Jump to content
Dogomania

Czy powinny być tylko rasowe?


Martens

Czy psy powinny być tylko rasowe?  

875 members have voted

  1. 1. Czy psy powinny być tylko rasowe?

    • Tak, rasowce są lepsze od kundelków.
    • Tak,dla dobra psów ogólnie - rasowe są lepiej traktowane i bardziej przewidywalne przy wyborze.
    • Nie, ale rozmnażanie wszystkich psów nie powinno odbywać się bez kontroli.
    • Nie, kundelki są najlepsze, psy z papierami są dla snobów.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Martens']Dla mnie trochę dziwaczne, żeby kogoś nie było stać na papierek, który kosztuje tyle co 1/10 psa z metryką ;)[/QUOTE]

A dla mnie to to nie jest ani troche dziwaczne:shake:! Wyobraź sobie: średnia pensja miesięczna wynosi jakieś 1500zł i tyle też kosztuje zwykły pies z metryką! Więdz taka osoba pewnie sporo czasu zbierała a dotego jeszcze trzeba rodzine wykarmić, za prąd, światło, wode, kanalizacje itp. zapłacić do tego jeszcze dochodzą jakieś ubrania, ksiażki, buty itp. i tego naprawde jest dużo więdz nie pisz mi że 140zł ot tak za pieska aby mieć sie czym chwalić to jest mało bo to wcale nie ejst mało dla osoby doroslej która ma cały dom na utrzymaniu! A jeśli masz teraz na myśli to że papierek sie wyrabia po to aby mieć na wystawy to sie mylisz ponieważ w takich najlepszych hodowlach typu Bakarat dają odrazu metryke i rodowód a po co kupować psa na wystawy z gorszej hodowli skoro to też sie liczy na wystawie co?

:shake::shake::shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='roxi-malina']A dla mnie to to nie jest ani troche dziwaczne:shake:! Wyobraź sobie: średnia pensja miesięczna wynosi jakieś 1500zł i tyle też kosztuje zwykły pies z metryką! Więdz taka osoba pewnie sporo czasu zbierała a dotego jeszcze trzeba rodzine wykarmić, za prąd, światło, wode, kanalizacje itp. zapłacić do tego jeszcze dochodzą jakieś ubrania, ksiażki, buty itp. i tego naprawde jest dużo więdz nie pisz mi że 140zł ot tak za pieska aby mieć sie czym chwalić to jest mało bo to wcale nie ejst mało dla osoby doroslej która ma cały dom na utrzymaniu![/QUOTE]

Nie musisz mi tłumaczyć tego jak krowie na rowie, bo na pieniądzach nie śpię i na tę chwilę jak policzyłam zakup wymarzonego psa to dla mnie jakieś półtora roku odkładania. :p Mam na myśli tylko to, że po prostu im więcej mamy wydatków, tym wolniej jesteśmy w stanie na psa odłożyć. Ale utrzymanie sporego psa to właśnie będzie jakieś 140 zł miesięcznie i jeśli tyle nie jesteśmy w stanie na miesiąc odłożyć, to i tak później nie będzie nas stać na to, żeby psa utrzymać.

[quote name='roxi-malina']A jeśli masz teraz na myśli to że papierek sie wyrabia po to aby mieć na wystawy to sie mylisz ponieważ w takich najlepszych hodowlach typu Bakarat dają odrazu metryke i rodowód a po co kupować psa na wystawy z gorszej hodowli skoro to też sie liczy na wystawie co?[/QUOTE]

Nie wiem, czy dobrze się zrozumiałyśmy - w każdej hodowli szczeniaki mają metryki, niejako automatycznie, jej koszt jest wliczony w cenę szczeniaka. Masz na myśli to, że już sam hodowca na jej podstawie rodowód wyrabia?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze to moim zdaniem miesięcznie na psa nie idzie 140zł bo sama mam dosć dużego psa i już przez pół roku udało mi sie uzbierać na drugiego psa z metryką- yorka:loveu:
Po drugie to moło któży hodowcy wyrabiają szczeniakom rodowody (najczęściej można kupić psa już z rodowodem jak ma już te 6-7mies. i jest to b. dobra hodowla;))

Link to comment
Share on other sites

[B]Roxi[/B] to jakiego psa ty masz? Mi idzie ok. 10 zł dziennie na wykarmienie 2 średnio dużych suk, czyli ok. 300 zł miesięcznie, nie licząc żadnych smakołyków, weterynarza czy różnych sprzętów typu smycz i obroża. Sunie nie są duże - Birma wazy niecałe 20 kg, a Bianeczka równiutko 13 kg :razz:... tak z ciekawości się pytam ;)

Link to comment
Share on other sites

Oj, to kupujesz chyba bardzo drogą karmę, albo twoje psy dużo jedzą. Moje dwie suki ważą po ok. 21 kg i żywione są przede wszystkim suchą karmą (od czasu do czasu jedzenie domowe dla zapewnienia różnorodności i smakołyki jako dodatek). Jedzą karmę klasy Super Premium, każda po ok. 200 g dziennie, fakt, że karmę kupuję w klubie hodowców po cenach hurtowych a po 10 workach jeden 20 kg mam gratis :-) I koszt samej suchej karmy wychodzi mi na dwie suki razem 100 zł miesięcznie. W tym roku będzie trochę drożej, bo karma zdrożała, ale mimo wszystko...

Link to comment
Share on other sites

Mi na wyżywienie psa schodzi ok 100 zł miesięcznie (Barf, na dobrej karmie wychodziło podobnie), do tego środki przeciwkleszczowe 25 zł co 3-4 tygodnie, leki przyjmowane na stałe ok 25 zł miesięcznie i już mam [B]150 zł[/B] a sunia ok 25 kg. A gdzie środki do pielęgnacji, akcesoria, zabawki, odrobaczanie, szczepienie, które w skali roku jednak też trochę kosztują?

