Jump to content
Dogomania

Dążenie do ideału kosztem zdrowia psów...


NatiiMar

Recommended Posts

Patrząc na 'moje' podwórko, wykasowanie białym popędów uczni z nich ładne psy, ale Pastor będzie rwał włosy z pod aureoli. :shake: A ja z pod moich rogów niewiernej.
Jestem bardzo na nie w odchodzeniu od 'pierwotnego' typu rasy, na niekorzyść. Bo cholera co to za terrier jak jest absolutnie nienakręcalny na nic?
Dla mnie psi plastik nie ma racji bytu bo osoby, które rasę tworzyły zrobiły to po coś, miały jakiś cel w selekcji konkretnych cech. Chcesz plastik kup pluszaka:diabloti:

Zdecydowanie trudniej dostępne powinny być psy. Jeszcze flexi powinni wycofać z obrotu bo ludzie z takimi smyczami bywają bezmyślni:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 963
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='moon_light']naprawdę pies z krzywym ogonem może dostać dosk ? .. U doga by to nie przeszło...[/quote]jesli pies jest doskonaly w ruchu,ma swietny typ,budowe to drobna wada pt np najczesciej wystepujace u onkow wady zwiazane z ogonem to bledy drugiej polowy ogona;) nie matakiego znaczenia. wydaje mi sie ze udogow liczya sie szczegoly anatomii...a u onkow glownie ruch.
oczywiscie powazne bledy ogona obnizaja ocene ale chyba o takich nie romawiamy
wzorzec mowi:
ogon siega conajmniej stawu skokowego,jednak nie poza srodek srodstopia.od spodu jest nieco obficiej uwlosiony i noszony jest miekkim lukiem,przy czym w podnieceniu i ruchu moze byc noszony bardziej podniesiony,ale jednak nie powyzej linii poziomej.zabrania sie operacyjnych korektur.
w wadach dysk.sa wady ogona ale wady powazne nie skrzywienie koncowki np badz tego typu.
ale to chyba oczywiste.
tu jest wzorzec i reg.hodowlane.
[URL="http://www.schaeferhund.de/site/index.php?id=571"]Verein für Deutsche Schäferhunde (SV) e.V.: Satzungen + Ordnungen[/URL]
prittstick-w onach tez ta roznica na normalnym poziomie jest slabo zauwazalna.ale im wyzej tym wieksza.
przyklad:
przykladowy pierwszy z brzegu eksterier
[url=http://www.youtube.com/watch?v=Uk5vlHRPIyE]YouTube - Pitt German Shepherd Schutzhund[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=UGJhSVTzjt4&feature=relatedw]YouTube - Fuss y sentarse Alemania 05 07[/url]
usa czy rosji start eksteriera na mistrzostwach ipo nie budzi sensacji;).tu pare migawek
[url=http://www.youtube.com/watch?v=Qz_Xw9-lco0&feature=related]YouTube - russian ipo chamionship. impression[/url]
jednak najwyzsza polka to juz ta drobna roznica ktora daje hodowla do roznych celow.ale ot normalne.caly pic polega na tym zeby na hodowcach eksterierow wywierac stala presji dot.wymagan psychicznych.przede wszystkim zwracac uwage kupujac eksteriera na wyszkolenie rodizcow,czy hodowca pracuje ze swoimi psami.a na koncu pytac sie o wystawy.:razz:.bo one naprawde strasznie wazne nie sa w przypadku rasy uzytkowej.;).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='prittstick']Moja przyjaciólka ma ONkę, wedlug mnie swietna suka z charakteru. na razie robia we wlasnym zakresie pt, jak beda w tym sie czuly pewnie to ida na ipo (wielkie marzenie mojej przyjaciolki, nie chce poprzestac na jedynce, o ile pies sie sprawdzi). chcialaby zrobic hodowlanke, wystawy jej nie kreca w ogole, ale niestety trzeba. no i trzeba wiedziec poprzez ocene sedziego, czypies sie z budowy nadaje.
ale suka ma ten hcolerny ogon zakrzywiony. .[/quote]
cos poradze tej kolezance .
jesli suczka ma swietny charakter jak piszesz , bez problemu zrobi IPO1, 2, a moze nawet 3 i wtedy KAZDY SEDZIA uzna ogon jako sprawe drugorzedna bo przymioty charakteru wezma gore .
wtedy zrobi sobie wystawy w klasie uzytkowej i taka suka bedzie wartosciowa w hodowli .wiec najpierw szkolonko egzamin a potem hodowlanka :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']ło tusz to:diabloti:

