Jump to content
Dogomania

Pies, któremu NIC NIE JEST... No jak to nic?!


Greven

Recommended Posts

Moja suka Tanga ma prawie 5 lat.

Jest od dawna wysterylizowana. Ma dużo ruchu. Prześwietlona pod kątem dysplazji.

Wychowana na Purinie, potem długo RC, ostatnio Orijen.

Szczepiona, odrobaczana (miesiąc temu).

Zaczęła "marnieć" w ostatnich tygodniach. W ciągu 3 tygodni schudła... 4 kg :( Wygląda, jakby miała głęboką depresję. Sierść jej leci, skóra jest luźna. Zero radości z życia w psie. W nocy zamist się przytulić, woli spać w nogach. Nawet młodsza suka wyczuła jej słabość i zaczęła dominować, a Tanga nic... apatia, obojętność. Plus jakaś nerwica, gdy tylko się zestresuje, od razu zaczyna się trząść na całym ciele.

Morfolofia - idealnie w normie.
Biochemia - tak samo.

Na udzie ma naczyniak, więc dzisiaj byłam z nią na szczegółowym USG jamy brzusznej.
Śledziona powiększona o 20%, co podobno jest całkiem normalne.
Reszta narządów bez żadnych zmian.

CO JEJ JEST?! :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='CHI']A choroby odkleszczowe??[/QUOTE]
W szczegółowych badaniach krwi nic nie wyszło.

[quote name='gayka']a hormony sprawdzone??[/QUOTE]
Nie wiem.
Czy to jakieś konkretne badanie?

[quote name='CHI']Wrzuciłam w google "powiekszenie śledziony" i wywaliło mi tysiące stron...[/QUOTE]
Mnie też.

Ale wg lekarza 20% to dopuszczalna norma.
Jutro skonsultuję się z naszym weterynarzem, nie wiem co o tym myśleć, bo ten lekarz wydawał się bardzo kompetentny, ale naczyniak na udzie Tangi nazwał "pryszczem na dupie". Pewnie chciał mnie rozbawić (i udało mu się to), bo podejrzewam że wyglądałam, jakbym miała się wieszać, ale... no ale, właśnie ale.

Dwóch doświadczonych weterynarzy powiedziało mi, że USG ok, a ja myślałam, że się zaraz popłaczę. Badania krwi też ok (morfologia w Polsce, biochemia w Berlinie). NIECH KTOŚ POWIE TANDZE, ŻE JEST ZDROWA :(

Link to comment
Share on other sites

Ja bym poszła na konsultacje do innego weta... To raz...
Takie chudnięcie to mi się brzydko kojarzy (nowotwór) ale w wynikach coś by było...
Czyli powtórzyłabym wyniki.... Pies nie chudnie 4 kg bez powodu..
Jeszcze co.. A nie zmieniłaś karmy?? ew. nie kupiłaś nowego worka?? I jest coś co sunia nie przyswaja??
Kombinuję jak koń pod górę, ale to przeszłam... WYSZYSTKIE możliwe badania psie i ludzkie - wyniki w normie, idealne... a sunia odeszła na tętniaka aorty... ale nie chudła...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='CHI']Ja bym poszła na konsultacje do innego weta... [/quote]
Byłam już w dwóch róznych klinikach. Mam wyniki, będę konsultować dalej, ale do naszych lekarzy mam zaufanie i czuję, że nic "ciekawego" nie znajdziemy.

[quote name='CHI']Takie chudnięcie to mi się brzydko kojarzy (nowotwór) ale w wynikach coś by było...
Czyli powtórzyłabym wyniki.... Pies nie chudnie 4 kg bez powodu.. [/quote]
Ani morfologia, ani biochemia w najmniejszym stopniu nie wskazuje na nowotwór.
Ona schudła nawet więcej, niż 4 kg.... prawie 5...


[quote name='CHI']A nie zmieniłaś karmy??[/QUOTE]
Zmieniłam trochę wcześniej, z RC na Orijen.
Żadnych sensacji nie było, kupa ładna itd.

Link to comment
Share on other sites

a może ona właśnie ma depresje , podobno się to psom zdarza .. nie oddałaś jakiego psa ostatnio ? nie wzięłaś na tymczas czegoś nowego ? może jakąś zabawkę straciła , przestawiłaś coś w domu ? ktoś odjechał , zmieniłaś tryb dnia.
Weź przeanalizuj , diabeł tkwi w szczegółach

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']
Zmieniłam trochę wcześniej, z RC na Orijen.
Żadnych sensacji nie było, kupa ładna itd.[/QUOTE]

Może to to??
Jest duża różnica w składzie? nie znam Orjena ja tylko RC lub Nuttra Nuggat...
Niby Ok a czegoś nie przyswaja... i te drżenie - brak magnezu??
Może zmień karmę (tzn jak na RC było Ok to lepiej wrócić...)