Owszem, można utrzymać dużego psa i za 50 zł miesięcznie, ale nie chcę wiedzieć co to za utrzymanie :shake: Ktoś powie, że doliczam leki, a zdrowy pies kosztuje mniej. Ale kto powiedział, że kiedyś nie zachoruje i koszt leczenia miesięcznie będzie o wiele wyższy niż te 25 zł? Co wtedy? W budżecie się nie zmieści i co - oddać, uśpić, nie leczyć?

Wzięcie psa to odpowiedzialność i trzeba być "przygotowanym na nieprzewidziane" wydatki... Nie trzeba w tym celu zarabiać krocia, wystarczy odłożyć jakąś kwotę na czarną godzinę, ale usprawiedliwianie brakiem funduszy zakupu psa bez papierów jest dla mnie nie na miejscu po prostu :shake: Jak nie ma z czego odłożyć na samego psa to z czego odłożyć na ewentualne leczenie jeśli tak wypadnie?

Link to comment
Share on other sites

Moje dziewczynki też są na BARFie... fakt, ze obie jedzą dużo [Birma zawsze tak miała, a Biankę próbuje trochę utyć... na dodatek obie bardzo dużo biegają], ale przecież Birmy [bo to ona się nie mieści w normie :diabloti:] nie będę głodzić "bo powinna jeść mniej". Weterynarz ją badał, zdrowa jest, tylko ma bardzo szybką przemiane materii ;).
Jedzenia drogiego staram się nie kupować... mięsą z kością im tańsze tym lepsze [w zalezności co biorę 3-6 zł za kg - najdroższe są szyje indycze], schodzi mi ok. 1,5 kg dziennie... za to jak robię caipkę warzywno-owocowo-ziołowo-podrobową to juz jest troszkę drożej - niestety warzywa i owoce są droższe, zwłaszcza, że staram się papki jak najbardziej urozmaicać :roll:.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='bonsai_88'][B]Roxi[/B] to jakiego psa ty masz? Mi idzie ok. 10 zł dziennie na wykarmienie 2 średnio dużych suk, czyli ok. 300 zł miesięcznie, nie licząc żadnych smakołyków, weterynarza czy różnych sprzętów typu smycz i obroża. Sunie nie są duże - Birma wazy niecałe 20 kg, a Bianeczka równiutko 13 kg :razz:... tak z ciekawości się pytam ;)[/QUOTE]

Ja mam labladora:multi::loveu::evil_lol: i nie karmie go tylko suchą karmą ale dużo częściej dostaje gotowane jedzonko i do tego jakieś miesko itp;)

No i wychodzi ci tyle co mi;) bo wg tego co napisałaś to idzie ci jakieś 150 zl na sunie (bo napisałaś że 300 na 2 sunie):lol:

Link to comment
Share on other sites

No, nie do końca... idzie mi 200 zł na Birmę i 100 zł na Biankę. Różnica jest wielkości [a więc zapotrzebowaniu na jedzenie] i żarłoczności [Birma jak nie je naprawdę dużo to wygląda jak szkielet, dla odmiany Bianka sama ogranicza jedzenie].
Tym bardziej mnie dziwi, że na labka wychodzi ci mniej niż mi na Birmę [bo to będzie pewnie jakieś 10 kg różnicy] :crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']No, nie do końca... idzie mi 200 zł na Birmę i 100 zł na Biankę. Różnica jest wielkości [a więc zapotrzebowaniu na jedzenie] i żarłoczności [Birma jak nie je naprawdę dużo to wygląda jak szkielet, dla odmiany Bianka sama ogranicza jedzenie].
Tym bardziej mnie dziwi, że na labka wychodzi ci mniej niż mi na Birmę [bo to będzie pewnie jakieś 10 kg różnicy] :crazyeye:[/QUOTE]

No nie bo zauważ że ja nie karmie mojego psa TYLKO suchą karmą bo wtedy by nie miała ładnej sierści karmie ją 1-2 razy dziennie pełna miska przed spacerem a tak między posiłkiem dostaje trochę karmy, ucho, smakołyki (ale smakołyków itp. nie liczyłam a karmy dostaję garstkę podczas spaceru np. jako nagrodę jak nie będę miała smakołyków;))
A makaron, mięso, marchew itp. nie są takie drogie a bardzo zdrowe a Niki nie ma ani nadwagi ani niedowagi i sierść ma naprawdę piękną i błyszczącą:loveu:

Link to comment
Share on other sites

[B]Roxi[/B] ależ ja się nie upieram, że karmisz tylko jednym rodzajem karmy, że twoje psy są zaniedbane - ba, nawet nie śmiałabym tak twierdzić ;)... no i oczywiście też liczę bez smakołyków [chociaż u mnie dziewczynki są na surowiźnie, a jako smakołyk dostają.... zwykłą karmę :lol:].

Link to comment
Share on other sites

U mnie to tam często Niki dostaje różne psie słodycze:evil_lol: bo prawie zawsze jak jesteśmy na zakupach to albo ja albo siostra nie umiemy sie opanować przed wejściem do zoologika i przed kupieniem jakiś psich ciasteczek albo paluszków czy jakiegoś ucha lub bucika:evil_lol:

Czy mi sie zdaje czy ty myślisz że ja mam więcej niż jednego psa?:roll: Bo piszesz w liczbie mnogiej:oops:a ja mam na razie 1 psa ale niedługo będe miała jeszcze jednego (yorka) bo strasznie mi sie podobają:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...