Jump to content
Dogomania

Jak powstały rasopodobne?


Recommended Posts

Jak to sie w ogole stalo ze urodzil sie pies w typie rasy nie posiadajacy rodowodu? Zalozmy powstaje nowa rasa wszystkie szczenieta maja rodowody to jak powstaja te bez ? Niektore w typie rasy sa baaardzo podobne do przedstawicieli swojej rasy wiec co? ktos dopuscil psa z rodowodem bez hodowlanki do jakiegos kundla ? wiem moze jestem tempa ale nie rozumiem tego jak powstal pierwszy w typie rasy.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dokladnie tak, zgadzam sie z przedmowczynia... U mnie w miejscowosci latem, tamtego roku, babka dopuscila swoje 2 ONy, ktore jak twierdzi maja rodowody ale takie chodzenie na wystawy i zalatwianie formalnosci to kupa roboty i pieniedzy wiec dopuscila je bez zbednych formalnosci...
Tylko tu mam watpliwosc: dlaczego takie psy nazywac "rasopodobnymi" skoro ich rodzice sa rasowymi psami z rodowodem :roll:

Link to comment
Share on other sites

myślę że kiedyś kiedy ograniczona ilość szczeniaków z miotu dostawała rodowody , te bez sprzedawano także potem je rozmnażano i to chyba także jest powód powstania psów w typie,inny przykład t o może psy nie dopuszczone do hodowli z powodu wady dopuszczone jednak do rozrodu przez swoich właścicieli
tak mi się wydaje

Link to comment
Share on other sites

Polna, co nie zmienia faktu, że jeśli miały dzieci, to teraz mogą być dzieci ich dzieci ich dzieci:evil_lol:
Niestety również psami "w typie rasy" są psy pochodzące z mieszanek rasowy+ nierasowy (cechy rasy moga dominować w wyglądzie) , oraz potomstwo psów, które nie zdobyły hodowlanki (i to jest najgorsze, bo te psy z reguły przenoszą wady dyskwalifikujące na potomstwo:angryy: )...

Link to comment
Share on other sites

Wszystko jest ok. ale chyba nie można zarzucić szczeniakowi który jest po obu rodowodowych rodzicach/ a z różnych względów nie posiada rodowodu/ przynalerzności do danej rasy? Oboje rodzice nie mają żadnych wad / suka hodowlana i reproduktor/ natomiast potomstwo ma nie wyrobiony rodowód - np. krycie odbyło się bez karty krycia, nie spełniono reszty kryteriów ZK.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shih tzu']Wszystko jest ok. ale chyba nie można zarzucić szczeniakowi który jest po obu rodowodowych rodzicach/ a z różnych względów nie posiada rodowodu/ przynalerzności do danej rasy? Oboje rodzice nie mają żadnych wad / suka hodowlana i reproduktor/ natomiast potomstwo ma nie wyrobiony rodowód - np. krycie odbyło się bez karty krycia, nie spełniono reszty kryteriów ZK.[/QUOTE]
Nalezy tu zadac pytanie - czemu szczeniak w takim przypadku nie ma rodowodu jesli wszystkie warunki zostały spełnione? Z logicznego punktu widzenia taki szczeniak jest psem rasowym ALE Z PUNKTU WIDZENIA PRAWA juz rasowy nie jest

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za przejrzyste wyjaśnienie. Czyli taki pies nadal jest psem rasowym/ przynależy do danej rasy/ lecz nie jest psem rodowodowym. Więc nie można stawiać znaku = pomiędzy rasowy = rodowodowy ponieważ nie tylko sam rodowód świadczy o przynależności do danej rasy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anea']Nalezy tu zadac pytanie - czemu szczeniak w takim przypadku nie ma rodowodu jesli wszystkie warunki zostały spełnione? Z logicznego punktu widzenia taki szczeniak jest psem rasowym ALE Z PUNKTU WIDZENIA PRAWA juz rasowy nie jest[/quote]

Racja i w ogóle nie rozumiem jak można załatwić wszystkie formalności, ale zaniedbać jednej np karty krycia.

Jeżeli już ktoś się bierze za hodowlę niech to robi dobrze od początku do końca.

