Jump to content
Dogomania

PROFORMANCE - karma, co o niej wiecie?


Kika

Recommended Posts

  • Replies 996
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

SAWA bronisz bardzo swojej karmy - jak lwica, cenię Twoje zdanie , ale mam prawo się z nim nie zgodzić.ASHER wbrew pozorom ma dużo racji.Jeśli chodzi o MIĘSO kurczaka to jest tak że w ACANIE jest to MIĘSO nie kości , skóry czy pazury kurcząt.W Kanadzie jest tak że ekologia jest jedenastym prykazaniem więc wszystkie składniki używane do produkcji muszą spełniać normy dopuszczalne dla ludzi.Tak więc kurczaki żyją w warunkach naturalnych nie dostają hormonów czy antybiotyków ,a jeśli już się tak z jakiegoś powodu zdaży to obowiązuje okres karencji-jeśli kurczak chodził po świecie we wtorek a wcześniej został poddany którejś z terapii to musi upłynąć pewien czas np.tydzień zanim go coś zje!!!!Z teg słyną Kanadyjczycy i tym się szczycą.Natomiast do tej pory nikt mi nie umiał odpowiedzieć na jakiej podstawie PRO...nazywane jest Super Premium???-kto i kiedy autoryzował taką espertyzę???? :o

Link to comment
Share on other sites

Moja droga ,PROFormance nie zawiera w swoim składzie mięsa nie przeznaczonego dla ludzi i nie ma w tym mięsie ani kopyt ,ani piór ,ani włosów ,czy innych odpadów .jest to bardzo ścisle określone i mączki użyte do produkcji PROF .. są uznane przez UE jako te ,które odpowiadają takim samym standardom ,jakie byłyby używane dla produkcji żywności dla ludzi .Czy to do Ciebie dociera ,czy nie ?
To że jesteś dystrybutorem Acany nie daje Ci prawa do krytykowania innych karm i to bez dogłębnej wiedzy na ich temat .Wyuczyłaś się regułek i myślisz że kogoś zaskoczysz ,ale nie licz na to .
Poczytaj jakie problemy mają właściciele psów i wtedy może będziesz więcej wiedzieć ,jak to jest z tą Acaną ?
A tak na marginesie czy to Ty produkujesz Acanę że taka pewna jesteś tego co piszesz ,czy tylko opierasz się na ulotkach i reklamach ?
Popytaj innych firm produkujacych karmy ,dlaczego jeden produkt ma klasę super premium ,a inny tego samego producenta takiej klasy nie ma ? Może to coś Ci wyjaśni że klasa Super Premium do pewnych standardów zobowiązuje i w tym momencie tak naprawdę nie istotne jest to kto klasyfikuje ,tylko jakie musi karma spełniać warunki ,aby mogła mieć nazwę klasyfikacji Super Premium ?
pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SAWA']Moja droga ,PROFormance nie zawiera w swoim składzie mięsa nie przeznaczonego dla ludzi i nie ma w tym mięsie ani kopyt ,ani piór ,ani włosów ,czy innych odpadów .jest to bardzo ścisle określone i mączki użyte do produkcji PROF .. są uznane przez UE jako te ,które odpowiadają takim samym standardom ,jakie byłyby używane dla produkcji żywności dla ludzi.[/quote]No dobrze, ale gdzie jest to napisane? Bo na stronie dystrybutora nie ma na ten temat ani słowa. Jes tylko napisane, że mięso jest najwyższej jakości, ale ni ejest napisane z czego dokładnie składa sie mączka z kurczaka. Czemu?
ja nie twierdzę, że piszesz nieprawdę, ale taka informacja chyba powinna się tam znaleźć? Bo sama przyznasz, że okreslenie "mączka z kurczaka" jest nieprecyzyjne i pozostawia pole na niedomówienia.

