Jump to content
Dogomania

Duże hodowle


Recommended Posts

[quote name='Karmi']We Francji możesz odebrać psa w wieku 8 tygodni. Nie wcześniej ! Przerabiałam to. Pasowało mi jechać kilka dni wcześniej ale hodowca wyjaśnił, ze takie są przepisy (jak widać przestrzegane) i on ich nie bedzie łamał. Pies musi mieć 2 mce idac do nowego domu. Czymś to zapewne jest podyktowane. :cool3:
U nas jak widać jest troszkę inaczej ;)[/QUOTE]
Ale czy to jest takie straszne? i dlaczego?
7 tygodniowe szczenie bardzo dobrze radzi sobie bez matki i rodzeństwa. A jak jakis hodowca się z tym nie zgadza to może sprzedawać szczeniaki 8 tygodniowe - nikt mu nie zabrania - tylko, że to znowu nie ma żadnego związku z wielkością hodowli, a chyba o tym mieliśmy tu rozmawiać.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 757
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Karmi']...
Ta dyskusja zaczęła się od pewnej znanej hodowli. Dużej hodowli. Pokaż mi w tej hodowli psa, ktory robi coś wiecej niż ,,wystawianie się". Może jakiś użytek? A gdzie tam...:diabloti:[/quote]
I uszy tną i ogony, a to nie jest OK :mad:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niceravik']I uszy tną i ogony, a to nie jest OK :mad:.[/QUOTE]
Ale jaki związek cięcie ogonów i uszu ma z wielkością hodowli? - chyba mi nie powiecie, że żadna mała hodowla nie sprzedaje kopiowanych szczeniąt.

A jeśli rozmowa ma dotyczyć tylko jednej konkretnej hodowli to chyba warto troche inaczej wątek nazwać i zaprosić tego hodowce do dyskusji, bo obgadywanie go bez dania mu możliwosci wyjaśnienia jest poprostu nie fair.

Ja w tej hodowli nie byłam, więc nie wiem jakie warunki tam panują, ale wiem na pewno, że osoby prowadzące tą hodowle mają olbrzymią wiedze, a ich psy musza być socjalizowane i miec kontakt z człowiekiem, bo gdyby nie to nie zachowywały by sie na wystawach tak jak się zachowują.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis']
A jeśli rozmowa ma dotyczyć tylko jednej konkretnej hodowli to chyba warto troche inaczej wątek nazwać i zaprosić tego hodowce do dyskusji, bo obgadywanie go bez dania mu możliwosci wyjaśnienia jest poprostu nie fair.
Ja w tej hodowli nie byłam, więc nie wiem jakie warunki tam panują, ale wiem na pewno, że osoby prowadzące tą hodowle mają olbrzymią wiedze, a ich psy musza być socjalizowane i miec kontakt z człowiekiem, bo gdyby nie to nie zachowywały by sie na wystawach tak jak się zachowują.[/quote]
Jakie warunki tam panują opisywała swego czasu Polityka. NR cytowała fragment tegoż artykułu. Hodowcy mieli okazję się wypowiedzieć i zrobili to :evil_lol:

[quote name='niceravik']I uszy tną i ogony, a to nie jest OK :mad:.[/quote]
To nie jest ok.To jest prawo rynku :mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Jakie warunki tam panują opisywała swego czasu Polityka. NR cytowała fragment tegoż artykułu. Hodowcy mieli okazję się wypowiedzieć i zrobili to :evil_lol:[/quote]
To po co jeszcze raz poruszać ten temat i to w osobnym wątku, ogólnie nazwanym "duże hodowle"? - czytając ten wątek ma się wrażenie, że wiele osób uważa, że każda duża hodowla jest zła - a to bardzo krzywdzące dla niektórych naprawde dobrych hodowli.
[B]Karmi[/B]
Możesz podać link do tych informacji - chętnie poczytam. - moze być na PW.

