Jump to content
Dogomania

KTO MIAŁ LUB MA PSA CHOREGO NA NERKI ?


INA

Recommended Posts

Mały sukces! Po podaniu Rudkowi mirtagenu na poprawę apetytu rzucił się na miskę z Animondą! :) i zjadł ją z apetytem;) Mam nadzieje, ze się przekona powoli :)

 

Jeśli chodzi o Azodyl- to mam koleżankę w USA i mam zmaiar napisać do niej właśnie w jego sprawie;)

Link to comment
Share on other sites

Pojawiam się tutaj z "ciekawostką".

Otóż przez kilka miesięcy Szaman był na jedzeniu gotowanym, z racji tego, że po RC renal miał ciągłe biegunki (fontanny wręcz :( )

Próbowałam z Farminą Vet Life - też koopa ciapowata, z Hill's renal - nie wiem co w niej jest, ale Szaman po powąchaniu nawet jej nie tknął i nic go do niej nie przekonało...

powtórzyliśmy badanie biochemiczne... niestety po gotowanym miał najgorsze wyniki od roku... kreatynina 3,5, a była 2,2 - 2,3... mocznik 70, a była połowa z tego...

wróciliśmy więc do RC renal (zakupiony u weta), nie wiem czemu, ale biegunka raz jest, raz koopa jest normalna...

w ogóle to RC renal, który kupiłam w maju na all.. i po którym biegunka była masakryczna - prawdopodobnie jest podrobiony :(

wzięłam dla porównania do weta kilka kulek tej karmy i okazało się, że jej wielkość jest sporo większa od tej, którą sprzedaje wet.

on sam powiedział mi również, że jakiś czas temu w Niepołomicach jakiś gościu drukował opakowania RC, wsypywał do niej najtańszą karmę marketową i sprzedawał jako karmę weterynaryjną.

od jakiegoś czasu na temat karm RC można poczytać same złe opinie... zastanawiam się na ile jest ona faktycznie kiepska, a na ile to wynik takich właśnie historii z oszustami..

 

gotując mu jedzonko byłam pewna, że wszystko jest super - psiak miał mega apetyt, rozpierała go energia, był wesoły i skory do zabaw, mimo wieku (10,5 roku). Niestety okazało się, że mimo tak dobrej - wizualnie formy - badania wyszły kiepsko...

prawda jest taka, że karmę zakupioną u weta psiak je chętnie, z koopami jest różnie - raz lepiej, raz gorzej, ale przynajmniej mam nadzieję, ze parametry nerkowe nie będą się pogarszać...

Link to comment
Share on other sites

Szamanko, przykro mi słyszeć takie wieści. Ja jednak nie dam się przekonać, że to wina domowego jedzenia. Żeby to udowodnić, musiałabyś przeprowadzić jakieś badania, np dwóm psom w tym samym stadium choroby z identyczną wadą nerek podawać te dwie różne diety przez jakiś czas i ocenić. A i tak mam wątpliwości, czy to byłoby wiarygodne badanie, bo przecież każdy organizm jest inny i może inaczej reagować. Były już przypadki, gdzie np. pies z mocznikiem ok. 200 mg/dl funkcjonował jako tako, a dla innego takie parametry były zabójcze. Nie przekonuje mnie teza, że domowe jedzenie spowodowało pogorszenie wyników - bo przecież sucha karma jest znacznie większym obciążeniem dla nerek więc to trochę nielogiczne. Podam przykład swojego psa: kiedy karmiłam go suchą, pies tracił na wadze, a weterynarz zauważył zanik niektórych mięśni (spowodowany obniżoną zawartością białka w karmach renal). Od roku karmię psa gotowanym. Podczas ostatniej wizyty wet był zaskoczony tym, jak dobrze pies wygląda. Przytył, a mięśnie się regenerują! Poza tym do tej pory kreatynina jest u nas cały czas w normie, a mocznik tylko raz skoczył do 88 mg/dl, następnego dnia wszystko się unormowało i do dziś jest w porządku. Pies ma mnóstwo energii, a przede wszystkim siłę na walkę z chorobą.

Moje zdanie odnośnie RC znasz, sama zadecydujesz co dalej robić. Ale niestety żadna dieta, jaka cudowna by nie była, nie zatrzyma niewydolności nerek. To jest niestety smutna prawda i każdy z nas powinien zrobić wszystko, żeby pies mógł się cieszyć życiem jak najdłużej. Trzymam mocno kciuki :)

Link to comment
Share on other sites

Hej:) Rudek miał kontrolne badania krwi mocznik, kreatynina, elektrolity. Mocznik wynosi obecnie 97 kreatynina spadła z 2,4 do 1,9 . Bardzo ładnie zlecial fosfor bo juz nie jest przy górnej granicy a bliżej dolnej:) Potas tez spadł nieznacznie ale u tak jest go trochę za dużo. Za pierwszym razem gdy piesek jadł jeszcze w miarę normalnie nie będąc na renal jego kreatynina obniżyła się o wiele bardziej niż obecnie nie mówić juz o mocznik który wynosił 40. W wynikach zauważyłam za to za mała ilość wapnia. Co powinnam mu podawać by zwiększyć jego ilość w organizmie Rudka? Niepokoją mnie u niego drgawki które się pojawiły niedawno. Gdy mały siedzi zaczyna nim przez dany moment mocno telepać. Trwa to niecałą minutę. Ma tak też gdy próbuje się podnieść.

Link to comment
Share on other sites

Posiłki należy suplementować węglanem wapnia w ten sposób, żeby stosunek wapń:fosfor w diecie wynosił 1,1:1 - 1,2:1 (podaję według informacji uzyskanych na forum Barfny Świat). Dobrze, że kontrolujesz te parametry, są bardzo ważne.

Drgawki też pojawiają się czasem u mojego psa. Nie mam pojęcia, co może być powodem. Czy ktoś z was ma jakąś wiedzę na ten temat?

Link to comment
Share on other sites

Mi tez powiedzieli ze są to zmiany neurologiczne ale piesek ma 17 lat i nie miał tych drżeń, zaczęły się teraz jak mu Ca mocno spadł.

Patrząc na ten proszek i jego zapach domyślam się, że Rudkowi nie podejdzie;) Będę kombinować z jego ulubioną karmą może uda się go jakoś do niego przekonać :)

Link to comment
Share on other sites

magdalena to machanie ogonem i przebieranie kończynami podczas snu to moze byc sen-faktycznie moze to byc wtedy"neurologiczne"(faza snu) :megagrin: .

siostry89 nie wiem czy  z żarciem chitofos podasz.jeśli ci sie nie uda spróbuj wymieszac proszek z czyms lepkim,gęsttym np.miód w nieweilkiej ilości posmaruj taka paką np.policzek od wewn. lub podniebienie-powinno się udac.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że dał ze względu na to, że mocznik po płukaniu dożylnym nie spada, fosfor też skacze więc lek jest pod tym kątem podawany;) Chitofos zjadł ładnie, ale tylko ze śmietaną:P

 

Od dziś znów mu podaję kroplówki podskórnie i godzinę z nim walczyłam, po czym 'strzelił focha' jak to zwykle ma w zwyczaju gdy mu coś nie odpowiada:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...