Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
grrrond

Egzamin asystencki - doradźcie!

Recommended Posts

Myslę o przystąpieniu do egzaminu na asystenta. Miałoby to nastąpić za ponad rok co prawda, ale chcę już gromadzić sobie literaturę potrzebną do jego zdania. Zastanawiam się nad dwiema grupami: III i VI, ponieważ psiaki z tych grup najbardziej lubię :cool3:. Jak myślicie, którą grupę wybrać? Bardziej skłaniam się do III, bo w VI jest wiele ras mało znanych. Czy możecie mi polecic jakies ksiązki, które przydadzą mi się do nauki? Byłabym wdzięczna :lol:
Książki, które mam
"Kynologia" Monkiewicz i Wajdzik
"Encyklopedia psów rasowych tom II" Hans Raber
"Jak rozmawiać z psem" S. Coren
"Teriery" E.Chwalibóg
"Tajemnice wystaw psów"A.Janowski

Share this post


Link to post
Share on other sites
[FONT=Arial]Polecam ci jeszcze" Hodowlę psów"[/FONT] [FONT=Arial]Ściesińskiego, ale wiem, że została wydana pozycja właśnie dla kandydatów na asysytentów kynologicznych. Musisz dopytać się w Zarządzie Głównym związku.;) [/FONT]
[FONT=Arial]Jeżeli chodzi natomiast o teriery to wydawnictwo MAKO wydaje książki o poszczególych rasach.[/FONT]
[FONT=Arial]No i życzę ci wytrwałości...:loveu: [/FONT]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja nim przystapilam do egzaminu asystenckiego,:lol: to 4 lata mialam jak mozna to powiedziec szkolenia:evil_lol: w Zk w sekcji danej rasy!! wymanglowali mnie i to dokladnie:evil_lol: Ale dzieki temu niemialam problemow i egzamin zdalam za pierwszym podejsciem.

Osobiscie radzilabym ci ,popracowac spolecznie w Zk z osoba prowadzaca dana rase! to najlepszy nauczyciel,pojejzdzic na odbiory miotow ,na wystawy,itp nabrac wiedzy i doswiadczenia, nietylko z ksiazek.

Zycze ci powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mona4 możesz mi powiedziec jak na takie maglowanie się zapisać? I czy mogę na to chodzić mimo, że nie mam psa i stażu dwóch lat? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zapisow NIEMA:lol: ja poprostu mialam psa zarejestrowanego w Zk,interesowalam sie ta rasa,wiec zaczelam sie udzielac spolecznie w ZK.Pomoc przy wystawie,itp tak minelo kilka lat,nabralam wiedzy i doswiadczenia,Dopiero wtedy kierowniki prezes oddzialu zaproponowal mi staz asystenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[b]Mona[/b] a egzaminy są trudne? Ile trzeba się szkolić, by przystąpić na asystenta?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jestem w ZK od 2000 roku (we wrześniu minie 7 lat). Przez ten czas jeździłam na duzo wystaw, także zagranicą. Mam sukcesy wystawowe, także hodowlane, mimo że miałam tylko jeden miot. Nieskromnie mówic myślę, że znam się lepiej na budowie wyżłów brytyjskich(głównie seterów irlandzkich) niż spora częśc sędziów VII grupy... kazdy wie jak to u nas bywa...;) Nie działałam natomiast w sekcji i chciałabym bardzo tego uniknąć ;) Chciałabym zrobić jakiś krok w kierunku sędziego kynologicznego. Wystarczy zapisać się na egzamin czy trzeba mieć jakieś potwierdzenie działalności w sekcji? A jeśli tak to czy może to być sekcja innych ras niż mnie interesują?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trzeba uczestniczyć w kursie asystenckim,mieć opinię z macierzystego oddziału(hodowla,działalność w ZK,w sekcji ras,które Cię interesują),a potem zgłosić się na egzamin,uprzednio składając dokumenty do ZG.Najlepiej zadzwoń do ZG,dowiedz się gdzie są planowane kursy i jakie dokumenty potrzebujesz,gdzie i kiedy planowane są egzaminy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='grrrond']Mona4 możesz mi powiedziec jak na takie maglowanie się zapisać? I czy mogę na to chodzić mimo, że nie mam psa i stażu dwóch lat? ;)[/quote]


