Jump to content
Dogomania

airedale czy welsh


Recommended Posts

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ja jako posiadaczka 4,5 miesiecznej pudlicy (duzej) uważam że są one świetne do dzieci. Mam syna w wieku 6 lat i córke prawie 3. Pies juz przestał ich podgryzac (co robił zreszta bardzo w małym stopniu i delikatnie). Jest zawsze skory do zabawy , lecz ma wyczucie, jak Jula powie Rafa wyjdż to pies posłusznie idzie na swoje miejsce. Oprócz tego jest bardzo miły w dotyku i nie gubi włosa. Nie ma zadnych zachowań agresywnych, dzieci mogą jej w misce grzebać, zabierać kosc czy zabawke.
A co do wielkości to myśle, że pudel miniatura bądż średniak (który często ma nie wiele ponad 35 cm) byłby w sam raz.
Ja ze wzgledu właśnie na dzieci długo zastanawiałam sie nad rasą i ta mi poleciła wielbicielka Airedalów czyli Fuka. Był to strzał w 10-tke

Dla chłopca o którym piszesz KIKI to byłby idealny. Pod warunkiem, ze parę miesięcy rodzice poswiecą na wychowanie pieska. :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']Nie, akurat tu nie teoryzjuę, bo byłam w takich sytuacjach i opiekowałam się (w młodości) dziećmi w domach z psami. Do łazienki idzie się po tym, jak się odizoluje dziecko od psa - albo w oddzielnych pokojach, albo jedno w kojcu, albo pies w klatce, pies ze mną do łazienki, dziecko ze mną do łazienki - możliwości jest tysiąc i jedna. Natomiast jedno miałam wbite w głowę - NIGDY PRZENIGDY razem pies i dziecko bez nadzoru.[/quote]
[b]Flaire[/b] - masz 100% rację. Żeby nie było nieporozumień, od razu przyznam, że nie posiadam dzieci. Na powyższy problem patrzę niejako z drugiej strony, to znaczy od strony psa. Dokładnie rok temu moja suczka urodziła szczeniaki. Gdy wieść o tym się rozniosła, sąsiedzi (a szczególnie ich dzieci) oraz rodzina zaczęli nas gremialnie odwiedzać aby zobaczyć maluchy. Nie miałem nic przeciwko temu, ponieważ sunia jest bardzo przyjacielska w stosunku do ludzi i nie okazywała zaniepokojenia w ich obecności. Postawiłem tylko jeden warunek - bezwzględny zakaz dotykania szczeniąt. I nie dlatego, że ich matka mogłaby kogoś ugryżć (to po prostu nie wchodziło w rachubę), ale dlatego by nikt przypadkiem, niechcący nie wyrządził im jakiejś krzywdy. Pewnego dnia odwiedziła nas siostra żony dziećmi, w tym ze swoim 4-letnim synkiem. Oczywiście wszyscy jak zwykle zachwycali się szczeniakami. Och-om i ach-om nie było końca. Wszystkim, a szczególnie 4-latkowi powiedziałem o zakazie dotykania malachów i przy oglądaniu szczeniąt byłem jak zwykle obecny. Jednak dziecko widocznie na tą jedną chwilę straciło słuch. Wystarczyło, że na chwilę odwróciłem głowę, gdy ktoś mnie o coś spytał, a już ręka 4-latka wisiała nad kojcem ze szczeniętami z wyrażnym zamiarem zabrania jednego z nich :evil:

Nigdy również nie dopuściłbym do sytuacji jak na tym zdjęciu
[quote name='Flaire']
Małe dziecko, małe pieski:

[img]http://www.std.org/~hania/dogoinne/babywithpups.jpg[/img]
[/quote]

Przyznam, że nie mogę na nie spokojnie patrzeć

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hej, czy macie w swoich przepastnych fotowych zbiorach zdjęcie na którym będzie welsh i airedale jednocześnie? Znalazałam w necie trochę zdjęć, ale najczęsciej są na nich te rasy osobno. chciałabym mieć takie zdjecia poglądowe - żeby pokazać mojej mamie i męzowi. Byłabym wdzieczna gdybyście mi pomogli :-)

Link to comment
Share on other sites

Hej, ja też niedługo stanę przed poodobnym wyborem. Zawsze chciałam miec airedala i od kiedy jestem na swoim moge to marzenie ziścić. Jednak przeglądając to forum, inne strony na temat terierów i zdjecia przekonuję się do teriera walijskigo. Znam dobrze erdelkę znajomych, ale ona jest jeszcze bardzo młoda i podobna drobna jak na erdele, tymczasem ostatnio widziałam inne i wydały mi sie one strasznie duże - szczególnie jak nabiora masy z wiekiem. Jesteśmy młodym małżeństwem, planujemy dzieci, mamy mieszkanie 75m i mieszkamy na Ursynowie, więc do terenów zielonych jest blisko. Bardzo często wyjeżdzamy z Warszawy, a mamy dośc mały samochód - z erdelem byłoby cięzko... Poza tym nie mam doświadczenia z psami i boję sie że nie opanowałabym tak dużego psa. Poza tym planujemy dzieci i trochę wzięłem sobie do serca to, co było mówione o wielkości erdelka przy dzieciach. No i na koniec mamy kota - chcialabym, aby zwierzątka się zaprzyjaźniły, bawiły ze soba - szczególnie gdy nas nie ma. To chyba tez przemawia na korzyść welsha, bo są zbliżone gabarytowo. Co o tym sądzicie? Mój maż caly czas powtarza że airedale to porządny pies - duży, można z nim biegać, a welsh wyglada jak kaprys mieszczucha ;-) Czy faktycznie welsh robi wrazenie takiego malutkiego psa? - to oczywiście najmniej ważne pytanie, tak tylko na "dokładkę" . Pozdrawiam :-)

