Jump to content
Dogomania

Budowa, wzorzec etc


Aireedhelien

Recommended Posts

:lol: wiec jedziemy :)

Na przykladzie Grafa glowki (pierwsza fotka) doskonale widac, co mialam na mysli piszac o prawidlowej krawedzi nosa-jej nasada jest znacznie nizej niz wierzcholek nosa o o to wlasnie chodzi!

U Grafa takze nie bedzie duzo wad, bo on nadal rosnie i wiekszosc z nich zaniknie z wiekiem.

Do nich moze nalezec zbyt wybrana pod oczami kufa (ktora w tym wieku moze byc zupelnie inna, niz za 2 lata) i ktora jest jeszcze bardzo szczenieca do reszty glowy.Nieco malo miesiste fafle (malo ich szczegolnie po bokach kufy), ale tym bym sie tez na razie nie przejmowala.

Nieco szeroko rozstawione oczy (ale to ciezko okreslic po tych fotkach).

Bardzo ladnie noszone (i dobrej wielkosci) ucho, dobra, ciemna maska.

Zad nieco sciety, calosc nieco wydluzona.Dosc strome katowanie przednich konczyn (ale to w pelni moznaby ocenic tylko na zywo, bo moze akurat fotka tak wyszla).

Malo zaznaczone przedpiersie i nieco slabo zaznaczony klab (ale to tez moze byc tylko fotka).

Co do przedpiersia :D to oczywiscie musi uplynac troche czasu, zanim mu sie ono wyrobi-nie wiek jego jeszce na to, zeby bylo dobrze wysklepione :lol:

I jedna rada Marto-raczej nie ustawiaj Grafa do fotek (tak jak to jest na niektorych zdjeciach) z reki, ustawiajac tylne lapy do tylu -wtedy robi mu sie fatalne, strome katowanie i strasznie sie rozciaga calosc, co bardzo zle wyglada. Przydalaby sie jeszcze jakas fotka z przodu pyszczka-wtedy tez moglabym cos wiecej napisac.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Anastazjo dziękuję za ocenę.. Troszkę się tego nazbierało.. Mam nadzieję,ze większość wad zniknie z wiekiem tak jak mówisz..

Dzięki też za radę odnośnie postawy.. Napewno spróbuję tak zrobić.. :)

A to fotka głowy.. nie jest tak całkiem od przodu ale to chyba najdokładniejsza jaką mam..

IMG_2045.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zad nieco sciety, calosc nieco wydluzona.Dosc strome katowanie przednich konczyn (ale to w pelni moznaby ocenic tylko na zywo, bo moze akurat fotka tak wyszla)

Anastazjo-przypominam,że bokser to ma był kwadrat,ale nie po zewnętrznych liniach :wink:

Te po zewnętrznych liniach kwadratowe to w istocie sympatyczne prostokąciki bez przedpiersia :D i pupy.

Picasso dostał chyba(nie pamiętam)3 notki o wydłużeniu sylwetki-nie dostawał ich od wszystkich sędziów(to ciekawy).

A najciekawsze jest to,że po zmierzeniu psa(p.Jandy :D osobiście),okazało się,że ma 64cm :wink: na 64,5 cm-czyli ewidentny kwadrat.

Nikt nie patrzył na to,że Picasso to duży kwadrat-jeżeli porównywano go z psami o wiele mniejszymi i lżejszymi,dążac do tego,żeby był tak samo "kwadratowy" jak one :-?

Graf ma jeszcze ogon :D -tu już niestety optyczne wrażenie jest inne :D

Link to comment
Share on other sites

Żebym tak ja jeszcze wiedziała o czym wy dziewczyny nawijacie.. A ja połowy rzeczy nie rozumiem.. :(

Jakie zewnetrzne linie, wybrana kufa??? Boze !!! Kiedy ja to wszystko pojmę..

Ps. Moze wy mi poradzicie cos w tej sprawie..

http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=10958

Czytałam o tej gradówce całej ale nie sądzę by to było to..

W kazdym razie oko nie jest napuchniete a ten "guzek" nie znajduje się od wewnętrznej strony powieki ale tak niejako na zewnatrz..

Czekam..

