Jump to content
Dogomania

Obroże, szelki, smycze vol. 2


Maupa4

Recommended Posts

[quote name='a_niusia']szczeniaa bym w szelki nigdy nie ubrala.[/QUOTE] Dlaczego niby nie? Uzasadnij dlaczego, bo mówienie "nie ubrałabym" w takim temacie, nie wnosi żadnych nowych informacji - bez poparcia swojej decyzji argumentami. Mój poprzedni pies chodził w szelkach odkąd do nas przyjechał, nie miał nic z barkami, kręgosłupem etc., tylko właśnie z tchawicą były problemy. Po za tym, gdy widzę miniatury* (yorki, pudle itd.) duszące się na obrożach... Nawet idealnie ułożony pies, może się nagle wyrwać. I w takim momencie obroża jest gorsza u psa narażonego na zwężanie się tchawicy, niżeli szelki. Bo szelki tchawicę, można by rzec - omijają szerokim łukiem. Często szczeniaka łatwiej jest prowadzić w szelkach, miałam 5 lat, gdy prowadziłam 3 miesięczną sunię w typie pina - miałam ją pod pełną kontrolą, a gdy była dorosła i założyliśmy obrożę: o zgrozo! Cały czas bałam się, że pies się z niej wyślizgnie i zwieje, mimo że obroża była zapięta OK. ;) Dlatego mnie nie przekonujcie, że obroża jest dla szczeniaka/psa najlepszym rozwiązaniem, bo dla mnie w przypadku pina najlepsze są szelki - z wymienionych powyżej powodów. ;) * chodzi mi tu o psy ras miniaturowych, a nie o rasę "miniaturowego yorka", która przecież nie istnieje. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='masdamerka']Może źle nazwałam to teorią :roll: Chodzi mi o "plotkę" w internecie, ja też nie uważam żeby to na 100% było prawdą, ale gdyby szczeniak mocno ciągnął, być może mogłoby coś się stać z kręgosłupem :razz: Osobiście uważam że dla małego szczyla lepsza jest obroża, łatwiej malucha nauczyć chodzić przy nodze (przykładem jest labek koleżanki, którego szelki prowokowały do ciągnięcia) ale to tylko i wyłącznie moja opinia :roll:[/QUOTE]

Kiedyś mówiono również, że psa można zacząć szkolić dopiero, gdy skończy rok, co jest kompletną bzdurą. Właśnie obrożą szybciej uszkodzisz psu kręgosłup - w odcinku szyjnym

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Klaudia M.']Szukam obroży "materiałowej", ale chciałabym żeby była to obroża z "jajem" tj. ze śmiesznym wzorkiem. Czy możecie polecić mi jakąś firmę?[/QUOTE]
DogStyle lub Acktivdog a takie bez jaja w ładnych kolorach za to i bardzo trwałe (trwalsze niż te z naszywkami) to Elperro .

Link to comment
Share on other sites

[B]Dioranne[/B] może ja się wypowiem na temat szelek dla pina,jako posiadaczka dwuletniej suczki pinczera.Jak była mała miała szelki typu guardy,te łudeczkowe zapinane na górze i takie ala norwegi bez rączki na górze i stwierdzam że najlepsze były guardy.Jak dorosła kupiłam jej Juliusy i też było Za uwarzyłam jednak że pies z biegiem czasu woli obroże,chętniej ją zakłada,ale przy szelkach nie protestuję zbytnio też :)Jeżeli miałabyś kupować szelki lub obrożę to nie kupuj cienkich przynajmniej 1,5cm bo te chude wbijają się podczas ciągnięcia i są nie wygodne.A no i musisz patrzeć na szelki takie żeby nie nie uciskały tchawicy,tak jak pisałaś gdzieś tam wcześniej.No to chyba tyle tyle :))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']ja uzywam szelek tylko do dogtrekkingu i do auta.
szczeniaa bym w szelki nigdy nie ubrala.[/QUOTE]
My szczerze mówiąc również nosimy szelki wyłącznie w góry.... ale w zasadzie dla naszej wygody, nie dlatego, że szczeniakowi/dorosłemu psu miałyby zaszkodzić.
Zwyczjanie - w górach obowiazuje trochę inne zachowanie i komendy, więc szelki to psom ładnie rozgraniczają ;-) Dzięki temu na obrozy nie ciagną, a jak w górach czasem by się przydało, to owszem ;-)