[quote name='SAWA']To że jesteś dystrybutorem Acany nie daje Ci prawa do krytykowania innych karm i to bez dogłębnej wiedzy na ich temat .Wyuczyłaś się regułek i myślisz że kogoś zaskoczysz ,ale nie licz na to.[/quote]Sawo, bez obrazy, ale równie dobrze można tak napisać o tobie :wink:

[quote name='SAWA']Poczytaj jakie problemy mają właściciele psów i wtedy może będziesz więcej wiedzieć ,jak to jest z tą Acaną ?[/quote]Nie ma karm uniwersalnych. Dobrze o tym wiesz. PROFormance też nie słuzy równie dobrze wszystkim bez wyjątku psom.

[quote name='SAWA']A tak na marginesie czy to Ty produkujesz Acanę że taka pewna jesteś tego co piszesz ,czy tylko opierasz się na ulotkach i reklamach ?[/quote]A na czym opierasz się Ty? 8)

[quote name='SAWA']Popytaj innych firm produkujacych karmy ,dlaczego jeden produkt ma klasę super premium ,a inny tego samego producenta takiej klasy nie ma ? Może to coś Ci wyjaśni że klasa Super Premium do pewnych standardów zobowiązuje i w tym momencie tak naprawdę nie istotne jest to kto klasyfikuje ,tylko jakie musi karma spełniać warunki ,aby mogła mieć nazwę klasyfikacji Super Premium ?[/quote]Sawo, ale przecież ty sama nie wiesz, jakie są to warunki :lol:

Link to comment
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy, pisanie, ze jakas karma zawiera najwyzszej jakosci mieso wydaje mi sie nieporozumieniem.
Kto w to wierzy???

Przeciez detaliczna cena karmy jest duuzo wyzsza niz koszt jej wyprodukowania, bo zanim trafi do misek naszych milusinskich, musi na niej zarobic producent, dystrybutor, importer, kolejny dystrybutor i Bog wie kto jeszcze. Podejrzewam, ze koszt wyprodukowania karmy to NAJWYZEJ 50% jej ceny detalicznej (a i to wydaje mi sie malo prawdopodobne). I chcecie mi powiedziec, ze tam tylko filecik i udko z kurczaka? Ze jagniecina z NZ specjalnie sprowadzana, coby do karmy wrzucic najsmakowitsze kawalki, a reszta do kosza?

W tej sytuacji dyskusja "maczka z kurczat" czy "maczka z miesa kurczat" ma dla mnie tyle sensu co rozprawianie o wyzszosci swiat Bozego Narodzenia nad Wielkanoca.

Link to comment
Share on other sites

Co do Acany nie mam w zasadzie zastrzezen. Zastanawia mnie tylko jedno. Siers. Niby lsniaca, ale wypadajaca masakrycznie! Bardziej niz keidys. Moze to wina Acany? Teraz zmeinilismy na Prof i konczymy pierwszy worek. Siers nadal lsni. Poki co liniejemy jak wczesniej, ale nie wiem czy ewentualnej zmiany moge sie spodziewac juz teraz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']Szczerze powiedziawszy, pisanie, ze jakas karma zawiera najwyzszej jakosci mieso wydaje mi sie nieporozumieniem.
Kto w to wierzy???

(...)
chcecie mi powiedziec, ze tam tylko filecik i udko z kurczaka? Ze jagniecina z NZ specjalnie sprowadzana, coby do karmy wrzucic najsmakowitsze kawalki, a reszta do kosza?

W tej sytuacji dyskusja "maczka z kurczat" czy "maczka z miesa kurczat" ma dla mnie tyle sensu co rozprawianie o wyzszosci swiat Bozego Narodzenia nad Wielkanoca.[/quote]Nikt tego nie twierdzi. "Najwyższej jakości" nie oznacza w tym przypadku "najsmakowitszych kawałków", ale to, że mięso znajdujące sie w karmie jest mięsem, które równie dobrze mogliby jesć ludzie. Przecież korpusy drobiowe powszechnie dostepne w sklepach nie muszą lądować w garze z psim żarciem, równie dobrze można na nich rosól dla ludzkiej częsci stada ugotować.