Rybka, a tak apropos zdegenerowanych ras, to Ty przypadkiem dobków nie lubisz?:cool3:[/quote]
Uwielbiam boksery i dobermany- no, ale co to ma do rzeczy?
Czy ja je hoduję, wprowadzam nowe linie?
Nie, ja mam swoje kundle i raczej hodowcą nie będę, nie mam nerwów na to.:evil_lol:
Poczytałam jeszcze troche: Twoja rasa jest zepsuta, NIE prawda bo TWOJA!!!
Ja już się słowem nie odezwę, a idealnego ONka widziałam na forum mampsa- cudo;)

Link to comment
Share on other sites

dorplant- przekaze. :p na razie jest jeszcze dluuuuga droga przed nimi.

ayshe-na tym drugim filmiku migały mi kilka razy ONki ktorych budowa mi sie podobala. jeden byl taki wilczasty. no i maliniak- moja ukochana rasa po borderach:loveu:
a suczka kolezanki ma dokladnie taki ogon jak ON z drugiego filmiku, ten a samym koncu.

Link to comment
Share on other sites

Film widziałam już dawno, nadal pozostaje przerażona. Wydaje mi się, że cała idea dążąca do tego aby dana rasa miała tak wąski zakres wyglądu, doprowadzi wcześniej czy później do degradacji rasy.
Samo to jak hodowcy traktują inbreed jest przerażające. Wydaje im się, że wiedzą wszystko, że parę charakterystycznych chorób genetycznych ( które faktycznie łatwiej wykryć blisko krzyżując ze sobą psy) to wszystko złego co może ich pieski spotkać. jest jeszcze masa innych mniejszych lub większych dolegliwości: choroby autoimmunologiczne, zaburzenia w rozwoju zarodkowym (im większa odmienność genetyczna płodów od matki tym większe prawdopodobieństwo zdrowia szczeniąt), podatność na zakażenia wirusowe i bakteryjne, alergie, dolegliwości żołądkowe, problemy psychiczne i tak można wymieniać. Wszystkie te problemy znacznie częściej pojawiają się u psów rasowych, a większość znich nie jest na tyle poważna że mówi się o tym hodowcy lub np częste zakażenia nikt nie trakutje jako powód do elimnacji z hodowli.
Niestety zauważyłam, że w większości panuje pogląd, że jak doświadczony hodowca inbreeduje to jest ok, bo on się zna. Moim zdaniem nie jest ok, ale w końcu kazdy hodowca chce mieć swoją linię, a inaczej się nie da.

Co do ON-ów faktycznie nie znam się, jednak wszytkie rodowodwe ON-y które widziałam nie poruszały się normalnie, powiem więcej te psy wyglądają żałośnie. Mają piekne głowy, kolor, ale tył jakby od innego psa.
Nie wierzę, że taka budowa czyni jest mistrzami kłusu. W końcu wiadomo, że mistrzami kłusu są wilki ( końcu potrafia iść za zwierzyną wiele km i to własnie w kłusie) i jakoś nie mają tej paskudnej linii. Widać idealny i wydajny kłusak inaczej wymyśliła natura, a inaczej widzą go hodowcy ON-ów.

Link to comment
Share on other sites

suche jeśli nie widziałaś pięknie zbudowanego ONka z rodowodem to zapraszam do Gliwic :razz:. Mamy tutaj przepiękną suczkę, Bonitę - prawdziwy ON z wyglądu i charakteru :loveu:, oraz psa, Pakrosa - ma niesamowite ubarwienie i również prześliczną budowę ;). Charakter prawie tak fajny jak u Boni :evil_lol:.

