Jump to content
Dogomania

Owczarek Belgijski groenendael


Multimen

Recommended Posts

Ajax wiesz jak dokucza sciąga caly obrus ze stolu i wszystko zlatuje co jest na stole albo czasami z moim kotem jak mnie nie ma w domu to Pucek cos lapka zżóci a Ajax sie tym bawi np. dzisiaj jak przyszlem do domu to patrze a tam na podlodze lezy aparat na szczeście jest dobry to narazie tyle bede ci pisal jak bedzie cos ciekawe do napisania :D . A jak Ajax śpi to jak niewiniątko :angel:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Shepowi tez gratuluje :) Zwróciłam wiekszą uwagę na suczki, stąd to niedopatrzenie, ehhhh.... Mam chwilę spokoju, bo psy śpią... obawiam się jednak, że mała za chwilę się zbudzi i znów zacznie swoje małpie figle :))). Multimen, ja moją ściągałam z firanki... jakimś cudem wspięła się 30 cm nad ziemię :))). Miała wtedy niewiele ponad 2 miesiące.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jej nie zaczęły wypadać, bo dopiero co skończyła 3 mies. (dokładnie - 9 października). Za to załatwiła moją mamę - zostawiłam jej psy, kiedy szłam do pracy (zwykle zostają z opiekunką), a dzidzia tak szalała, że po trzech godzinach mama musiała uwiązać ją na smyczy przy krześle. Podobno dosłownie "chodziła po ścianach" i dokonywała skutecznego rozbioru mieszkania na części pierwsze, totalnie olewając wszelkie próby uspokojenia jej przez rodziców. Dopiero wtedy uwierzyli, że belgi to diabły wcielone...;)

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałam dodać, że rodzice też mają psy - zapewne wkład w wyczyny małej miał olbrzym mamy :). Ona nie wytrzyma w bezruchu, kiedy widzi innego psa:)))). Podobno mała jeździła po przedpokoju wczepiona w uszy starszego kumpla :))).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

No to DeDe masz niezla rozrabiake tak jak moj Ajax mowie ci jak rozrabia jak go zostawie na jakie 3 godziny to przychodze a tam w domu wszystko po sciagane a reklamowke calo podrze na kawalki i rozniesie po calym domu!!!!!!!!!!!! I jeszcze moj Ajax strasznie szczeka do obcych i gryzie i niewiem co zrobic zeby nie gryzl i nie szczekal albo to zniknie jak dorosnie niewiem odpowiedz!!!!!!!!!!!!!! :wink:

Wszystkich pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ja bym na Twoim miejscu jednak nie liczyła ze to samo przejdzie z tym gryzieniem i szczekaniem.

Musisz przyłożyć się do socjalizacji, bo chyba jak do tej pory to obcy ludzie nie byli Twojemu Ajaxowi do szczęścia potrzebni, więc postrzega ich jako wrogów. :2gunfire:

Musisz zmienic w nim to przeświadczenie i spowodowac aby polubił kontakty z nieznajomymi. Nie bój się ze będzie się potem łasił do wszystkich(chociaż ja nigdy nie rozumiem ludzi czego tu się bać) bo to jest ten typ OB który nie ma w tego w genach i sam raczej nie będzie szukał kontaktów.

Poproś znajomych lub nawet innych ludzi wychądzących z psami, aby spróbowali pogłaskać AJAXA, "przekupując" go smakołykami, lub bawiąc się z nim ulubioną zabawką. Najlepiej niech zaczynją konatakty z nim kucając lub tak jak pisał Marek stojąc nie zwracjąc na niego uwagi lecz rozmawiajcie ze sobą.

Zacznij ćwiczyć teraz ze swoim psem, bo czym później zaczniesz to robić tym bardziej będzie się to pogłębiać.

A chyba nie chcesz doprowadzić do takiej sytuacji ze nie mozesz psa spuścić w obecności obcych osób. :help1:

Multimen nie przejmuj się to jest problem z którym się boryka się wiele

początkujących właścicieli belgów :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Co prawda nie mam psa tej rasy, ale ze wzgledu na agility troszke sie nimi interesuje. Slyszalam, ze belgi [a przynajmniej terviki] dojrzewajac dostaja tzw. "swira" i tak jak napisal/a martan jest to problem kazdego poczatkujacego wlasciciela :wink:

Pozostaje mi zyczyc powodzenia.

