Jump to content
Dogomania

Długo to trwało,ale- Paja ma dom


Evelin

Recommended Posts

[B]Wobec tego, co piszesz Murko, potwierdzają się moje przypuszczenia - "biednemu pieskowi" od samego początku pozwolono na wszystko, więc Paja ustanowiła się przywódcą stada. Trzeba jak najszybciej skorygować jej zachowania, bo będzie tylko gorzej. Albo behawiorysta tu na miejscu albo szybka i dokładna lektura "Zaklinacza psów", która pomoże uświadomić Państwu Pajci, jakie popełniają błędy i jak je naprawić. Inaczej to wszystko może się źle skończyć. I żadne krzyki "spier...." tu nie pomogą - przywódca stada musi być spokojny i konsekwentny.
[/B]Książka jest naprawdę dobra, nawet mi - wieloletniemu posiadaczowi psów - nie przychodziło do głowy, jak naprawdę funkcjonują psy. Cezar nie dzieli psów na rasy - pisze o psach w ogóle jako o przedstawicielach innego gatunku i tych wszystkich czynnikach, które je ukształtowały. Teraz już wiem, dlaczego psy u Murki tak szybko odzyskują równowagę - spokojnie asertywny przywódca plus zrównoważone stado psów są najlepszym sposobem rehabilitacji psów, w psychice których doszło do jakichś zmian. Psy uczą się zachowania od innych psów - tych zrównoważonych, które wiedza już, jak funkcjonuje spokojne stado.

[COLOR=red][B]Jedno jest pewne - Paja sama się "nie naprawi" i bierne czekanie, aż "jej przejdzie" może się skończyć katastrofą. [/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 753
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U mnie juz to oslawione spierd. . . .dziala od lat. Nie robie tego nagminnie i jestem opanowana zawsze przy psach, bo zdenerwowanie udziela sie bardzo. Musze byc spokojna, ale stanowcza. Nigdy, jak np. cos sie dzieje nie krzycze, ale tego slowa uzywam stanowczo. Prawda jest, ze psy ucza sie jeden od drugiego, ale zawsze patrza na mnie i czekaja. Podchodzi taki do siatki, ktory kopie jamę i wypuszcza siebie na wolnosc i innych. Sa takie, ktore patrza najpierw na okno i drzwi, bo wiedza, ze ja moge wyjsc w kazdej chwili i krzyknac stanowcze nie. Wiedza, ze jak jest zabawa, to mozna sobie pozwolic na bieganie, szalenstwa i ja razem z nimi. Ale wiedza tez, ze jak ide z karmą, to nie napadaja mnie zeby szybciej dostac, tylko kazde usadawia sie na swoim miejscu i czeka az michy poustawiam. Potem zaczynam karmic zawsze zaczynajac od najstarszego, a koncze na tym "nowym", ktory przewaznie chce pierwszy dostac. No i czasem wlasnie jak nie pomaga komenda na miejsce, to powiem spier. . . Nie wiem dlaczego, ale zawsze skutkuje. I nie czarujmy sie, ze przy stadzie psow bedziesz przemawiac slodkim glosem. Zjedza zywcem jak nie czlowieka, to miedzy soba bylaby jadka co chwile.
Ja kochana tez moge juz ksiazke o psach napisac. I wiem, ze pies musi miec przewodnika, inaczej sam staje sie przewodnikiem.
Jest u mnie suka, ktora probowala od poczatku zawladnac przede wszystkim mnie. Wchodzilam do pokoju, a ona mi na glowe wchodzila, po wszystkich lozkach skakala, a jak kazalam zejsc, to warczala na mnie. Na wszystkie psy warczala, wszczynala bojki. Wlasnie stanowcze spier na miejsce, fe, nie wolno, bardzo szybko zadzialalo. Suka juz po kilku dniach zalapala, ze nie ona rzadzi i jak wchodze, to nawet jesli byla na lozku, to szybko schodzi i wita mnie ogonkiem, a ja wtedy mowie, dobry pies, smaczka dam, pobuzkamy sie i ona czeka co ja zrobie? ale czeka spokojnie, co najwyzej na dupsku sie kreci. Zakladam smycz i idziemy na spacer. Przedtem po zalozeniu smyczy skakala na drzwi az farba sie kruszyla.
Nikt mi nie powie, ze ksiazka zalatwi sprawe, bo kazdy pies moze okazac sie inny, a czytajacy ksiazke nie koniecznie moze zrozumiec poprawnie. psu nie wolno pozwolic na dominację. Jesli do tego doszlo, to tylko i wylacznie stanowczosc i bron boze nie pokazac, ze sie go obawiamy.
Ja juz dawno bym nie zyla, gdybym zapomniala, ze istnieje slowo spier.
U mnie psy sa pogodne, na pewno mnie sie nie boją, na pewno kochamy sie wszyscy, ale dyscyplina musi byc. A psu wszystko jedno, czy to slowo jest brzydkie, czy ladne. Musi byc skuteczne. I chyba przyczepilas sie do slowa tak mysle. Jestem jaka jestem i zawsze pisze jak jest. Przepraszam jesli Cie zgorszylam MagdoNS. Nie o to mi chodzilo, wybacz.