A pies rasowy jest to pies o udokumentowanym pochodzeniu więc jeśli ma rodowodowych rodziców a sam już rodowodu nie posiada nie jest psem rasowym a jedynie w typie danej rasy.

Co do powstania psów w typie to po pierwsze kiedyś tylko kilka szczeniąt z miotu dostawało metryki a a po drugie wyrabianie uprawnień nie jest obowiązkowe. Dlatego ludzie rozmnazając psy bez uprawnień stworzyli psy w typie rasy.

Link to comment
Share on other sites

Dobre pytanie.
Ale ja bym sie bała wziaść psa po rodowodowych rodzicach.
"Hodowca" może mówić jedno, a robić drugie.
Nigdy też nie wiadomo dlaczego szczenięta nie mają rodowodu - nie chciało sie, a może psy są agresywne, albo cechy wyglądu i charakteru nie odpowiadają wzorcowi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shih tzu'] Oboje rodzice nie mają żadnych wad / suka hodowlana i reproduktor/ natomiast potomstwo ma nie wyrobiony rodowód - np. krycie odbyło się bez karty krycia, nie spełniono reszty kryteriów ZK.[/quote]

Nie ma psów bez wad ;)
Jeśli krycie suki hodowlanej psem reproduktorem odbywa się bez KK, należy zastanowić się dlaczego. Suka lub pies mogą zostać zakwalifikowane do hodowli, ale w połączeniu ze sobą dawać słabe eksterierowo potomstwo. To przykładowy powód bezmyślnego i wyłącznie zarobkowego krycia bez KK. Inny - pies i suka mogą być zbyt blisko spokrewnieni (nie mówię o inbredach), co wyszłoby po ew. wyrobieniu rodowodu. I jeszcze inny - suka mogła zostać pokryta przypadkowo przez psa w typie - szczeniętom brakuje pewnych cech rasy, ale dla laika wyglądają jak rasowe - wtedy bez trudu można wmówić nabywcy, który się dobrze nie zna na rasie, iż ojcem jest reproduktor po przeglądzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulinka18']Racja i w ogóle nie rozumiem jak można załatwić wszystkie formalności, ale zaniedbać jednej np karty krycia.

Nie tylko karty krycia ale reszty formalności ZK

Jeżeli już ktoś się bierze za hodowlę niech to robi dobrze od początku do
końca.

A pies rasowy jest to pies o udokumentowanym pochodzeniu więc jeśli ma rodowodowych rodziców a sam już rodowodu nie posiada nie jest psem rasowym a jedynie w typie danej rasy.

Jego pochodzenie jest udokumentowane poprzez rodowodowych rodziców. A rodowód jest tylko dokumentem stwierdzającym przodków a nie stwierdza jednoznacznie czy pies jest rasowy czy nie. Do przynależności do danej rasy nie tylko potrzeba rodowodu, który jest tylko prawnym wymogiem stworzonym przez człowieka ale nie stwierdzającym cech danej rasy.

Co do powstania psów w typie to po pierwsze kiedyś tylko kilka szczeniąt z miotu dostawało metryki a a po drugie wyrabianie uprawnień nie jest obowiązkowe. Dlatego ludzie rozmnazając psy bez uprawnień stworzyli psy w typie rasy.[/quote]

Nie mówie o kolejnych miotach lecz o miocie pierwszym po rodowodowych rodzicach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nathaniel']Dobre pytanie.
Ale ja bym sie bała wziaść psa po rodowodowych rodzicach.
"Hodowca" może mówić jedno, a robić drugie.
Nigdy też nie wiadomo dlaczego szczenięta nie mają rodowodu - nie chciało sie, a może psy są agresywne, albo cechy wyglądu i charakteru nie odpowiadają wzorcowi.[/quote]


