Jump to content
Dogomania

Komunikat w sprawie paszportów dla psów i kotów


Wojtecki

Recommended Posts

  • Replies 305
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mi weterynarz mówił, że jeżeli jest czytelny tatuaż, nadany przez jakąkolwiek organizację (i ma się na to papier, zaświadczenie), to chip nie jest potrzebny.
Więc tym bardziej taki ze związku, gdy jest metryka, wystarczy :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='golden_owner']Sonya-Nero - o ktorym malomiasteczkowym wecie piszesz?

Gdzies juz pytalam, ale nie uzyskalam chyba odpowiedzi: czy trzeba chipowac jesli tatuaz jest czytelny?[/quote]

Nie trzeba !

Zwierzęta, które w dniu 1 października 2004 roku były wytatuowane lub miały zaimplantowany mikroczip zgodny z normą ISO 11784 nie podlegają ponownemu znakowaniu ( wyjątek z informacji dla lekarzy wet.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Błagam Was o pomoc!
Dzisiaj chcialam wyrobic paszporcik dla mojego Tareska. Tatuaz jest bardzo czytelny , mialam ze soba rodowod gdzie jest ten tatuaz wpisany, ale wet stwierdzl, ze to nie jest wystarczajace - potrzebna jest data wytatuowania pieska - skad mam ja wziac?????? Tego nigdzie nie ma !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Może trzeba dotrzeć do osoby, która tatuowała i poprosic o zaświadczenie...?

No, ale, takie wymogi ? Weci zawsze tego wymagają w wypadku, kiedy paszport wypisywany jest dla psa z tatuażem ? :o

Ja też mam taką sytuację, że Manu może dostać paszport "na tatuaż" i potrzebne jest zaświadczenie, ale akurat w jego wypadku to jest dla mnie zrozumiałe (kwestia jego nietypowej historii)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='golden_owner']Sonya-Nero - o ktorym malomiasteczkowym wecie piszesz?

Gdzies juz pytalam, ale nie uzyskalam chyba odpowiedzi: czy trzeba chipowac jesli tatuaz jest czytelny?[/quote]

Sorry ale rzadko tu zaglądam :roll: .
To oczywiście doktor Z. z mieściny A. :wink:

Data tatuażu - jak jest normalny wet :wink: to w przypadku polskiego psa doda do daty urodzenia +/- 6 tygodni.

Poza tym, jeżeli dobrze sobie przypominam to jest wydawane zaświadczenie o dokonaniu tatuowania szczeniąt i dobrze by było aby hodowca zrobił ksera dla właścicieli szczeniąt.

W przypadku zagraniczniaka to i tak trzeba wpisać na oko, bo tam różnie bywa.
I ciekawe jak wydostać takie zaświadczenie od zagranicznej organizacji, może to trwać bardzo długo i być nie wykonalne.

Igła jest przetrażająca, to fakt :o , ale to naprawdę nie boli, przynajmniej chipowany pudelek nic po sobie nie pokazał.

Ale naprawdę warto chipować psy, tatuaż z różnych przyczyn może stać się nieczytelny, można go usunąć, a wtedy zostaje tylko chip.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Manu']Mi weterynarz mówił, że jeżeli jest czytelny tatuaż, nadany przez jakąkolwiek organizację (i ma się na to papier, zaświadczenie), to chip nie jest potrzebny.
Więc tym bardziej taki ze związku, gdy jest metryka, wystarczy :D[/quote]

Tatuaże obowiazują do końca roku 2005. Od 1.01.2006 każde zwierzę domowe podróżujace po krajach UE musi mieć chip.
I jeszcze jedno - wpisy o szczepieniach przeciwko wsciekliźnie i wpis o stanie zdrowia psa może wykonać [b]tylko[/b] upowazniony do tego weterynarz. Trzeba pytać o to w lecznicach. Wprawdzie nam nigdy nikt na granicach nie sprawdzał psiego paszportu ale w razie gdyby - to mogą być z tego duże nieprzyjemności. Lepiej dmuchać na zimne.