Więc dyskusja na temat mączki nie jest dyskusją bezsensowną, jak twierdzisz. Mnie, ani psom nie przeszkadza, że mięso w karmie to nie pierś kurczaka, a tylko jakieś okrawki, które zostaną w masarni po podzieleniu kuraka na części dostarczane do sklepów (pierś, udka, skrzydełka, itd).
Natomiast ważne jest dla mnie, żeby faktycznie było to przde wszystkim mięso, a nie skóra, pióra, kości i odrobina mięsa. Bo własnie ze skór, kości i pior może być zrobione coś, co określa sie mianem "mączki z kurczaka". Może ona nawet grama mięśni nie zawierać, a i tak nadal będzie mączką z kurczka, no bo przecież skóra kości i pióra to też kurczak, prawda?

[b]SAWA,[/b] masz rację na stronie kanadyjskiego producenta Acany nie ma słowa o tym z czego zrobiona jest mączka. W składach widnieje po prostu "chicken meal", czyli "mączka z kurczaka".
Nie dopatrzyłam sie tez informacji, która znajduje sie na stronie polskiego dystrybutora, a mianowicie:
[quote][b]Jakie składniki zawierające białko wykorzystuje się w ACANIE?

[color=red]mięso z kurcząt[/color][/b] (świeże oraz mączkę - jednak nie produkt uboczny);
Mięso z kurcząt jest głównym składnikiem preparatów ACANY stosowanym ze względu na bardzo dobra charakterystykę aminokwasów. Mięsne składniki ACANY pochodzą z miejscowych masarni dostarczających kurczęta przeznaczone do konsumpcji przez człowieka. Stosowane w ACANIE składniki pochodzące z mięsa z kurcząt są przetwarzane pod nadzorem weterynaryjnym i podlegają kontroli celem wydania zaświadczenia przez Canadian Food Inspection Agency (Inspektorat Żywności w Kanadzie) CFIA.

mączkę z nowozelandzkiej jagnięciny;
Mączkę z jagnięciny zawartą w ACANIE importuje się z Nowej Zelandii. Jest to produkt spełniający normy Canadian Food Inspection Agency (Inspektorat Żywności w Kanadzie) oraz normy Unii Europejskiej.[/quote]Jak widzisz w przypadku kurczaków wyraźnie jest napisane "[b]mięso[/b]", czego nie ma już w przypadku jagnięciny.

Link to comment
Share on other sites

Asher, nie bede z Toba dyskutowac, ale zadam tylko jedno pytanie: naprawde wierzysz, ze w karmach jest tylko mieso, bez pior, pazurow i innych tego typu atrakcji? :o

I dla mnie dyskusja jest jednak bezsensowna, poniewaz tak Acana, jak i Proformance zawieraja "chicken meal" - to jest w skladzie i tego sie trzymajmy (choc dokladnie nie wiem co pisze na swojej stronie producent Prof, bo strona mi sie nie otwiera), a to, co pisza sobie na stronie to juz "insza inszosc".
"Meal" to nie "meat" - co do tego chyba mamy jasnosc?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coco'][b][i]Asher - byłabyś znakomitym prawnikiem :D !!![/i][/b][/quote]A wiesz, że nie ty pierwszy mi to mówisz? :o :lol: To chyba rodzinne zboczenie, mam mamę prawnika i choc stara ze mnie gropa, to chyba będę w przyszlym roku zdawac na prawo, bo mnie ciagnie tak jakoś :wink:
Szkoda tylko, że informowanie kgoś o tym, że ma cechy kwalifikujące go na prawnika, to watpliwy komplement :wink: :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']Asher, nie bede z Toba dyskutowac, ale zadam tylko jedno pytanie: naprawde wierzysz, ze w karmach jest tylko mieso, bez pior, pazurow i innych tego typu atrakcji? :o [/quote]Tu nie ma miejsca na wiarę :wink: Jak piszą, że karma nie zawiera tych "przysmaków", to ma nie zawierać. Sęk w tym, że nie piszą... :roll:

[quote name='golden_owner']I dla mnie dyskusja jest jednak bezsensowna, poniewaz tak Acana, jak i Proformance zawieraja "chicken meal" - to jest w skladzie i tego sie trzymajmy (choc dokladnie nie wiem co pisze na swojej stronie producent Prof, bo strona mi sie nie otwiera), a to, co pisza sobie na stronie to juz "insza inszosc".
"Meal" to nie "meat" - co do tego chyba mamy jasnosc?[/quote]A przeczytałas do końca mój post powyżej? :wink:
Owszem, porównanie Acany i PF traci w tym kontekście sens, ale sama dyskusja o mączkach sensu nie traci :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Jak piszą, że karma nie zawiera tych "przysmaków", to ma nie zawierać. [/quote]

Ma nie zawierac, ale czy tak jest w rzeczywistosci? Czy ktos to w ogole sprawdza?

