Jump to content
Dogomania

Pseudohodowla - Halinów


fasolka7

Recommended Posts

[quote name='cockermanka']Hmm...ja znalazłam w ich wyszukiwarce pod hasłem "spaniel" ....[/quote]

Ok, już mam.
Chociaż jak czytam to wszystko to widzę, że wam o wiele lepiej idzie uświadamianie niż mi...
U was to wszyscy są zgodni, a u mnie ja ponad 5000 klubowiczów (!) ja jedna jedyna popieram r=r. I najgorsze jest to, że ja staram się z nimi grzecznie, a oni od razu zaczynają mnie wyzywać.

No ale najważniejsze, jest to, żeby się nie poddawać ;)


Edit.

W sumie to inni z dogo też mogliby się tam logować, wstępować do klubów i uświadamiać innych. Im nas więcej, tym lepiej. Chociaż trzeba liczyć sie z krytyką :|

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Bblue']Ok, już mam.
Chociaż jak czytam to wszystko to widzę, że wam o wiele lepiej idzie uświadamianie niż mi...
U was to wszyscy są zgodni, a u mnie ja ponad 5000 klubowiczów (!) ja jedna jedyna popieram r=r. I najgorsze jest to, że ja staram się z nimi grzecznie, a oni od razu zaczynają mnie wyzywać.

No ale najważniejsze, jest to, żeby się nie poddawać ;)


Edit.

W sumie to inni z dogo też mogliby się tam logować, wstępować do klubów i uświadamiać innych. Im nas więcej, tym lepiej. Chociaż trzeba liczyć sie z krytyką :|[/quote]
wklej im ten filmik kotry wstawilam wczesniej on pokazuje problem troszke z innej perspektywy ..czesto przeciwnicy r=r mysla ,ze my uwazamy ze rasowe psy sa lepsze a to chyba nie tedy droga moze warto dac inne argumenty

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miumiu']
edukacja,
ja ostatnio rozmawiałam z jakąs kobitką na spacerze, ona by bardzo chciała rodowodowego psa ale nie ma sił i czasu na wystawy a przecież z rodowodowym pse TRZEBA jeździć na wystawy bo inaczej psa ODBIORĄ.
wyobrażacie sobie?
[/quote]

Jak najbardziej. Bardzo wielu hodowców ma w umowie sprzedaży punkt, że pies ma być wystawiany... dziwię się, że to dla znawczyni jakaś nowość...

Link to comment
Share on other sites

Witam, chciałabym podnieść ten wątek ponieważ sama widziałam co się tam dzieje - wzięłam psa z tej pseudohodowli :placz: Myślałam, że to domowa hodowla, a jak przyjechałam na miejsce i zobaczyłam podwórka i szczeniaka, którego mi pokazano, musiałam go stamtąd zabrać. Szukałam owczarka niemieckiego i trafiłam do Halinowa - mieszkam niedaleko... Zabrałam równiez kociaka, ale nie o to chodzi. Dom stoi przy ulicy Mazowieckiej, dokładnie Cisie 4, juz z ulicy slychac szczekanie psów. Na podwórka osłoniętym z każdej strony jest nawet całkiem spory boks i z przodu osiatkowny - spory dla może góra pięciu niewielkich psów, trzymaja tam kilkadziesiąt psów: westy, spaniele, jamniki i inne rasy niewielkie, których nie rozpoznałam, same szczeniaki od najmniejszych do podrośnietych. Śmierdziało niesamowiecie. Facet wyniósł psa zza tego baraku - jest tam jeszcze kilka boksów z tyłu dla dużych psów: kobieta powiedziała, że mają labradaory, sznaucery, owczarki, amstaffy. Szczeniak śmierdział jak nieszczęście, jest chudy jak szkielet i był okropnie brudny. Nie mogłam go tam zostawić, więc natychmiast go kupiłam za 300 zł i zabrałam jednego z kociaków... Gratis, jak powiedziała dowcipnie ta kobieta - żona tego faceta. Facet przyprowadzil też dorosłego owczarka - ojca podobno, abym zobaczyła, że to nie ściema tylko prawdziwy owczarek... Kobieta dała mi książeczkę szczepień psa i zwiałam stamtąd. Dodała jeszcze, że karmi się go 2 x na dzień - szczeniaka niespełna 2 miesiące. Pojechałam od razu do mojego weta - Harry został rzeczywiście odrobaczony u nich i zaszczepiony - nasz wet sprawdził tego weterynarza, który podstemplował książeczkę. Ogólnie jest starsznie wychudzony, ma krzywicę. Był cały w mega wielkich kołtunach, z posklejaną siercią od sików i kup, zapchlony. Nieszczęście poprostu. Z pewnością zgłoszę to do TOZ - u, ale prosze o wskazówki - pisemnie czy telefonicznie to załatwić? Jak mogę zadziałać maxymalnie skutecznie, aby zamknęli tą rozmnażalnię?
To jest poprostu tragedia dla tych psów!!!