Link to comment
Share on other sites

wracając do depresji , to moja Lalka miała takie coś ... nie jadła , leżała , nie patrzyła na nikogo , nie cieszyła się .... spała całymi dniami .... zero życia .. powód był taki dość skomplikowany .... w skrócie inny pies w domu który ją terroryzował ... oddałam tego psa , bo się nie dało już żyć , z psem który chciał zjeść Lalkę i z Lalką która przestała chcieć żyć .... wtedy miała 3 lata ... ale po oddaniu tego psa , z Lalką nie było lepiej

Kupiłam jej wtedy szczeniaka Frania ... tak się zajęła malcem , że depresja poszła sobie precz ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']a może ona właśnie ma depresje podobno się to psom zdarza[/quote]
Kurw***a, właśnie mojemu? :(

[quote name='Vectra']nie oddałaś jakiego psa ostatnio ? nie wzięłaś na tymczas czegoś nowego ? może jakąś zabawkę straciła , przestawiłaś coś w domu ? ktoś odjechał , zmieniłaś tryb dnia.[/QUOTE]
Nie.
Nie.
Nie... i nie i nie i nie. Nic nowego.

[quote name='CHI']Może to to??
Jest duża różnica w składzie? nie znam Orjena ja tylko RC lub Nuttra Nuggat...
Niby Ok a czegoś nie przyswaja... i te drżenie - brak magnezu??
Może zmień karmę (tzn jak na RC było Ok to lepiej wrócić...)[/QUOTE]
Różnica w składzie spora, ale raz że moje psy są przyzwyczajone do różnych "dziwnych rzeczy" (mocne żołądki), a dwa, że karme na wszelki wypadek wprowadzałam stopniowo, tzn. najpierw na nagrody z ręki, a potem dopiero do misek.

Prawie codziennie obie suki dostają banana na pół - wg mnie zapotrzebowanie na magnez spełnione.

[quote name='gayka']i jeszcze jedno: ona chudnie bo straciła apetyt , czy je i chudnie??[/QUOTE]
Apetyt ma doskonały.
Je prawie dwa razy więcej, niż normalnie i chudnie.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Jak nie tarczyca ani żarcie to może tak być, że młodsza suka ją [/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]teroryzuje i Tanga ma depresję a nie odwrotnie - tzn tamta zaczyna wykorzystywac chorobe Tangi..[/FONT][/COLOR]
[FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2]Jak je 2 x więcej i chudnie = nie przyswaja... tzn cos moż ebyć akurat z TĄ karmą... [/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2]Ja bym wróciła do poprzedniej...[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Aha, jeszcze badanie kału, nalepiej w jakimś sprawdzonym labie ( macie tam takie? :evil_lol:)
Ostatnio dyskutowałam temat chudnięcia z wetką, opisywała mi kilka przypadków w których badanie kału dalo przełom.
Chodzi o niejakie dżardżie, nie zabijają ich środki na odrobaczanie, ewentualnie aniprazol ale mało kto tym odrobacza swoje psy, raczej schroniskowe.

Link to comment
Share on other sites

Zmiana zywienia na normalne, bardziej naturalne, zamiast przemyslowki?
Z wynikow moze wyjsc cos sporo pozniej, a zmiany po psie widoczne wczesniej. Tak sobie pogdybam, przesilenie wiosenne, problemy posterylkowe (czasem, przy wczesnej sterylizacji wychodza po kilku latach), zmiany w otoczeniu ( u Ciebie dosc duzo sie dzieje, spora rotacja zwierzakow chyba?)...
Trudno cos madrego podrzucic.

Link to comment
Share on other sites

sprawdź cukier
Orijen jest praktycznie bez węglowodanowy i suka może mieć problem z adaptacją (insulina)
A chudnięcie na tej karmie w początkowym okresie jest dopuszczalne - szybciej znika tłuszczyk zanim wagę nadgoni rozbudowująca się muskulatura, juz się z tym spotkałam choc przyznam, nie na taką skalę.
Podobnie bywa przy wprowadzaniu barfa
"łatwe" kalorie z wypełniaczy musi wypracować z białka - dobre ale niektórym pieskom zabiera trochę czasu przestawienie sie na taki metabolizm

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Domino']Absolutnie, zbadaj poziom hormonów i enzymy trzustkowe.Takie objawy najczęściej są wynikiem zaburzeń jednego z tych organów.chociaż ,gdyby to była trzustka to kupa miałaby specyficzny kolor i konsystencje szarej gliny.[/QUOTE]

[FONT=Tahoma]Dokładnie tak. Przy czym kupy przy niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki mogą mieć też kolor "ceglasty". Koniecznie zrób badanie kału na aktywność trypsyny. Możesz też oznaczyć TLI, ale ten parametr (chociaż ulubiony przez lekarzy) czasem nie mówi (całej) prawdy.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]A jeśli to nie trzustka, to sprawdź jeszcze poziom kortyzolu rano - niedoczynność nadnerczy zdarza się rzadko, ale się zdarza (np. na mojego padło...), ale mało który wet na to wpadnie sam, bez gotowych wyników podanych na talerzu.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']Weź przeanalizuj , diabeł tkwi w szczegółach[/QUOTE]

Nie śledzę różnych wątków systematycznie, więc moje wrażenia mogą być błędne... Ale jeśli Greven - to Weron i Łapa... Tanga być może, kiedyś wspomniana. Więc jeśli ciało w porządku - to może jednak depresja.... bo sunia czuje się pomijana ... Nie mam na myśli tego, że nie piszesz o niej - tylko to, że Twoje myśli, być może koncentrują się na innych psach, a ona po prostu to czuje.

W każdym razie - mam nadzieję, że to problem w psychice ... łatwiej można sobie z nim poradzić, niż z ciałem...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...