawiło mnie resztek szacunku do pana CM :shake:... Przecież te psy najnormalniej w świecie się go boją! Taki kopniak w większości wzbudza tylko agresję, w innych przypadkach strach-sama nie wiem co lepsze... :lmaa:
Wydaje mi się, że podbrzusze, jako najefektywniejsze miejsce do utrzymania dyscypliny jest jedynie wymówką- takie kopanie jest przecież również najdyskretniejsze, wydaje się niewinne i bardziej.. hmm 'profesjonalne'. Przecież gdyby dał temu psu kopa w tyłek od razu podniosły by się głosy sprzeciwu, a tak jest boleśniej i obchodzi się bez awantur, dwie pieczenie na jednym ogniu, czyż nie? :-? Dziwne tylko, że w swej książce nic nie napisał na ten temat (choć tu może się mylę, nie doczytałam do końca, bo uznałam, że są tu same bzdury... zwłaszcza te jego proporcje i grafy, w których na uczucie prawie nie było miejsca, a według mnie powinny zajmować chociaż 50%).
Cóż, bądź co bądź, wolę mieć szczęśliwego, bo wychowanego pozytywnymi metodami (chociaż trwa to pewnie za długo jak na potrzeby filmu:roll:) psa wpatrzonego we mnie jak w obrazek, niż działającą jak w zegarku, chodzącą równiutko przy nodze, na kilkudziesięcio-cm smyczy maszynę.

P.S. A psiaki nauczyłam grzecznego chodzenia na smyczy bez 'cudownych' porad zawartych w programie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Sybel'] Nie rozumiem idei spaceru z psem, kiedy pies ma iść równym krokiem przy nodze, bez sikania, wąchania, kontaktu z kimkolwiek, tylko równo dreptać przy wyprowadzaczu.[/QUOTE]

A ja taką zasadę mniej więcej mam. Wychodzimy z domu siku, potem idziemy, pies ma sie skupiać na spacerowaniu, a nie wąchaniu wszystkiego dookoła, po chwili kolejna przerwa na wąchanie, siku itp, ruszamy i pies ma skupić sie na spacerze itd.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='understandme']A ja taką zasadę mniej więcej mam. Wychodzimy z domu siku, potem idziemy, pies ma sie skupiać na spacerowaniu, a nie wąchaniu wszystkiego dookoła, po chwili kolejna przerwa na wąchanie, siku itp, ruszamy i pies ma skupić sie na spacerze itd.[/QUOTE]
Może nie rozumiem do końca idei spaceru, ale czy to nie jest czasem tak, że pies ma czerpać z niego radość, a nie zachowywać się jak na musztrze?

Link to comment
Share on other sites

pies czerpie z tego radośc, chodzi na długiej smyczy, za dobre zachowanie dostaje smaczka, nie mam z nim problemów, podczas spaceru relaksuje się.
Mając psa niewykastrowanego spędzałabym w jednym miejscu pół godziny, a pis musi się zmęczyć więc taki spacer trwałby 5 godzin, tak trwa godzinę pies jest szczęśłiwy i ja też więc nie rozumiem w czym problem.

Link to comment
Share on other sites

Cóż, ja mam psy wykastrowane, a spacer jest DLA NICH, a więc ma polegać na tym, ze wąchają, zwiedzają, bawią się, relaksują. Owszem, jeśli sytuacja tego wymaga, idą przy nodze, ale przecież idąc przez puste pole nie będę psa trzymać przy sobie (jednego z powodu agresji nie puszczam, jeśli w zasięgu wzroku jest coś żywego). Ja idę, a psy się bawią razem patykiem, zaczepiają mnie i bawimy się razem, tropią myszy. To jest ich czas, tak jak moim czasem jest wyjście do pubu, spotkanie ze znajomymi etc. Zresztą chodzi z nami czasem niewykastrowany (jeszcze) pies mojej siostry i nie stoi jak kołek godzinę nad zapachem, tylko razem z moimi myszkuje, podobnie psy mojego faceta.
Abstrahując od spaceru sama metoda kopania psa w podbrzusze sprawia, że zaczynam się zastanawiać, jak mocno on uderza, że pies po jednym (Według filmu) kopniaku skulił się przy opiekunce ze strachem w oczach...