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze jedno.
Zanim wzięłam Spykera, brałam pod uwagę wiele ras, zastanawiałam się nad tym, czy brać psa z hodowli czy schroniskowca itp.

W grę wchodził również border i rozważałam zakup psa z hodowli. Ze zdziwieniem zorientowałam się, że tu gdzie mieszkam (USA) jakieś 10 razy więcej borderów jest zarejestrowanych w ABCA (American Border Collie Association) niż w AKC (amerykański ZK). Dlaczego? ABCA to organizacja "stara jak świat", która za cel postawiła sobie hodowanie borderów jako psów pracujących, a AKC uznało BC jako rasę dopiero w 1994. I większość borderowych wyjadaczy się nigdy do tego nie przekonało.

Co najciekawsze, AKC uznaje rodowody ABCA, ale ABCA ma w głębokiej pogardzie rodowody AKC... Co więcej, większość aktywistów ABCA gorąco protestowała przeciwko rejestracji swoich "kundli" ;) przez AKC uważając, że tą rasę powinno się przede wszystkim definiować przez temperament, a dopiero w dalszej kolejności wygląd.

I dochodząc do końca mojego wywodu: gdybym kiedykolwiek kupowała bordera w USA wolałabym milion razy "kundla" z ABCA niż "rodowodowego bordera" z AKC... pewnie ku oburzeniu apostołów r=r :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aaliyah1981']wklej im ten filmik kotry wstawilam wczesniej on pokazuje problem troszke z innej perspektywy ..czesto przeciwnicy r=r mysla ,ze my uwazamy ze rasowe psy sa lepsze a to chyba nie tedy droga moze warto dac inne argumenty[/quote]

Jak będę miała czas to wkleję. Tylko co mam napisać żeby znowu nie nawyzywali mnie od idiotek, która uważa, że psy bez rodowodu są gorsze?
Ci ludzie nie potrafią zrozumieć, że my nie tęoimy psów bez rodowodu, tylko ludzi, którzy je rozmnażają!

[quote name='agata :)']Bblue, możesz podać nazwę tego klubu? Może się tam zarejestruję i pomogę, tylko najpierw założę konto[/quote]

Klub, w którym jestem to "Yorki".
Niestety jest to klub "do weryfikacji", więc najpierw musisz napisać prośbę o przyjęcie.
Naciskasz dołącz -> piszesz coś w takiej rameczce "podaj powód dlaczego akurat ty masz należeć do tego klubu" -> i jak podasz sensowny powód to po kilku minutach/godzinach/dniach przychodzi do Ciebie zaproszenie.

Ale to nie jest jedyny klub w którym tak się dzieje. W prawie każdym klubie o psach są sami pseudohodowcy, albo dzieci pseudohodowców :shake:

Link to comment
Share on other sites

[B]agamuza [/B]może najpierw zadzwoń i dowiedz się co TOZ już wie, jakie podejmują działania... zawiadomienie na piśmie w zależności od przebiegu rozmowy.

W całej tej sprawie jest jeszcze conajmniej jeden winny-weterynarz, który podbił im książeczki. Warto napisać pismo do Izby Weterynaryjnej z opisem sytuacji...

