Jump to content
Dogomania

Luminal i inne leki-ustalenie dawki


sasha

Recommended Posts

U nas atami srednio co szesc tyg. Niestety dzis 2 w odstepie 4 godz. Fox wazy 20 kg dostaje 100 mg luminalu rano i125 wieczorem. Od miesiaca daje mu tez tab melatoniny na noc. U dzieci to czasem dziala.. Ech. Tak nie chce dawac mu bromku ale chyba jednak bedzie trzeba.

Link to comment
Share on other sites

U nas wczoraj w nocy, po miesięcznej przerwie od zwiększenia dawki Luminalu, nastąpił atak. Sam atak nie był jakiś bardzo intensywny, ale pies już "po", bardzo długo splatany chodził i wszystko co napotkal próbował gryźć. Aż strach, co będzie jak atak będzie jak pies zostanie sam w domu.

Link to comment
Share on other sites

u nas parę dni temu też atak:( może to pogoda:/ zwiększyliśmy luminal do 200 mg/ dobę (przy 26 kg). bromek 2x2 ml i czekamy jak się rozwinie sytuacja. beka, może zaryzykuj z tym bromkiem zaczynając od minimalnej dawki (2x 2 ml/10 kg m.c. 20% kbr). zawsze można to wycofać z leczenia, a może pomoże i wydłuży czas pomiędzy atakami. ja też się bałam tego bromku, ale sytuacja z atakami na nas to trochę wymusiła. kontrolujemy stan nerek i póki co są w porządku (bromek kumuluje się w nerkach). 

Link to comment
Share on other sites

o matulu, taka góra leków na taką drobinkę. To choróbsko nie ma litości:( a robiłaś może badania na stan wątroby czy morfologię,żeby sprawdzić jak znosi leczenie? Mnie w tym wszystkim przerażają efekty uboczne, ale cóż robić. Nie ma wyjścia;/ a u nas znowu atak:(

Link to comment
Share on other sites

regularnie robię morfo i biochemię - luminal i lewetyracetam u Viki to tylko część leków - bardzo długo brała silne antybiotyki, bardzo długo brała enkorton - niestety bez tego już by nie żyła, o dziwo wątroba ma się całkiem nieźle - stale daję jej wspomagacze wątroby, nerki też ok i nawet bardzo ok bo miała robione badanie mikroalbumin czy jakoś tak, które wykrywają uszkodzenia nerek wczesniej niż mocznik i kreatynina; po sterydzie miała anemię, ale dostaje teraz na to leki i zaraz robimy kontrolę czy jest lepiej; niestety u niej to jest skomplikowane bardzo i nie mam wyjścia - bez takiego agresywnego leczenia już by jej nie było

Link to comment
Share on other sites

wczorajszy dzień to jakaś masakra. pierwszy raz mieliśmy 2 ataki w ciągu jednego dnia (o 17 i trwał ok. 5 minut i kolejny o 23 i trwa coś koło minutę). Pod koniec sierpnia badanie stężenia i decyzja co dalej chyba, że będą się powtarzać tak często, to będziemy decydować na gorąco. A badanie dopiero pod koniec, bo miał niedawno zwiększoną dawkę i musi się w miarę ustabilizować stężenie. rytka, dobrze rozumiem, że dostaje niecałe 4 mg luminalu na dobę? to w zasadzie śladowa ilość, ale jeżeli ataki są opanowane, to znaczy, że tyle zupełnie wystarczy.  

Link to comment
Share on other sites

mam pytanie czy jakiś Wasz pisiak ma takie dawkowanie 15 mg luminalu   1/4 tabl wieczorem ?czy tak mała dawka ma jakieś działanie?

pies waży 13kg.

 

Moja Kula (2,3 kg) ma 1/4 piętnastki jako dawkę wstępną.

A to Wasze dawkowanie to w jakim kontekście?

 

U nas spokój absolutny.

Link to comment
Share on other sites

tak bierze 1/4 piętnastki ale jest większy 4 razy od Twojej  Kulki.Mnie zastanawia czy taka dawka coś daje. Atos nie ma drgawek to ataki typu petit mal.Doktor podszedł ostrożnie z dawką bo psiak stary i obciążony  wieloma innymi  poważnymi schorzeniami.Niecały rok temu zaczął mieć takie małe ataki ,nie mógł sie ruszyć z miejsca,nogi sie trzęsły  i rozjeżdzały po 5 min. wszystko wracało do normy .Zdarzało sie tak sr.raz w miesiacu ale po pół roku taki atak sie znacznie wydłużał a pies robił pod siebie i mógł sie podnieść  dopiero  po 2-3 godz..Wtedy dostał  luminal i właśnie taka dawka  , ataki zdarzały sie jeszcze z 4 razy równie długie i niedawno miał miejsce kolejny.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj musisz wierzyć lekarzowi. Ja bym nawet nie szukała odpowiedzi po forach, bo to ogłupia człowieka (wiem po sobie, prawie na operację byłam zdecydowana przez kilka wypowiedzi, o biodra chodziło).

