Jump to content
Dogomania

Uprawnienia Dogoterapeutyczne


dogomAnka

Recommended Posts

Witam wszystkich zainteresowanych uzyskaniem [b]uprawnień do zatrudnienia[/b] w jednostkach oświatowych jako dogoterapeuta. 30 września rusza druga edycja dziewięciomiesięcznego kursu pod patronatem Kuratorium Oświaty. Kurs przenaczony jest dla osób z wyksztalceniem pedagogicznym lub bez. W drugim przypadku poszerzony jest o kurs pedagogiczny. Kończy się świadectwem opatrzonym "pieczątką z orzelkiem" i uprawnia do pracy w szkolach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych na etacie dogoterapeuty. Organizatorem jest Niepubliczne Centrum ksztalcenia Nauczycieli w Bydgoszczy. Zjazdy zaplanowane są co 2 tygodnie. Kurs obejmuje ponad 400 godz. W programie oprócz zajęć teoretycznych jest dużo praktycznych.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moja znajoma ukończyła takie szkolenie i jestz niego bardzo zadowolona. Polecam wszystkim zainteresowanym :) Ja jutro wysyłam zgłoszenie :) Dodam tylko, że planowane jest szkolenie również w Krakowie, dla tych, co im do Bydgoszczy za daleko :D

Link to comment
Share on other sites

Powiedz mi dogomAnka czy jest juz zatwierdzony prawnie zawód Dogoterapeuty? Coś mi sie wydaje że nie, wiec wydaje mi sie że ten patronat Kuratorium Oświaty to ściema. Jeśli nie to mozesz mi podac nr rejestru tego kursu jaki nadało Kuratorium?
P.S. Widziałem świadectwa z tego kursu i tylko na świadectwie ukonczenia kursu pedagogicznego jest nr MENiS, na reszcie nie. Jak to wiec jest?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pierwsza odpowiedź.
Kurs Dogoterapeutyczny organizowany przez Centrum Ksztalcenia Nauczycieli nie sankcjonuje zawodu dogoterapeuty tylko daje solidną wiedzę przekazywaną przez pedagogów, kynologów, prawników i rzeszę innych specjalistów. Przez rok akademicki kursanci przygotowywani są do pracy w jednostkach oświatowych i zaopatrywani w wiedzę w kierunku samodzielnego wykonywania zajęć dogoterapeutycznych.
Druga.
Kurs rozpoczya się 30 września w Bydgoszczy.Zgloszenia można przesylać na adres: Centrum Ksztalcenia Nauczycieli, ul. Powst. Wlkp 33, Bydgoszcz. Kodu niestety nie pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

Kod do szkoly w bydgoszczyto 85- 090 Nr tel. (52) 341 52 28 . Trzeba sie bardzo pospieszyc bo przyjmuja zgloszenia tylko do konca wrzesnia. Przekazcie wszystkim zainteresowanym ze to ostatni moment by ta szkola zaistniala w krakowie, no chyba ze ktos lubi marnowac czas i pieniadze na dojazdy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gabrysiania']Kod do szkoly w bydgoszczyto 85- 090 Nr tel. (52) 341 52 28 . Trzeba sie bardzo pospieszyc bo przyjmuja zgloszenia tylko do konca wrzesnia. Przekazcie wszystkim zainteresowanym ze to ostatni moment by ta szkola zaistniala w krakowie, no chyba ze ktos lubi marnowac czas i pieniadze na dojazdy[/quote]
Jakie warunki musza być spełnione, żeby taka szkoła zaistniała w Krakowie? Jakie są koszta kursu? Czy ktoś już ukończył taki kurs i czy przełożyło się to jakoś na jego pracę?

