Jump to content
Dogomania

Czy warto mieć dwa psy?


NaTaLkA1

Recommended Posts

Witam serdecznie
i z góry przepraszam, jeżeli było coś podobnego lub w złej kategorii dodałam.
Mam pytanie, a mianowicie chciała bym się spytać [COLOR=#ff0000]czy warto mięć dwa psy? [/COLOR]Mam już jednego psa który ma rok i chciała bym za około rok miec drugiego. Tylko nie wiem czy warto? Dlatego pytam się was.
[COLOR=#ffff00][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Heh, ja mam trzy suki i takie jest efekt:
[video=youtube;h82fNVkoawU]https://www.youtube.com/watch?v=h82fNVkoawU[/video]
[video=youtube;oKObePKyqAY]https://www.youtube.com/watch?v=oKObePKyqAY&feature=youtu.be[/video]
[IMG]https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10351081_1430728043878361_3619562656853531973_n.jp g?oh=ef2d1a3356cb4bb7bdfc88c2e5933aa6&oe=541BD735[/IMG]
Oczywiście wszystkie trzy są wysterylizowane ;)

Link to comment
Share on other sites

Moj Papilion byl samotnym psem ponad 10 lat. Byl malym ksieciem w domu, Z chwila, kiedy doszedl drugi pies, Bobi strasznie ozywil sie, zainteresowal sie bardziej swiatem. Zaczal ochraniac nasza dziewczynke przed innymi psami (mimo, ze ta byla 5 razy wieksza od niego). Lepiej zaczal jesc. Na spacerach solidarnie wywachuja te same krzaczki no i oczywiscie zgodnie podlewaja. Mimo, ze Bobi starszy jest, to wiele zwyczajow przejal od Fifi i odwrotnie. Kiedy wychodzimy na imprezke czy na basen, siedza razem na lozku i czekaja.Maja zajecie przy obserwacji ulicy i jak jedno wrzasnie na alarm, drugie biegnie i doklada sie do pyskowki. Teraz Bobi ma 13 lat i podupada na zdrowiu. Ciesze sie, ze mam drugiego psa.

Link to comment
Share on other sites

Tak dwa psy to pewnie frajda (ja mam tylko jednego :roll:), fajnie popatrzeć jak się razem bawią, śpią itp...
Jednak musisz wziąć pod uwagę że dwa psy to też więcej obowiązków, spacery z dwoma (i dobrze by było z każdym oddzielnie), więcej żarcia i szkolenia no i pies od psa przejmuje nawyki nawet te złe ;)
Tak więc jeśli to będzie w pełni świadoma decyzja z przemyśleniem wszystkich "wad i zalet", poświęcaniem czasu, siebie i pieniędzy to... to dwa psy to radocha :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yuki_']Ekhem, czemu oddzielnie??:crazyeye: Moje zawsze mają dwa spacery razem bo się bawią, ale każdy ma też jeden spacer który poświęcony jest na agi/sztuczki itp.[/QUOTE]

No i myślę, że o ten jeden spacer chodziło. U szczeniąt wręcz - jeden spacer razem, reszta osobno.

Link to comment
Share on other sites

Co to znaczy czy warto? Dla mnie tylko jedno, osoba nie przemyślała i jeszcze nie podjęła decyzji.
Posiadanie stadka ma swoje plusy, ale również minusy. Z własnego doświadczenia powiem że dla człowieka może mieć więcej minusów.
Psy w pierwszej kolejności uczą się od siebie złych nawyków, owszem szkolenie może iść łatwiej jednak jeśli jeden z naszych psów ma jakąś złą cechę to mamy 100% pewność że ona nie zniknie, a wręcz reszta psów ją przejmie.
Nie zawsze można chodzić na wspólne spacery, czasem 'instynkt' obronny młodszego/słabszego członka stada tak się wyostrza że pies popada w paranoję i leci z mordą na wszystko co się rusza, natomiast gdy wyjdziemy z takim psem osobno i odłączymy go od stada nagle okazuje się że to pies ideał.
Więcej w domu psów to więcej obowiązków, większe koszty, więcej futra walającego się. Przy jednym psie średnio liniejącym mało odczuwalne jest futro na ubraniach/ręcznikach itp. Przy większej ilości psów futro wala się wszędzie, pomimo codziennego sprzątania (zależy też od rasy psa).
Możesz być pewna że psy same się sobą nie zajmą, nie będzie to działać jak w przypadku 'tv dla dzieci'. Psy zaczną z nudów broić, 'gdzie 2 głowy to nie jedna' będą wpadać na takie pomysły że sama się zdziwisz.
Koszty karmy/weta/utrzymania też trzeba włączyć do budżetu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yuki_']Ekhem, czemu oddzielnie??:crazyeye: Moje zawsze mają dwa spacery razem bo się bawią, ale każdy ma też jeden spacer który poświęcony jest na agi/sztuczki itp.[/QUOTE]
Czytaj ze zrozumieniem ;)
Chodzi właśnie o to że razem plus jeden tylko z przewodnikiem właśnie na ćwiczenie , sama piszesz że tak masz :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Wiadomo 2 psy to podwójny koszt utrzymania. Warto też pomyśleć, czy w razie choroby będziesz mieć możliwość oddzielenia psów, no i czasem też się tak zdarza, że kiedy zostaną same to muszą być osobno (ja tak mam, 3 psy i jak nikogo nie ma to są oddzielone, bo inaczej tak szaleją, że meble spadają na podłogę), Więc ilość miejsca też gra dużą rolę. Co do nawyków, psy przejmują nie tylko te złe. Dorosły dobrze ułożony pies jest dużą pomocą przy wychowywaniu szczeniaka (mam sunię miks pinczerka wychowaną przez bulteriera i efekt jest taki, że nie jest szczekliwa ani lękliwa). No i to co inni pisali, tak na prawdę bardzo istotne jest żeby wychodzić z psami osobno (oczywiście nie za każdym spacerem). U mnie czasem wychodzi 8 spacerów dziennie przy trzech psach.