BTW, urodzilam sie i dorastalam w miasteczku polozonym niedaleko Polanca :) Pozdrawiam Ziomala :)

Link to comment
Share on other sites

Na szczęście moje maleństwo uwielbia ludzi :). Chce się z wszystkimi witać, a kiedy zobaczy dziecko... po prostu dostaje małpiego rozumu z radości:). Niestety, muszę kontrolować jej "przyjaźnienie się", bo podgryza, a ząbki ma ostre i uścisk solidny jak na swój wiek... pocieszające, że używa ich w celach zabawowych, a nie agresywnych. Jest za to trochę nadmiernie bojowo nastawiona do innych psów, konkretnie- do szczeniąt plus-minus w jej wieku. Najpierw sie grzecznie bawi, a po chwili... ehhh... wojna na całego, hierarchię sobie ustala. Szczególnie bojowo nastawiona jest do swojej miotowej siostry, bo obie "charakterne", a żadna nie ustąpi. Co będzie, kiedy dorosną? Strach pomyśleć...

Link to comment
Share on other sites

DeDe a twoje psiaki ty uczylas zeby nie gryzly obcych bo moj Ajax gdy go chce poglaskac jakis obcy to natychmiast warczy albo chce ugryzc reke. A Ajax z moim kotem persem sie bawi ale bardzo ostro gryzie go w szyje ale nie znowu tak jakby go mial udusuc tylko lekko a z innymi psami on tez chce sie tak bawic gryzc skakac po nich i taki inny pies niezna takiej zabawy i ucieka i inne psy niechca sie z nim bawic

Pozdrowienia!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

No właśnie jak nauczyć psa żeby był milej nastawiony do innych ludzi i zwierząt nie tylko do swoich domowników. Aby mógł bawić się z innymi psami i można go było bezpiecznie pogłaskać bez obawy utraty ręki :wink: .

Pytam bo znam takiego belga ( 2 mies.) którego mogą głaskać tylko jego właściciele.A jak puszczę przy nim mojego psa półrocznego maltańczyka to czasem go obwąchuje a czasem warczy i nawet chce ugryźć, kiedyś już nawet złapał go za ogon jak go przed nim ratowałam (czyt. brałam na ręce). A jak pierwszy raz się poznali to na początku ten uroczy czarnuszek bał się mojego białaska i przed nim uciekał :scared: (mówię wam jak to wyglądało :lol: ) ale póżniej role się odwróciły.

Link to comment
Share on other sites

Hej! Himka to przede wszystkim wlasciciel musi chciec i zdawac sobie sprawe z tego ze agresywny pies to pies niebezpieczny i nie ma on NIC wspolnego z psem obronca!!! Z tego co wiem Ajaxa posiada mlody chlopiec, ktory pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego ze jego pies to nie zabawka i moze nawet zachowanie Ajaxa go bawi!!! Ale nie ma w tym nic smiesznego!!! Ajax ma teraz niewiele ponad 2 miesiace i to jest okres w ktorym trzeba mu pokazac ze swiat jest przyjazny i ze lepsza jest zabawa niz gryzienie. Masz racje, jak Ajax podrosnie to bedzie za pozno.... Mam nadzieje ze postarazs sie wplynac na wlascicieli Ajaxa i moze wytlumaczyc zeby zwrocili uwage na swojego pupila. Ja sama mam gronka, ma teraz pol roku i uwierz mi ze te czarnuszki potrafia byc kochane!!!!! POZDRAWIAM

PS. Napisz prosze o rezultatach rozmowy z tym chlopcem.

Jesli chcecie konkretnych rad odnosnie "sprowadzenia" Ajaxa na dobra droge zapraszam na forum dogs.pl, tam sa ludzie duzo bardziej doswiadczeni ode mnie i na pewno chetnie pomoga. Poza tym o rade mozecie zwrocic sie takze do hodowczyni Ajaxa, los psiakow na pewno nie jest jej obojetny!!! POZDRAWIAM

Link to comment
Share on other sites

Z psami bawi się dokładnie tak samo : skacze i obgryza (zresztą ludzi też), ale w przypadku psów po jakiejś chwili zabawa zamienia się w wyraźną agresję. Jeśli szczenię jej się nie podda, awantura na całego, bo sama nie ustąpi (nawet, jeżeli jest wyraźnie słabsza). Poddaje się tylko dorosłym, dużym psom. Nie musiałam jej przyzwyczajać do ludzi, bo od początku traktowała ich bardzo życzliwie, natomiast podtrzymywałam tę cechę zezwalając jej na częste kontakty z obcymi (zwłaszcza z dziećmi). Moja druga suka nie lubi dzieci, co czasem bywa kłopotliwe.