Link to comment
Share on other sites

Znalazłam te informacje kilka dni temu na innej stronie, gdzie tez gadaja o psach . Napisała to Pani Hania Wojciechowska , nieznam jej ale to chyba ktos ważny. Dzwoniłam tam dzis i poani Lorenc powiedziała ze moz na jescze skladac podania.
"Kurs trwa rok akademicki organizowany
jest w formie weekendowych zjazdow co 2 tygodnie. Osoby bez uprawnien
pedagogicznych w ramach kursu koncza rowniez kurs pedagogiczny.
Organizatorem kursu jest Niepubliczne Centrum Ksztalcenia Nauczycieli w
Bydgoszczy i tam nalezy zwracac sie w sprawie pelnej informacji i zgloszenia
udzialu. Osoba kontaktowa: Barbara Lorenc, tel. (0-52) 341 52 28. Druga edycja kursu rusza 30 wrzesnia. Ci którzy nie zdazyli "zalapac sie" na
pierwsza edycje maja szanse podniesienia\poszerzenia swych kwalifikacji i
uzyskania oficjalnego swiadectwa tego faktu. Podaje wykaz wykladanych
przedmiotow dla osoby bez wyksztalcenia pedagogicznego:
PEDAGOGIKA OGÓLNA
TEORIA WYCHOWANIA
DYDAKTYKA
PEDAGOGIKA SPECJALNA I ELEMENTY MEDYCYNY REHABILITACYJNEJ
ELEMENTY PEDAGOGIKI ROZWOJOWEJ I KLINICZNEJ
PLANOWANIE I WYKONYWANIE ZADAN DYDAKTYCZNYCH
PLANOWANIE I WYKONYWANIE ZADAN WYCHOWAWCZYCH
METODYKA NAUCZANIA
METODYKA DOGOTERAPII
WYBRANE TECHNIKI TERAPEUTYCZNE STOSOWANE W DOGOTERAPII
WETERYNARIA - WYBRANE ZAGADNIENIA
KYNOLOGIA
WOLONTARIAT
PRAWNE ASPEKTY DOGOTERAPII
PIERWSZA POMOC
ZAJECIA PRAKTYCZE
Zaznaczam, ze kazdy przedmiot wyklada specjalista w danej dziedzinie.
Przewaznie sa to wykladowcy akademiccy lub branzysci w przypadku np.prawnika
czy weterynarza. Caly kurs obejmuje 420 godzin w systemie zaocznym. Zjazdy
sa co dwa tygodnie w weekend. Koszt calego kursu wynosi 1600 zl."


Z tego co wiem to powstanie w Krakowie jak uzbiera si eodpowiednia liczba chetnych na kraków.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wszystko piękne i ładne tylko kosmicznie drogie :(
Zwłaszcza jak się ma opanowane ponad 90% oferowanej wiedzy :roll:
Z 16 bloków interesujący dla mnie byłby tylko ten:
PEDAGOGIKA SPECJALNA I ELEMENTY MEDYCYNY REHABILITACYJNEJ
Pozostałe znam z teorii i praktyki.
Szkoda, że na fali pozytywnego postrzegania roli zwierząt w terapii dzieci i dorosłych ktoś już próbuje zrobić kasę organizująć szkolenia pod egidą kuratorium oświaty.

Link to comment
Share on other sites

Za wiedzę i to solidna trzeba placic. Jeśli ktos chce wykonywać pracę jako dogoterapeuta zarobkowo to tym bardziej nie powinien sie kwasic jesli ma zapłacic za uzyskanie wiedzy stosowej do pracy jaką ma wykonywac. Chcyba ze chcemy miec coraz wiecej przypadków pogryzien na zajeciach albo rodziców ,którym na haslo dogoterapia wlos sie jezy na glowie bo dzieki radosnej twórczosci nawiedzonych ludzi, który mysla ze pies i dobre chęci to wszystko trzeba odkręcac bardzo powazne skutki psychologiczne działań tych osób na dzieciach. Wybór jest prosty. Przynajmniej dla mnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rafka']Za wiedzę i to solidna trzeba placic. Jeśli ktos chce wykonywać pracę jako dogoterapeuta zarobkowo to tym bardziej nie powinien sie kwasic jesli ma zapłacic za uzyskanie wiedzy stosowej do pracy jaką ma wykonywac.
[/quote]
Solidną wiedzę teoretyczną wyniosłam ze studiów, a praktyczną nabyłam przez lata pracy jako pedagog, hodwca psów, asystent kynlogiczny i dogoterapeuta.
Nie mam zamiaru zarabiać na dogoterapii - jestem wolontariuszem :P
i "nie kwasze" się tylko pytam: dlaczego tak drogo kosztuje coś co nie ma umocowania prawnego?

