Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

U mnie w mieście są 3 akity, 2 znam troszkę bliżej. Do psów agresywne, chociaż nie na zasadzie że się sadzą z kilku kilometrów- jednak podbiegacza próbują zgładzić. Stróżują dobrze- raczej szczekają jak ktoś zbliża się do ogrodzenia lub przechodzi z psem, jak przechodzi sam człowiek to tylko obserwują. I fakt- nie uciekają, nawet przez otwartą bramę (jednak nie próbowałam nawet przechodzić pod ich domem z moim psem jak brama uchylona ;)).

Link to comment
Share on other sites

Jestem ciekawa co mi polecicie :)

Pies do sportu ale nie może mieć problemów z 2tyg nudy od czasu do czasu, lekki (max25kg), skoczny, z silną psychiką i praktyczną sierścią. Nie musi być max nastawiony na pracę, trudniejsze, niezależne psy traktuję jako wyzwanie. Jako sport mam na myśli głównie frisbee, posłuszeństwo i bieganie.

Hę? :D

Link to comment
Share on other sites

Bellis_perennis hmnnn... ja tu widzę opis mojego psa ^^ terier irlandzki jest lekki, skoczny ma silną psychikę. Wg mnie sierść praktyczna, owszem trzeba trymować ale wytrymowany nie kłaczy, brud się z niego sam wykrusza i jakiś ton piachu do domu też nie wnosi. 2 tygodnie nudny a nawet więcej:P znosi bez protestów - jako dorosły egzemplarz oczywiście:] Frisbee natomiast... zależy na jakim poziomie chcesz mieć to frisbee (może jednak border collie hehehe) ^^ ja nie trenuje frisbee i się nie znam aczkolwiek rzucam sobie dla przyjemności i mój pies bardzo lubi. Do biegania w ogóle się super nadaje:) W Polsce to rzadka rasa ale za granicą teriery irlandzkie biegają i w obi i w agility. Nie nazwałabym irlanda trudnym i niezależnym jednakże wiadomo, że ma inny styl pracy niż owczarek. To już każdy musi sam ocenić jaki styl pracy mu pasuje i czego szuka w psie - mi np. odpowiada czołgowatość mojego teriera - z wrażliwym owczarem czy chartem chyba bym zwariowała:) Ale komuś innemu może terier nie pasować. 

Link to comment
Share on other sites

Czołem!

Jestem nowym użytkownikiem tego forum, a wpadłem na nie dosyć przypadkowo. Otóż rodzi mi się w głowie pytanie - jakiego psa wybrać? Przed napisaniem czegokolwiek pozwolicie, że nakreślę nieco sytuację.

Mieszkam w Holandii, dookoła mam gdzie biegać/jeździć na rowerze/spacerować wraz z psem. Chodzi mi tu o kanały, lasy, jakieś jeziorko, takie bajery. Chcę, by pies był duży, nie z tych malutkich. Ma być przyjacielem rodziny, najlepiej, gdyby nie miał tendencji do ucieczek, nie był agresywny jednak czujny. Co do pielęgnacji, preferowałbym coś krótkowłosego. Zastanawiałem się nad Greyhounds'em oraz Podenco - oczywiście mowa o chartach. Podobno w Polsce jest tak, że trzeba mieć na niego jakieś zezwolenie, i chciałbym wiedziec, czy tyczy się to również psów, które są tam przez jakiś czas w "odwiedziny" i czy w Holandii też jest coś takiego. Tutaj biega wiele królików na wolności i boję się, że kiedyś wyskoczy i sobie zaserwuje bufet. 

 

Mieszkam w bloku, mam możliwość wychodzenia rano i w południe z psem na ok 20-30min i wieczorem przejażdżka.

 

Psa nie chcę kupować, chcę adoptować ze schroniska. 

 

Proszę mi powiedzieć, czy taki chart spełni moje oczekiwania?