Wiem, że chciałaś dobrze, bo strasznie trudno jest patrzeć na cierpienie zwierząt ale jedynym sposobem na pseudohodowle jest nie kupowanie. Na miejsce każdego sprzedanego szczenięcia pojawi się następne, bo facet wie, że wiele ludzi ma za dobre serce żeby zostawić biedne szczenie, wyjść, trzasnąć drzwiami i wrócić z TOZem i Urzędem Skarbowym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bblue']Jak będę miała czas to wkleję. Tylko co mam napisać żeby znowu nie nawyzywali mnie od idiotek, która uważa, że psy bez rodowodu są gorsze?
Ci ludzie nie potrafią zrozumieć, że my nie tęoimy psów bez rodowodu, tylko ludzi, którzy je rozmnażają[/quote]


ehhhhhhhh.. i wlasnie to jest najgorsze ,ze ci ludzie w wiekszosci nie widza problemu oni kupuja tylko psa nie zastanawiaja sie w jakich warunkach sa te psiaki hodowane , jak czesto eksplatowane sa sunie ..mysle ,ze trzeba z uporem maniaka probowac pokazac pseudohodowle w Polsce. W sumie na dogo jest duzo przypadkow kiedy dziewczyny ratowaly wlasnie psiaki z takich hodowli. moze oprocz tego filmika pokazac im torszke faktow , zdjec i caly czas spokojnie pisac o tym ,ze nikt nie robi nagonki na psiaki bezpapierowe ale na to w jakich czesto warunkach sa one rozmnarzane. ja dzis pierwszy raz ogladalam ten film i powiem wam ,ze jestem wstrzasnieta bo takich warunkow dawno nie widzialam (nie wuobrazam sobie jak mozna trzymac psy w klatkach dla krolikow:angryy:moze to choc troszke ostudzi ich relacje..jesli nie to mysle ,ze nie warto zebys tracila nerwy bo jesli nawet takie argumenty nie przemawiaja do nich to nie sa oni bynajmniej moim zdaniem milosnikami zwierzat. Jesli ktos nie widzi w takim traktowaniu zwierzat niczego zlego to juz rece opadaja

Link to comment
Share on other sites

Teraz zostaje pytanie:

Czy w miocie psów po rodzicach rodowodowych (matka i ojciec) może pojawić się szczenię które nie uzyska rodowodu. Co oznacza, że owe szczenię ma jakąś wadę np. za krótkie ucho.

Wniosek jest jeden. Że jest to pseudo-hodowla. Szczenię nie dostało rodowodu ze związku.

Jak rozwiązać taki problem. Czy wszystkie szczeniaki "po rodzicach z rodowodem go uzyskują automatycznie":roll:

Szczerze. Zastanawia mnie to, bo czytając na stronie związku nic nie zrozumiałem z tych dokumentów, a jeszcze nikt mi nie wytłumaczył.

Na dzień dzisiejszy, tak rozumiem tą kwestię. Co do pseudo-hodowli to wiem w czym jest problem.

Ale, można podać wytyczne: jak rozróżniać pseudo-hodowle:cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aaliyah1981']hmmmmmm..zobaczcie co wyszukalam forum wizaz a takie poparcie da r=r warto poczytac

[URL]http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=159199[/URL]

nie moge znalezc tego forum o kotrym piszesz ''yorki''[/quote]

To poszukaj mojego profilu: pOzytywistyczna_ , zjedź na dół i naciśnij na logo z yorkiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pietrobus']Teraz zostaje pytanie:

Czy w miocie psów po rodzicach rodowodowych (matka i ojciec) może pojawić się szczenię które nie uzyska rodowodu. Co oznacza, że owe szczenię ma jakąś wadę np. za krótkie ucho.[/quote] [B]każde[/B] szczenie urodzone w [B]zarejestrowanym[/B] miocie dostanie metrykę-uprawnienie do rodowodu.

Jeżeli szczenie w czasie przeglądu (7 tydz.) ma jakąś widoczną wadę (zgryz, uszy, szata, ...) też dostanie metrykę. Metryka ta może zostać "naznaczona" wpisem niehodowlany ale nie musi-decyduje hodowca.
Metryka z wpisem niehodowlany uprawnia do rodowodu (ten również będzie "naznaczony") ale świadczy o rasowości psa, więc pies może startować w Konkursach Młodego Prezentera, próbach i konkursach pracy i innych imprezach tylko dla psów rasowych.
[quote name='pietrobus']
Wniosek jest jeden. Że jest to pseudo-hodowla. Szczenię nie dostało rodowodu ze związku.[/quote]Jeżeli mówią, że szczenie nie dostało rodowodu z powodu wady to jest pseudohodowla żerująca na niewiedzy kupujących.
[quote name='pietrobus']
Jak rozwiązać taki problem. Czy wszystkie szczeniaki "po rodzicach z rodowodem go uzyskują automatycznie":roll:[/quote] NIE. Rodowód/metrykę dostają wszystkie psy z zarejestrowanego miotu, gdy oboje rodzice mają [U]uprawnienia hodowlane[/U] (wystawy, testy, badania) rodowód to za mało.