Link to comment
Share on other sites

suche-popatrz sobie na ony na bszs.zwlaszcza jak biegna bez smyczy przy wystawiajacym to pogadamy na temat tego czy te psy nie sa stworzone do klusa:evil_lol:.
wilki?rozmawiamy o psach a nei o wilkach.
szympansy tez sa lepiej od czlowieka przystosowane do zycia i wydajniejsze prawda?
ale w miescie raczej sobie nie poradza.
co to za porownanie?
zubra to krowy.
natura selekcjonuje wilki.
zwierzeta domowe czlowiek wg wlasnej wizji.
chyba nie piszemy o tym co lepsze bo czlowiek tylko bawi sie w boga.i popelnia mase bledow.jest omylny.
bo nei jest bogiem tylko go udaje.wilki nie pracuja na sladzie schh,nie pasa owiec,nie pracuja na pozorancie.nie poradza sobie.co to za porownanie?:evil_lol:
paskudna linia to twoja prywatna ocena.dla mnei wilki maja paskudna linie.i pewnie chwyt na rekawie do doopy i sladu nei wytkaja....o czym my piszemy?
wydawalo mi sie ze o tym iz ludzie,hodowcy,powinni poslugiowac sie w hodowli zdrowym rozsadkiem,etyka,nie kasa.bo jak mysla tylko o kasie i trofeach wystawowych to przestaje liczyc sie etyka.rasa to dziedzictwo pokolen.nie wlasny folwark.
chyba o tym jest ten temat a nie o tym czy onek jest wstanie klusowac przez wiele km.jest.co to za problem?moje ponad 10 letnie babcie eksterierki onkowe tak pracuja.przy stadize owiec.spia przy stadzie i oganiaja je.calymi dniami.czy wilk bylby w stanie pracowac z czlowiekiem?nie.co to wyzszosc swiat bozegonarodzenia nad wielkanoca czy dyskusja doroslych ludzi?merytoryczna dodam.:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście "paskudna linia" to moja prywatna ocena, ale nie tylko moja.
Co do wilków, ja nie twierdzę że wilk to idealny On-ek i w ogóle idealny pies. Co więcej wilk to nie pies i różnią się znacznie. Jedna nie ulega wątpliwości, że wilk jest przodkiem psa. Skoro jednak wiadomo, że w kłusie wilk jest świetny co zostało "uzyskane" w wyniku milionów lat ewolucji to dlaczego tego nie wykorzystać?? Dlaczego człowiek ma tworzyć ( jak sama zauważyłaś, my ludzie często jesteśmy bardzo omylni) nowy moedel psa kłusującego ( po co zmieniać coś co już jest dobre)?
Dodatm tylko, że jako dziecko uwielbiałam ON-y i marzyłam że jako osoba dorosła takiego psa będe miała, bo to ideał. Niestety kiedy dorosłam, ten ideał nie przypomina już ani trochę tego z dzieciństwa ( choć nawet gdyby przypominał, wybrałabym już inną rase, :lol:)
Nie jestem Hodowcą jednak i mam nadzieję, ayshe, że masz 100% rację i rasie nie dzieje się większa krzywda niż innym. Patrząc jednak na ON-y mijane na ulicy ( bo takie miałam na myśli mówiąc że nie widziałam jeszcze normalnego ON-a, w necie zawsze jak się ładnie poszuka to coś fajnego się znajdzie).
Osobiście cieszę się bardzo, że zostały zatwierdzone BOS-y, bo właśnie to jest dla mnie idealna linia dle psa tego typu, tylko kolor nie ten :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='suche']Rzeczywiście "paskudna linia" to moja prywatna ocena, ale nie tylko moja.
Co do wilków, ja nie twierdzę że wilk to idealny On-ek i w ogóle idealny pies. Co więcej wilk to nie pies i różnią się znacznie. Jedna nie ulega wątpliwości, że wilk jest przodkiem psa. Skoro jednak wiadomo, że w kłusie wilk jest świetny co zostało "uzyskane" w wyniku milionów lat ewolucji to dlaczego tego nie wykorzystać?? Dlaczego człowiek ma tworzyć ( jak sama zauważyłaś, my ludzie często jesteśmy bardzo omylni) nowy moedel psa kłusującego ( po co zmieniać coś co już jest dobre)?
Dodatm tylko, że jako dziecko uwielbiałam ON-y i marzyłam że jako osoba dorosła takiego psa będe miała, bo to ideał. Niestety kiedy dorosłam, ten ideał nie przypomina już ani trochę tego z dzieciństwa ( choć nawet gdyby przypominał, wybrałabym już inną rase, :lol:)
Nie jestem Hodowcą jednak i mam nadzieję, ayshe, że masz 100% rację i rasie nie dzieje się większa krzywda niż innym. Patrząc jednak na ON-y mijane na ulicy ( bo takie miałam na myśli mówiąc że nie widziałam jeszcze normalnego ON-a, w necie zawsze jak się ładnie poszuka to coś fajnego się znajdzie).
Osobiście cieszę się bardzo, że zostały zatwierdzone BOS-y, bo właśnie to jest dla mnie idealna linia dle psa tego typu, tylko kolor nie ten :([/quote]
ciesze sie ze wybralas nowa rase:diabloti:.typ bosa jest oczywiscie rzeczywiscie idealny dla ...bosa:evil_lol:.nie dla ona.
jak ja bylam dzieckiem to ony tez wygladaly inaczej.sv-inaczej a ddr-inaczej.pamietam doskonale ddry,pamietam dokonale zmiane typu i podzial na linie.ddry sa nadal i maja sie swietnie.linie odbrze prosperuja,sa laczone z sv czasem,np dla poprawy prey drive.
suche-moze ldatego ze ten model psa klusujacego jest wydajniejszy w pracy dla czlowieka niz wilk?zapewnima cie ze on jest wydajniejszy np w pracy przy stadzie niz wilk.on pracuje przy stadzie min.200owiec.przewaznie na 1 psa.czasem pracuja w grupach jak pasterz ma wiecej psow niz owiec;).chodzi o brak zmeczenia.psy to nie wilki.nie ma czego porownywac.czlowiek juz daawno temu przejal inicjatywe ksztaltowania psow w rasy tak zeby spelnialy rozne funkcje dla czlowieka.
po co zmieniac swietna nature?hmmm...a po co miasta,prad i ..internet?wszystko sie zmienia.psy tez.