grround chyba stażu i pracy społecznej w zk nie przeskoczysz. Zresztą dzięki takiej pracy przy wystawach później na kursie będzie Ci łatwiej. Po tym stażu idzie się na kurs asystencki, później jest jakis egzamin na asystenta, a dalej chyba 5 lat asystentury i dopiero egzaminy na sędziego(najpierw krajowego jeśli się dobrze orientuję, a później na międzynarodowego, ale nie wiem już jak ta procedura wygląda).

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzwoniłam do oddziału i powiedzieli mi że dwuletni staż jest niezbędny... i to koniecznie w interesującej mnie sekcji. i teraz nie wiem co mam zrobić.. zmienić oddział? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
tzn nie liczę, że gdzieś mi się to uda ominąć, ale nie za bardzo odpowiada mi praca w sekcji u mnie w oddziale...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jak się zaciągnąć do pracy przy wystawie? Po prostu widzę, że będzie wystawa i idę do oddziału się deklarować? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najlepiej iść około 2 mc wcześniej do oddziału i zaoferować swoją pomoc. Przy krajówkach to praca wrze tak ok.3 tyg. przed wystawą. Możesz pomagać przed wystawą jak i na samej wystawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Minimum 2 letni staż jest niezbędny. Pomagaj przed wystawą, na wystawie i pytaj się czy w sekcji coś tam nie trzeba pomóc. Kierownikiem sekcji nie jesteś żeby siedzieć tydzień w tydzień od do( Oni też nie zawsze są). Przetrzymasz, chociaż jeśli tak źle czujesz się u siebie w oddziale to faktycznie bezsens, a jeśli tylko problem jest w sekcji i naprawdę chcesz iść na asystenta to zaciśnij zęby:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 maja (akurat jak będe pisała maturę) minie już rok jak jestem w związku :eviltong: a jak narazie to tylko dwa razy byłam sekretarzem na wystawie międzynarodowej w warszawie w lipcu ubiegłego roku. Jak narazie niestety wszystko się oddala... perspektywa zakupu psa również... plus praca w wakacje, wiec czarno widzę to wszystko...poki co..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gonia nie trzeba mieć zadnych kursów ;)
Wystarczy tylko ićś na egzamin i się nie dać :diabloti:
bo wiedza to nie jedyne co na tym egzaminie sprawdzają :mad:

Asystentura trwa 4 lata i z regóły nie wiele ma wspólnego z asystowaniem :shake:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='aleb'][B]Mona[/B] a egzaminy są trudne? Ile trzeba się szkolić, by przystąpić na asystenta?[/quote]

jestem juz po... najtrudniejsza jest genetyka. trzeba się pouczyć z broszury p. Junikiewicz "Podstawy genetyki" bo jest bardzo przejrzyście napisana. Dobra jest też książeczka "Podstawy kynologii dla kandydatów..." trzeba orientowac sie też w rasach (nie tylko ze swojej grupy) dobrze znać anatomię i fizjologie psa (tego ucza na kursach).
wczesniej jednak trzeba troche podziałac w zwiazku przy organizacji wystaw, w sekcjach itd. bo bez opinii oddziału nie przystapisz do egzaminu
powodzenia!

