Jump to content
Dogomania

Saba, Kreska, Mejk i inni -STRACH PRZED I ULGA PO STERYLCE


PIKA

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie mam czasu przekopać się przez cały wątek, a mam ważne pytanie;
Moja suka była sterylizowana na początku października, teraz jest okres w którym dostałaby cieczkę. Czy to, że ma powiększone narządy zewnętrzne oraz to, że się wylizuje może być z tym związane? Czy jest to jakaś pamięć organizmu czy raczej niepokojący objaw?

Link to comment
Share on other sites

czyli minęły 2 miesiące od zabiegu.Zakładam że sterylka była "profilaktyczna" tzn. nie była wymuszona zmianami chorobowymi i przebiegła bez niespodzianek. Trochę tu późna reakcja ale sunie "przestawiają się" hormonalnie i czasem po sterylce jest taki wyciek z pochwy mleczny a nawet [U]lekko[/U] podbarwiony krwią , bywają powiększone sutki (nawet mleko) .To reakcja na usunięte jajniki i powinna minąć samoistnie i nigdy więcej się nie pojawić .Jeśli mogę Ci coś radzić to na razie zachowaj czujność ale gdyby srom był zaczerwieniony lub/i bolesny wylizywanie intensywne albo wyciek ropny albo mleko w sutkach albo ogólnie sunia niewyraźna to trzeba pokazać się u doktorka.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hejka!
A ja coraz bardziej się przekonuję, że sterylka mojej Dianki juniorki to będzie właściwy wybór. Dowiedziałam się, że jej siostra (wiek: 2 latka) "niechcący" wpadła i miała 6 szczeniąt, z czego aż 5 odrzuciła :-( wychowywać chciała tylko jedno...
Czekam tylko na cieplejsze dni i idę do weta zapisać malutką.
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='myszol88']Hejka!
A ja coraz bardziej się przekonuję, że sterylka mojej Dianki juniorki to będzie właściwy wybór. [/QUOTE]
I tego się trzymaj :kciuki:

Na pocieszenie Ci powiem, że własnie śpi mi na kolanach moja kotka, dzisiaj miała sterylkę. Suka po sterylce to pikuś w porównianiu z kocicą :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='myszol88']Czekam tylko na cieplejsze dni i idę do weta zapisać malutką.[/quote]Po co czekać??? Nie ma przeciwwskazań, żeby sterylizację wykonywać, gdy jest chłodno. A jak będziesz czekać, to zaraz zrobią się upały i wtedy właśnie lepiej jest nie męczyć psa zabiegami...

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Moja vetka radziła mi robić sterylkę, jak idzie wiosna. Chciałam robić późną jesienią, ale tak mi właśnie doradziła. Uzasadnienie nawet logiczne. Suki po sterylce mają zwiększoną tendencję do tycia (moja ma to i bez). Zimą, gdy dzień krótki, organizm , a konkretnie niski poziom melatoniny mówi, że trzeba się objadać na zapas i gromadzić tłuszczyk. A ku wiośnie dni dłuższe i tego efektu nie ma. Nie mówię, że trzeba czekać aż do lata na upały.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Moja vetka radziła mi robić sterylkę, jak idzie wiosna. Chciałam robić późną jesienią, ale tak mi właśnie doradziła. Uzasadnienie nawet logiczne. Suki po sterylce mają zwiększoną tendencję do tycia (moja ma to i bez). Zimą, gdy dzień krótki, organizm , a konkretnie niski poziom melatoniny mówi, że trzeba się objadać na zapas i gromadzić tłuszczyk. A ku wiośnie dni dłuższe i tego efektu nie ma.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]A ponieważ apetyt wzrasta sukowm na skutek braku hormonów, a żeby ten brak odczuć, potrzeba ok. dwóch miesięcy, to wychodzi na to, że właśnie teraz najlepszy czas na sterylkę. ;-)

Ale tak na poważnie, to ja w to uzasadnienie nie wierzę. Suki tyją po sterylce bo za dużo jedzą (bo wzrasta im apetyt), względnie za mało się ruszają. Bez względu na to, kiedy sukę wysterylizujesz, będziesz musiała to kontrolować, a dni są krótsze [B]każdej[/B] zimy. To nie jest tak, że jak się sterylkę zrobi na wiosnę, to do zimy juz sucz nie będzie głodna, albo nie będzie potrzebować ruchu ;-) - problem nie umknie, tylko przesunie się w czasie. A z tego co tu na dogomanii czytam, odkładanie terminu do "optymalnego" po prostu kończy się tym, że sterylka się nie odbywa, bo zawsze jest powód, dla którego jeszcze trochę należy termin odłożyć. A to z kolei zbyt często kończy się niechcianą ciążą. :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']A z tego co tu na dogomanii czytam, odkładanie terminu do "optymalnego" po prostu kończy się tym, że sterylka się nie odbywa, bo zawsze jest powód, dla którego jeszcze trochę należy termin odłożyć. A to z kolei zbyt często kończy się niechcianą ciążą. :-([/QUOTE]
Nic dodać, nic ująć. :roll:
Mnie zmusił do sterylki planowany wyjazd na dłużej - nie chciałam zostawiać suki w cieczce rodzicom. Wszystko zostało zaplanowane w ciągu tygodnia (żeby zdążyć przed cieczką i przed moim wyjazdem), raz dwa i załatwione.
Z kotą jeszcze szybciej- wyczekałam do końca szczepień i termin został ustalony zaledwie kilka dni przed sterylką, żeby zdążyć przed następną rujką (a te miała co 3 tygodnie). I mamy z głowy. :multi:

Tu nie ma na co czekać, trzeba iśc do weta i umówić się na przyszły tydzień (o ile cieczka albo urojona ciąża nie wejdą w paradę).

Link to comment
Share on other sites

Nawet nie wiecie jak bardzo bym chciała już zapisać Diankę na zabieg. Ale nie mogę, bo teraz całe tygodnie nie ma mnie w domu, wracam tylko na weekendy i nie za bardzo miałby kto Danuśkę przypilnować i w sumie nie mam wyjścia jak poczekać do maja albo chociaż do końca kwietnia, kiedy skończę szkołę (klasa maturalna). I właściwie koniec kwietnia byłby dobrym terminem nie tylko ze względu na to, że nie ma wtedy jeszzce takich upałów, ale w maju Danuśce wypada cieczka, więc lepiej chyba nie czekać, aż minie i robić zabieg w czerwcu, tylko umówić się wcześniej, na koniec kwietnia. To chyba nic złego, jeśli zabieg odbędzie się ok. 2 tygodni przed cieczką?
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='myszol88']To chyba nic złego, jeśli zabieg odbędzie się ok. 2 tygodni przed cieczką?[/quote]A skąd możesz przewidzieć tak dokładnie, kiedy ta cieczka się zacznie? Bo ja nawet u najregularniejszej z moich suk - nie mogłam. A jak próbowałam - to właśnie wtedy ona urządzała mi niespodziankę. :roll:

Ja bym celowała w ferie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']A skąd możesz przewidzieć tak dokładnie, kiedy ta cieczka się zacznie? Bo ja nawet u najregularniejszej z moich suk - nie mogłam. A jak próbowałam - to właśnie wtedy ona urządzała mi niespodziankę. :roll:

Ja bym celowała w ferie...[/quote]

No to w takim razie moja suńka jest nadzyczaj regularna, bo cieczkę ma idealnie w terminie :eviltong::cool3: Jakoś tak wychodzi. Ale ferie mają 2 tygodnie, oks, będzie z nami w mieszkaniu, a co potem? Przecież po 2 tygodniach nie wyślę jej z powrotem do budy na dwór? No i nie wiem jak długo po zabiegu suńka nie powinna zbytnio się przemęczać, nie nadużywać ruchu, czy bawić się zbyt ostro? Bo mam kilka psów i boję się, żeby przez nieuwagę któryś z nich nie zrobił czegoś Danuśce.
Jak długo trwa okres powrotu do pełni sił? jak długo suczka musi nie nadużywać ruchu?
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='myszol88']No to w takim razie moja suńka jest nadzyczaj regularna, bo cieczkę ma idealnie w terminie :eviltong::cool3: [/quote]Czyli co ile dni ma cieczkę? I ile tych cieczek już było i kiedy dokładnie one były? Bo u mojej suczki było tak, że miała cieczkę regularnie z dokładnością do 4 dni przez pierwsze 4 cieczki. A potem zdecydowałam ją pokryć i wszystko miałam przygotowane na krycie w jej regularnym terminie - w końcu zawsze miała cieczki tak regularnie, jak jeszcze żadna inna moja suczka. I wtedy właśnie Misia zdecydowała, że ta cieczka będzie z trzy tygodniowym opóźnieniem, co nieźle namieszało w moich planach...

[quote name='myszol88']Ale ferie mają 2 tygodnie, oks, będzie z nami w mieszkaniu, a co potem? Przecież po 2 tygodniach nie wyślę jej z powrotem do budy na dwór? [/quote]Dlaczego nie? Po dwóch tygodniach będzie już miała wyjęte szwy i będzie prawie jak nowa!