Link to comment
Share on other sites

A może spacery zależą od warunków.. Tzn. gdyby moje spacery odbywały się między blokami też bym nie spuszczała psa i chodziłby blisko mnie na smyczce, może to o to chodzi?

Ja mam to szczęście, że mieszkam poza miastem i spacerujemy po lesie. Odcinek ok 500 m psy idą grzecznie przy nodze, w lesie są spuszczane- a właściwie tylko jeden, bo drugi chodzi na lince, ponieważ jest zapalonym myśliwym, myszki już go nie zadowalają, teraz zasadza się na grubszą zwierzynę.. typu sarenki, dziki.. dlatego wolę go mieć na lince..

Tak na marginesie.. psy kastrowane również wąchają zapachy ;) i nie trwa to godzinę.. jeżeli się śpieszę i pies się za mocno zawącha, mówię "idziemy" i po sprawie.

Mnie ciekawi to ile kopniaków serwuje CM zanim włączy kamerę..

Link to comment
Share on other sites

No to swoją drogą... Mi było naprawdę strasznie żal tych młodych goldenów, których właściciele wzięli psy zupełnie od czapy. Bo tak, przy trójce dzieci, w tym małej, mniej więcej 3-4 letniej dziewczynce i dwójce poniżej dziesięciu lat zafundowali sobie dwa myśliwskie psy aportujące, a więc aktywne, do tego niekastrowane (chyba) samce, które trzymali w ogródku, bo nie umieli ich opanować. Na dodatek wyprowadzaniem zajmowała się wynajęta pani, bo właściciele tego nie robili. Psy były pełne entuzjazmu, energii, zapału, z radością (skacząc - w tym problem) witały gości. Cezar wszedł, ustawił psy kopniakami, a te brzuchem do ziemi i za panią, na co on stwierdził, ze zawłaszczył teren, przekazał im swoją energię. No i potem dali kop kop kop, psy w panice, a ten je bęc na grzbiet. Te psy się autentycznie bały. Pod koniec programu filmik ze spaceru: psy prowadzone przez najstarszego chłopca na luźnej lince idą z opuszczonymi ogonami i zwieszonymi głowami. No heloł, moje psy tak idą do weterynarza, albo jak im zrobię opieprz za wytarzanie się w świństwie. Psy zostały stłamszone, a powinny zostac nauczone prostych poleceń, a w zamian dostać duuuużo aktywności odpowiedniej do ich temperamentu, może jakieś agility, może rower z psem.

Link to comment
Share on other sites

Cóż, jak widać każdy ma swój własny sposób na spacery, w obu są zarówno +, jak i -, w sumie po spacerze sposobem understandme może nie musiałabym prać futrzaków i wyciągać z tzakowej całego krzaka badyli ;) Najważniejsze, że w obu przypadkach psy są zadowolone i wymęczone po ich przebyciu :) .

A wracając do tematu: W jednym z odcinków CM tak poddusił psa, że ten padł prawie nieprzytomny, nawet nie mając siły protestować, a ten zadowolony stwierdził, że pies okazał uległość :( .

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj miałam nieszczęście oglądać odcinek - nauka ignorowania innych psów mnie rozwaliła. Zero porządnej pracy z psem, pochwał, skupiania na sobie - tylko szarpanie psa za obrożę, aż mu łeb latał jak szmacianej lalce. Zadziałało, kiedy pies już był tak znużony i zmęczony, że zrezygnował z czegokolwiek poza dreptaniem za tym osobnikiem. Żenada. To ma być specjalista?!