Share this post


Link to post
Share on other sites
a słuchaj gdzie te broszurki można znalezc? w oddziale normalnie sa do kupienia? jesli tak to mozesz mniej wiecej powiedziec ile kosztuja, bo bede jechac niedlugo i moze bym sie uzbroiła w wiecej pieniedzy ;)

(jesli mozesz powiedz cos o kursach i jakie mialas pytania, jestem ciekawa na jakim to poziomie - thank you from the mountain :P)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Broszury pani Junikiewicz nie można kupić. Chyba, że na allegro np.
"Podstawy kynologii dla kandydatów..." powinny być do kupienia w każdym oddziale. Nie pamiętam ile kosztują, ale chyba nie więcej niż 20-25 zł, bo to nie gruba książeczka. I są to naprawdę tylko podstawy!
Ale nie radzę tylko na tym bazować. Ja z anatomii np. miałam pytania daleko wykraczające poza wiedzę z takich tomiszczy jak np. "Kynologia" Monkiewicza. Poza tym część pytań ma na celu sprawdzenie na ile naprawdę kandydat "siedzi" w rasie/grupie. Pytają o rzeczy, których nie ma w "zwykłych" książkach kynologicznych. Trzeba sie po prostu interesować rasą/grupą i historią i monografią ras w grupie. Te pytania bezbłędnie wyłapują tych, dla których "ich" rasy nie są wieloletnią pasją.
Pytań jest ok. 20-25. O różnym poziomie trudności. Zapewne jednak każdy egzamin przebiega inaczej, bo czasami jeden kandydat jest przepytywany 20 minut, a inny 50. Co do kursów, to bardzo polecam odwrócić kolejność. Najpierw się wszystkiego samemu nauczyć, a potem pójść na kurs. Wtedy ma sie szansę zadać pytania, rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się tego, czego w książkach się nie znajdzie i te całą wiedzę usystematyzować. Szczególnie z genetyki, anatomii i fizjologii.
Niby nie taki straszny diabeł, jak go malują, ale ten egzamin naprawdę zdać nie łatwo. Słyszałam, że zdarza się zdawalność na poziomie 10%!
W każdym razie życzę powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
(jesli mozesz powiedz cos o kursach i jakie mialas pytania, jestem ciekawa na jakim to poziomie - thank you from the mountain :P)[/quote]

Pytań było naprawde sporo:
1. pytania z ogólnej znajomości ras w Grupie FCI na która zdawałem:
tak naprawde nie były takie ogólne - miałem np. opisać beagla tak, jakbym opisywał komus, kto go nie widział. (w sumie 5 pytań)
2. Pytania z genetyki - dość szczególowe, ale nie wykraczające poza ramy wspomnianej broszury (4 pytania)
3. Anatomia i fizjologia psa (2 ogólne i 2 dośc szczegółowe np.: wzór zębowy, budowa kręgosłupa, przyczyny infekcji uszu psa)
4. Regulaminy (3 pytania, np.: klasy wystawowe, czego nie wolno asystentowi w ringu)
5. Znajomość ras (pokazują od 5 do 10 fotek, ale rasy nie są wyszukane - takie, które pokazywane są w Polsce na wystawach)
6. Historia polskiej kynologii (3 pytania np. krótki rys historyczny mojego oddziału, rasy polskie - hiswtoria ich rozwoju w Polsce)

w sumie dwadzieściakilka pytań o różnym stopniu trudności. najtrudniejsze jednak to anatomia (pyta weterynarz) i historia ("konik" prezesa Mani, który najczęściej z tego pyta)
wszystko jednak do zaliczenia!
powodzenia

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzięki za odpowiedz, faktycznie trochę tych pytań jest, ale na niektóre to bym już teraz myślę jakoś odpowiedziała :lol: no to trzeba w takim razie czytac :eviltong:

Share this post


Link to post
Share on other sites
jesli jeszcze nie znalazlas genetyki p junikiewicz to ja mam skserowana, wiec ewentualnie moge skserowac jeszcze raz i ci wyslac ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='meta']jesli jeszcze nie znalazlas genetyki p junikiewicz to ja mam skserowana, wiec ewentualnie moge skserowac jeszcze raz i ci wyslac ;)[/quote]

Meta - gdyby to nie był kłopot to ja też bym reflektowała na tą broszurę. A dużo tego jest , bo ja mam dostęp do ksera i mogę sobie skserować i np. odesłać albo podesłać jeszcze komuś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Announcements

×
×
  • Create New...