Link to comment
Share on other sites

Kiara a skad wiesz z jakiej hodowli kupilem psa a himka to moja siostra cioteczna i ona troche przesadza bo Ajax ma taki styl zabawy. Z moim persem tez sie tak bawi gryzie go skacze po nim ale on sie broni czyli tez bawi a nie ucieka tak jak Himki maltańczyk (miki).

Link to comment
Share on other sites

To zachowanie szczeniaka jest dla mnie przerażające. Nie chciałabym mieć psa, który w tak młodym wieku już przejawia agresję. Rzeczywiście, co będzie dalej? Oczywiście, ważne jest, z jakiej hodowli pochodzi pies. A ta, jak czytałam to świetny wybór. Ale nie tylko genetyka jest tu istotna. Ważne jest postępowanie z psiakiem już od pierwszego dnia pobytu w naszym domu. Musi on poznać zasady, jakie w nim obowiązują. Jeśli od początku wszyscy rozpływają się nad małą puszystą kulką i cieszą, że taki dzielny, bo wyszczerzył zęby na innego psa, to nic dobrego to nie wróży. Należy zwracać uwagę, JAK bawi się nasz pies i interweniować, gdy zabawa zaczyna przybierać sadystyczne formy. Już miałam kaukaza, który jako kilkumiesięczny szczeniak (40 kg!) miał największą frajdę z tratowania współtowarzyszy zabawy i więcej tego nie chciałabym przerabiać. Kiedy mój Azir był mały, uwielbiał chwytać zębami za tylne łapy afgana Rottiego i przeciągać biedaka na dość duże odległości, np dwie szerokości fotela, gdy rzecz miała miejsce w domu. Afgan Otiś nawet się specjalnie nie bronił. Musiałam wyperswadować mojemu tervuerenowi, że ta rozrywka jest nie na miejscu. Tak samo nie pozwalam mu wpadać z impetem na inne psy. Przecież może komuś zrobić krzywdę.

Ajaxowi polecam dobre przedszkole dla szczeniąt. Jest jeszcze czas na socjalizację. Jak będzie agresywny, to dostanie trąbę od sędziego i z wystaw nici.

Link to comment
Share on other sites

Azir ma rację. Ja również nie pozwalam mojej małej na sadystyczne zamęczanie "babci"-czyli mojej drugiej suki, ponad 10-letniej. Dla małej szarpanie jej za szyję czy grzbiet (szczególnie "z przelotu") jest niezłą formą rozrywki i sprawdzania własnej siły i sprawności, dla "babci" i mnie irytującym zamęczaniem słabszych. Na szczęście, mała świetnie rozumie komendę "przestań", choć wyraźnie jej ona nie zachwyca :)

Link to comment
Share on other sites

Kiara ale ja nie muszę im nic tłumaczyć bo mam nadzieję że oni sami widzą ten problem chociaż ja bym jeszcze tego nie nazywała agresją to dopiero szczenię które dopiero się uczy. I właśnie miałam nadzieję że poradzicie jak powinno się go uczyć. Nie wydaje mi się również aby zachowanie Ajaxa go bawiło bo on też pewnie chciałby aby jego pies bawił się z innymi.

Azir jak już napisałam wcześniej nie nazwałabym tego jeszcze agresją on (pies) zachowuje się tak jakby chciał być dotykany i głaskny wyłącznie przez właścicieli. Obca osoba może go pogłaskać jedynie gdy on tego nie widzi a jak już zobaczy to...łap zębami :-? . Na to wydaje mi się że znalazłam już odpowiedz:

Poproś znajomych lub nawet innych ludzi wychądzących z psami, aby spróbowali pogłaskać AJAXA, "przekupując" go smakołykami, lub bawiąc się z nim ulubioną zabawką. Najlepiej niech zaczynją konatakty z nim kucając lub tak jak pisał Marek stojąc nie zwracjąc na niego uwagi lecz rozmawiajcie ze sobą
jak myślicie czy to w tym przypadku pomoże???