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj skończyłam czytać książkę Cesara.
Byłam nastawiona negatywnie do jego metod po obejrzeniu programu w TV, ale postanowiłam przeczytać i ocenić na spokojnie, a po książce jestem... przerażona.
Cisnienie mi się podniosło gdy czytałam o tym, ze psy nakręcone na pracę/sport są 'sfiksowane'. Wychodzi na to, że fantastycznie bawiący się pies w agility nadaje się wg Pana Cesara do.. jak to on nazywa.. rehabilitacji...
I ta wszechobecna energia posłusznie-asertywna..
Masakra.

Link to comment
Share on other sites

[B]iskra_wroc[/B]

do rehabilitacji... hahaha
widać ze zazdrosci ludziom tego wspanialego kontaktu miedzy psem np agilitowym a wlascicielem,bo on sam tak by nie potrafil wyszkolic psa :) ba,nie uda mu sie to stosujac te jego metody.

Link to comment
Share on other sites

a ja znalazłam takie coś [URL]http://youtu.be/KSSHMff4y6Q[/URL]

"najciekawsze" :-( momenty są pod koniec filmiku..

nie jestem specjalistą, ale ta sunia nie wyglądała mi na red zone, a raczej na histeryczne wyrywanie się do drugiego psa..

Generalnie Millan osiągnął to co chciał, psina nie zwracała uwagi na inne psy, bo walczyła z nim o łyk świeżego powietrza- żeby się nie udusic :wallbash:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pinky.']Cóż, jak widać każdy ma swój własny sposób na spacery, w obu są zarówno +, jak i -, w sumie po spacerze sposobem understandme może nie musiałabym prać futrzaków i wyciągać z tzakowej całego krzaka badyli ;) .[/QUOTE]

Często chodzę z nim do lasu czy na pole i tam ma totalny luuz i niestety oprócz krzaków i badyli zawsze jest błotko :) Chodzę w sposób Cesarowy tylko po mieście, a na skwerku jakimś zawszę daję mu czas :)

Link to comment
Share on other sites

Co do metod Cezara to sa kontrowersyjne , zauwazcie jednak ze czesto w tych programach trafia na przypadki ciezkie. Nie pochwalam jego metod jednak mozna kilka rzeczy z jego programow sie nauczyc. Przede wszystkim wiele problemow behawioralnych zaczyna sie od samego wlasciciela , jego nieodpowiedzialnosci . Niestety wszedzie wszyscy mowia o pozytywnym wzmocnieniu psa smakolykiem i klikerem u Cezara tego nie ma .
Duzo bardziej wole ogladac programy z ta pania [ nie pamietam jak sie nazywa ] pokazuje wlasnie pozytywna szkole wychowania gdy psa sie nagradza za dobrze zrobiona rzecz a nie karze za zla.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='biszat'] Niestety wszedzie wszyscy mowia o pozytywnym wzmocnieniu psa smakolykiem i klikerem u Cezara tego nie ma .
Duzo bardziej wole ogladac programy z ta pania [ nie pamietam jak sie nazywa ] pokazuje wlasnie pozytywna szkole wychowania gdy psa sie nagradza za dobrze zrobiona rzecz a nie karze za zla.[/QUOTE]

Tu się niezgodzę Cesar stosuje smaczki, widziałam juz to w kilku(moze nawet nastu) odcinkach :)

A ta pani to Victoria chyba :)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie, Victoria! Chciałam nawiązać do niej w poprzedniej wypowiedzi, ale zupełnie wyleciało mi z głowy ;) . "Ja albo mój pies" jest wg mnie bardziej edukującym programem, dzięki niemu oduczyłam Tinę skakania na gości oraz gryzienia smyczy i, o dziwo!!!, wyjątkowo udało mi się to zrobić bez kopania ani przyduszania jej :-o !!!!
:roll:

Link to comment
Share on other sites

fakt, niekture sposoby ma dobre Viktoria, ale już nie raz widziałam jak nie mogła poradzic sobie z psem i go usypiała. Cesar nie usypia psów nawet z czerwonej strefy wiec nie raz jest "ostatnia deską ratunku". A sposobem Viktorii(choć nie tylko) oduczyłam poprzedniego psa ciągnięcia na smyczy. :) U Cesara podoba mi sie ten spokój, opanowanie.

