Jump to content
Dogomania

Mocznik u psa


Andzik3932

Recommended Posts

Witam. Pies 17,5 roku po wczorajszych badaniach stwierdzono problem z nerkami. Ma też problem z sercem. Obecnie dostaje RenalVet, Telmisartan i Cardisure. W niedzielę pojawił się problem z tylnymi łapkami ale na tą chwilę jest ok. Do niedzieli pies apetyt miał różny, ale wodę pił normalnie. Teraz nie chce za bardzo ani jeść ani pić i jest pojony i karmiony strzykawką. Z kilku źródeł opinie są różne jedne potwierdzają problem z nerkami inne wskazują na coś innego bo podwyższony mocznik nie zawsze ma związek z nerkami. Psa czeka usunięcie kilku chorych zębów. Na którymś forum czytałam, że mocznik może być podwyższony pod wpływem stresu lub odwodnienia. Dużo osób zaleca podawanie kroplówek jednak nam wet nic o tym nie wspomniał. Czy są inne sposoby na obniżenie mocznika? Wyniki:

Hematokryt 44%

Hemoglobina 13,9g/dl

MCHC 35

Krwinki białe 18,7

Grans 9,9

L/M 8,6

Eozynofile 0,1

PLT 200

AST 46,4

ALT 43,6

Mocznik 200,5

Kreatynina 1,86

Gamma GT 7,7

AP 89,6

Białko całkowite 5,59

Albuminy 2,86

Globuliny 27

Glukoza 122,5

Amylaza 1320

Bilirubina 0,25

 

Link to comment
Share on other sites

Zazdroszczę wwieku psa, niestety na starość nie ma lekarstwa, musisz się liczyć z odejściem psa, jak jużnie cce jeść i pić to niestety pierwszy objaw, że życie dobiega końca. spółczuję ale przeszłam przez to już wiele razy i to wcześniej bo najdłużej żyły mi psy 13 i 14 lat.

Link to comment
Share on other sites

mocznik ma 200( jaka norma do 50?) jesli tak tzn że wysoki i konieczne kroplowki.   Mam 17 i 15 latkę i gdy wzrasta mocznik nasz vet natychmiast robi kroplowki podskorne. Wazna jest dieta.  Moje są na renalu i maja sie dobrze, Przy podwyzszonym moczniku też nie chcą jeść.    pozdrawiam

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Andzik3932 napisał:

Pies 17,5 roku po wczorajszych badaniach stwierdzono problem z nerkami.

Senior ma niewątp[liwie duuuuzy problem (z nerkami?),z pewnością przydałoby sie ten mocznik wypłukać,a przyczyna - w tym wieku... moze ich byc wiele,Podane przez Ciebie wyniki badań sa bezwartościowe dla oceny,bo nie podałaś ani jednostek,ani norm...

Usuwanie chorych zębów dbywa się w znieczuleniu ogólnym,a czy pies to zniesie - trudno powiedzieć,jest staruszkiem i jest schorowany,ale jesli go te zęby bolą - to zdecydowałabym sie na usunięcie.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, JOLY napisał:

mocznik ma 200( jaka norma do 50?) jesli tak tzn że wysoki i konieczne kroplowki.   Mam 17 i 15 latkę i gdy wzrasta mocznik nasz vet natychmiast robi kroplowki podskorne. Wazna jest dieta.  Moje są na renalu i maja sie dobrze, Przy podwyzszonym moczniku też nie chcą jeść.    pozdrawiam

 

 

Wczoraj miał takie wyniki a dzisiaj już je normalnie nawet się sam dopomina jedzenia a od wczoraj mocznik nie mógł na tyle spaść żeby wrócił apetyt a przy wysokim apetytu nie ma więc nie wiem o co chodzi

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Andzik3932 napisał:

Wczoraj miał takie wyniki a dzisiaj już je normalnie nawet się sam dopomina jedzenia a od wczoraj mocznik nie mógł na tyle spaść żeby wrócił apetyt a przy wysokim apetytu nie ma więc nie wiem o co chodzi

A może to był błąd pomiaru?Warto sprawdzić jesszcze raz,tymbardziej,że kreatynina nie jest niepokojąca.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, bou napisał:

Senior ma niewątp[liwie duuuuzy problem (z nerkami?),z pewnością przydałoby sie ten mocznik wypłukać,a przyczyna - w tym wieku... moze ich byc wiele,Podane przez Ciebie wyniki badań sa bezwartościowe dla oceny,bo nie podałaś ani jednostek,ani norm...