Link to comment
Share on other sites

misia sert - duzo bylo juz to powiedziane....... welshe sa male ale wielkiem serce i czasem szybciej robia niz mysla. Airedale sa spokojniejsze i mimo swoich gabarytow moga jezdzic i w maluchu i nie widac takowego :) Wybor jest trudny dlatego ja mam obie te rasy z przewaga tych mniejszych :lol:

Link to comment
Share on other sites

misia sert - jeżeli chcesz poznać (jeszcze jedną?) dorosłą Airedalekę, to ja mieszkam na Mokotowie, blisko Ursynowa. Misia jest jak na suczkę duża, w górnej granicy wzorca, więc będziesz mogła wypróbować, czy ten rozmiar Ci odpowiada i czy dałabyś sobie z takim psem radę. Jak namówisz agę_o, to może dołączy się do tego spotkania ze swoim welszem i wtedy miałabyś bezpośrednie, osobiste porównanie.

Link to comment
Share on other sites

misia sert - psy mam od zawsze i koty też. Welsh czy dorosły czy szczeniak zawsze będzie gonił kota. Z airedalem te stosunki układają się super od początku.
Załączam zdjęcie mojej 5 tygodniowej terierki walijskiej i dorosłego kota:
[URL=http://www.imageshack.us][img]http://img38.imageshack.us/img38/5362/kotipies6ur.jpg[/img][/URL]

Link to comment
Share on other sites

wrocilam wlasnie z Leby, wypoczeta i zrelaksowana, a wiec moge cos dopowiedziec o wielkosciach mieszkan, airedali i tego tam wszystkiego :). [b]kiki[/b], pisalas o mieszkaniu 80 m2 martwiac sie, czy aby nie za male dla erdela. Ja mieszkam w takim wlasnie mieszkaniu, mam aktualnie 4,5 miesiecznego erdelka, ktory z reszta do dwoch pokoi wchodzi sporadycznie i na ciasnote nikt nie narzeka. Guapo po spacerkach, w domu zachowuje sie spokojnie. Czasem oczywiscie szaleje ze swoimi zabawkami ale to na korytarzu, kolo swojego koja i nie potrzebuje do takich zabaw nie wiadomo jak duzych wybiegow. Guapo doskonale rozumie: bieganie na dworze, spanie i cala reszta w domu. Pani Eliza, która ma hodowle airedali, i od której bralismy Guapa, opowiadala nam jak kiedys mieszkala na osiedlu w mniejszym mieszkaniu od nas (nie pamietam ile to dokladnie bylo m2. 60?) z 3ema czy 4ema erdelami. Pieski traktuja dom po prostu jak swoja bude. A co do erdeli z dziecmi - ciezko jest mi cokolwiek mowic. Sama mam teraz 16 lat i zadnych innych dzieciakow poza mna w domu nie ma. A ja juz do maluchow nie naleze ;) Tak wiec zycze powodzenia w wyborze przyszlego piecha i pozdrawiam upalnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitencja']misia sert - duzo bylo juz to powiedziane....... welshe sa male ale wielkiem serce i czasem szybciej robia niz mysla. ...:lol:[/quote]

[b]Nitencja [/b]- trafilas w samo sedno! Moj trufel bardzo czesto zrobi cos glupiego i bez sensu a potem nastepuje chwila zadumy i mina mowiaca: "zaraz zaraz ale co ja tu wlaciwie robie?"

Ostatnio przyjechala do mnie moja mama i otworzyla na chwile bagaznik samochodu a Torri nie wiele myslac biegla i rozpedzona wskoczyla z impetem do srodka. Potem usiadla i nie wiedziala za bardzo po co to wszystko. GLUPCIO zapomnial, ze biegl po to zeby sie poprostu przywitac!

[u]Motto: Najpierw zrob, potem pomysl[/u] :lol:

Aha u mojego psa istnieja 2 tryby dzialania: [b]on[/b] (nakrecony do zabawy) i [b]off[/b] (spi). ze znaczna przewaga tego pierwszego trybu. A ze kondycje ma skubana niezla, to spacer musi byc bardzo intesywny i wyczerpujacy na tyle zeby tryb [b]off [/b] byl wlaczony na dobre.

[b]Nitencja[/b], ty chyba mozesz miec nabardziej wyczerpujaca opinie i porownanie obu ras - masz przeciez obie. Ale pewnie gdybys miala sie zdecydowac na jednego tylko psa, to by ciezko bylo, co?
:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitencja'] Tu jeszcze Swallow ma dwie rasy pod jednym dachem ( a wlasnie - czy ten kot ma jeszcze futro ?? )[/quote]

Pomimo tego, że w domu sa dwa welshe i małe dziecko, kot i jego futro mają się conajmniej bardzo dobrze

[quote name='Nitencja']
Szczerze mowiac ja wybralam : glownie beda welshe ale zawsze bym chciala jednego airedale :)[/quote]

To tak jak ja

Link to comment
Share on other sites

Hej, wróciłam i moje zycie przewróciło się o 180 stopni - zostałam kocią mamą! Na naszej działce otruła sie kotka i ja wziełam do Warszawy jej trzy kociaki, tak więc na razie nie ma mowy o psie. Jak je odchowam i znajde (mam nadzieję) domy to moze znów pomyślę. Ale chyba będę miała 2 koty, bo mam swoją "starą" kotkę i zostawię sobie jednego z maluchów. Dziekuję Wam za odpowiedzi. W tej sytuacji będę myślała nad erdelem, bo komfort moich kotów to podstawa :-) Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...