mając psa z rodowodem również nie masz pewności czy pies nie będzie agresywny lub czy będzie odpowiadał wzorcowi.:cool3: ...już była masa takich przypadków
ktoś już wcześniej pisał-nie ma idealnych psów
pozdrawiam;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shih tzu']Dziękuję za przejrzyste wyjaśnienie. Czyli taki pies nadal jest psem rasowym/ przynależy do danej rasy/ lecz nie jest psem rodowodowym. Więc nie można stawiać znaku = pomiędzy rasowy = rodowodowy ponieważ nie tylko sam rodowód świadczy o przynależności do danej rasy?[/QUOTE]
Widzisz jak dla mnei to dość problematyczne stwierdzenie... Sadze ze ten nieszczesny szczeniak bez rodowodu ale po rodzicach z rodowodem (i osiagnienciami) jest pse rasowym - w koncu dzidziczy geny tylko rasowych psow. Z drugirj jednak strony nie posiadajac rodowodu traci on wszelkie prawo do bycia "psem rasowym" czyli np nie mozna go rozmnazac i twierdzic ze szczeniaki będą rasowe. Dlaczego? Bo nie majac rodowodu nie jezdzi na wystawy wiec nie podlega ocenie - nie wiadomo czy napewno jest tym bardzo dobrym osobnkiem ktorego geny nalezy przekazac dalej. To samo bedzie dotyczyło partnera/partnerki takiego psa - i w rezultacie nie mamy zadnej podstawy zeby takie szczeniaki nazwac rasowymi (a to dopiero drugie pokolenia po naszej wyjsciowej rodowodowej parze)

Link to comment
Share on other sites

a ja znalazłam w książce A.Janowskiego "Mój pies championem" takie wytłumaczenie
"...Pies rasowy to wcale nie znaczy "pies określonej rasy", przynajmniej tak się przyjęło w polskiej terminologii. W Polsce - i winnych krajach też - pies musi spełniać kilka warunków, by mógł być uznany za rasowego.
Po pierwsze musi pochodzić od obojga rodziców, którzy już są psami rasowymi.
Po drugie - musi mieć wystawiony rodowód, potwierdzający jego pochodzenie, wystawiony przez organizację kynologiczną. Nie wystarczy rodowód wypisany przez właściciela matki psa! ( W naszym kraju rodowody wystawia Związek Kynologiczny w Polsce).
Po trzecie - musi być zarejestrowany w organizacji kynologicznej (to też Związek Kynologiczny w Polsce),
Po czwarte - jego właściciel musi być członkiem organizacji kynologicznej ( i jeszcze raz - Związek Kynologiczny w Polsce).
Dopiero spełnienie tych wszystkich czterech warunków sprawia, że pies jest rasowy.[B] Jak widać bardzo niewiele zależy tu od psa, znacznie więcej od ludzi!
Zgoda na taką definicję psa rasowego (a niewiele można na nią poradzić) sprawia, że nie ma mowy o "psach rasowych bez dokumentów" ani o "psach rasowych, tylko właściciel nie należy do związku".[/B]Trudno, ale trzeba to z bólem powiedzieć - pies, który nie spełnia owych wszystkich czterech podstawowych warunków jest w sensie prawnym najzwyklejszym kundlem..."
czyli wg definicji z tej ksiązki pierwszy pies poprostu nie spełniał któregos wymogu

Link to comment
Share on other sites

[B]lothia[/B] i ja sie pod tym podpisuję - brutalne to ale... wszystko trzeba jakos unormowac
Ja dlugo nie mogłam tak do konca skreslic pseudohodowli (tzn takich dobrych w ktorych kocha sie psy) i w pewnym momencie doszlam do wnosku że NIE DA SIĘ WALCZYĆ Z ROZMNAŻALNIAMI (kilkanasci wyeksploatowanych suk kojce tragiczne warunki) NIE WALCZĄC JEDNOCZEŚNIE Z PSEUDOHODOWLAMI (nawet tymi w ktorych psy zyja jak królowie) - poniewaz laczy ich brak rodowodu "hodowanych" psów nalezy je wsadzić do tego samego worka
A skad sie biora psy w typie rasy - tu ktos dopusci peta tam komus zwieje rodowodowa suczka i bedzie miec lewy miot jeszcze gdzie indziej wolascicielom nie bedzie sie chcialo bawic w wystawy.... O takich szczeniakach mowi sie ze sa "porodowodowe" ale ich losow, losow ich szczniat z kolejnych pokolen nikt nie sledzi a one dalej sa krzyzowane bardzo lub mniej "rasowo"