Link to comment
Share on other sites

Cóż zaraz polęcą na minie gromy ale co tam. Oczywiście psy się zmieniają to fakt. Tylko czy wszystkie zminy wychodzą na dobre, nie sądze. Wdług mnie problem polega na tym że fascynaci pewnych ras za bardzo idealizują pewne cechy wyglądu u psów. A chyba cięko będzie się nie zgodzić ze stwierdzeniem że ulepszanie może się skończyć tym że w pewnym momencie przedobrzymy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NATKA']Cóż zaraz polęcą na minie gromy ale co tam. Oczywiście psy się zmieniają to fakt. Tylko czy wszystkie zminy wychodzą na dobre, nie sądze. Wdług mnie problem polega na tym że fascynaci pewnych ras za bardzo idealizują pewne cechy wyglądu u psów. A chyba cięko będzie się nie zgodzić ze stwierdzeniem że ulepszanie może się skończyć tym że w pewnym momencie przedobrzymy.[/quote]

Ee tam, jakie tam gromy;) Tak sobie tylko rozmawiamy, prawda?

Ja sie nie zgodze z tym, ze "fascynaci pewnych ras za bardzo idealizują pewne cechy wyglądu u psów". Tu nie o idealizacje chodzi, tylko o pieniadze. Bo zalozmy, ze taki pan X jest hodowca dajmy na to... no niech bedzie, ze nieszczesnych ONkow. Panu hodowcy rodza sie szczeniaki, wiekszosc z nich w hipertypie (bo pokryl kijowym reproduktorem swoich 6 suk). No i teraz jest kipsciutko, bo zeby zarobic, to trzeba wystawy, szkolenia '8a jak ma kiepskie lapy to nie poskacze za bardzo) itp itd.
Ale, ale... ufff, jak to dobrze, ze pan hodowca X jest rowniez sedzia w swojej rasie. No i kumpli ma tez sedziow. No to zrobmy tak, zeby ten hipertyp sie fajnie sprzedal. No wiec szczeniaki osiagnely sukcesy wystawowe no i ludzie uzywaja dalej tych "doskonalych", "najlepszych w rasie", "zwyciescy klubu" itd. do dalszego rozmnazania, bo przeciez czempionem kryja/czempiona kryja, nie?