Link to comment
Share on other sites

[b]Daria&Iga[/b] dziękuję bardzo za rady. Póki co mam upatrzoną firmę, która produkuje na zamówienie, szalenie mi się podobają, a dla psa są OK. Gdy ja mojej 5-letniej, suczce w typie pina (już za TM) założyłam obrożę - nie wyrażała ogromnego uwielbienia do niej. [img]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/evil_lol.gif[/img] W każdym bądź razie teraz pozostaje mi wybrać wzorek, których jest duuuużo. Bo szelki, które kupię teraz będą na czas używania ząbków, dlatego nie chcę na nie tracić fortuny, żeby potem wylądowały pogryzione w śmietniku. Później poszukamy głębiej i kupimy coś innego - zastanawiam się nad szelkami firmy Dingo. Co sądzicie ogólnie o ich produktach, jak i o samej firmie? ;)

Link to comment
Share on other sites

bardzo proszę o pomoc w zlokalizowaniu producenta tego pięknego kompleciku :-)
chciałabym kupić taki sam ale nigdzie nie mogę go znaleźć
z góry pięknie dziękuję za pomoc :)

[IMG]https://lh6.googleusercontent.com/--VwU7HzZzuo/T94148yYOcI/AAAAAAAAM9U/43_9-i6g6ck/s512/DSC_1528.JPG[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dioranne']Dlaczego niby nie? Uzasadnij dlaczego, bo mówienie "nie ubrałabym" w takim temacie, nie wnosi żadnych nowych informacji - bez poparcia swojej decyzji argumentami. Mój poprzedni pies chodził w szelkach odkąd do nas przyjechał, nie miał nic z barkami, kręgosłupem etc., tylko właśnie z tchawicą były problemy. Po za tym, gdy widzę miniatury* (yorki, pudle itd.) duszące się na obrożach... Nawet idealnie ułożony pies, może się nagle wyrwać. I w takim momencie obroża jest gorsza u psa narażonego na zwężanie się tchawicy, niżeli szelki. Bo szelki tchawicę, można by rzec - omijają szerokim łukiem. Często szczeniaka łatwiej jest prowadzić w szelkach, miałam 5 lat, gdy prowadziłam 3 miesięczną sunię w typie pina - miałam ją pod pełną kontrolą, a gdy była dorosła i założyliśmy obrożę: o zgrozo! Cały czas bałam się, że pies się z niej wyślizgnie i zwieje, mimo że obroża była zapięta OK. ;) Dlatego mnie nie przekonujcie, że obroża jest dla szczeniaka/psa najlepszym rozwiązaniem, bo dla mnie w przypadku pina najlepsze są szelki - z wymienionych powyżej powodów. ;) * chodzi mi tu o psy ras miniaturowych, a nie o rasę "miniaturowego yorka", która przecież nie istnieje. ;)[/QUOTE]


Lubisz szelki stad prowadzisz psa na szelkach ;) Ja prowadze moje psy w obrozach i z ich tchawica jest ok. Mam charty, tchawica jest bardziej na wierzchu, (niz u innych ras psów, psów) stad charcie obroze nosza :) aaaa i dalamatynczyk nosi obroze, ciągnie, jak parowóz, jak to dalmatynczk i z tchawica rowniez jest ok ;)

Edited by Diana S
Link to comment
Share on other sites

Dlatego demokracje wymyślono , by każdy miał swoje zdanie i robił jak uważał. Zarówno szelki ani obroża , nie są niezgodne z naszym prawem. Więc komu co lepiej i wygodniej używa.

Przy małych psach szelki są dla mnie wygodniejsze , to co powyżej kolana , wygodniej prowadza się na obroży.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']Dlatego demokracje wymyślono , by każdy miał swoje zdanie i robił jak uważał. Zarówno szelki ani obroża , nie są niezgodne z naszym prawem. Więc komu co lepiej i wygodniej używa.