[quote name='Karmi']To nie jest ok.To jest prawo rynku :mad:[/quote]

I sumienia hodowcy, ale to nia ma żadnego związku z ilością psów jakie posiada.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis']...Ale jaki związek cięcie ogonów i uszu ma z wielkością hodowli? - chyba mi nie powiecie, że żadna mała hodowla nie sprzedaje kopiowanych szczeniąt.
[/quote]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Oczywiście, że ma. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Duża hodowla, mająca znaczny udział w specyficznym rynku, prowadzona przez uznanych specjalistów, autorytety kynologiczne, „kreuje modę na bezkarne łamanie prawa” :mad: dużo bardziej skutecznie niż jakiś drobiazg hodowlany.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niceravik'][COLOR=black][FONT=Verdana]Oczywiście, że ma. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Duża hodowla, mająca znaczny udział w specyficznym rynku, prowadzona przez uznanych specjalistów, autorytety kynologiczne, „kreuje modę na bezkarne łamanie prawa” :mad: dużo bardziej skutecznie niż jakiś drobiazg hodowlany.[/FONT][/COLOR][/quote]
Ale to nie znaczy, że każda duża hodowla jest z tego powodu zła.

Każdą hodowle trzeba rozpatrzeć indywidualnie, a nie generalizować, że duża = zła, a mała = dobra, a takie wnioski można wyciągnąć czytając ten wątek.

To jest zdanie z pierwszej strony tego wątku:

[quote name='LALUNA']Ja nie pytam się o konkretną, ale o Twoją opinię na temat dużych hodowli psów.[/quote]
Wątek ten nie dotyczy więc tylko jednej hodowli, o której mowa w pierwszym poście.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jo_ann']w samym zarabianiu na hodowli psow nie widze nic zlego.[/quote]
Ależ ja też nie widzę nic złego w zarabianiu. Byleby to zarabianie nie przesłoniło pozostałych aspektów hodowania psów.

[quote]to jest jedna strona medalu. druga jest taka-ile nabywcow chce miec psa z popedami na wlasciwym poziomie..? a ile slodka maskotke..? ile nabywcow naprawde cos wie wczesniej o charakterze rasy? i nie chodzi mi tu o radosne ogolniki ;) i jak juz mowilam-ten temat mnie akurat bardzo porusza, ale widac do tego zmierzamy, zeby psy wymagaly jak najmniej naszego wkladu pracy.[/quote]Zgadza się ale kierując się tylko wymaganiami potencjalnych nabywców możemy dojść do etapu pluszaka. Tu potrzebny jest złoty środek inaczej pastuch przestanie być pastuchem a myśliwy myśliwym itd.
Tak zmierzam w tym kierunku. Uważam, ze hodowla psów to nakład gigantycznej pracy. Wszechstronnej pracy aby celem hodowli było jak mówi regulamin :,,doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych".

[quote name='sodalis']
Możesz podać link do tych informacji - chętnie poczytam. - moze być na PW.[/quote]
Proszę tu jest link;
[URL]http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3115754[/URL]

Link to comment
Share on other sites

sodalis-moze sie zdazyc :crazyeye:,ze wysylaja szczeniaka poczta?
no wiecie co?to ju chyba jest dowcip?
jezeli hodowca ma nie wszystko w glowie poukladane ,to jakich kr.........on zatrudnia ?takich jak on:mad::mad::mad::mad:

przeciez jezeli matka nie ma pßokarmu w 7 tygodniu to nie znaczy ,ze nalezy szczeniaki rozdzielac od matki:crazyeye:a przede wszystkim nie mozna rozdzielac rodzenstwa:shake:to ze sie gryza?to ma tak byc to forma wzajemnego poznawania.Najlepszym okresem dla szczeniat jest wlasnie od 7-12 tygodnia ,a w najgorszym przypadku do 10 tygodnia zycia.
przepisy niemieckie wlasnie ze wzgledu o dobro szczeniakow ,o ich prawidlowy rozwoj socjalny nakazuja tylko od 10 tygodnia sprzedawac szczeniaki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']sodalis-moze sie zdazyc :crazyeye:,ze wysylaja szczeniaka poczta?[/quote]
Była taka sytuacja - dosc głośno w mediach o niej było, chce tylko zaznaczyc, że to nie hodowca wysłał psa pocztą, a jego właściciel.
[quote name='xxxx52']
przeciez jezeli matka nie ma pßokarmu w 7 tygodniu to nie znaczy ,ze nalezy szczeniaki rozdzielac od matki[/quote]
Miałaś kiedys szczeniaki? to nie jest kwestia oddzielania suki od matki, suka mająca dość liczny miot nie chce już z takimi szczeniakami w jednym pomieszczeniu przebywać.
[quote name='xxxx52']
Najlepszym okresem dla szczeniat jest wlasnie od 7-12 tygodnia ,
[/quote]
zgodze się z Tobą, że szczenie w tym wieku powinno miec kontakt z własnym gatunkiem, ale nie musi to byc rodzeństwo.

[quote name='xxxx52']
przepisy niemieckie wlasnie ze wzgledu o dobro szczeniakow ,o ich prawidlowy rozwoj socjalny nakazuja tylko od 10 tygodnia sprzedawac szczeniaki.[/quote]
W Polsce hodowca nie musi, ale jak chce to może trzymać szczeniaki do 10 tygodnia, tylko, że to nie ma związku z wielkością hodowli.
A może i ma, bo w hodowlach kojcowych łatwiej jest dłużej miot trzymać, bo dziesięciu, dziesięciotygodniowych labradorów w mieszkaniu sobie nie wyobrażam, więc małym hodowlom bardzo trudno byłoby ten warunek spełnic.

[quote name='Karmi']Proszę tu jest link;
[URL]http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3115754[/URL][/quote]
Bardzo dziękuje.

A tu jest watek w którym wypowiadają się osoby, które w tej hodowli były i nie są to negatywne opinie:
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=8251&highlight=sasquehanna[/URL]

I moim zdaniem tak duża hodowla nie musi być zła, oczywićcie bardzo cięzko zapewnić takiej ilości psów wszystko czego potrzebują, ale nie wierze w to, że nie jest to możliwe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis']Bardzo dziękuje.[/quote]
Proszę. Czy tym razem jesteś skłonna przyznać, ze TO ma związek z wielkością hodowli?
Cytuję fragment artykułu:,,[I]według sędziów i działaczy związkowych,[/I] (Państwo X mają)[I] porządną hodowlę, gdzie zadbane psy żyją w odpowiednich warunkach."[/I] to jakie są te złe hodowle?

Link to comment
Share on other sites

sodalis-mimo ze ,nie jestem i nie bede i nie bylam hodowczynia(a moglabym byc ,gdyz mam pieski sa z rodowodami ,metrykami po wspanialych ponoc rodzicach,przynajmniej jedna moglaby by miec) nigdy w moim domu moje pieski nie urodzily.natomiast mialam czesto szczeniaki z mamami,albo sie u mnie w domu urodzily.Obserwowalam caly przebieg dziecinstwa i sama adoptowalam je ,kiedy mialy skonczone 12 tygodni po kilkakrotnym odrobaczeniu i zaszczepieniu.

sodalis -najwazniejszy jest kontakt wlasnie z rodzenstwem ,przeciez kontakat z czlowiekiem to stanowczo za malo!!!!!!!!!!!Sama w tym czasie moglam o kazdym powiedziec historie jego charakteru ,gdyz kazdy ze szczeniakow mial inny zawsze charakter.Te charaktery uwidacznialy sie podczas zabaw,karmienia ,ale tylko w obecnisci braci i siostr no i mamy ,chociaz ona byla wiecej obserwatorka i reagowala tylko w mocnych strajkach ,oczywiscie zawsze bezkrwawo.

