Jump to content
Dogomania

Wyżeł gorączkuje i jest osłabiony


Sison

Recommended Posts

Piszę bo nie pozostaje mi nic innego. Może ktoś miał/znał podobny przypadek i nakieruje mnie na coś.

O Psie: Pies, wykastrowany, Wyżeł Weimarski 1,5 roku. Sprawiał problemy od pierwszych tygodni - źle socjalizowany, lęk separacyjny. 
W grudniu z powodu za niskiej masy ciała pies przebadany. Badania krwi, TLI, nerek, wątroby w normie. W kale stwierdzono drobinki tłuszczy. Od tego momentu zmieniona dieta na eukanuba intestinal, pies nie przybierał na wadze, ale kupy zaczął robić ładne.

Obecne Objawy i problem:
Od piątku 03.02.17 pies gorączkuje 40-41 stopni w szczytach 41,5. Stał się apatyczny, bardzo słaby, zmniejszony apetyt, pies pije, kupa rzadka w kolorze musztardy (czasami bardziej biegunowa, czasami krowi placek) - częstotliwość wypróżniania w normie. 

Antybiotyki nie pomagają. Dziś tj. 10.02 podano sterydy więc Pyralgina odstawiona która ewidentnie zmniejszała temperature u psa. Po 3h od podania sterydów 0 reakcji.

Test na choroby od-kleszczowe - negatywny
Zrobione USG - wszystko w normie
Prześwietlenie klatki piersiowej - wszystko w normie
Mocz - zwiększone PH, minimalna ilość krwi 
Brak boleści stawów, w brzuchu lub innych. Brak wymiotów. Węzły chłonne nie powiększone.

Badania krwi
Poniedziałkowe 6.02.17 :
wyniki-slask1.jpg

Środowe 8.02.17r :
 wyniki-wrocalw1.jpg

Rozmaz z środowej 08.02.17r
W obrazie krwi obserwowano:
- w szeregu czerwonokrwinkowym:
- zmianę wielkości komórek (anizocytoza: nieliczne mikrocyty)
- zmianę kształtu komórek (poikilocytoza: ekscentrocytyy 0-1 wpw)
- w szeregu białokrwinkowym:
- leukocytozę, neutrofilię, monocytozę, limfopenię
- aktywowane neutrofile – większość komórek (komórki z ciałkami Dohle'go, komórki z rozpulchnionymi jądrami, komórki z piankowatą cytoplazmą)
- pobudzone monocyty ok. 20% (komórki z silnie zwakuolizowaną cytoplazmą)
- w szeregu trombocytarnym:
- prawidłową liczbę płytek krwi (20-30 wpw)
Postacie pałeczkowate stanowiły ok. 3% wszystkich granulocytów obojętnochłonnych (ocena utrudniona ze względu na rozpulchnienie jąder neutrofili).

Przebieg:
W piątek 03.02
pierwsze objawy brak apetytu, pies słaby.
Popołudniem podany zastrzyk z Amoksycyliną oraz coś na zbicie gorączki i rozkurczowego
W sobote 04.02 
Pies słaby, gorączka 40,1 zmniejszony apetyt
Podany: Ramaclon w zastrzyku + coś na gorączke
Niedziela 05.02 
pies słaby, zmniejszony apetyt, drażliwość względem drugiego psa
Otrzymał w tabletce 2 raz po 1/3 Ramoclan 875mg
Poniedziałek 06.02 
Pobrana krew, Momentami całkowity brak apetytu, ewidentnie pogorszyła się kupa. Temperatura w okolicy 40 stopni
Rano i wieczorem podano 2 razy 1/2 ramoclanu
Wtorek 07.02
Gorączka rano 41,5 stopnia. Podana Pyralgina.
Około 12 kroplówka. Antybiotyk zmieniony na enrofloksycyne + 2 teblatki (popoludniem i wieczorem)  Metronidazolu 250mg. 13:00 test na choroby odkleszczowe - wszystko ok
O 21 podana Pyralgina, temperatura spadała z 40,4 od 39,3 (godzina 1:30)
Środa 08.02
Temperatura między 8-13 w okolicach 40,1-40,6
O 13 podana Pyralgina - w najlepszym momencie temperatura 38,8
Około 10 zastrzyk z enrofloksycyny. 3 razy podany Metronidozal
O 17:00 i 22:00 podana pyralgina
Czwartek 09.02
 Temepratura o 6:30 to 41,5 stopnia - podana oyralgina
O 8:30 40,1 - podana pyraglina
Od 11:00 temperatura poniżej 39 stopni
O 16:30 40,1 stopnia - podana pyralgina
O 21:00 oraz 00:10 - podana pralgina
Piątek 10.02 
6:30 40,1 stopnia
9:00 41,0 stopnia
Rano podany Metronidazol
Około 10:30 Podany Deksametozan + enrofloksacyna + witamina B
11:30 41,1 stopni
12:30 41,1 stopnia
Gorączka utrzymuje się w granicy 39,8-40,1 stopni. O 22 podałem Pyralgine.

Pies jest bardzo osłabiony, wręcz wycieńczony. Nie ma sił wejść na kanapę lub ma problem z zejściem z dwóch schodków. Gdy ma temperaturę nie ruszy suchej karmy więc podajemy mu gotowaną pierś z kurczaka. Gdy temperatura spadnie wtedy jest troszkę lepiej. 

Jakie dalsze kroki podjąć? Gdzie szukać? Weterynarze rozkładają ręce- nikt nie ma pomysłu co jest psu.

Pozdrawiam
Michał

Link to comment
Share on other sites

Ja bym jeszcze dała kał na posiew .