To oczywiscie przerysowanie, ale to nie idealizacja, to kasa.

Link to comment
Share on other sites

jestem fascynatem,kocham ony,pol zycia z nimi spedzilam i nadal mam niedosyt.powolalam do zycia duuzo miotow.poznalam mnostwo onow.
i Natka-jakze jestem daleka od idealizowania onow.:diabloti:.
ale pisanie ze sa kalekie,be itd to po prostu klamstwo.wynikajace badz z niewiedzy o stanie populacji badz z wlasnego widzimisie opartego na wlasnym guscie.
czasem bzdury ktore czytam o onach powoduja u mnie nieme zdumienie.
natomiast na szczescie mnie nie znasz to nie wiesz ze jestem mooocno daleka od idealizacji on.:razz::diabloti:.baaardzo daleka.ony maja rozne problemy ale nie jest nimi kalectwo i niedoleznosc oraz jakas niesamowita ilosc dysplazji wyrozniajaca ony poza inne rasy.:roll:.to jest mitologia.a tak jak nie sa szarikami i cywilami tak i nie sa kalekie ani zdegenerowane.
ony moga sie nie podobac,mozna ich nie lubic,mozna miec wyidealizowane ich wspomnienia z dziecinstwa/mlodosci.
ony to ogromna populacja.glownym problemem rasy jest ogromna ilosc w tej ogromnej populacji ludzi ktorzy nigdy nie powinni hodowac nawet pchel.promujmy dobrych hodowcow,wymuszajmy na hodowcach nasza wiedza solidna prace hodowlana.to ludzie hoduja psy.jesli dopuszczaja od rozrodu suki w hieprtypie,interesuje ich tylko ring i lokaty na wystawach to nie kupujmy onow od nich.zeby on byl onem to trzeba pamietac o tym co napisano na poczatku wzorca rasy: owczarek niemiecki jest psem uzytkowym.
jak ktos chce psa w typie ddr-kupi sobie takiego,uzytka sv-prosze bardzo,uzytka czeskiego-prosze bardzo,eksteriera-prosze bardzo.
kazdy moze miec problemy-bo pula genetyczna rasy jest jedna.swiat nie jest czarno-bialy.to bedzie zdrowe a to chore.gorzko moze zabolec ta prawda jak szukajac tego superhiper zdrowego ona kupi sie psa w typie niemalze pierwotnym i pies ow bedzie chory.a eksteriery-degeneraty obok-zdrowe.
uwazajcie na zaszeregowania i po prostu trzeba myslec.nie tworzyc mity o rasach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']Niby nic, ale ciekawa jestem, czy uważasz je za zdrowsze/mniej zdegenerowane od ONów?:razz::razz:[/quote]
A czy dziecko autystyczne jest gorsze od tego z ADHD i z durnymi pomysłami?
Nie stawiaj mnie przed takim pytaniem.
Upatrzyłam sobie hodowlę i nie uważam, żeby dobermany z niej były zdegenerowane..o bo...na stawy nie chorują, charakter mają świetny...nie wiem, moze jakaś ślepa debilka jestem:evil_lol:- a może po prostu wisi mi to, bo obecnie bardziej się wciągnęłam w adopcje niż hodowle.
A dobek....uu dla mnie 2-3 lata to daleka przyszlosc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='prittstick']
wszystko na razie jest na etpie planów, marzen, załozen. bez na razie zadnego konkretnego planu hodowlanego. no i duuuuzo przed nimi do zrobienia. ipo, hd do zbadania, te nieszczesne wystawy, ewnosc ze pies sie nadaje.
[/QUOTE]


ED, wazne jest tez ED :mad:... i miłoby było jakby były inne badania rowniez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...