Jump to content
Dogomania

Kopiowanie ( ogony i uszy)


ma

Recommended Posts

[quote name='maxxel']Nasuwa sie odpowiedz,ze byc moze spowodowane jest to budowa ogona,dlugoscia ,owlosieniem(siersc jako warstwa ochronna)sposobem noszenia,warunkami w jakich pracuja[/quote]

No dobrze to powiedz jakie tu widzisz różnice w budowie ogona, owłosienia, długosci. Jak widzisz wszystkie te psy sa ujete w tej samej pracy.
[IMG]http://img95.imageshack.us/img95/2835/img6725tn2.jpg[/IMG]

[IMG]http://images31.fotosik.pl/11/33ceac23e58d3b62.jpg[/IMG]

[IMG]http://images34.fotosik.pl/21/9db98951bd90fd94.jpg[/IMG]

[IMG]http://images32.fotosik.pl/11/fb92e639212b8a0b.jpg[/IMG]

[IMG]http://images33.fotosik.pl/12/3fa9088bab005b88.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 7.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote]
No dobrze to powiedz jakie tu widzisz różnice w budowie ogona, owłosienia, długosci. Jak widzisz wszystkie te psy sa ujete w tej samej pracy.
[/quote]

nie rozumiem Cie.Dla rownowagi
[IMG]http://C:\Documents and Settings\ramsteward\My Documents\My Pictures\morgan2.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']No popatrz, a to był koronny argument. Lepiej uciac za młodu niż amputowac potem dorosłemu jak sie złamie
A lisy, jamników nie kąsają? Tylko teriery se upodobały?[/quote]

[quote]Mars, jak to jest - wyzlowi tnie sie ogon, aby go nie kaleczyl a seterowi juz nie? Golden i labrador tez poluje - no i co z ogonem? Czy poluja w tak roznych warunkach?
Jaka jest roznica w uzytkowaniu np malego munsterlandera - o ktorym na specjalistycznej stronie pisze sie tak:
[B][I]"Ogon.[/I][/B] Noszony prosto, w 1/3 części od końca lekko ku górze wygięty, z obfitą białą lub biało-brązową chorągwią. Ogon ten jest dla małego munsterlandera typowy i zapewnia mu dużą zwrotność w pracy w wodzie".
- a cocker spaniela, ktoremu ogon cielo sie boddaj na 2/5 dlugosci - taz cocker tez w wodzie pracowal, nie byl mu potrzebny dajacy zwrotnosc ogon?
Na konfrontacje z lisem bywa tez narazony jamnik szorstkowlosy na przyklad, a jemu sie niczego nie tnie.
Pytam na serio, jakie widzisz uzasadnienie dla tak odmiennego traktowania roznych ras uzytkowanych w podobny sposób?
Zofia [/quote]

Więc tak... Laluna koronny argument nie był taki że psy się ogon złamie lecz że będzie kaleczył podczas polowania. Jeśli chodzi o jamniki to po pierwsze dużo rzadziej idą one na kontakt bezpośredni, częściej pracują jako oszczekiwacze. Ale i u nich czasem się zdażają rany. Ponadto jamniki zupełnie inaczej nosza ogon i nie szorują nim po sklepieniu nory powodując osypywanie się za psem piasku i zasypywania wyjścia z nory.
Zofia przecież różnicę w ogonach, a konkretnie w okrywie włosowej między ogonami retriverów/seterów a wyżłów krótkowłosych czy szorstkich widać na pierwszy rzut oka. Dłuższy, gęsty włos chroni ogon i nie ma już takiego narażenia. Jeśli chodzi o springery, nie wiem czemu u nich cięli. Mozliwe iz to były jedyne psy na wyspach używane jako płochacze i tam w szuwarach lepiej się sprawdały psy bez ogonów. Te psy nie musiały tam aportować z wody bo do tego mieli labradory. Różnica w użytkowaniu spaniela i małego munstenlandera jednak jak najbardziej jest. Ten drugi jakby nie patrzeć to legawiec. Na kontynencie Niemcy najbardziej praktyczny naród, swoim wyżłom długowłosym ogona nie ciął bo potrzeby takiej nie widział. U krótkowłosych odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Umiesciłam 5 zdjęc czy w jakims psie Ci nie pasuje ogon? Czy któryś z tych psów lepiej by wyglądał bez ogona? Jezeli tak to który z nich.[/quote]

Bedziemy opisywac kazda rase..Bordera sie ogona nie kopiowala


[URL]http://www.midwestgiant.com/?m=200702[/URL]

tu tez znajdziesz ciekawe fotki

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Hmmm, ja akurat znalam jamniki tak dozarte, ze glowa bolala patrzec.. Ogon w podnieceniu tez darly do gory az hej.