[quote name='"sylwekw"']Mówisz chyba i przekrętach ..... bo w trakcie przeglądu miotu takie (ułomne, z wadami) są (powinny być) "wychwytywane".[/QUOTE]są wyłapywane. Adnotacja znajduje się zawsze w karcie przeglądu miotu. W metryce nie musi.

Link to comment
Share on other sites

Metryke dostają wszystkie szczenieta zgłoszone i przedstawione do przeglądu miotu. Jesli hodowaca nie zgłosił i nie pokazał "ułomnego" szczeniaka podczas przegladu to niestety nie dostanie on metryki, bo go po prostu oficjalnie tzn. papierowo nie ma.

Niektórzy hodowcy niestety tak własnie robia, aby nie pokazac, ze u nich urodził sie "wadliwy" szczeniak i sprzedają go później bez papierów (co dla mnie jest trochę bez sensu, bo zawsze moga sprzedac takiego szczonka w cenie bezpapierowego ale z metryką jako niehodowlanego, nie mówiąc juz o nerwach, ze ktos sie dowie, ze sprzedaja bez papierów)

Link to comment
Share on other sites

[I]a niestety nawet rodowód niekoniecznie gwarantuje że pies wyrośnie na daną rasę" :diabloti:


Moje psy maja rodowody jeżdżę z nimi na wystawy i nie popieram pseudohodowli a z taka sytuacją się spotkałam. Moi znajomi wiele lat temu kupili w jednej z hodowli mniejsza jakiej psa z rodowodem miał metryczkę, miał to być coli a co z niego wyrosło to wołało o pomstę do nieba. Pies w żaden sposób nie był nawet kolorystycznie podobny do coli nie mówiąc o eksterierze miał wyrobiony rodowód i Ci państwo zadbali o to i upierali się że jest to pies rodowodowy na co wskazywały dokumenty. Wybrali sie pewnego razu do ZK żeby pokazać tego psa bo już wtedy zorientowali się ze coś nie tak no i oczywiście był to pies rodowodowy w żaden sposób nie podobny do rasy widniejącej w papierach. W Zwiazku poradzono im aby pojechali na wystawę na której będzie pani hodowczyni i pokazali jej psa, wcześniej zresztą do niej dzwonili, ona w czasie rozmowy telefonicznej stwierdziła ze to nie możliwe ze to jest nowa odmiana coli krótkowłosy. Pojechali na wystawę bez psa i przywieźli hodowczynie do siebie do domu ona popatrzyła na psa i powiedziała że to jest przecież coli ale tylko ona widziała w tym psie coli. W końcu zgodziła sie ze może oddać im pieniądze ale jak będzie miała następny mot szczeniąt i psa zabierze ale ci znajomi nie zgodzili sie na takie rozwiązanie i pies rodowodowy ale nie rasowy pozostał u nich i dożył sędziwego wieku. Oni go po prostu kochali takim jaki był. I co wy na to?

[/I]

Link to comment
Share on other sites

To był ten jeden przypadek na 1000. Wyjątek potwierdzający regułę
[quote name='jolai alf'][I]... ze to jest nowa odmiana coli krótkowłosy.
[/I][/quote]
wcale nie taka nowa :razz: [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_szkocki_kr%C3%B3tkow%C5%82osy"]klik[/URL]


Nie mam pojęcia jak to jest u owczarków szkockich, ale np. u belgijskich czy holenderskich, które też występują w różnych odmianach włosowych można psa po rodzicach krótkowłosych zarejestrować jako [U]pełnoprawnego[/U] długowłosego. Zdarzą się rzadko, ale zdarzą :cool1:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...