Na moj, ekhm, babski rozum produkowanie karmy dla zwierzat ze skladnikow najwyzszej jakosci sie po prostu nie kalkuluje :(
Nie wiem jak to jest z reklama (czy mozna sobie troszke poklamac), ale w skladzie zazwyczaj jest enigmatyczne "chicken meal", czyli tak naprawde nie-wiadomo-co.
Jak juz gdzies pisalam (nei wiem czy na tym forum :oops: ), w jednym z workow z karma znalazlam kawalki... detki...

Nie jestem przeciwniczka Prof-a ani Acany, ani karm w ogole, moj pies karmy nie je (niekoniecznie tak bedzie zawsze), je natomiast nafaszerowane Bog wie czym kurczaki - podobnie jak ja, bo innych mies nie lubie. Mam rowniez slabosc do kurczakow z kfc, a czego tam do nich dodaja to juz nie moja broszka :roll: Tyle, ze nie chce mi sie wierzyc w te opowiesci o skladnikach karmy lepszych niz to, co laduje na moim talerzu, nic nie poradze, ze taki ze mnie niedowiarek ;) moze to dlatego, ze nie udalo mi sie jeszcze kupic czegos, czego jakosc przewyzszalaby cene.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']nie chce mi sie wierzyc w te opowiesci o skladnikach karmy lepszych niz to, co laduje na moim talerzu, nic nie poradze, ze taki ze mnie niedowiarek ;) moze to dlatego, ze nie udalo mi sie jeszcze kupic czegos, czego jakosc przewyzszalaby cene.[/quote]No toz przeciez piszę, że to co w karmach wcale nie jest lepsze :wink: Ty wcinasz udko, albo pierś, a pies wcina korpusik :wink: Ty wcinasz polędwice wołową, a pies kupione na bazarku za 5 zł/kg wołowe okrawki :wink:

Z tą jakościa chodzi tylko o to, że mięso musi spełniac ludzkie normy żywieniowe, że dana karma nie zawiera przemielonych na mączke padłych zwierząt (np. zebranych z poboczy dróg zabitych psów i kotów, czy uśmierconych krów wściekłych, itp.), tylko odpady przemysłowe tych zwierząt, które są przeznaczone do spożycia dla ludzi.

A co do sprawdzania - na pewno nie każda partia karmy jest sprawdzana, tylko wyrywkowo (oby!). Podobnie jak z ludzkim jedzeniem - przecież nie każda kiełbasa, którą sprzedają w sklepie jest po wnikliwej analizie laboratoryjnej. Musisz wierzyć, że jest zrobiona z tego, co deklaruje producent :wink:

[b]Coco[/b], no co "no wiesz"? 8) Brak skrupułów, wyrachowanie, upierdliwość, ośli upór... Mam wymieniac dalej? :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher'][b]Coco[/b], no co "no wiesz"? 8) Brak skrupułów, wyrachowanie, upierdliwość, ośli upór... Mam wymieniac dalej? :lol:[/quote]
[b][i]No co Ty :D ! Przecież to ze wszech miar poszukiwane cechy :) ! Dobrze wiesz, że świat dzisiaj robi się bardzo paskudny ! Idziesz sobie do takiego markeciku, a tu wszystko naj :evilbat: !!! Najlepszy na świecie proszek, najlepsze wędliny 0X , po prostu wszystko naj....... ! No i stajesz jak wryta, bo tu akurat promocja rewelacyjnej karmy dla psów, ludzie rozbiegani jak cholera, zasuwają do kasy z kilkoma worami na wózku, więc myślisz sobie - i ja psinie dogodzę :lol: ! Mając jednak powyższe cechy błyskasz w oku czerwonym blaskiem :cooldevi: , bierzesz taki woreczek na spytki, odwracasz go z tej strony, z której on najmniej akurat atrakcyjny, lukasz w skład i :cunao: !!! Ludziska patrzą - świr jakiś - a Ty cały czas tylko :lol: :cunao: :lol: - "Karma o smaku kurczaka" :lol: :cunao: :lol: :cunao: :lol: !!! No i życzysz wszystkim smacznego :evilbat: .
Czy już wiesz, po co takie cechy istnieją :D ?