Moim zdaniem rób dokładnie to, co lekarz mówi.

Link to comment
Share on other sites

wpiszę też tutaj bo wydaje mi się istotne... u Viki wczoraj był "dzień kukiełki" - pies jak nieżywy - rano wstała na chwilę, zrobiła siku, kupę, położyła się i zasnęła - nie karmiłam jej rano bo jechałyśmy na badanie krwi w związku z anemią, więc tak spała - wizyta była na 15 - Viki nadal od rana spała, co ją budziłam i stawiałam żeby się wysikała chociaż to ona się kładła byle gdzie i spała - jak brałam na ręce to jak bezwładna, u weta też - jak położyłam tak leżała, jedynie podczas pobierania krwi trochę się poszarpała bo nie toleruje stazy - wyniki - morfo trochę się poprawiła i jest regeneratywna czyli się ma powoli poprawiać - to prawdopodobnie po anaplazmozie takie kiepskie wyniki; poziom luminalu - za wysoki tym razem - 62 a norma do 45 - musimy więc zmniejszyć dawkę (brała 100mg 2xdziennie - teraz ma brać 75 mg, poprzedni poziom luminalu miała 13,7 - 22 maja i od tego czasu miała zwiększoną dawkę do 100 mg, a na początku kwietnia miała poziom luminalu 20 - w niecałe 2 miesiące spadł do 13 mimo, ze dawki nie miała zmniejszanej), oprócz tego steryd

 

muszę więc odszczekać co pisałam wcześniej, że badanie poziomu luminalu nie jest ważne - no nie było ważne jak pies się dobrze czuł na niskich dawkach, a jak się zaczęło chrzanić to już jest ważny :/ 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, widzisz, czyli przy lekach inaczej się luminal przyswaja i to trzeba brać pod uwagę i ewentualnie zwiększyć na trochę, a po odstawieniu leków wrócić do poprzedniej. A z samego badania poziomu raz na jakiś czas to można psa zatruć, no albo zapadaczkować.

Na podstawie badania poziomu z 22 maja brała za dużą dawkę do teraz.

 

Znaczy chodzi mi o to, że jeśli sytuacja jest skomplikowana, różne lekarstwa i choroby, jak u Was, to trzeba badać poziom, ale nie raz na 2 miesiące. Chyba że lekarz łaskawie ma rozeznanie w kwestii luminalu przy innych lekarstwach etc.

A jeśli pies zdrowy, tylko tę padaczkę ma, to nie polegać na samych badaniach, tylko obserwować na co dzień, prędzej się wychwyci zagrożenie.

Link to comment
Share on other sites

badanie stężenia jest ważne przy każdym leczeniu luminalem (mono czy multiterapii). przynajmniej raz w roku, bo to poziom stężenia leku w surowicy, a nie ile mg pies dostaje ma działanie lecznicze. nie bez przyczyny jest podane w zaleceniach, żeby bazować na stężeniu, a dawkowanie jest jedynie drogą do uzyskania prawidłowego stężenia. poziom mógł spaść (mimo stałej dawki), bo niestety do luminalu organizm się przyzwyczaja. na stężenie może wpływać nawet dieta. dawkę leku musicie faktycznie zmniejszyć pod okiem lekarza), bo działania uboczne w leczeniu luminalem są gorsze niż występujące (niezbyt często) ataki. nawet specjalista (nie pamiętam nazwiska) od neurologii, a przy tym od padaczki u psów pisał, że lepszy jest sporadyczny atak niż narkotyczny ciągły stan i zatrucie toksyczne (co za tym idzie- poważne skutki uboczne luminalu). malwaszko, cieszę się, że dałaś się przekonać do badania poziomu, bo jak sama widzisz mogła wyniknąć duża tragedia gdybyście nie wykryli tego w porę (a poziom 62 to już naprawdę niebezpieczne). stan, który opisałaś to typowe skutki uboczne fenobarbitalu. może podpytajcie o podawanie wit b6 (na początku przez miesiąc 150 mg/ doba, później 100 mg/doba) do codziennego leczenia. znacznie zmniejsza wystąpienie ryzyka obrzęku mózgu, który jest bardzo często przyczyną śmierci u psów podczas ataku. 

Link to comment
Share on other sites

ta witamina b6 to też zalecenie tego lekarza specjalizującego się w neurologii czyli najprawdopodobniej coś w tym jest:) kwas foliowy bardzo dobrze, że podajcie (też włączam do leczenia co jakiś czas), bo też jest w zaleceniach przy leczeniu luminalem. no i życzę powodzenia:) jak masz chwilkę to polecam forum fundacji aurea kaspar -ma już dom (wystarczy to wygooglować). warte przeczytania nawet pierwsze parę stron, bo ilość wiedzy o leczeniu czy wpływie zbyt wysokiej dawki luminalu na skuteczność terapii jest ogromna. i daje nadzieję, że jeszcze będzie dobrze:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...