Usuwanie chorych zębów dbywa się w znieczuleniu ogólnym,a czy pies to zniesie - trudno powiedzieć,jest staruszkiem i jest schorowany,ale jesli go te zęby bolą - to zdecydowałabym sie na usunięcie.

Ma mieć narkozę wziewną, która jest ponoć bezpieczniejsza ale wet powiedzial, że to i tak ryzyko. 

Hematokryt 44% norma 37-55
Hemoglobina 13,9g/dl   7,45-11,7
MCHC 35 g/dl    32-36 
Krwinki białe 18,7 6-16,5
Grans 9,9 3,3- 12
Eozynofile 0,1 0,5-1,5
PLT 200 175-500
AST 46,4 0-50
ALT 43,6 10-125
Mocznik 200,5 mg/dl  23-57,6
Kreatynina 1,86 umol/l  0,498-1,799
Gamma GT 7,7 0-7
AP 89,6 23-212
Białko całkowite 5,59 5,5-7,5
Albuminy 2,86. 3,3-5,6
Globuliny 27 8-23
Glukoza 122,5 70-143,1
Amylaza 1320 500-1500
Bilirubina 0,25 0-15

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, bou napisał:

A może to był błąd pomiaru?Warto sprawdzić jesszcze raz,tymbardziej,że kreatynina nie jest niepokojąca.

No właśnie z tego co wiem to przy nerkach kreatynina powinna być znacznie podwyższona on ma 1,86 gdzie norma 1,799. Moze być faktycznie coś nie tak z wynikami lub mocznik podwyższony z innego powodu niż nerki

Link to comment
Share on other sites

Jedną z przyczyn (pozanerkową)- wysokiego mocznika moze być m.inn dieta wysokobiałkowa,poza tym - schorzenia wątroby,ale wyniki nie wskazują na zaburzenia pracy wątroby.

Powtórz badanie przed zabiegiem,a narkoza wziewna...cóz każda ingerencja u psa w tym wieku,z zaburzeniami metabolicznymi - to ryzyko.Ale chore,ropne zęby,to jeszcze wyższy poziom ryzyka.

Pilnuj,żeby senior dużo pił.

edycja - przyjrzyj się jeszcze raz wynikom badań i napisz ile ma erytrocytów (RBC).

 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, bou napisał:

Jedną z przyczyn (pozanerkową)- wysokiego mocznika moze być m.inn dieta wysokobiałkowa,poza tym - schorzenia wątroby,ale wyniki nie wskazują na zaburzenia pracy wątroby.

Powtórz badanie przed zabiegiem,a narkoza wziewna...cóz każda ingerencja u psa w tym wieku,z zaburzeniami metabolicznymi - to ryzyko.Ale chore,ropne zęby,to jeszcze wyższy poziom ryzyka.

Pilnuj,żeby senior dużo pił.

edycja - przyjrzyj się jeszcze raz wynikom badań i napisz ile ma erytrocytów (RBC).

 

Nie ma tego na wyniku. Za 2 tygodnie mamy powtórzyć badania i dopiero wtedy lekarz ustali ewentualny termin zabiegu. Sam pije mało ale podajemy wodę strzykawką więc w ciągu dnia wypije ok. 300ml samej wody nie licząc jedzenia. Pies waży 6 kg więc chyba pokrywa dzienne zapotrzebowanie

Link to comment
Share on other sites

Mi się wydaje,  że przyczyna leży gdzieś indziej (przewód pokarmowy?), a mocznik ponad normę jest tego skutkiem. Może być tak, że w wyniku niedojadania i braku tkanki tłuszczowej organizm zaczyna trawić własne mięśnie, przez co wzrasta mocznik jako produkt uboczny przemiany materii (katabolizm mięśni zawsze powoduje, że jest go więcej niż dieta wysokobiałkowa). Kreatynina wzrasta później niż mocznik dlatego jeszcze jest na granicy normy. Albuminy poniżej normy też mogą wskazywać na zbyt miało białka w diecie (przez niedojadanie). Do tego odwodnienie, które też powoduje, że mocznik skacze (i wzrasta białko całkowite). No i raczej nie ma anemii, jak to u nerkowców zwykle jest.