A nie  zjadł czegoś na spacerze ? ostatnio często słyszy się o podrzucanych truciznach .

A wykluczyli ciało obce ? Był  na dogo kiedyś przypadek owczarka , który połknął piłeczkę i przykleiła mu się do ściany żołądka. Niestety na RTG nic nie wyszło a niestety nie zrobili USG . Skończyło się tragicznie. :(

Link to comment
Share on other sites

Pytałem o ciało obce w okładzie pokarmowym - wykluczono taka możliwość. Po pierwsze usg by ewentualnie coś pokazało a po drugie objawy byłyby trochę inne. Pies ma ostry stan zapalny, wysoką gorączkę i robi brzydkie kupy które mogą być tez pochodna otrzymywania tabletek lub trochę innego jedzenia (niechętnie jadł suchą to mu gotowaliśmy).  Chciałem robić posiew z krwi ale podobno aby to miało sens trzeba by krew zbadać z różnych godzin a po drugie przez antybiotyki wyniki mogłyby być sfałszowane. Podpytam o posiew z kału weterynarza. Zastanawiam się nad endoskopia. Chciałem zrobić biopsje ale na wyniki się długo czeka a pies z każdym dniem gaśnie...

Link to comment
Share on other sites

A gdzie mieszkasz bo obawiam się,że weterynarze nie za bardzo dają radę i możeinny wet by się poznał na tym co psu jest zanim nie będzie za późno.

Ja mam weta tego samego od ponad 30 lat, pasjonat leczenia ciężkich przypadków. Ale to w Warszawie.

Link to comment
Share on other sites

Jestem z śląska i do Warszawy mam daleko. 
W środę 08.02 byłem u zupełnie innego lekarza cieszącym się dobrą opinią. Przedstawiłem wyniki, opisałem bardzo szczegółowo problem oraz dotychczasowe postępowanie i to właśnie ten lekarz zrobił prześwietlenie klatki piersiowej. Również nie potrafił zdiagnozować problemu.

Dosłownie teraz rozmawiałem z weterynarzem i przyszedł wynik drugiego rozmazu krwi z vetlabu z Wrozławia. Weterynarz nawet kontaktowała się w sprawie wyników z labolatorium. Wszystko jest ok - jedyne co wyszło to to, że pies ma stan zapalny.
Również jedn z pomniejszych podejrzeń była białaczka - pies jej nie ma.

Link to comment
Share on other sites

Gdzie maszx wyniki enzymów trzustkowych?Nie widzę.Pies zginie,jeśli temperatura będzie sie utrzymywać na tak wysokim poziomie...Szukaj na biegu dobrej kliniki.Stan zapalny jest b.ostry - trzeba szukać źródła.Poza tym - wygląda na to,ze pies się mocno anemizuje,naprawdę - szukaj dobrego weta.Tu nie ma co gdybać,trzeba działać.Odzywaj się,trzymam kciuki!

Link to comment
Share on other sites

Dobry weterynarz... gdzie? Ciężko takiego znaleźć  - opinie najczęściej są skrajne. 
TLI było badane pod koniec grudnia i było idealnie w środku zakresu. Weterynarze stwierdzili, że nie ma potrzeby ponownie badać.

Wiem, że należy znaleźć źródło ale jak?? Na USG wątroba wyglądała wręcz idealnie. W jaki jeszcze sposób poza biopsją można ją sprawdzić? Prześwietlenie? Jestem daleki od gdybania i jestem gotów do działania i zrobienia każdego badania. Tylko jakiego jeszcze?

Link to comment
Share on other sites

Rozważałem poważnie wczoraj Gliwice, jednak miałem również nadzieje związane z Deksametazonem, który ostatecznie nie pomógł. Jutro się tam wybiorę.

Wątpimy w zapalenie trzustki z powodu braków wymiotów oraz braku symptomów zapalenia otrzewnej. 

W tym miejscu chciałbym od razu wszystkim bardzo podziękować za wszystkie wpisy. Nie spodziewałem się takiego odzewu. Oczywiście o wszystkim będę informował na bieżąco, edytując główny wpis.

Wyniki rozmazu z środowej krwi:
 

W obrazie krwi obserwowano:
- w szeregu czerwonokrwinkowym:
- zmianę wielkości komórek (anizocytoza: nieliczne mikrocyty)
- zmianę kształtu komórek (poikilocytoza: ekscentrocytyy 0-1 wpw)
- w szeregu białokrwinkowym:
- leukocytozę, neutrofilię, monocytozę, limfopenię
- aktywowane neutrofile – większość komórek (komórki z ciałkami Dohle'go, komórki z rozpulchnionymi jądrami, komórki z piankowatą cytoplazmą)
- pobudzone monocyty ok. 20% (komórki z silnie zwakuolizowaną cytoplazmą)
- w szeregu trombocytarnym:
- prawidłową liczbę płytek krwi (20-30 wpw)
Postacie pałeczkowate stanowiły ok. 3% wszystkich granulocytów obojętnochłonnych (ocena utrudniona ze względu na rozpulchnienie jąder neutrofili).

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam wszystkich, że piszę dopiero teraz, ale zostałem okradziony i załatwiałem m.in. tę sprawę. Na szybko postaram się streścić i udam się spać bo padam.

Na dzień dzisiejszy pies całe szczęście ma się dobrze. W minioną sobotę psu został podany Encorton. Lek miał pomóc już po 1-3h, ale efekt przyniósł po 24h. 

Przypuszczenia naszego weterynarza okazały się trafione - pies ma chorobę immunologiczną. Wykonaliśmy badania i ma zdecydowanie za mało IgG i dlatego nie radził sobie z zapaleniem oraz gorączkował. Więcej można przeczytać tutaj 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...