No, ale nie zaśmiecam topiku, bo on o karmie PROFormance jest :D . Znajomi amstaffowcy chwalą ją, więc zapewne jest dobra. Im akurat bardzo ufam. Ja żywię Acaną i też wiem, że jest dobra. A sobie też ufam, no bo jakże inaczej :wink: .[/i][/b]

Link to comment
Share on other sites

[quote]Z tą jakościa chodzi tylko o to, że mięso musi spełniac ludzkie normy żywieniowe, że dana karma nie zawiera przemielonych na mączke padłych zwierząt (np. zebranych z poboczy dróg zabitych psów i kotów, czy uśmierconych krów wściekłych, itp.), tylko odpady przemysłowe tych zwierząt, które są przeznaczone do spożycia dla ludzi.[/quote]

Przed chwila chodzilo Ci o piora i pazury :roll: ktore moim zdaniem w karmach jak najbardziej moga sie znajdowac - podobnie jak w ludzkich pasztetach (tez mi sie zdarza jesc).

Jesli chodzi o padle zwierzeta, to jednak sadze, ze szanujace sie firmy nie ryzykowalyby takich numerow - jedna wpadka i szlag trafia lata pracy nad marka, nie warto.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner'][quote]Z tą jakościa chodzi tylko o to, że mięso musi spełniac ludzkie normy żywieniowe, że dana karma nie zawiera przemielonych na mączke padłych zwierząt (np. zebranych z poboczy dróg zabitych psów i kotów, czy uśmierconych krów wściekłych, itp.), tylko odpady przemysłowe tych zwierząt, które są przeznaczone do spożycia dla ludzi.[/quote]

Przed chwila chodzilo Ci o piora i pazury :roll: ktore moim zdaniem w karmach jak najbardziej moga sie znajdowac - podobnie jak w ludzkich pasztetach (tez mi sie zdarza jesc).[/quote]Chodzi mi i o jedno i o drugie. Jakośc mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego to jedno, zawartość mięsa, a zawartość produktów pochodzenia zwierzęcego to drugie. Naprawdę tak trudno to pojąć? Jasniej nie umiem wytłumaczyć :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']
[b]PROFormance L&R[/b]
[color=blue]mączka z jagnięciny, ryż, mączka ryżowa, [b]kukurydza i mączka kukurydziana[/b], tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszanina tokoferoli i ekstraktem z rozmarynu), wysłodki buraczane, [b]gluten kukurydziany[/b], itd...[/color]

:[/quote]
:o To mnie zdziwiło też, bo znowu na karmie którą je Emisia ( za mało sie rusza,żeby jeść to co reszta ) jest napisane tak
PRO PAC Lamb Meal&Rice nie zawiera zwykle stosowanych składników mięsnych (takich jak wołowina, ryby lub drób) oraz zbożowych [b](kukurydza, pszenica lub soja)[/b]. Wyżej wymienione pokarmy są często przyczyną alergii mogącej się objawiać jako kłopoty z trawieniem; łuszczenie skóry, świerzb lub problemy z sierścią. Proteiny z mięsa i ze zbóż w PRO PAC Lamb Meal&Rice pochodzą głownie z mięsa jagniąt, ryżu i produktów ryżowych.
Składniki: jagnięcina, mączka ryżowa, tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolem, źródłem naturalnej witaminy E), siemię lniane, kultury bakterii, sól, chlorek potasu, chlorek choliny, DL-metionina, lizyna, witamina E, aktywowany zwierzęcy sterol (źródło witaminy D3), witamina A, niacyna, D- pantotenian wapnia, biotyna, witamina B12, ryboflawina, tiamina, kwas askorbinowy, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), kwas foliowy, tlenek manganu, siarczan żelaza, siarczan miedzi, tlenek cynku, jodek.