Jeśli to rzeczywiście od nerek, to tylko ostra niewydolność, skoro mocz był niedawno w normie, no ale znowu ta kreatynina.

Co je? Jeśli suchą karmę, 300ml/6kg to takie minimum. Można mu dać jakiś rosół, niech się staruszek nawadnia ze smakiem, nawet ze szczyptą soli (sól u psów nie ma takiego wpływu na nerki i ciśnienie krwi jak u ludzi)

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, LeCoyotte napisał:

Mi się wydaje,  że przyczyna leży gdzieś indziej (przewód pokarmowy?), a mocznik ponad normę jest tego skutkiem. Może być tak, że w wyniku niedojadania i braku tkanki tłuszczowej organizm zaczyna trawić własne mięśnie, przez co wzrasta mocznik jako produkt uboczny przemiany materii (katabolizm mięśni zawsze powoduje, że jest go więcej niż dieta wysokobiałkowa). Kreatynina wzrasta później niż mocznik dlatego jeszcze jest na granicy normy. Albuminy poniżej normy też mogą wskazywać na zbyt miało białka w diecie (przez niedojadanie). Do tego odwodnienie, które też powoduje, że mocznik skacze (i wzrasta białko całkowite). No i raczej nie ma anemii, jak to u nerkowców zwykle jest.

Jeśli to rzeczywiście od nerek, to tylko ostra niewydolność, skoro mocz był niedawno w normie, no ale znowu ta kreatynina.

Co je? Jeśli suchą karmę, 300ml/6kg to takie minimum. Można mu dać jakiś rosół, niech się staruszek nawadnia ze smakiem, nawet ze szczyptą soli (sól u psów nie ma takiego wpływu na nerki i ciśnienie krwi jak u ludzi)

Nie je żadnej gotowej karmy, a z tym jedzeniem to u niego różnie raz zje fajnie raz w ogóle. Je gotowane mięso z dodatkiem warzyw i ryżu

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, bou napisał:

Andzik - MUSI być.Przyjrzyj się linijka po linijce.Powinno być gdzieś u góry,ale niekoniecznie..RBC.Sprawdz.

Na wyniku jest po kolei Hematokryt

Hemoglobina

MCHC

Krwinki białe

Grans

L/M

%L/M

Eozynofile

PLT 

AST

ALT

Mocznik

Kreatynina

Gamma GT

AP

Białko całkowite

Albuminy

Globuliny

Glukoza

Amylaza

Bilirubina i więcej nie ma nic

 

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Andzik3932 napisał:

 i więcej nie ma nic

 

To w takim razie też może świadczyć o błędzie laboratoryjnym (poziom mocznika),bo to nie do pomyślenia,żeby w podstawowym badaniu krwi nie oznaczyc poziomu erytrocytów.Widziałam setki,jeśli nie tysiące tego typu badań i nie pamietam,żeby nie było oznaczenia RBC.

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Poker napisał:

Jak jest krwinki białe to powinny być krwinki czerwone. Laboratorium takie stosuje polskie nazewnictwo.

Jeżeli mocznik faktycznie jest tak wysoki , to pies ma pieczenie w żołądku . Można ulżyć podawaniem kleju z siemienia lnianego.

Nie ma nic poza tym co wpisałam wyżej więc może być tak, że lekarz po prostu przy wpisywaniu do kary nie wpisał tego wyniku

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, bou napisał:

To w takim razie też może świadczyć o błędzie laboratoryjnym (poziom mocznika),bo to nie do pomyślenia,żeby w podstawowym badaniu krwi nie oznaczyc poziomu erytrocytów.Widziałam setki,jeśli nie tysiące tego typu badań i nie pamietam,żeby nie było oznaczenia RBC.

Być może lekarz przez pomyłkę nie wpisał, bo te wyniki które mamy są na karcie wypisu z wizyty i wpisywał je z wydruku więc może przeoczył

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Też miałem u swego starego psa mocznik >200, co nawet nie zostało określone jako nieprawidłowe przez wet-a. Gdy sam to zauwazyłem i się spytałem o co chodzi (przy okazji robienia wyników w innym gabinecie, które wyszły ok), to dostałem odpowiedź, że aparatura (podobno) najczęściej nawala na wskaźniku mocznika i oni to wiedząc, w ogóle ignorują takie wskazania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...