Ale jesli nawet przyjmiemy, ze specjalne uzytkowanie psa mysliwskiego wymaga ciecia ogona, dla ochrony tegoz ogona, to ciekawam, czy zgodzisz sie z moja teoria na temat prawdziwych powodow ciecia uszu lub (i) ogonów u psow chetnie wdajacych sie w awantury dla ludzkiej radosci.
Obciecie ogona i przede wszystkim uszu nie tylko ograniczalo ewentualne urazy w tychze awanturach, ale i utrudnialo przekazanie sygnalu uleglosci, gdy jeden z psow mial dosc. A wiec ku uciesze widzow, jatki przedluzaly sie. Czlowiek - to jak to brzmi??? Dumnie???

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Znaczy pojadę troszku burakiem:oops:,bo nie bardzo rozumie.Czyli psom przeznaczonym do polowań,tnie się ogony a co poniektórym uszy,bo im w polowaniu to przeszkadza,a ja mam zasadnicze pytanie gdzie te polowania się odbywają?Bo nie wiem:???:.Ostatnio gdzieś przeczytałam że na bezpańskie psy to i owszem, myśliwi mają pozwolenie.Wilki kontrolowany odstrzał też,co zwolennicy wilków się burkają,ale tam to psów chyba nie używają.No może na miśki co ich chyba ze 20 szt.jest,jak się rozmnożą za jakieś dziesiąt lat?
A no chyba że lisy,co nad oderką ich jest bo dziurek i jam tam bez liku,ale z tymi to się emocjonalnie czuję związana ze względu na nick mój:loveu:
A ja mam szczury w piwnicy,panoszą się szkodniki jedne a że wypasione to koty mają pietra.Z pewną nieśmiałością, bym chciała być poinformowana o tym gdzie takie przystosowane do polowań psy można wynająć, i jaką rasę bo mojego Dona to nie użyję bo kłaczaty to mu się w sierściuchę toto zamota,wygryzie uszy,no i wielki to ma ograniczone pole manewru.
To gdzie te polowania się obywają?Skoro to koronny argument bo jakoś mnie to męczy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maxxel']Bedziemy opisywac kazda rase..Bordera sie ogona nie kopiowala
[/quote]

Nie Maxxel nie będziemy omawiac kazdej rasy. Chciałam Ci tylko pokazać, ze nie ma racjonalnych podstaw do kopiowania ogona. Nie ma czegos dlatego ze różnia się wygladem, owłosieniem, czy dlugoscia, czy moze rodzajem pracy. To tylko jeden wielki pretekst do usprawiedliwienia, który sobie wyszukują zwolennicy kopiowania.
Ty jestes zwolennikiem kopiowania bo uwazasz ze kopiowanie zmienia sylwetkę, nadaje ładniejszy kształt, ładniejsza głowe. A mimo to nie przeszkadzało Ci nic na tych zdjeciach które wstawiłam.
Wszystkie są śliczne. :loveu:
Prawda ? :razz:

A przy okazji. Na tym zdjeciu jest tylko jeden border collie, jeden mix i trzy owczarki australijskie. Tym ostatnim kopiowano ogony.
Widzisz jak to wszystko działa, na wyobraźnie? Oczywiscie jak już wiesz, to nie mów teraz że któremuś ogon nie pasuje. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Hmmm, ja akurat znalam jamniki tak dozarte, ze glowa bolala patrzec.. Ogon w podnieceniu tez darly do gory az hej.

Ale jesli nawet przyjmiemy, ze specjalne uzytkowanie psa mysliwskiego wymaga ciecia ogona, dla ochrony tegoz ogona, to ciekawam, czy zgodzisz sie z moja teoria na temat prawdziwych powodow ciecia uszu lub (i) ogonów u psow chetnie wdajacych sie w awantury dla ludzkiej radosci.
Obciecie ogona i przede wszystkim uszu nie tylko ograniczalo ewentualne urazy w tychze awanturach, ale i utrudnialo przekazanie sygnalu uleglosci, gdy jeden z psow mial dosc. A wiec ku uciesze widzow, jatki przedluzaly sie. Czlowiek - to jak to brzmi??? Dumnie???