mysle ,ze te wczesne odstawianie od matki i od rodzenstwa ma tylko zwiazek ze sprzedaza jak najwczesniejsza ,i oszczedzeniu sobie pracy przy psach.przeciez wiele hodowli to zakldy przemyslowe ,a szczeniak to wynik produkcji:mad::mad::mad::mad:no i kasa:angryy::angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Proszę. Czy tym razem jesteś skłonna przyznać, ze TO ma związek z wielkością hodowli?
Cytuję fragment artykułu[B]:,,[I]według sędziów i działaczy związkowych,[/I] (Państwo X mają)[I] porządną hodowlę, gdzie zadbane psy żyją w odpowiednich warunkach."[/I][/B] to jakie są te złe hodowle?[/quote]
Też mi rewelacja! Każda pliszka własny ogon chwali :p.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niceravik']I uszy tną i ogony, a to nie jest OK :mad:.[/quote]

[quote name='sodalis']Ale jaki związek cięcie ogonów i uszu ma z wielkością hodowli? - chyba mi nie powiecie, że żadna mała hodowla nie sprzedaje kopiowanych szczeniąt....[/quote]
Okazuje się , że ma:evil_lol:
ZK , zgodnie ze stanowiskiem swojej rzeczniczki, twierdzi że do hodowli psów rasowych w aspekcie ucinania uszu i ogonów stosuje się normy "technologii produkcji" .Ogony ucina sie zgodnie z przepisami dotyczącymi cięcia ogonów knurów :diabloti: ( zabiegi związane z technologią produkcji)
Słuchajcie jest to jakiś pomysł. Produkcja psa rasowego:diabloti: Nie hodowla. Może zatem duże i małe hodowle powinny stosować także inne normy związane z technologią produkcji? W tym samym rozporządzeniu regulującym m.in. obcinanie ogonów knurom mamy przede wszystkim normy związane z utrzymaniem zwierząt - gospodarskich rzecz jasna.
[URL]http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20031671629[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='onek']
Słuchajcie jest to jakiś pomysł. Produkcja psa rasowego:diabloti: Nie hodowla. Może zatem duże i małe hodowle powinny stosować także inne normy związane z technologią produkcji? W tym samym rozporządzeniu regulującym m.in. obcinanie ogonów knurom mamy przede wszystkim normy związane z utrzymaniem zwierząt - gospodarskich rzecz jasna.
[URL]http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20031671629[/URL]
[/quote]
Oj obawiam się, że to nie jest dobry pomysł bo może okazać się, że wiele hodowli nie spełniłoby takich norm. :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Oj obawiam się, że to nie jest dobry pomysł bo może okazać się, że wiele hodowli nie spełniłoby takich norm. :diabloti:[/quote]
Ale Karmi zobacz: Żeby produkcja była opłacalna chów i hodowla muszą być duże:diabloti: Jak nic pasuje do tego tematu. A normy mają wyśrubowane:shake: oświetlenie, powierzchnia , temperatura , wilgotność.....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Proszę. Czy tym razem jesteś skłonna przyznać, ze TO ma związek z wielkością hodowli?[/quote]
Ja na podstawie tego artykułu nie przyznam nawet, że coś złego się w tej hodowli dzieje. Bo jak już wczesniej napisałam nie moge oceniać hodowli w której nie byłam, to co pisze prasa nie zawsze jest prawdziwe, a w podanym przeze mnie linku wypowiadają się osoby, które tam były i są to pozytywne oceny hodowli, więc dopuki sama nie zobacze nie powiem, że hodowla jest zła, i ze psy tam mieszkające nie są szczęśliwe.

Ocenianie czegoś czego się nie widziało, nie poznało jest nie fair i od poczatku mojego udziału w tej dyskusji właśnie to próbuje udowodnić.

A nawet jeśli bym tam była i nawet gdybym stwierdziła, że psy maja tam fatalnie to i tak nie zmienie zdania, że każdą hodowle trzeba oceniać indywidualnie i sam fakt ilosci posiadanych przez hodowce psów nie świadczy o jakości hodowli. I nigdy nie zgodze się z opinią, że wszystkie duże hodowle sa paskudne, a wszystkie mieszkające w nich psy nie zczęśliwe.