Link to comment
Share on other sites

Spokój i opanowanie delikatnie mówiąc zawiodły w przypadku opisywanego przeze mnie odcinka, kiedy usiłował opanować dwa goldeny i wręcz narastała w nim frustracja i taka nahalna pewność siebie.
Podsumowując - gdyby taki dziad zbliżył się do mojego psa z zamiarem uczenia go, leciał by przez okno na kopach w podbrzusze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sybel']Spokój i opanowanie delikatnie mówiąc zawiodły w przypadku opisywanego przeze mnie odcinka, kiedy usiłował opanować dwa goldeny i wręcz narastała w nim frustracja i taka nahalna pewność siebie.
Podsumowując - gdyby taki dziad zbliżył się do mojego psa z zamiarem uczenia go, leciał by przez okno [B]na kopach w podbrzusze.[/B][/QUOTE]
czyli jednak metody Milana działają :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Kopanie raczej fajne nie jest, ale ostatnio miałam okazję spacerować z pudelką moich sąsiadów i gdy już zajechałam z nią samochodem pod dom to bardzo się podekscytowała i na widok innego psa zaczęła szczekać. Wtedy palcem (u ręki!) dotknęłam ją w to podbrzusze i rzeczywiście reakcja była szybka, bo odwróciła uwagę od psa i przestała szczekać. Na pewno ją to nie bolało. Obie byłyśmy zaskoczone, ona dotykiem, ja jej reakcją. Na pewno nie wszystkie metody millana są przyjemne. Ale on jednak pomaga tym psom z czerwonej strefy. I też nie zawsze stosuje te zasady dominacji, często uczy właścicieli innego podejścia i to jest fajne. Moim zdaniem Victoria jest dobra na takie niewielkie problemy jak skakanie, czy ciągnięcie na smyczy, a millan na czerwoną strefę.
Ostatnio czytałam na stronie millana list od babki, która miała 2 jacki russele i pytała co ma zrobić, bo jeden z nich ciągnie. To kazał jej przed wspólnym spacerem pojeździć z nim na rolkach albo na rowerze, a potem iść z dwójką na spacer:D niezła metoda:D

Link to comment
Share on other sites

Bo na rolkach i rowerze niby nie będzie ciągnąć ;) . Przecież nie każdy ma czas, żeby przed każdym z, dajmy na to, 4 spacerów dziennie wygospodarować co najmniej po pół godziny na jazdę rowerem. To właśnie spacer ma psa zmęczyć (zarówno fizycznie, jak i psychicznie). Ta rada to już wg mnie jest po prostu pójście na łatwiznę (i mówię to zupełnie abstrahując od mojej niechęci do pana CM).

Link to comment
Share on other sites

Guest Elżbieta481

Z ogromnym zainteresowaniem zawsze oglądaliśmy każdy odcinek Zaklinacza.Szczególnie mnie to interesuje,bo z Guciem ja właśnie spędzam więcej czasu.Widziałam,że on używa nogi,ale myslałam,że poprostu przesuwa psa.On je kopie-przynajmniej tak to wygląda.Nie podoba mi się to nawet jesli taki kop jest stosowany w psach z czerwonej strefy.Ból?Faktem jest,że i ja własnie pod wpływem tego serialu zaczęłam nogą przesuwać Gucia do tyłu jak wyłazi na przód,ale go nie kopię..Mam mieszane uczucia..
A tak przy okazji czy ktoś widział może reportaż,,psy w służbie ojczyzny?,,Co to było właściwie?Czy pokazane psy policyjne były bite deską,by stały się agresywne czy ja cos żle widziałam?Nie widziałam od poczatku może złe wnioski wyciągam?
waldi481

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...