Zofia[/quote]
Zgodzę się że pierwotną przyczyną cięcia uszu jak i czasem ogonów u tzw. psów "bojowych" było ograniczanie urazów podczas walk. Jednak przyznasz że potencjalnemu złodziejowi tez trudniej złapać psa za cięte ucho gdy ten mu skacze na klatę niż za całe. Co do utrudniania przekazywania sygnałów to się jednak nie zgodzę. Położenie uszu po sobie jest malutkim sygnałekiem w porównaniu do psa leżącego na grzbiecie w poddańczym geście. Myślę że tak małym iż nakręcony pies nawet by nie zwrócił uwagi. A i cięte ucho da się położyć z tego co widziałem.

Ad lisica
Polowania się odbywają na całym świecie. A na szczury proponuję teriera. Najlepiej jakiegoś parsonka lub jacka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niceravik'][COLOR=black][FONT=Verdana][B][SIZE=3][COLOR=red]MEGNUM, naprawdę jesteś RE-WE-LA-CYJ-NA[/COLOR][/SIZE][/B] :multi:,bo:[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]1.To jest suka, a nie pies :p![/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]2.Pan Marszałek Sejmu tę sukę adoptował już jako dorosłą! Kiedy ją adoptował nie miała ogona![/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]3.To jest mieszanka, mniej lub bardziej sznauceropodobna /ukłony dla orsini :lol:/.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]4.To dość powszechna wiedza, żadna rewelacja. Pan Marszałek kilkakrotnie sam o tym mówił w TV, a miesięcznik Mój Pies, zamieścił tę informację, w wywiadzie z Marszałkiem, w tegorocznym numerze /z lata/.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Gdyby pierwszy lepszy łańcuchowy Burek mógł przeczytać to co Ty wypisujesz, o własną budę zabiłby się... ze śmiechu :p.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Z drugiej strony jest to dowód, że ŁYSA GÓRA została okablowana .[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Buziaczki Słoneczko :lol:.[/FONT][/COLOR][/quote]
1. Pisząc pies nie miałam na myśli płci, a zwierzątko domowe:p
2. Gdyby był zagorzałym przeciwnikiem kopiowania, mógłby adoptować nie rażącego wyglądem kikutów psa.:lol:
3. Sorry ze nie napisałam w typie sznaucera, choć wszelkie dane nawet te w wikipedii podają, że sznaucer.Przebacz.
5. Tak powszechna jak wady i zalety sterylizacji zamieszczone w wielu ksiązkach i czasopismach lecz nadal wałkowane na forum o kopiowaniu. Wybacz za ten paskudny off.:hand:

p.s. Śmiem twierdzić(nie tylko ja), ze jesteś niezrównoważona psychicznie. Szkoda mi Ciebie:glaszcze:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

No zwlaszcza jak miniaturowy sznaucer skakal na klate, to zlodziej nie mial za co zlapac:-))

Jakby zlodziej byl takim durniem, aby najpierw nie unieszkodliwic psa - czy ma ogon caly, czy kopiowany i badz jakie uszy - przed wejsciem na teren.

A co do sygnalow - warto zobaczyc niewiarygodna roznice w przekazywaniu sygnalow w niepokojacej dla zwierzecia sytuacji przez dwie suki tej samej rasy - jedna z cietymi uszami i ogonem, druga nie okaleczona. Fantastyczna kaseta ze szwedzkich testow.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Zosiu
Bo człowiek stworzył sobie rasy a ze niektóre mu nie wyszły, to je podrasował, znaczy wprowadził kopiowanie uzasadniając to użytkowością danej rasy i centralnie gdzieś miał komunikacje pies-pies, pies - człowiek, bo na to trzeba pewną wiedzę posiadać a tu niestety ważniejszy był odbiór wizualny, jak na przykładzie dobermana. Ewentualnie nasuwa mi się jeszcze jeden wniosek odnośnie ras stworzonych na użytek krwiożerczych instynktów, człowieka oczywiście, mam na myśli rasy używane do walk psów. Taki pies nawet jak chce przyjąć postawę uspokajającą to nie może bo do tego właśnie służy pozycja uszu i ogona co powoduje że jest nie czytany przez przeciwnika i musi walczyć o życie, co do niektórych nie dociera bo to nie mieści sie w ich normach moralnych jeśli takowe mają. Żenującym jest fakt powoływanie się na ustawy interpretacja dziwna, w/g własnych potrzeb i punktu widzenia, przedstawianie kontrargumentacji dziwnej. Dziwny jest ten świat, zacietrzewienie i obrona utopii za wszelką cenę w tym wypadku cenę psów uzależnionych od człowieka całkowicie.
Człowiek w takim wydaniu to brzmi żenująco i wstydliwie
p.s. niektóre psy nigdy nie przyjmą pozycji poddańczej, czyli wywalenie na grzbiet, natomiast stulone uszy, podwinięty ogon, pokazanie kłów świadczą o postawie która mówi ”boję się nie chcę walki ale jak będę zmuszony to będę walczył o życie”