Link to comment
Share on other sites

Marta-kufa wybrana pod oczami to kufa trochę niepełna-bardzo młodzieńcza najczęściej-tak jakby lekko opadnięta w okolicach oczu.

Kufa czyli w sumie pysiek bokserski :D

Picasso w wieku Grafcia miał też lekko wybraną kufę-a dzisiaj jest to pełna,mocna kufa :D

Tak jak Ci pisałam,szczególnie ważne przy kufie jest obserwowanie zgryzu-im szerzej ułożone kły-tym kufa pełniejsza.

Na to wszystko trzeba czasu-główka rozwija się powoli,kufa powoli się wypełnia(na to nie mamy wpływu),fafelki stają się bardziej lub mniej mięsiste-czyli chudsze lub grubsze :wink:

Tak samo przedpiersie-są mocniejsze,słabsze-ale nie od razu-przedpiersie buduje się czasami trochę czasu.

Anastazja oceniła Grafa zbyt surowo,bo już po dorosłemu. :wink: :D

Anastazjo-bo nam Marta z Grafciem nie przyjadą na żadną wystawę :nono: :D :wink:

Link to comment
Share on other sites

Sylwio dzięki przede wszystkim za info o tym guzku.. Bałam się już czy to nie coś powaznego (nastraszyli mnie jakąś gradówką usuwaną operacyjnie :( ) Odnośnie tego pytanko : Czy wet jest konieczny? Ja swojego jęczmienia niczym nie leczę.. Daj znać.. Jeśli trzeba to w poniedziałek pójdę do weta..

Dzięki też za wytłumaczenie co to ta wybrana kufa.. :)

Teraz przynajmniej juz mniej wiecej wiem..

A o ocenę nie ma się co wykłócać ;) Każdy widzi psa trochę inaczej.. Ja sie tym nie przejmuję za bardzo bo jak napisała Anastazja większość z tych wad pownna sie zatrzeć z wiekiem (jestem za to wdzięczna za szczerość).. Ale to miło,ze tak nas bronisz-dobrze,zę Tobie Grafcio się podoba (ja za nim dosłownie szaleję).. W końcu rodzinka musi się trzymać razem co? 8)

Link to comment
Share on other sites

To sie mi dostalo :oops: :lol:

Sylwio :D Wiem, wiem, ze po wewnetrznej :) Pani Jandy powiedziala mi (chyba w Sopocie) jak to mierzyc :D

W tym wieku nie ma sie co dziwic, ze nie wyglada jak okaz doskonaly-10-13 miesiecy to dla boksera "najgoryszy" jesli chodzi o urode okres :lol: jakies takie wszystko niepasujace :lol:

Ocenilam Gryfka na juz, ale tez podalam, ze to sie moze zupelnie zmienic i tego sie trzymajmy :D Mi 2 sedziow w mlodziezy powiedzialo, ze kufa jest u nas zbyt wybrana pod oczami, ze calosc jest bardzo mlodziezowa czy wrecz szczenieca, bo tak tez bylo.Coris jak Picasso dorastal szalenie dlugo , glowa zmieniala sie jak w kalejdoskopie, sylwetka takze(juz myslalam w ktoryms momencie, ze nigdy nie zacznie wygladac jak dorosly)-pocieszaly mnie tylko slowa p.Boguckiej, ze w koncu ruszy i sie doczekalam :lol:

Nie chce pod zadnym pozorem nastraszyc Marty! Ale sama wiesz Sywilu jak to jest nieraz z "subiektywna ocena sedziego"... :-? :-? :evil:

Wole uprzedzic, do czego moga sie przyczepic i wole, zeby Marta byla na to gotowa.

U nas bylo nawet tak, ze podczas jednej wystawy Coris mial zbyt strome katowanie tylu, slabe przedpiersie ( :o :o ) i zbyt ciemna maske ( :o) a za tydzien u TEGO SAMEGO sedziego katowanie bylo idealne, pelne przedpiersie i zbyt jasna maska... :-? 8) Cooooz-jak to sama mowisz-dystans do oceny musi byc, bo inaczej czlowiek by sie pogubil :lol:

Wracajac do Grafka :D Tak-oczy ma nieco zbyt szeroko rozstawione.

Jesli chodzi o gradowke-to nia nie jest na pewno.