Przy małych psach szelki są dla mnie wygodniejsze , to co powyżej kolana , wygodniej prowadza się na obroży.[/QUOTE]



Dokładnie, chodz ja nigdy nie zaznam co to szelki, bo lublu sie w duzych psach, co sa sporo powyzej kolana.
Aaaa i ripostuje, mam znajomych, ktorzy maja małe pieski i prowadza na obrozach, sama mialam ten zaszczyt poczuć, jak to prowadzi sie takowego psa na smyczy i oswiadczam, nie czułam psa :placz: z ich tchawica bylo ok... z tym, ze to takie małe, ze czułam, ze trzymam smycz, nic poza tym :)

Edited by Diana S
Link to comment
Share on other sites

Jedynym psem, który chodzi w szelkach jest - Iwan. Sznaucer miniaturowy, niewidomy, schorowany i 10 letni.
Tylko i wyłącznie dlatego, że moge go za te szelki podnieść jak np. wpada na krawężnik czy zaraz sturla sie ze schodów.

A propo - są jakieś tańsze odpowiedniki tych szelek z gąbczastym "spodem"?

Link to comment
Share on other sites

a ja właśnie wolę moje 40 kg rudego futra prowadzić na szelkach...szczególnie jak wiem, ze gdzies spotkam dużo innych psów....w razie zagrozenia łapię za pasek na plechach albo rączke i pies ani ruszy :) pies zwykle chadza w obrożach na spacerach :)
szczeniora teraz też prowadzam na szelkach bo ciągnie jak dzikus...i probuję ją nauczyć chodzenia na jednym i na drugim

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']ja nie wyobrażam sobie prowadzać moich psów na szelkach, za głupie pomysły mają, ja mało kontroli mam nad nimi na szelkach[/QUOTE]

[quote name='Aleks89']Ja też w szelkach na co dzień sobie nie wyobrażam.W szelkach jest 0kontroli nad psim łbem.[/QUOTE]

otoz to.
smycz plus obroza to jest pomijajac wszystko jedno z narzedzi komunikacji z psem.

moje psy sa generalnie dosc ogarniete na smyczy. starszy to nawet bardzo ogarniety.
a i tak obroza plus smycz to jest podstawa psiego ekwipunku.

Link to comment
Share on other sites

to prawda w szelkach jest mniejsza kontrola i też nigdy nie ubieram w miasto czy gdzieś gdzie muszę mieć kontrole nad głową psa(np wet) , ale do parku na luźne bieganie czasami szelki zakładam.
używam i obróż i szelek i obydwie wersje lubie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='monika15'][B]Marchewkowy[/B], cudny ten furkidz:loveu: świetnie pasuje kolorystycznie
jaka to szerokość?[/QUOTE]

Dzięki, to 3 cm :) Prince bardzo pasuje zielony :D a w opgóle to tą obrożę moja mama wybrała :P Mówię jej że trzeba futrom kupić coś nowego w nowym roku :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja mojego klocka 40 kg chyba wolę prowadzić w szelkach. Mam wrażenie, że mam nad nią większą kontrolę. W jednej ręce smycz, a gdy się mijamy z jakimś psem, to drugą ręką łapię za szelki i mam 100% pewności, że Pepsi nie przesunie się nawet na centymetr ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Diana S']dalamatynczyk nosi obroze, ciągnie, jak parowóz, jak to dalmatynczk [/QUOTE]

Lol. Nie wiedziałam, że to leży w charakterystyce rasy "dalmatyńczyk".

Ja natomiast używam głównie szelek (zwłaszcza do szybkich spacerków na flexi) - wbrew pozorom, w dobrze dobranych szelkach ma się kontrolę nad psem, zwłaszcza niewielkim, bo można go nawet "mechanicznie" przestawić, nie urywając mu łba obrożą. Niemniej jednak, mój pies jest nauczony chodzić i w szelkach, i w obroży (musi być jedynie odpowiednio szeroka ze względu na problemy zdrowotne psa).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...