Link to comment
Share on other sites

Tu jest mowa, ze pies potrzebuje przywodcy [url]http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=X9XLmxdtzd0&feature=endscreen[/url]
[url]http://www.youtube.com/watch?v=9gbEud6QGdM&feature=related[/url]
Bardzo madry jest ten Cesar Millan. Jednak trzeba uwaznie sluchac jego rad i poprawnie interpretowac. Prawie caly dzien ogladalam filmiki. Na kazdym pokazuje, ze stanowczosc gorą, choc kazdy przypadek jest inny.

Link to comment
Share on other sites

[B]Wiemy co tam u Pajci?[/B]
Ja, jak oglądam progarmy Cesara w NatGeogr. to się łapię nieraz za głowę ze zdziwienia, w jak wielu przypadkach zupełnie niechcący wprowadzamy nasze psy w zupełnie niepożądane zachowania, jak bardzo udziela sie im nasz nastrój, energia, przykładowo : jak pies szaleje na spacerach to przed każdym kolejnym wyjściem właściciel się boi tego, co będzie na spacerze, jego niepokój udziela sie psu, który ze spaceru na spacer zachowuje się "coraz gorzej", więc właściciel coraz bardziej się denerwuje i tak trwa błedne koło... Facet potrafi wyłapywac takie niuanse w zachowaniach psów, że czasem dochodzę do wniosku że on sam jest chyba pół-psem :).
Tak, słowo może być umowne, dla psa często ważniejszy jest ton i sposób wypowiadania. Jak miałam sunię Border Collie ze zdziwieniem odkryłam, że dynamika i sposób wypowiadania komendy przywoławczej po nagielsku silniej na nią działa niż polskie "do mnie" czy "do nogi". Wszyscy byli zawsze zachwyceni jak to mój pies "mądry taki, po angielsku rozumie", a dla niej konkretniej brzmiało po angielsku, choć nigdy nie miała kontaktu z tym językiem :)
[B]Pipi [/B]zgorszona nie jestem, spoko :)
Nie wiem, czy czytałaś książkę C.M., jeśli nie - to jednak nic nie mów na ten temat. Oczywiście, że książka nie załatwia wszystkiego, bo każdy pies jest inny, ale z drugiej strony są pewne sprawy wspólne dla wszystkich psów, któe my - ludzie - lekceważymy, bo myslimy "po ludzku" a nie po "psiemu" i z tego bierze się 90% problemów psio - ludzkich. Ja cały czas podtrzymuję, że albo panciostwo Pajki bedą w stanie ze zrozumieniem przeczytac lekturę albo trzeba załatiwc zywego behawiorystę, który poobserwuje Paję i jej funkcjonowanie w rodzienie, powie, co działa źle i nauczy, jak działać prawidłowo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[B]Czy ktoś zna behawiorystę lub kogoś kto mógłby rzucić okiem na zachowanie Pajci i dać parę rad?[/B] P. Jola jest bardzo zainteresowana taką pomocą.
Paja obecnie mieszka w miejscowości Kiełpino k. Szczecinka. Dziś znienacka dziabnęła gościa w nogę :(
Ja zupełnie nie znam nikogo z tamtych okolic :(

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie jest dobrze, p.Jola zaczyna bać się Pajci, ona zupełnie jej nie słucha a jak p.Jola ją za coś pokrzyczy to Paja patrzy się na nią niefajnym wzrokiem. Znaczy się rządzi na całego suczydło i trzeba pomóc, inaczej kiepsko to widzę :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Murka']mariamc ma zapchaną skrzynkę :([/QUOTE]

Sprawdźcie jej ostatnie posty i napiszcie na wątku, na którym się udziela, żeby wyczyściła skrzynkę.

Trzymam kciuki, żeby udało się znaleźć jakąś pomoc i okiełznać Paję.

EDIT:
A jeszcze lepiej to zostawcie wpis w profilu, wtedy wyskakuje powiadomienie tak jak przy otrzymaniu pw :)

Edited by agaciaaa
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ra_dunia']W takiej małej miejscowości może być duży problem ze znalezieniem behawiorysty... W Poznaniu mogłabym kogoś polecić, ale w Szczecinku... ciężko będzie.).[/QUOTE]
O wypraszam sobie, jaka mała miejscowość?? ;) mamy tutaj kilku behawiorystów , mariamc wie już, jutro pomyśli z kim was skontaktować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...