Jump to content
Dogomania

Zwyrodnienie stawow-co robic?????


Morti_

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Też mam 10-cioletniego psa którego od b. dawna podejrzewałam o dysplazję.I bywało że czasem, po wysiłku kulała.
Ponieważ postawienie diagnozy wymaga rtg w narkozie,odkładałam badanie aż do czasu gdy w listopadzie ub. roku ,sunia po długim i forsownym spacerze - na drugi dzień prawie że nie wstawała na tylnie łapy.
Wtedy zmuszona byłam zrobić rtg który wykazał obustronną dysplazję w stopniu zaawansowanym...
Dla mniej wtajemniczonych dodam tylko że bardzo charakterystyczne dla
psa z dysplazją jest [B]wchodzenie[/B] na schody. Pies kica jak zajączek,tylnie łapeczki razem.
Tak więc powodów kulawizny może być dużo !

Link to comment
Share on other sites

Niedawno u mojego psa wykryto zwyrodnienie lewego tylnego stawu. Pies jest średniego wzrostu i ma 7 lat. W tym roku zaczęły się problemy, najpierw utykanie po dłuższych spacerach, później praktycznie codziennie. Pojechaliśmy na prześwietlenie no i wszystko stało się jasne. Gizmo nie stracił nic ze swojego wigoru, dalej szaleje jak głupi, a my mamy w pogotowiu tabletki z chydroityną zwiększające ilość mazi stawowej (to ułatwia chodzenie, stawy nie ocierają się tak bardzo o siebie) i tzw.tabletki awaryjne, również z chydroityną, a na dodatek ze środkiem przeciwbólowym, które działają doskonale (niestety nie jestem w stanie stosować ich codziennie, cena jednej tabletki to 3,50zł) i pozwalają na długie, szalone spacery :)

Cieszę się, że nie jesteśmy sami. Uważam, że dzisiejsze możliwości weterynarzy zapewniają nam i naszym pupilom komfortowe i pełne radości życie, nawet z "małymi" problemami :)

Link to comment
Share on other sites

Na co dzień stosujemy Dolfos (tabletki dla psów powyżej 6 roku życia, zawierają dużo wit.E i flawonoidów - poprawiają ogólną kondycję zdrowotną psa) i ArthroFos (to już typowe tabletki z glukozaminą i chyndroityną). Nazwy tych drogich tabletek nie pamiętam, ale w przyszłym tygodniu jadę je dokupić do weterynarza to wtedy spiszę nazwę i Ci podam.

Link to comment
Share on other sites

Rimadyl ma o 1 zł tańszy odpowiednik - Scanodyl.
A tak wogóle, to jest ludzki odpowiednik wymienionych leków - Movalis.
Cenowo wychodzi rewelacyjnie,wręcz darmocha.
I wciąż sie zastanawiam,dlaczego firmy farmaceutyczne tak żerują na naszych uczuciach i leki wet. są takie drogie....:mad:..!!!
I jeszcze jedno.Te wymienione leki moga zrujnowac psu watrobę lub żołądek. Dlatego dobrze jest je podawać w formie rozgniecionej.

Link to comment
Share on other sites

togaa pisze o niesteroidowych lekach przeciwzapalnych... Suplementy diety typu Dolfos czy Arthrofos nie są niebezpieczne, jeśli się oczywiście nie przesadzi z dawkowaniem.
Togaa, to nie ma znaczenia, czy podasz te leki rozgniecione, pokruszone czy w całości. Zmiana konsystencji nie zmienia ich składu chemicznego ;) One i tak będą wywoływać skutki uboczne. Dlatego przy ich dłuższym podawaniu lepiej dawać psu coś ochronnego na żołądek i wątrobę.

Link to comment
Share on other sites

Masz rację Zurdo, ale taka zalegająca w żołądku tabletka myślę że może uszkodzić śluzówkę.Już widzę w wyobrażni jak wygryza dziurę w brzuch mojego psa.
Zresztą to była sugestia lekarza,a osłonowe na żołądek swoją drogą.Zaleca się tez okresowe badanie krwi,czy aby wątroba nie uszkodzona.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moja suk niedługo kończy 4 lata, ostatnio podczas operacji usuwania guzka (ziarniniak), wykorzystując że dostała narkozę, zrobiłam jej prześwietlenia. Na rtg wyszła umiarkowana dysplazja prawego biodra i duże zwyrodnienia stawu lędźwiowo-krzyżowego. Podobno z tą dysplazją nie byłoby tragedii, gorzej kręgosłup - między kręgami jest minimalna odległość, powiedziano mi że jest duże ryzyko ucisku na nerwy i niedowładu jednej lub obu tylnych nóg. Ryzyko tym większe, że suk jest psem wyjątkowo nadpobudliwym, ruchliwym.
Ruch miała ograniczony praktycznie już od roku (problemy z kaletką w łokciu), teraz ograniczyłam go jeszcze bardziej - pilnuję żeby nie skakała, nie biegała za szybko. Od dwóch lat dostaje arthroflex, suk jest w typie amstaffa, dwa lata temu ważyła 27kg przy 48cm w kłębie - zeszłyśmy już do 21kg, żeberka wyraźnie widoczne, talia osy.