Jeżeli tak to pozostanie tylko problem zabaw z innymi psami jak macie jakieś pomysły co do tego to piszcie :D

pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

Azir ja nie mam agresywnego psa. Napewno za pare miesiecy Ajax juz nie bedzie szczekal a taki jeden mowil mi ze on to robi ze strachu i jak bedzie juz dorosly to nie bedzie juz sie tak zachowywal w stosunku do obcych ludzi. Mam nadzieje i ja Ajaxowi zawsze zwracam uwage jak szczeka na inne psy i ze gryzie kogos. Jak bylem po Ajaxa to jego ojciec Magnum byl bardzo grzeczny nic nie warczal tylko podchodzil do mnie i chcial zebym go glaskal kladl glowe na moim kolanie i mam nadzieje ze Ajax jak bedzie w takim wieku to bedzie sie zachowywal podobnie, bym byl bardzo ucieszony :wink:

Link to comment
Share on other sites

Multimen- a co za jeden Ci sprzedawał Te madrosci zyciowe- ze teraz sie boi a jak urosnie to przestanie sie bac. Pewnie super doswiadczony w belgach czlowiek jak mniemam. :haha:

Zycze Ci z całego serca zeby Twoj pies był taki jak Magnum- to ostoja spokoju i nic naprawde chyba nie jest w stanie go wyprowadzic z równowagi, ale musisz także zakładać ze nie jest to klon Magnum, a ze charakter odziedziczył po np.dziadkach. A za rowno dziadek z jednej strony jak i z drugiej - to psy które w kasze sobie nie dały dmuchac.

Musisz takze zalozyc- a jest tak na pewno, ze w wychowaniu Magnum kluczowa role odegralo doswiadczenie Pani Oli, ktore Ty dopiero zdobywasz.

Nikt nie twierdzi ze masz agresywnego psa- tylko wszyscy Ci sugeruja ze jesli teraz masz problemy to z wiekiem tylko sie bedzie to pogarszalo i skłaniaja Cie do pracy z psem, a nie bagatelizowanie tych wyczynów Ajaxa.

Powarkiwanie i szczekanie podczas zabawy u niektórych belgów jest rzecza normalną, ale jeśli inne psy szczególnie w zbliżonym wieku uciekają - to coś musi jednak być niewporządku. Belg to taki dziwny "potwór" który chce na początku wszystko zdominować. Jeśli nie będziesz reagował to on się będzie utwierdzał że robi właściwie. On doskonale czuje Twoje emocje- jest w tym mistrzem. Tylko Twoja wewnętrzna głęboka dezaprobata połaczona ze słowną komendą: krótką a zwięzłą i jedna i tą samą np: nie, nie wolno lub fe da pozytywny efekt. Jesli zaczniesz krzyczec wszystkie naraz to zapewniem Cie ze pies sie znieczuli.

Proponuje Ci abys wychodził na smyczy wyciąganej najllepiej smycz typu "Flexi" ale taśma nie sznurek. Daj mu swobodę w zabawie z psem i wkraczaj do akcji, jeśli przybierze ona niedobry obrót- musisz wtedy głośno i wyrażnie skarcić go i przerwać zabawę- masz ułatwione zadanie bo pies jest na smyczy.

Ajax musi czuć ze jest pod pełną kontrolą.

Na pewno nie możesz mu ograniczać kontaktów z innymi psami. Dobrym dla Ciebie rozwiązaniem byłoby przedszkole dla szczeniąt- gdzie pod fachowym okiem AJAX mogłby się uczyć prawidłowych zachowań. Jeśli mieszkasz w dużym mieście to na pewno takie przedszkola sa. Pytałeś kiedy trzeba szkolić psa- już powinieś szkolić swojego psa.

Jak na razie to on chyba szkoli Ciebie i Twoje otoczenie- i chyba niezle mu wychodzi. :wink:

Multimen- naprwde musisz teraz wlozyc troche wysilku a potem zobaczysz jakie wspaniale efekty daje praca z belgiem. :D

P.S Ile razy spotkałeś się ze swoimi przyjaciółmi w celach poznawczych z Ajaxem?

Pozdrawiam

martan

Link to comment
Share on other sites

Multimen nie bede juz nic dodawac, bo Marta napisala wszystko to, co powinienes wiedziec, zreszta i tak bym tego lepiej nie wyrazila!!!

Powiem Ci tylko jedno- UWAZAJ!!! Z Ajaxem nie jest dobrze!!! A dopiero jest szczeniakiem, co bedzie pozniej??? Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Myśmy brali udział w zajęciach przedszkola dla szczeniąt prowadzonych przez p. Lisieckiego i było świetnie. Do tej pory przyjaźnimy się z poznanymi tam ludźmi i ich psami :D .

Jeśli się uda, postaram się zamieścić zdjęcia :wink: :

Oto kilkumiesięczny Azir podczas zabawy z kolegami:

przedsz-4.jpg

A tu w trakcie pracy :wink: :

przedsz3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...