Jump to content
Dogomania

airedale czy welsh


Recommended Posts

Teren jest ogrodzony, ale nie całkowicie - trzeba będzie naprawić płot, to nawet dobry pretekst, bo ciągle to odkładaliśmy. A pisząc "ucieczka" miałam na myśli sytuację, gdy pies wyczuje suczkę, ktora ma cieczkę. Słyszałam o takich historiach. Myślę że jak już weźmiemy airedalkę (o ile weżmiemy) to świetnym kompanem będzie moja przyjaciółka ze swoją airedalką. Pozdrawiam i dziękuję :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote]A pisząc "ucieczka" miałam na myśli sytuację, gdy pies wyczuje suczkę, ktora ma cieczkę. Słyszałam o takich historiach. [/quote]
taka sytuacja miała miejsce u mnie.podczas codziennego biegania Argos poczuł zapach jakiejs suczki no i "w nogi". nawet nie reagował na zadną komendę ani na nagrodę.
teraz nie bardzo wiem czy mozemy isc dalej biegac jesli pies się mnie nie słucha. czy możecie mi coś doradzić??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie mam żadnego z terierów ale znam At od Fuki ( obecna suke i poprzednie) oraz moja mama ma welsha (pzrez 11 lat mieszkałaysmy razem). Radziłabym jeśli chodzi o rase to airedala. Maam dzieci w wieku 6 lat i 2,5 i od miesiąca szczeniaka (pudel duzy suka) Dzieci są w przedszkolu wiec mam przedpołudnie dla psa. Gorzej jak teraz córka jest chora i nie ma jak z psem wyjsc. Polecam wiec wziecie psa teraz w ciąży i to jak najszybciej zebyś do porodu opanowałą nauke załatwiania sie na dworze oraz podstawowa nauke posłuszeństwa. Późźniej jak urodzisz to pzrez parę miesięcy dziecko mozesz zostawić w łóżeczku i ci nie ucienie, a najgorszy okres zaczyna sie od raczkowania i trwa do około 2 lat. W tym czasie pies zmadrzeje i bedzie naprawdę cudownym kompanem do zabaw.
Ja miałam psa jak mój syn sie urodziłą ale jak miał 2,5 roku trzeba było Birme uśpic niestety :cry: . Czekaliśmy parę lat i moze owinniśmy jeszcze parę ale mioty dużych pudli czarnych są rzadko.

A jako ciekawostkę powiem Wam że na tą rasę namówiła mnie FUKA która ma teriery. :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frosh']Czekaliśmy parę lat i moze powinniśmy jeszcze parę ale mioty dużych pudli czarnych są rzadko.

A jako ciekawostkę powiem Wam że na tą rasę namówiła mnie FUKA która ma teriery. :P[/quote]
Tak, akle zapomniałaś dodac jakie postawiłaś warunki - po pierwsze mial to byc pies z w miare niealergizujaca sierscia i nieterrier (tzn zadnej szorstkiej siersci i zadnego trymowania)... do tego mial byc madry, nie za duzy, ale tez nie za mały - no i kochani zgadnijcie co mi wyszlo ? Pudel :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Kochani przepraszam że tak długo się nie odzywałam. Otóż po długich rozmyślaniach nie bierzemy na razie pieska. Chcemy poczekać - przynajmniej pare miesiecy po narodzinach... Ciągle zastanawiam sie nad wyborem rasy... Nie znam żadnych welshy - boję sie, że to małe diabły :wink: Airedale są chyba spokojniejsze... Niestety mój maż twierdzi, że to za duży dla nas pies... Nie daje sie niczym przekonać. Co myslicie o welshach? Nie chcę męczyć airedala w mieszkaniu :-( Sama nie wiem, a mimo że chcemy jeszcze odczekać to bardzo się na to nastawiam i chciałabym już wiedzieć jaki to będzie piesek :-) Czsami myślę, że welsh jest słodszy, bo mały i taki bardziej "na ręce" :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kiki_de_montparnasse']Co myslicie o welshach? Nie chcę męczyć airedala w mieszkaniu :-( [/quote] :o :o :o A welsha chcesz???

Nie prawdziwą jest reguła, że większe psy wymagają więcej ruchu czy więcej miejsca, a już szczególnie nie jest prawdą, że Airedale wymaga ich więcej, niż welsh. Teriery w ogóle wymagają dużo ruchu, który należy im zapewnić wyprowadzając je na spacer, ale przeciętny Airedale w domu po prostu śpi.

Ale moim zdaniem mając niemowlę nie będziesz miała dosyć czasu na wychowanie szczeniaka - to już pisałam, więc powtarzam tylko dla przypomnienia.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście że nie chcę :-))) Tylko że mój mąż uparł się, że w mieszkaniu welsh będzie się bardziej męczył.