[quote name='xxxx52']
sodalis -najwazniejszy jest kontakt wlasnie z rodzenstwem ,przeciez kontakat z czlowiekiem to stanowczo za malo!!!!!!!!!!![/quote]
Tak kontakt z człowiekiem to za mało, ale 7 tygodniowe szczenie nie musi kontaktowac się z rodzeństwem by było prawidłowo zsocjalizowane, inni przedstawiciele psiego gatunku zupełnie wystarczą.

Ale to jest moja opinia i wyciagnięta z obserwacji szczeniąt rasy którą ja się zajmuje i nie ma to żadnego związku z wielkoscią hodowli i fakt, że szczenięta powinny zdaniem niektóreych być z rodzeństwem dłużej niż 7 tygodni nie udowadnia ani troche, że wszystkie duże hodowle są złe, a małe super.

[quote name='onek']Okazuje się , że ma:evil_lol:
ZK , zgodnie ze stanowiskiem swojej rzeczniczki, twierdzi że do hodowli psów rasowych w aspekcie ucinania uszu i ogonów stosuje się normy "technologii produkcji" .Ogony ucina sie zgodnie z przepisami dotyczącymi cięcia ogonów knurów :diabloti: ( zabiegi związane z technologią produkcji)[/quote]
No nie powiesz mi chyba, że ta rzeczniczka powiedziała, że w dużych hodowlach ciąć wolno, a w małych nie?
Może jeszcze wyznaczyła liczbe psów jaka musi być w hodowli by dostała ona pozwolenie od związku na kopiowanie?
Bzdura jakaś. Może jeszcze mi powiesz, że nie ma w Polsce ani jednej hodowli posiadającej jedną czy dwie suki hodowlane, która kopiuje szczenietom uszy lub ogony?

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi tak, to zgodze się, że kopiowanie ma związek z wielkością hodowli. Co nadal mnie nie przekonało, że wszystkie duże hodowle są złe.

[quote name='onek']
Słuchajcie jest to jakiś pomysł. Produkcja psa rasowego:diabloti: Nie hodowla. Może zatem duże i małe hodowle powinny stosować także inne normy związane z technologią produkcji? W tym samym rozporządzeniu regulującym m.in. obcinanie ogonów knurom mamy przede wszystkim normy związane z utrzymaniem zwierząt - gospodarskich rzecz jasna.
[URL]http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20031671629[/URL][/quote]
A ja myślałam, że rozmawiamy poważnie jak dorosli ludzie na konkretny temat .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niceravik'][FONT=Verdana]Pogadać można ale co z tego wynika?[/FONT]
[FONT=Verdana]Wnioski?[/FONT]
[FONT=Verdana]BRAK![/FONT]

[FONT=Verdana]Ja oferuje konkret: stop dla kopiowania![/FONT]
[FONT=Verdana]I co?[/FONT]
[FONT=Verdana]Też nic :p .[/FONT][/quote]

[quote name='sodalis']A ja myślałam, że rozmawiamy poważnie jak dorosli ludzie na konkretny temat .[/quote]
Sodalis :) Nie unoś się.
Co wynika z gadania na temat: która hodowla lepsza ? mała czy duża?
Powtórzę za Niceravik: Wnioski ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='onek']która hodowla lepsza ? mała czy duża?
Powtórzę za Niceravik: Wnioski ?[/QUOTE]
Ale ja nikomu nie próbuje udowodnić, że duże sa lepsze niż małe, po raz nie wiem już który pisze - nie można mówić, że każda duża, wielorasowa hodowla jest zła, jak i nie można pisać, że każda mała jest dobra, a w momencie mojego włączenia się do tej dyskusji takie wypowiedzi tu były.
Żeby hodowle ocenić trzeba tam pojechać, obejrzeć , porozmawiać i wtedy oceniać, a nie zerknąć na strone, zobaczyć, że mają kilka ras i od razu twierdzić, że jest zła, a psy fatalnie traktowane.