I blednym jest mowienie, ze to sie TYLKO operuje :evil: Wszystko zalezy od stadium choroby.Wiadomo, ze jak sie doprowadzi do stanu, kiedy pies ma "pestke" od wisni w kaciku oka, to nic dobrego z tego nie bedzie.

Coris mial gradowke, poszlismy do weta, dal ktopelki, 2 tygodnie i sladu nie bylo, chociaz jego brat Cezar byl operowany, ale nic dobrego to nie przynioslo :-? Dopiero po zmianie weta psa doprowadzono do stanu wyjsciowgo :evil:

A czy mu to szybko rosnie czy jest takie same od jakiegos czasu?

Link to comment
Share on other sites

Nie chce pod zadnym pozorem nastraszyc Marty! Ale sama wiesz Sywilu jak to jest nieraz z "subiektywna ocena sedziego"... :-? :-? :evil:

Wole uprzedzic, do czego moga sie przyczepic i wole, zeby Marta byla na to gotowa.

Oj,wiem,wiem :-?

Dlatego nie radzę się za bardzo przejmować tym wszystkim :wink:

U nas bylo nawet tak, ze podczas jednej wystawy Coris mial zbyt strome katowanie tylu, slabe przedpiersie ( :o :o ) i zbyt ciemna maske ( :o) a za tydzien u TEGO SAMEGO sedziego katowanie bylo idealne, pelne przedpiersie i zbyt jasna maska... :-?

Te kątowanie to jeszcze OK-mógł stanąć jak flejtuch i czasami tak wychodzi :wink:

Maska za ciemna to pewnie od tych opon :wink: -a za jasna,bo go za mocno wyszorowałaś przed wystawą :D

Ale przedpiersie słabe-to się nie zdarza w naszej rodzinie :-?

Coris ma ładne przedpiersie :D

Picasso też raz dostał złoto bez CWC-i byłoby OK,nie miałam pretensji,bo i tak się zdarza.

Tylko że zaraz sędzia zaznaczył,że życzy sobie widzieć mojego psa w porównaniu o NPwR :-? a po porównaniu dziwił się-nie przyznałem CWC ?:evilbat:

Gdybym serio traktowała wystawy,to można zejść na serce :wink:

Ale najbardziej lubię bdb za skandaliczne zachowanie w ringu-w sumie wolałabym zejść bez oceny-bo jak to powiedziała jedna z sędzin"bdb to już lekka przesada :evilbat: ".

Dlatego proponuję traktować wystawy jako raczej spotkanie z miłośnikami rasy i nie za bardzo brać sobie do głowy i serca(tu trudniej)oceny ostateczne i niepodważalne :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ale to miło,ze tak nas bronisz-dobrze,zę Tobie Grafcio się podoba (ja za nim dosłownie szaleję).. W końcu rodzinka musi się trzymać razem co? 8)

Ale ja nie staram się być miła-o czym nie raz przekonali się boleśnie niektórzy boksiarze :wink:

Po prostu uważam,że Graf jest bardzo ładnym psem-podoba mi się,lubię takie psy i uważam,że jest bardzo ładnie rozwinięty jak na swój młody wiek.

Dla pewności wolałabym spojrzeć jeszcze na żywo-ale na zdjęciach jak dla mnie jest OK :D

Link to comment
Share on other sites

Abi po takich zabawach kufa moze zmalec?? :o hehe no to Mejkol od jutra koniec z patykami.. :lol: - zart

Juz niedlugo ja Was pomecze z ocena ;) Zostalo jeszcze tylko pare zdjec do zrobienia, ktore jutro mam zamiar zrobci i do wywolania(mam nadzieje ze chociaz jedno zdjeice wyjdzie :-? ) :wink:

Link to comment
Share on other sites

.... znawcow (pampero, CHI, sylwia&boksery oraz anastazje) prosilabym o to zeby mi pmogli w rozpoznaniu dobrze zbudowanych psiakow.

Dziękuję za zaufanie, ale nie czuję się w żadnym wypadku znawcą :D - dlatego nie udzielm się w tym temacie.

Sama mam problem z ocenianiem - bosery albo podobają mi się (całość wyrazu :wink: ) albo mówię, że są sympatyczne i mają wspaniały charakter...