Link to comment
Share on other sites

Też mieszkam w bloku i też mam 3 psy. To nie zmienia faktu, że mam na tyle miejsca, że jeżeli trzeba (czyli jak nikogo nie ma) to jestem w stanie je oddzielić od siebie.

Edited by Ejre
literówka
Link to comment
Share on other sites

Spójrzcie na inne posty założycielki wątku, wtedy odpiszcie jej czy warto mieć więcej psów (w jej wypadku).

Z miejscem się i zgodzę i nie. Moje w 3 potrafią siedzieć w jednym pokoju pomimo że mają do dyspozycji całą chatę.

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście, nie przeczytałam innych postów...
Moje siedzą na kupie jak ktoś jest w domu, potrafią bawić się w "pdskubywanki" leżąc i robią to spokojnie ale jak są same to hulaj dusza i biegi przełajowe urządzają. Nie dość, że raz zrzuciły telewizor to jeszcze uderzały w drzwi i sąsiadka myślała, że chcą się wydostać i ją zaatakować.

Link to comment
Share on other sites

Prócz większych kosztów oraz tego że trzeba każdemu psu poświecić osobno czas są inne sprawy wydające się może błahe ale... np z dwoma psami nie wsiądziesz do pociągu (jeśli jedziesz sama tylko z psami) bo przepis mówi że jedna osoba może przewozić jednego psa. Ponadto sprawy wakacji, urlopów, wyjazdów też się komplikują przy dwóch psach bo trzeba oba zabrać albo gdzieś zostawić.
Jeśli chodzi konkretnie o ten przypadek to pierwszy pies będzie miał dwa lata gdy pojawi się drugi czyli będzie już odchowany tylko niech autorka wątku zada sobie kilka pytań: czy jej pies jest ułożony/zna podstawy posłuszeństwa, jak odnosi się do innych psów, czy jest duży czy mały rasowy czy nie (chodzi o charakter) i jaki by miał być ten drugi, nad płcią też trzeba się zastanowić bo jak ma się samca to przy wzięciu suki wiadomo że problem z cieczką, dwa samce mogą się nie polubić itp. co zrobi w razie problemów gdy okaże się że psy razem broją albo są agresywne do siebie. Uważam że wzięcie drugiego psa trzeba dobrze przemyśleć.

Edit. przeczytałam inny temat i skoro pies ma problemy to uważam że NatalakA1 absolutnie nie powinna brać drugiego psa

Edited by Rubin98
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że warto tylko pytanie czy chcesz tego i czy możesz sobie na to pozwolić... Drugi pies to dwa razy tyle wydanych pieniędzy na weterynarza i jedzenie, dwa razy więcej obowiązków i poświęconego czasu na psa ale jak to przemyślana decyzja to pewnie czemu by nie. :)

Link to comment
Share on other sites

Sorki ale tak sformułowane pytanie nie dość,że mało poważnie brzmi i już ma się ochotę odpowiedzieć na nie nieco złośliwie to jeszcze niczego nie wnosi bo nie wiadomo o co Ci chodzi. Pod jakim względem rozpatrujesz to czy "warto" mieć dwa psy? Napiszę,że warto mieć nawet całe schronisko psów. Czy pytasz pod względem finansowym,logistycznym czy wychowawczym? Czy może jakimś innym?

Edited by gojka
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='NaTaLkA1']
Mam pytanie, a mianowicie chciała bym się spytać [COLOR=#ff0000]czy warto mięć dwa psy? [/COLOR]
[/QUOTE]

Ach, jeszcze jak warto! :multi: Bo co dwa psy, to nie jeden - podwójna frajda, podwójna radość, podwójne szczęście. Poza tym, choć stanowimy dla naszego pieska zastępcze stado, ale tak naprawdę nigdy do końca nie damy psu tego wszystkiego, co zapewnia psu stado złożone z jego pobratymców. Więc jeśli jest możliwość uzupełnienia tego braku, to nie ma się co nawet zastanawiać - brać drugiego psiaka i już. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maron86']Ta dziewczyn broń boże nie powinna brać 2giego psa! Z jednym ma problem i nie potrafi sobie poradzić, przy 2 problemów będzie 4x![/QUOTE]

Nie znam autorki wątku od strony jej problemów z psem. Pytanie jest na tyle ogólnie sformułowane - czy warto mieć drugiego psa, że warto pokusić się na odpowiedź, gdyż tego typu problem mogą mieć i inni użyszkodnicy forum, nie tylko Natalka. Żeby był wilk syty i owca cała powiem teraz tak: Natalko, ze względu na to, co mówi Maron i inni, Ty nie powinnaś mysleć na razie o drugim psie, ale inni właściciele jedynaków - jak najbardziej! ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ryss']Nie znam autorki wątku od strony jej problemów z psem. Pytanie jest na tyle ogólnie sformułowane - czy warto mieć drugiego psa, że warto pokusić się na odpowiedź, gdyż tego typu problem mogą mieć i inni użyszkodnicy forum, nie tylko Natalka. Żeby był wilk syty i owca cała powiem teraz tak: Natalko, ze względu na to, co mówi Maron i inni, Ty nie powinnaś mysleć na razie o drugim psie, ale inni właściciele jedynaków - jak najbardziej! ;)[/QUOTE]
To wejdź na jej profil i wątki/posty to zobaczysz dlaczego nie powinna mieć drugiego psa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...