Więc jak to jest???W karmie dla alergików są świadomie składniki wywołujące alergie?? :-?

Link to comment
Share on other sites

Jak pies jest alergikiem ,to nie powinno mu sie podawać karmy z alergenem .Kukurydza jest stosowana nawet w karmach holistycznych i jest doskonałym żródłem energii ,a strawność jej jest aż w 99%.
Kolejność kukurydzy w składach gwarantowanych świadczy jaka ilość jest jej w danym produkcie i tak są karmy mające na 4 pozycji kukurydzę i są takie co mają na 2 miejscu (wiadomo wtedy że jest jej sporo).
Uczulony pies na kukurydzę nie może jeść takiej karmy ,ale wcale nie tak często na nią jest alergia ,a jej dodatek w karmie bardzo wzbogaca w energię dany produkt.
Moje doświadczenie z PRO Pack było ogromną porażką i tak jak po tej karmie moje psy miały biegunki ,to po innych takich problemów nie było .
Ktoś napisał że nie ma idealnej karmy dla wszystkich i to jest prawda ,co jednemu słuzy innemu nie musi.
Mączki są bardzo ściśle kontrolowane i muszę wam powiedzieć ze jest to nawet dokładnie określone z jakich części zwierząt nie może być robiona mączka .Wszystkie karmy importowane z poza UE ,muszą dostać Certyfikaty UE i od mączki do gotowego produktu ,jest ścisła kontrola .PROFormance jest importowana przez Gdynię (wcześniej przez Niemcy) i takie kontrole jakie serwuje polska służba weterynaryjna ,nigdzie nie były ,nawet przez niemieckie służby weterynaryjne nie była karma tak rygorystycznie badana (laboratorium i inne papierkowe certyfikaty ,zezwolenia itp.)
Wszystkie praktycznie karmy uciekły i są sprowadzane przez niemcy ,bo w polsce jest taki rygor.
Oczywiście nie piszę tu o europejskich karmach ,bo one są bardzo liberalnie traktowane ,a kontroli nie ma ,bo są to karmy z UE.
Powiem tak Takie ścisłe określenia jakie ma importowana karma ,to jak czytałam byłam w szoku ,nawet myślałam że to jakaś paranoja , takie ostre i konkretne wymogi nie wiem czy są stosowane dla ludzkiego jedzenia .
Jest tego bardzo dużo i pisania ogromna ilość ,więc tego nie będę robić ,ale określenie że np. karma nie może zawierać części zwierząt z kręgosłupa ,itd ,itp ,jest tych zakazów bardzo dużo .Amerykanie i Canadyjczycy w większości mają tych samych dostawców mączek i naprawdę nie jest tak że jedna firma ma jagnięcinę z Nowej Zelandii od innego dostawcy ,nawet mączki z kurczaka są od jednych dostawców ,bo zdobycie Certyfikatów UE jest bardzo kosztowne i wymagające dostosowania (jakość mięsa ,czystość produkcji itd)
Takich producentów mączek ,spełniających wymogi jest bardzo mało i najlepsze karmy właśnie u nich zaopatrują się w towar ,mając pewność niezmiennej doskonałej jakości .
Można się spierać co do tego jaka karma ma nowości czy inny system produkcji ,ale mączki ,dodatki w większości pochodzą od tych samych dostawców .
To by było na tyle.
pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

Co do strawności białek to wyglada to tak.

[b]Przybliżona strawność (nie wartosc biologiczna, ktora jest calkiem odrębnym pojeciem):[/b]

- białko jaja i białko serwatki 100%
- mięso z mięśni (kurczak troszke wiecej niz baranina jagniecina) 92%
- mięso z podrobów (serce, nerki, wątroba) 90%
- ryba, cała soja 75%,
- ryż 72%
- owies 66%
- drożdże 63%
- pszenica 60%
- kukurydza 54%

Natomiast [b]mączki [/b]mięsno - kostne, mączki z by-products osiągają strawność między 45% a 80%, w zależności od ilości kości w nich zawartych w stosunku do częsci bardziej strawnych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...