Link to comment
Share on other sites

Ja akurat wydobyłabym to zaśwaidczenie dla Manu bardzo łatwo (szalenie uczynny Klub rasy w tej Francji :D ), ale właśnie z powodu tego, że tatuaże długo nie będą ważne, to i jego zachipowałam 8)

Warto czipować choćby dlatego, że tak oznakowanego psa można umieścić w narodowej i międzynarodowej bazie danych 8) --> [url]http://www.identyfikacja.pl/[/url]
Moje już są tam zarejestrowane :P

Link to comment
Share on other sites

kochani

czy moge prosic jeszcze raz o zebranie wszystkiego

mam psa ,,mix" wiec nie ma tatuazu
a chce wyjechac za granice
gdzie wyrobic paszport(woj lubelskie) i chip tez trzeba pewnie zrobic. czy wyrabianie paszportu dlugo trwa czy na miejscu

no i jeszcze jedna sprawa na granicy wystarczy tylko paszport(chodzi nam glownie o slowacje wegry czechy)

pozdrawiam i z gory dzieki

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Studentkaweterynarii']Cześć wszystkim. Tym razem przedstawiam coś dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o czipowaniu zwierząt. Okazuje się, że nie jest to wcale takie skomplikowane. Zapraszam na stronę OAZY, gdzie lekarze omówili to krok po kroku:

[url]http://www.lecznica-oaza.strefa.pl/biblioteka/artykuly/psy-koty/mikroczipy2.htm[/url][/quote]

Tam jest zdanie:
"Mikroczip musi być umieszczony po lewej stronie szyi, w połowie jej długości. Takie konkretne umiejscowienie
mikroczipu jest ustalone przepisami prawnymi, oraz umożliwia łatwiejsze jego odnalezienie przez odpowiednie
służby. "

A mój mały ma chip w zupełnie innym miejscu, robiony w NL. I co z tym fantem zrobić?!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karolaGd']kochani

czy moge prosic jeszcze raz o zebranie wszystkiego

mam psa ,,mix" wiec nie ma tatuazu
a chce wyjechac za granice
gdzie wyrobic paszport(woj lubelskie) i chip tez trzeba pewnie zrobic. czy wyrabianie paszportu dlugo trwa czy na miejscu

no i jeszcze jedna sprawa na granicy wystarczy tylko paszport(chodzi nam glownie o slowacje wegry czechy)

pozdrawiam i z gory dzieki[/quote]

Paszport otrzymasz od ręki po zachipowaniu w lecznicy , która jest uprawniona(niemal każda).
Do wymienionych krajów masz mieć psa z paszportem - rzadko na granicy do niego zaglądają :D

Link to comment
Share on other sites

w paszporcie powinno byc napisane gdzie sie chip znajduje

niedawno dowiedzialam sie, ze nasze cudowne wladze kaza chipowac zawsze na szyi (tak sa zachipowane moje jamnice) natomiast w rozsadnych krajach chipuje sie miedzy lopatkami, bo tam sie pies nie podrapie i nie przesunie sam chipa, tak bedzie kiedys zachipowany beaglak ale na razie do 2012 wg przepisow tatuaz mu wystarcza

wczesniej niz przed 2012 go oczywiscie zachipuje, ale najpierw niech dorosnie

Link to comment
Share on other sites

Manu
mam pytanko. zeby zarejestrowac psa w Polskim Towarzystwie Rejestracji i Identyfikacji Zwierzat nalezy m.in. przeslac oryginal zasiadczenia przeciwko wsciekliznie. zastanawiam sie, jak to jest w przypadku wystawy psow. czy akceptowane beda kopie?
a moze najlepsza opcja bedzie poza zaswiadczeniem "wbicie" szczepienia do ksiazeczki psa?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...