[quote name='Rafka']Chcyba ze chcemy miec coraz wiecej przypadków pogryzien na zajeciach [/quote]
:o
Gdzie doszło do takiej sytuacji?

[quote name='Rafka']dzieki radosnej twórczosci nawiedzonych ludzi, który mysla ze pies i dobre chęci to wszystko trzeba odkręcac bardzo powazne skutki psychologiczne działań tych osób na dzieciach.[/quote]
Niestety mam wrazenie, że ów kurs da przypadkowym ludziom "papier" na uprawianie takiej właśnie radosnej twórczości :(
Wątpię czy można w tak krótkim czasie solidnie wykształcić np. ambitną właścicielkę goldena po szkole zawdodowej czy nawet technikum ekonomicznym :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='SH']
Wątpię czy można w tak krótkim czasie solidnie wykształcić np. ambitną właścicielkę goldena po szkole zawdodowej czy nawet technikum ekonomicznym :roll:[/quote]

nie mozna :lol: Bo zeby moc uczestniczyc w kursie trzeba miec minimum wykształcenie srednie. Przyznam szczerze ze ja tez z niecierpliwoscia oczekuje studiów podyplomowych z zakresu zooterapii. Jednak dopoki ich nie ma trzeba starac się byc fachowcem w swojej dziedzinie i dzialac zgodnie z obowiazujacym obecnie prawem. Np. pracując w placówkach oświatowych (nawet jako dogoterapeuta) trzeba mieć uprawnienia pedagogiczne. Nie majac wykształcenia medycznego lub uprawnien terpeutycznych (fizjoterapeuta) nie wolno nam prowadzic samodzielnie terapii usprawniajacej z udziałem psa... Takich przykładów jest wiele.

Sadze ze kurs w Bydgoszczy jest próba działania zgodnie z prawem wlasnie w przypadku koniecznosci posiadania uprawnien pedagogicznych aby moc pracowac w placowkach oswiaty. Jesli do tego dolozona jest porcja solidnej wiedzy z zakresu dogoterapii jako takiej to tylko chwalic. Ale zaznaczem ze jest to moje osobiste zdanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote]zeby moc uczestniczyc w kursie trzeba miec minimum wykształcenie srednie[/quote]
OK - to nieco lepiej, ale pozostaje jeszcze sprawa uprawnień pedagogicznych niezbędnych do pracy w placówkach oświatowych.
Aby je nabyć trzeba ukończyć studia podyplomowe :P
Czyli sam kurs nie wystarczy, aby moc samodzielnie prowdzić dogoterapię.
Podobnie wygląda sprawa uprawnień do prowadzenia fizjoterapii :roll:
Zatem gdyby ten kurs, dostępny dla osób z maturą, miał dawać pełne prawo do prowadzenia zajęć dogoterapeutycznych w placówkach oświatowych to jego program powinien obejmować znacznie więcej godzin z poszczególnych dziedzin, a właściwie powien być formą studiów licencjackich/podyplomowych.
Dlatego przede wszystkim koszt wydał mi się niewspółmierny do oferty.

Link to comment
Share on other sites

Do pracy w placowkach oswiatowychnalezy miec uprawnienia które mozna zdobyc na:
- studiach
- studiach podyplomowych
- kursie pedagogicznym kwalifikacyjnym np. kurs w Bydgoszczyw którym dodatkowo poszerxzono zakres materiału o czesc dogoterapeutyczną.

Link to comment
Share on other sites

O ile, dobrze pamiętam taki kurs kwalifikacyjny musi mieć 350 godzin dydaktycznych. Więc jak zmieści się on w ramach tego dającego dodatkowo uprawnienia dogoterapeutyczne :roll:
Czy tematyka ściśle dogoterapeutyczna nie zostanie przez to okrojona do kliku godzin?
I po co ta część pedagogiczna dla osób, które już mają takie kwalifikacje?
Po co mam płacić za coś co już wiem i praktykuję od kilkunastu lat?
Dlaczego nie ma samego kursu dogo?

A zresztą niech się ludzie dokształcają, bo tego wymagają nasze czasy :)
I przynajmniej organizatorzy zrobią na tym kasę :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...