[quote name='myszol88']No i nie wiem jak długo po zabiegu suńka nie powinna zbytnio się przemęczać, nie nadużywać ruchu, czy bawić się zbyt ostro? Bo mam kilka psów i boję się, żeby przez nieuwagę któryś z nich nie zrobił czegoś Danuśce.
Jak długo trwa okres powrotu do pełni sił? jak długo suczka musi nie nadużywać ruchu?[/quote]W zasadzie w jakieś dwa-trzy dni po zdjęciu szwów, czyli dwa tygodnie po zabiegu, sucz już jest w pełni sił. Ale jeśli np. uprawia sport, to zaleca się jeszcze jeden tydzień przerwy - w sumie trzy tygodnie. Ja tak zrobiłam: po dwóch tgodniach sunia normalnie już bawiła się z psami, ale do skakania w agility wróciła dopiero po trzech tygodniach.

Jeśli Twoje ferie zaczynają się w poniedziałek (czyli szkołę masz do piątku), to ja umówiłabym się na tę sterylkę właśnie na piątek po południu. Sunia prześpi weekend, a potem powinno być już coraż lepiej. Szwy zdejmą pewnie gdzieś koło następnego poniedziałku, a Ty będziesz ją mogła mieć na oku jeszcze przez tydzień. To dużo więcej niż jest konieczne!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire'] Ile tych cieczek już było i kiedy dokładnie one były?[/quote]

Danuśka miała 3 cieczki (w listopadzie, maju i znów listopadzie). Teraz wypada jej na maja a dokładniejszej daty nie podam, bo nie mam przy sobie jej książeczki zdrowia (a tam zapisuję).
Cóż, tak jak radzicie, najlepszym terminem faktycznie byłyby ferie, tym bardziej, że pogoda dopisuje a skoro mówicie, że 2 tygodnie zupełnie wystarczą, żeby była "jak nowa" no to świetnie. W takim razie pozostało uzgodnić to z rodzicami no i iść do weta ustalić termin. Do ferii mam 2 tygodnie, więc myślę, że mogę już iść pogadać z wetem i zapisać Danuśkę. Mam nadzieję, że rodzice zgodzą się na ten termin.
No więc przyjmijmy, że zabieg będzie w piątek po południu, więc szwy będzie miała zdjęte ok. piątku-soboty następnego tygodnia, więc zostaje jeszcze tydzień wolnego. Chyba wystarczy. Później najwyżej posiedzi troszeczkę w kojcu, kiedy nie będzie nikogo na podwórku, żeby ją popilnować, bo spryciara lubi biegać, skakać, więc trzeba będzie ją jakoś powstrzymać przez jakiś czas :p
W takim razie w weekend jak wrócę do domu pogadam z rodzicami i jak już coś będzie ustalone dam Wam szybciutko znać.
Dzięki za rady i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='myszol88']Do ferii mam 2 tygodnie, więc myślę, że mogę już iść pogadać z wetem i zapisać Danuśkę. [/QUOTE]
No pewnie, rózni weci, różnie planują terminy, lepiej zapytać wczesniej 8)
[QUOTE]No więc przyjmijmy, że zabieg będzie w piątek po południu, więc szwy będzie miała zdjęte ok. piątku-soboty następnego tygodnia[/QUOTE]
Najdalej w poniedziałek.
[QUOTE]więc zostaje jeszcze tydzień wolnego. Chyba wystarczy[/QUOTE]
Na pewno wystarczy. Po dwóch tygodniach suczki już nie wiedzą, że w ogóle były krojone...

Czekamy na wieści :kciuki:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']Kaftanik możesz zrobić sama, z jakiegoś starego podkoszulka albo prześcieradła 8)[/quote]

Właściwie to mogę, tylko to ma być jakiś grubszy materiał czy cieńszy? Chyba jakiś lekko przewiewny prawda? No i powinnam go wziąć w dniu zabiegu? Czy dopiero jak będę sunię zabierać do domu?
Przepraszam, że tyle pytań, ale nie chcę dać jakiejś plamy i dobrze się przygotować :p

Link to comment
Share on other sites

Materiał powinien być raczej lekki i nie gruby. Bawełniany podkoszulek świetnie się nadaje ;)
Wystarczy jak będziesz miała go w domu. Sunia pierwsze godziny po zabiegu jest na tyle skołowana, że nie w głowie jej dobieranie się do rany 8) Ale z czasem się przydaje. Gdzieś w tym topiku znajdziesz fotki suk w kubraczkach, żeby łatwiej Ci było wykonac własny.

Link to comment
Share on other sites

Hejka! Właśnie wróciłam od weta, bardzo miła pani, wszystko mi wyjaśniła. Dzwoniłam do mamy, zgodziła się na ferie, więc moi kochani ok. 27 stycznia będzie zabieg :p Już mam stracha lekkiego, ale i cieszę się, że to już za 2 tygodnie.
Razem z lekami i kaftanikiem koszt wyniesie ok. 250zł. Więcej napiszę później, bo teraz muszę kuzynowi zejść z kompa.
pozdrawiam i jesce raz wielkie podziękowania za rady :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...