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lothia']a ja znalazłam w książce A.Janowskiego "Mój pies championem" takie wytłumaczenie
"...Pies rasowy to wcale nie znaczy "pies określonej rasy", przynajmniej tak się przyjęło w polskiej terminologii. W Polsce - i winnych krajach też - pies musi spełniać kilka warunków, by mógł być uznany za rasowego.
Po pierwsze musi pochodzić od obojga rodziców, którzy już są psami rasowymi.
Po drugie - musi mieć wystawiony rodowód, potwierdzający jego pochodzenie, wystawiony przez organizację kynologiczną. Nie wystarczy rodowód wypisany przez właściciela matki psa! ( W naszym kraju rodowody wystawia Związek Kynologiczny w Polsce).
Po trzecie - musi być zarejestrowany w organizacji kynologicznej (to też Związek Kynologiczny w Polsce),
Po czwarte - jego właściciel musi być członkiem organizacji kynologicznej ( i jeszcze raz - Związek Kynologiczny w Polsce).
Dopiero spełnienie tych wszystkich czterech warunków sprawia, że pies jest rasowy.[B] Jak widać bardzo niewiele zależy tu od psa, znacznie więcej od ludzi![/B]
[B]Zgoda na taką definicję psa rasowego (a niewiele można na nią poradzić) sprawia, że nie ma mowy o "psach rasowych bez dokumentów" ani o "psach rasowych, tylko właściciel nie należy do związku".[/B]Trudno, ale trzeba to z bólem powiedzieć - pies, który nie spełnia owych wszystkich czterech podstawowych warunków jest w sensie prawnym najzwyklejszym kundlem..."
czyli wg definicji z tej ksiązki pierwszy pies poprostu nie spełniał któregos wymogu[/quote]

punkt czwarty-:crazyeye: jest masa ludzi którzy kupili psa z metryką i nie zamierzają wystawiać swoich pupilków więc nie wyrabiają rodowodów..to ich psy są kundelkami?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='devegacja']punkt czwarty-:crazyeye: jest masa ludzi którzy kupili psa z metryką i nie zamierzają wystawiać swoich pupilków więc nie wyrabiają rodowodów..to ich psy są kundelkami?[/QUOTE]
Jeśli właściciel nie wyrabia rodowodu ale ma METRCZKĘ to pies jest psem rasowym (z tym ze bez rodowodu nie moze byc wystawiany = rozmnazany) ale z tego co wiem rodowod na podstawie metryki mozna weyrobic w kazdej chwili. Metryczka jest dokumentem.

Link to comment
Share on other sites

na to wychodzi z tej definicji,nie wyrabiasz nie masz rasowego[sama nie wyrobiłam Demonowi],no cóż Związek kasy potrzebuje
poza tym jak zauważono na początku "...Pies rasowy to wcale nie znaczy "pies określonej rasy", przynajmniej tak się przyjęło w polskiej terminologii."
mnie zastaawia co innego-jak to jest ojciec to np jamnik a mama to powiedzmy grzywacz chiński ale rodzice i właściciele spełniają warunki okreslone przez związek?teoretycznie pies powinien mieć wystawione papiery[teraz moda jest na takie mixy w USA]

Link to comment
Share on other sites

Jeśli właściciel nie wyrabia rodowodu ale ma METRCZKĘ to pies jest psem rasowym (z tym ze bez rodowodu nie moze byc wystawiany = rozmnazany) ale z tego co wiem rodowod na podstawie metryki mozna weyrobic w kazdej chwili. Metryczka jest dokumentem

Jasne metryka jest dokumentem na podstawie którego wyrabia się rodowód. Ja wogóle nie miałem zamiaru nawet wspominać o rozmnażaniu bez spełnienia odpowiednich warunków. Zaczęliśmy od szczeniaka po obu rodzicach rodowodowych i dalej może nie brnijmy. Poza tym, moim zdaniem rasa dotyczy jednej grupy psów / np shih tzu, czy yorkshire terrier itd/
Połączenie różnych ras w jedną jeszcze inną to tworzenie kolejnych, i nawet jeśli jest taka moda w USA to czy aby warto? Dla mnie osobiście to pewien rodzaj dewiacji - ale to jest moje zdanie, a ras jest i tak bardzo dużo.Na koniec to czy rzeczywiście mając takiego szczeniaka po rodzicach z rodowodem a nie wyrabiającszczeniakowi rodowodu nie mam psa rasowego. Czy pies tylko mający właściciela zapisanego do ZK ma być rasowym???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...