A co do samego psa. Jestem osoba bardzo odpowiedzialną. Nie wzięłam psa teraz, bo nie jestem w stanie ocenić jak będę radzić sobie z dzieckiem. Jednoczesnie bardzo mi zalezy aby moje dziecko wychowywało się z psem. Jesli stwierdze że nie dam rady ze szczeniakiem na pewno go nie wezmę. Prawda niestety tez jest taka że dziecko do ok. 6 roku życia wymaga bardzo aktywnego zajmowania sie nim. Planuję dość szybko kolejne dzieckom dlatego czekanie z psem nie ma sensu. Jestem absolutnie pewna, że dołożę wszelkich starań żeby mój pies był najszczęśliwszy na świecie. I mam nadzieję, że mi się to uda. Myslę że czas wychowywania dziecka jest o tyle dobry, że będę wtedy spędzać więcej czasu w domu - będe wychodzić i sporo czasu spędzać na Mazurach. Jesli nie za 1,5 roku to najwczesniej za 10 lat, a tego nie chcę :-( I chyba jednak airedale.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kiki_de_montparnasse']Oczywiście że nie chcę :-))) Tylko że mój mąż uparł się, że w mieszkaniu welsh będzie się bardziej męczył.[/quote]To zaproś go, żeby przeczytał ten topik. Bo o ile pamiętam, tu już kilka osób, nie tylko ja, pisało, że przeciętny welsh jest o wiele bardziej ruchliwy niż przeciętny airedale.

Link to comment
Share on other sites

Tak, wiem Flaire :-) Mówiłam mu wszystko, co tu przeczytałam. Zdaję sobie sprawę, że jestem nudna, ale to problem nie do przejścia. On się po prostu uparł - są argumenty o wielkości samochodu, mieszkania, spacerach etc. i chyba będę musiała się ugiąc. Zresztą welshe też są cudne :-) Przynajmniej na zdjęciach, bo na żywo to dawno żadnego nie widziałam.

Mój argument za airedalem jest tez taki, że czasem będę jeżdziła sama z dzieckiem na Mazury i większy pies może bardziej odstręcza intruzow...

I jeszcze mam pytanie odnośnie wielkości, czy suczki sa o wiele mniejsze od samcow? Bo ja myślę o dziewczynie :-))))) Dzieki za cierpliwość!

Link to comment
Share on other sites

witam wszystkich na forum
[b]kiki_de_montparnasse[/b] - mam i airedala i teriery walijskie i małe dziecko. Z doswiadczenia wiem, że airedale przy maluchu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Psy rosna szybko, szybko nabieraja masy i już pół roczny airedale wazy ponad 20 kilo, pomyśl co będzie jak tylko nadepnie na dziecko, a nie możesz zakładać ze bedzie od urodzenia spokojny. Moja córka urodziła sie kiedy mój airedale miał 3 lata, czyli był dorosły i zrównoważony, a po dzis dzień a córka ma już 3 lata wystarczy ze pies machnie ogonem a ona leży na podłodze. Zdecydowanie natomiast polecam teriery walijskie. Wspaniale potrafią sie bawic z dziećmi, wspaniale aportują, graja w piłke, a rozmiarem są dopasowane do maluchów. Airedale to wspaniałe psy, ale dla dorosłych. A tak przy okazji: kupiłam swoją pierwszą terierkę walijską gdy moja córka miała pół roku i gwarantuje, że da sie wychować i dziecko i psa. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Swallow! Nawet nie wiesz jak mnie pocieszyłeś! My tez planujemy wziąć pieska wtedy kiedy nasz maluch będzie miał pół roku-rok. Nie moge się doczekać pieska - myślę o tym ciągle. Co może trochę dziwny objaw jak na kobiete w ciąży :roll:

Wynika z tego, że mój maż miał trochę racji mówiąc o wielkości psa ;-) Dziękuję za radę i na pewno weźmiemy mocno pod uwage terierka walijskiego. Problem polega głownie na tym, że ja zawsze lubiłam duże psy... Mam nadzieję, że nasz welsh bedzie troche bardziej wyrośnięty :lol:

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze troszkę na temat dzieci i dużych psów... Zacznę od tego, że nie mam dzieci, ale znałam sporo dzieci wychowywanych z dużymi psami. I czy rzeczywiście duży pies np. ciągle dziecko przewraca bardzo zależy od psa. Niektóre psy (a szczególnie suczki chyba) instynktownie rozumieją, że dziecko to dziecko, są bardzo opiekuńcze i ostrożne, traktują małe dzieci tak, jak swoje szczenięta. Moja Misia jest taką suczką. Pomimo że zdarza jej się wskakiwać na ludzi przy powitaniu :oops: , na dzieci nigdy nie wskakuje. Gdy miała szczenięta, potrafiła przez dłuższy czas stać w kojcu na trzech łapach coby na jakiegoś nie nastąpić - w ogóle łapy stawiała czy kładła się w kojcu bardzo ostrożnie. Dzieci traktuje podobnie.