Kiedyś przymierzałam się do asystowania - ale stwierdziłam, że nie mam do tego "daru bożego" i dałam sobie spokój.

A psiaki macie piękne (albo sympatyczne :wink: :D )

Pozdrawiam

CHI

Link to comment
Share on other sites

dzis rosi bawila sie z 3 7 miesiecznymi bokserami. dwie suczki byly od niej wyzsze i bardziej masywne. o psie nie wspomne - mial okropnie dlugie lapy i chyba z 60 cos cm w klebie.

mierzylam rosi ma 56 cm (jak stoi przy mojej nodze to siega kilka cm nad kolano, ja mam jakies 165-66) i wazy okolo 20-23 kg ma 10 miesiecy.

czy to moj psiak jakis maly czy tamte takie duze. bo po tym jak czytalam wzorzec to suka powinna miec chyba z 55-59cm.

poza tym z tego co zaowazylam to ona bardziej sie cieszy jak ludzie sie z nia bawia niz psy. owszem latala jak glupia, ale ciagle przychodzila, poskakala, chciala zeby ja poglaskac. a najbardziej to mnie zdumialo jak jej rzucilam sniezke to kopala za nia, a psy olala totalnie. zanim przyszedl ten pies to bawila sie z suczka, ale pozniej tamci dwoje bardziej sie zajmowali soba wiec rosi tez tak troche na dystans.

ona byla bardzo niepewna jak podeszly do niej dwa psy. wysylala mnowto CS'ów. czy taki jej poczatkowy dystans i dopiero stopniowe osmielanie sie (jak sie ja pusci ze smyczy) do zabawy moze miec zwiazek z tym ze juz zaliczyla kilka agresywnych atakow na swoja osobe???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pierwszy raz zabrałem się za czytanie tego tematu. Nie sądziłem, że aż tyle różnych cech wyglądu psa można zdefiniować. Gratuluję Anastazji wiedzy.

Demona nie wystawię do oceny, bo to bokser-kundel (choć trochę korci :D ). Ale jest z tych miłych i ładnych piesków. To mi w zupełności wystarczy.

O ile będziecie ten temat kontynuować bardzo chętnie poczytam.

Pozdrawiam.

Leszek.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam.

Wiem,żę stary topik,ale moje pytanie dotyczy tego tematu 8)

Goti 19.06 skończy cztery miesiace.A jeszcze nie trzyma ładnie uszek.Tylko od niedawna postawiła dosłownie na chwilkę.Albo jedno,albo drugie uszko.Chciałam się zapytać do kiedy może zacząć je ładnie trzymać?Wiem,że Gotha niewystawowa,ale strasznie podobaja mi sie boksie z ładnie postawionymi uszkami.Wiem,żę mozna podlepić i ze się masuje.Tylko nie wiem jak.I w jakim wieku szczeniaczka?

Link to comment
Share on other sites

Ja znawcą nie jestem ale powiem jak to było u nas.. :) Jak kupiłam Grafcia (miał wtedy niecałe 4 miesiące) to uszka czasami mu się zawijały, nie układały tak jak powinny.. Byłam z tym "problemem" u dwóch hodowców, pytałam dogomaniaków..

Powiedziano mi,ze Graf ma dobre, duze i ciężkie uszy i że nie powinien miec problemów z trzymaniem ich.. Tak też się stało.. Próbowałam mu je masować ale generalnie wszystko odbylo się samo.. :)

Myślę,ze sporo zależy od tego jakie sunia ma uszka.. Ale ja tu niestety wiele pomóc nie mogę.. Spytaj mozę jakiegoś hodowcy (jeśli masz jakiegoś w okolicy-ja tak zrobiłam) moze sprobój pokazać jej foteczki (choć to raczej najmniej wiarygodny sposób oceny psa) Ja bym się skontaktowała z jakimś uprzejmym hodowca (moze tym od Gothy a jak nie to kimś z twojego miasta) który zechce Ci pomóc tak jak mnie wojego czasu pomogła Pani Gosia Pawlak z Głogosi czy Pani Halina Jandy od tatusia Grafa.. :)

Nie martw sie tylko na zapas.. Trzymam kciuki.. :)

Pozdrowienia dla Ciebie i małej Gothy..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...