Narazie objawów nie zaobserwowałam, nigdy nawet lekko nie kulała. Jedyne co mi się nie podobało, to dość sztywne stawianie tylnych łapek, najbardziej widoczne zaraz po spaniu.
Był również problem nietrzymania moczu i podejrzenie, że to z powodu zwyrodnienia kręgosłupa. Ale zaczęłam podawać jej Propalin (lek na "posterylkowe" nietrzymanie moczu) - zadziałał. Nie wiem czy w takim razie można być już pewnym, że ta sprawa nie była wynikiem ucisku na nerw od kręgosłupa?

No i pytanie - czy coś jeszcze mogę zrobić żeby zminimalizować ryzyko i jakoś zahamować postęp tego zwyrodnienia ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Matsui!
..nie zagryzaj się!!!Twoja sunia dożyła pięknego wieku.I to dzieki Tobie,bo pewnie bardzo o nia dbałaś...
A co do endoprotezy,to jest to nie tylko operacja kosztowna ale sama operacja jako taka nie stawia natychmiast psa na nogi...
W pierwszej chwili ja tez miałam taki pomysł,gdy szukałam ratunku dla mojej dysplastycznej 10-cio letniej suni.
Ale to wszystko nie jest takie proste...
Po zabiegu psa trzeba by znosić kilka tyg. na rękach po schodach, zastosowac specjalistyczną rehabilitację...dawkować ruch..
A jak już się nie ma rehabilit. w pobliżu,to przynajmniej pływanie w wannie,masaże...
Myślę,że tak ciężką operację jest sens przeprowadzać u psów młodych,gdzie siły większe i organizm szybciej sie regeneruje.
Ja nie zdecydowałam się skazać mojej starej suni na takie cierpienia.
Narazie jest na lekach by oszczędzić jej bólu ,ale wiem że w łapy weta-ortopedy jej nie oddam.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 3 years later...

Cześć :)

Mój Tobi ma 11.5 r , jest wysokim owczarkiem ale dietę trzymam mu całe jego życie i nie przekracza 40 kg . Ma podawany trocoxil  jar na miesiąc i codziennie rano i wieczorem daję mu 6 dawek artroflexu . Ale ostatnio czuje się gorzej :(  Dostał dodatkowo  tramal przeciwbólowo na tydzień, ponieważ trocoxil niby jeszcze działa … Ja się nie znam na chemii , zatem słucham zaleceń weta. Ona jest  ok ale nie podaje mi jakiś innych pomysłów poza leczeniem farmakolog.  Do niedawna mieszkałam w Warszawie i  miałam stały dostęp do masaży i pływania z Tobim , też miał lasery , co pomagało ale teraz jestem pod Ciechanowem - może Ktoś zna w tych stronach lekarza , fizjoterazpeutę psiego etc. godnego polecenia ? Jeździłam z Tobiniem na masaże do Warszawy ale podróż tak Go nadwyręża , że plusy z zabiegów są niewidoczne a wręcz było gorzej... 

Może Ktoś zna w okolicy Ciechanowa specjalistę w dziedzinie stawów/fizjoterapii/owczarków lub po prostu super weta ? Bogusia 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, bogus7117 napisał:

 

Może Ktoś zna w okolicy Ciechanowa specjalistę w dziedzinie stawów/fizjoterapii/owczarków lub po prostu super weta ? Bogusia 

Skontaktuj się z dr Kasią Rogalską,jest świetnym wetem i kocha owczarki - na pewno Ci kogoś poleci i pomoże w kuracji.

Wtedy,kiedy tam mieszkałam (do niedawna) - leczyłam u dr Kasi bernardynkę i półowczarka ).Polecam Ci z całego serca.

http://www.info-grupa.pl/info/714043769/gabinet_weterynaryjny_maxwet_lek_wet_katarzyna_rogalska.html

Link to comment
Share on other sites

Dnia 9.02.2020 o 18:47, bou napisał:

Skontaktuj się z dr Kasią Rogalską,jest świetnym wetem i kocha owczarki - na pewno Ci kogoś poleci i pomoże w kuracji.

Wtedy,kiedy tam mieszkałam (do niedawna) - leczyłam u dr Kasi bernardynkę i półowczarka ).Polecam Ci z całego serca.

http://www.info-grupa.pl/info/714043769/gabinet_weterynaryjny_maxwet_lek_wet_katarzyna_rogalska.html

Cześć:) Właśnie do Niej chodzę , jest ok. Ale na moje pytania , może coś więcej poza lekami ...nie mam odp. Sama wynalazłam i jeździłam na lasery i masaże dalej. Po prostu nie proponuje innej pomocy, rozwiązań :( Choć bardzo Ją lubię i w sumie ufam . Teraz jeżdżę  konsultować do ortopedy, i zastanawiam się nad kom macierzystymi ...

Dzięki ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...