Oczywiście nie wszystkie duże psy wykazują tego typu ostrożność w stosunku do dzieci, a małe psy wykazują ją dużo rzadziej (w moim doświadczeniu) niż duże. Airedale, będą psami średniej wielkości i krzyżówką małego teriera z wielkim otterhoundem, potrafią mieć cechy i jednego, i drugiego ze swoich przodków. Te, które większość cech odziedziczyły po małych terierach sa bardziej żywe i żywiołowe, więcej skaczą, są mniej ostrożne. I w moim doświadczeniu, to jest bardziej typowe dla rasy, niż przewaga cech otterhounda, czyli stateczność, spokój i rozwaga, ale takie Airedale również się zdarzają (są reprezentowane na przykład przez moją Misię oraz Fukę)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martini***']:o :o to też racje, swallow poruszył tylko kwestię pies robi krzywdę dziecku ale cześciej jest odwrotnie...zwłaszcze jak dziecko podrośnie...[/quote]No bo oczywiście takie rozważanie tej kwestii reprezentuje nasz punkt widzenia: dziecko jest zawsze (i słusznie) ważniejsze od psa. Wiem o wielu psach oddanych z powodu problemów z dziećmi (nie zawsze zachowawczych - czasami po prostu alergicznych), natomiast jeszcze nie słyszałam o dziecku oddanym z tego samego powodu :wink: .

Moja przyjaciółka, hodowczyni Nowofundlandów, katergorycznie odmawia sprzedania szczeniaka do domu gdzie jest, lub zjawi się w przeciągu najbliższego roku, małe dziecko. Ja może nie postawiłabym tego aż tak kategorycznie, chociaż zawsze pytam się, czy dzieci w najbliższym czasie są planowane i jeszcze mi się nie zdarzyło sprzedać szczeniaka do domu z niemowlęciem (najmłodsze dziecko w domu, do którego kiedykolwiek sprzedałam szczenię miało ok. 6 lat).

Nie zgodzę się też ze stwierdzeniem, że Airedale to pies "dla dorosłych". Dzieci od ok. 8 lat świetnie sobie potrafią z takim psem dać radę, chociaż oczywiście bardzo dużo zależy od konkretnego dziecka i konkretnego psa. W każdym razie ja bez problemu sprzedałabym szczenię do domu, gdzie jego przyjacielem miałby być ośmiolatek. Jednocześnie nastawałabym, żeby takie dziecko uczęszczało z psem na szkolenie.

kiki, ja doskonale rozumiem Twój problem, bo sama bez psa po prostu długo nie wytrzymuję.... :( Więc rozumiem Twoją niecierpliwość i tęsknotę za psem. Myślę, że gdy pojawi się dziecko będziesz miała lepsze wyobrażenie o tym, co zrobić. Ja widzę same problemy, bo dla mnie trudno jest odpowiednio wychować szczeniaka nawet gdy nie mam małego dziecka - weźmy choćby naukę czystości. Aby załatwić to stosunkowo szybko i bezboleśnie, musisz być gotowa w każdej chwili i natychmiast lecieć ze szczeniakiem na dwór. W obecności dziecka to jest niemożliwe... Chyba że masz dom z ogródkiem może. :niewiem:

Welshe to moja pierwsza psia miłość, a airedale pewnie ostatnia, więc moim zdaniem, w wyborze rasy błędu nie popełnisz. :wink:

Link to comment
Share on other sites

kiki - a ja zadam jeszcze takie pytanie: kto może poświęcić więcej czasu szczeniakowi - osoba, która ma małe dziecko i przebywa w domu, czy ktoś, kto pracuje i regularnie wychodzi z domu na kilka godzin?
Dzieci są absorbujące, wiem, bo sama przez to przechodziłam, ale przecież nie przez 24 godziny na dobę. Szczeniak to takie drugie dziecko, ale można to pogodzić. Życzę wytrwałości i cierpliwości i trzymam kciuki, aby czworonóg zawitał do Waszego domu jak najszybciej. :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']Myślę, że gdy pojawi się dziecko będziesz miała lepsze wyobrażenie o tym, co zrobić[/quote]
Zgadzam się z tym na 100%! kiki, dziecko przeszacuje Twoje/Wasze życie. Jak sie urodzi będziesz pewnie chciała mieć czas tylko dla niego, a upragnione wolne chwile zostawić dla siebie. Moim zdaniem nie ma tu miejsca dla szczeniaka :-?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...