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
[quote name='LALUNA']Nie Maxxel nie będziemy omawiac kazdej rasy. Chciałam Ci tylko pokazać, ze nie ma racjonalnych podstaw do kopiowania ogona. Nie ma czegos dlatego ze różnia się wygladem, owłosieniem, czy dlugoscia, czy moze rodzajem pracy. To tylko jeden wielki pretekst do usprawiedliwienia, który sobie wyszukują zwolennicy kopiowania.
Ty jestes zwolennikiem kopiowania bo uwazasz ze kopiowanie zmienia sylwetkę, nadaje ładniejszy kształt, ładniejsza głowe. A mimo to nie przeszkadzało Ci nic na tych zdjeciach które wstawiłam.
Wszystkie są śliczne. :loveu:
Prawda ? :razz:
[/QUOTE]

Moje zainteresowanie psami nie konczy sie w obrebie jednej rasy.Bardzo przyjemnie jest popatrzec na wiele z nich..Nie twierdze,ze nie sa ladne,sa

[QUOTE]
A przy okazji. Na tym zdjeciu jest tylko jeden border collie, jeden mix i trzy owczarki australijskie. Tym ostatnim kopiowano ogony.
[/QUOTE]

Trudno na pierwszy rzut oka zauwazyc,wszystkie leca w powietrzu:lol:

[QUOTE]
Widzisz jak to wszystko działa, na wyobraźnie? Oczywiscie jak już wiesz, to nie mów teraz że któremuś ogon nie pasuje. ;)
[/QUOTE]

...a slyszalas cos o subiektywnej ocenie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Vectra, Twoje psy znaja sie doskonale. Im wystarczy spojrzenie i niemal niezauwazalne napiecie miesni, aby druga rozumiala o co chodzi. Chcialabym, abys zobaczyla te kasete, bardzo ciekawa dla czlowieka.

Mars, wlasnie ja pytalam w taki sposob, z przykladem zlodzieja, po co bylo ciac ogony miniaturkom, skoro one ani do obrony, ani polowania. Odpowiedz jest jedna - moda. Ludzkie widzi mi sie. Jakby weszlo w mode wpinanie tych roznych srebrnych ozdobek w psa tak jak wpinaja w siebie ludzie - to bysmy mieli zaraz psy z diamentowymi kolczykami w uszach albo na języku. Albo z uszami przyszytymi na stale do skory czaszki = czemu nie?

Milego wieczoru.
Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maxxel']
Trudno na pierwszy rzut oka zauwazyc,wszystkie leca w powietrzu:lol:
[/quote]
Mogłabym Ci poszukac i w statyce i tez na pierwszy rzut oka nie zauwazyłbys nic szczególnego. A na drugi rzut oka,powiem Ci ze z ogonem australijczyki sa ładniejsze.
Ta subiektywna ocena, nie usprawiedliwia okalecznia.
Beda ludzie którym beda sie podobac ogony w precelki, jak i opuszczone.
Czy dlatego ze ktos uwaza ze precelkowanty ogon jest brzydszy trzeba im obcinac? Jakos mopsom nikt nie obcina i wszystkim sie podoba, tak samo jak szpicom i wielu innym rasom.
A rotki? Mi teraz z ogonami o wiele bardziej sie podobaja.
Moda nie powinna isc w kierunku okaleczania. Tu raczej powinien decydowac zdrowy rozsadek, tak samo jak przy genetycznych kierunkach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MEGNUM']1. Pisząc pies nie miałam na myśli płci, a zwierzątko domowe:p
2. Gdyby był zagorzałym przeciwnikiem kopiowania, mógłby adoptować nie rażącego wyglądem kikutów psa.:lol:
3. Sorry ze nie napisałam w typie sznaucera, choć wszelkie dane nawet te w wikipedii podają, że sznaucer.Przebacz.
5. Tak powszechna jak wady i zalety sterylizacji zamieszczone w wielu ksiązkach i czasopismach lecz nadal wałkowane na forum o kopiowaniu. Wybacz za ten paskudny off.:hand:

p.s. Śmiem twierdzić(nie tylko ja), ze jesteś niezrównoważona psychicznie. Szkoda mi Ciebie:glaszcze:[/quote]
[COLOR=black][FONT=Verdana]ad.1 To była linijka dla śmiechu. Widzisz jaki emot to podpiera? [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]ad.2 Domniemanie nieuprawnione. Ty nie mów Marszałkowi co mógłby, a czego nie mógłby zrobić..[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Pan Marszałek w wywiadzie dla MP wyjaśnia z jakiego powodu adoptował TĘ!!! właśnie sunie. Poczytaj.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]ad.3 Nie gniewam się [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Wingdings][FONT=Wingdings]J[/FONT][/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana] .[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]ad.4 Brak odpowiedzi....[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Wingdings][FONT=Wingdings]J[/FONT][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]ad.5 ....???[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]ps. Jeżeli wg wyimaginowanego przez Ciebie standardu zrównoważenia psychicznego, Ty jesteś zrównoważona psychicznie, to jest rzeczą oczywistą, że ja, nawet bez badania, taką być nie mogę :lol:. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Też mi odkrycie :shake:.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Moja, pozdrawiać „Waszą Grupę” :multi:.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
Mogłabym Ci poszukac i w statyce i tez na pierwszy rzut oka nie zauwazyłbys nic szczególnego. A na drugi rzut oka,powiem Ci ze z ogonem australijczyki sa ładniejsze.
[/QUOTE]

Byc moze trudno mi sie wypowiedziec w tej rasie..

[QUOTE]
Beda ludzie którym beda sie podobac ogony w precelki, jak i opuszczone.
Czy dlatego ze ktos uwaza ze precelkowanty ogon jest brzydszy trzeba im obcinac?
[/QUOTE]

Nie biore pod uwage ktosia.Chce psa takiego jaki mi sie podoba.Jezeli ktos lubi mopsy ok,moze nawet sa i sympatyczne..

[QUOTE]
A rotki? Mi teraz z ogonami o wiele bardziej sie podobaja.
[/QUOTE]

a mi nie,czy mam uwazac,ze jestes dziwadlam?

[QUOTE]Moda nie powinna isc w kierunku okaleczania. Tu raczej powinien decydowac zdrowy rozsadek, tak samo jak przy genetycznych kierunkach[/QUOTE].

Naduzywacie slowa moda.Jaka moda??Gdyby rzeczywiscie tak bylo,to oponentow zakazu kopiowania byla by tu rzesza..Z genetyka sie zgodze.juz teraz szedl bym w kierunku zaprzestania hodowli kilku ras.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lisica']Zosiu
[QUOTE]Bo człowiek stworzył sobie rasy a ze niektóre mu nie wyszły, to je podrasował, znaczy wprowadził kopiowanie uzasadniając to użytkowością danej rasy i centralnie gdzieś miał komunikacje pies-pies, pies - człowiek, bo na to trzeba pewną wiedzę posiadać a tu niestety ważniejszy był odbiór wizualny,[/QUOTE]

zastanawiam sie jak wiec te wszystkie kopiowane przetrwaly do dnia dzisiejszego.

[QUOTE]Taki pies nawet jak chce przyjąć postawę uspokajającą to nie może bo do tego właśnie służy pozycja uszu i ogona co powoduje że jest nie czytany przez przeciwnika i musi walczyć o życie, co do niektórych nie dociera bo to nie mieści sie w ich normach moralnych jeśli takowe mają. [/QUOTE]

a jak sprawa ma sie u bassetow,spanieli,??.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MARS']Jeśli chodzi o jamniki to po pierwsze dużo rzadziej idą one na kontakt bezpośredni, częściej pracują jako oszczekiwacze. Ale i u nich czasem się zdażają rany. Ponadto jamniki zupełnie inaczej nosza ogon i nie szorują nim po sklepieniu nory powodując osypywanie się za psem piasku i zasypywania wyjścia z nory.[/quote]

Mars, teraz to juz dorabiasz teorie.
Przyjmijmy moze Twoja pierwsza wersje

[quote name='MARS']
Nie wiem czemu jamnikom nie obcinano. Ale juz spotkalem jednego ktoremu lis sciagnal skore z polowy ogona i trzeba bylo amputowac. [/quote]

[quote]Jednak przyznasz że potencjalnemu złodziejowi tez trudniej złapać psa za cięte ucho gdy ten mu skacze na klatę niż za całe. [/quote]
Mars spróbuj rotka złapac w ataku za ucho. Zobaczymy czy to ze ma klapniete cos Ci pomoze. Ucho to akurat ostatnia rzecz która bym Ci radziła łapac, kiedy sie bedziesz bronić przed psem, który Cie zaatakuje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...