Link to comment
Share on other sites

sodalis-z moich bardzo kompetentnych informacji,to tylko kontakt szczeniaczkowego rodzenstwa do min 10 tygodnia odgrywa jedna z najwazniejszych rol w rozwoju socjalnym.
hodowca sprzedaje psy 7 tygodniowe przeciez nie maja interesu szukac wlascicieli z innymi psami szczeniakami. Najczesciej sprzedaja dla ludzi z dziecmi itd.psie przedszkola to marzenie ,i duzo uwaza ,coz to takiego ,po co na co ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']sodalis-z moich bardzo kompetentnych informacji,to tylko kontakt szczeniaczkowego rodzenstwa do min 10 tygodnia odgrywa jedna z najwazniejszych rol w rozwoju socjalnym.[/QUOTE]

Czyli jakieś 80% rodowodowych psów (bo powiedzmy, że tyle opuszcza hodowle przed ukończeniem 10 tygodni) jest źle zsocjalizowana?

To obie moje suki też są źle zsocjalizowane, ale skoro ten poziom socjalizacji starcza im do wygrywania Prób Pracy i Egzaminów PT to w mojej ocenie wystarczy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sodalis']No nie powiesz mi chyba, że ta rzeczniczka powiedziała, że w dużych hodowlach ciąć wolno, a w małych nie?
Może jeszcze wyznaczyła liczbe psów jaka musi być w hodowli by dostała ona pozwolenie od związku na kopiowanie?
Bzdura jakaś. Może jeszcze mi powiesz, że nie ma w Polsce ani jednej hodowli posiadającej jedną czy dwie suki hodowlane, która kopiuje szczenietom uszy lub ogony?

Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi tak, to zgodze się, że kopiowanie ma związek z wielkością hodowli. Co nadal mnie nie przekonało, że wszystkie duże hodowle są złe.[/quote]
Niestety nie wiem co miała na myśli rzeczniczka w kwestii kopiowania przyjmując za MR, że kopiowanie psów rasowych stanowi dozwolony "inny zabieg wynikający z technologii produkcji":shake:
Nijak mi ta technologia produkcji nie pasuje do małych hodowli. W ogóle mi nie pasuje do hodowli psów ani też do chowu psów ( rasowych i innych) - który z produkcją nie ma nic wspólnego.
Ja hodowli psów nie dzielę na duże i małe - nic z tego nie wynika.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']sodalis-z moich bardzo kompetentnych informacji,to tylko kontakt szczeniaczkowego rodzenstwa do min 10 tygodnia odgrywa jedna z najwazniejszych rol w rozwoju socjalnym.
[/quote]
Zgodze się, że jest ważny, ale sprzedanie szczeniaka 7 tygodniowego nie jest żadną katastrofą.
Ja mimo, że właścicielka hodowli małej sprzedaje szczeniaki 7 tygodniowe, czyli potwierdza to moją teze, że nie można oceniać hodowli po ilości posiadanych psów, skoro moja maleńka hodowla jest zła (bo tak wcześnie zabiera szczenieta od rodzeństwa i mamy), to równie dobrze duża może być dobra.

[quote name='onek']
Nijak mi ta technologia produkcji nie pasuje do małych hodowli. W ogóle mi nie pasuje do hodowli psów ani też do chowu psów ( rasowych i innych) - który z produkcją nie ma nic wspólnego.[/quote]
No mi tez wogóle nie pasuje do kynologii.

[quote name='onek']
Ja hodowli psów nie dzielę na duże i małe - nic z tego nie wynika.[/quote]
:)
Ja też i właśnie o tym od początku pisze, że podział jest bez sensu, a ocenianie hodowli na podstawie liczby posiadanych psów jest raczej marnym sposobem oceny. :)

Rany po ponad 60 postach ktos się ze mna zgodził :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...