Link to comment
Share on other sites

[b]Daredevil[/b]

Mieszkam w Holandii, tutaj jest 'organizacja', coś jak schronisko która z Hiszpanii ściąga do NL psiaki, głównie właśnie mają charty i podenco znalazły się cztery szczeniaczki. Greyhounds'y również i Galgo. 

 

Chodzi tu o to, że pies ma być również pewnym motywatorem, nie chcę, by był jakiś nader nadpobudliwy, szarpał się na spacerze czy zagryzał zwierzęta. 

 

Spodobały mi się charty, chciałbym coś z tej rodzinki, ale nie wiem jak to dokładnie jest. 

Link to comment
Share on other sites

Jestem ciekawa co mi polecicie :)

Pies do sportu ale nie może mieć problemów z 2tyg nudy od czasu do czasu, lekki (max25kg), skoczny, z silną psychiką i praktyczną sierścią. Nie musi być max nastawiony na pracę, trudniejsze, niezależne psy traktuję jako wyzwanie. Jako sport mam na myśli głównie frisbee, posłuszeństwo i bieganie.

Hę? :D

Cattle dog!

Link to comment
Share on other sites

[b]Daredevil[/b]

Wiem o tym - czytałem. Pomimo tego, sądzę, że nadawałby się idealnie.

 

Pewna osoba posiada wyżełka weimarskiego, bez problemu można go puścić w las, łapie trop, ale mimo to się słucha (Z reguły).

Z chartem będzie podobnie? I pomijając już te polowanie, zda się co do moich oczekiwań?

Link to comment
Share on other sites

xAdiemus w takim razie chyba nie doczytałeś. 

Wyżeł to pies myśliwski miał za zadanie współpracować z myśliwym na polowaniach, nie miał łapać i zagryzać zwierzyny. 

Chart miał dogonić i zagryźć. 

Widzisz różnicę? 

 

Nie wiem czy leśniczy będzie zadowolony jak Cię spotka ze spuszczonym chartem w lesie. Jest zakaz polowania z chartami. Pomijając zakaz puszczania psów w lesie ^^

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daredevil

Z całym szacunkiem, ale nie mam problemu z czytaniem ze zrozumieniem. Wiem, jak wyżeł sprawuje się w lasie, kiedy zostanie spuszczony ze smyczy. NIe jednokrotnie byłem z nim na spacerze. Wiem, jak zachowuje się w terenie, bo miał przeszkolenia. Moje pytanie brzmiało, jak faktycznie one się odnoszą do siebie. 

 

 

Więc rozumieć mam, że przy wymienionych wyżej oczekiwaniach, wyżeł odpada?

 

gryf80

Nie, ale nie podobają mi się. Wolałbym coś zgrabniejszego, wiesz o co mi chodzi chyba.

 

 

 

 

I chyba źle się wyraziłem kierując pytanie o rasę, kiedy chcę wziąć psa ze schroniska. Raczej powinno brzmieć w typie...

 

Mniejsza o większość, mam nadzieję, że wszyscy rozumieją.

Link to comment
Share on other sites

Pomijając kwestię lasu i królików to gdybyś zapewnił chartowi bezpieczne miejsce do wybiegania się luzem (możesz też brać udział z chartem np. w coursingach) to myślę, że mógłby być ten chart. 

 

Z dużych, zgrabnych i krótkowłosych to mi przychodzi do głowy tylko... wyżeł ^^ 

Link to comment
Share on other sites

Wybieganie się luzem? Mieszkam w bloku, nie posiadam działki czy czegoś w ten deseń. A jak wcześniej wspomniałaś, puszczenie go do lasu/na łąkę to wyrok na kicajkach. Chyba, że skombinowałbym smycz tropową - wchodzi to w grę?

 

 

A coś z dużych, zgrabnych i nie koniecznie krótkowłosych? Zakochałem się w Dogu Niemieckim, ale nie jestem chyba jeszcze gotów wziąć takiego psa.

Link to comment
Share on other sites

Zadałem pytanie, czy jest taka ewentualność, skoro łąki i lasy odpadają, jak chodzi o puszczenie go luzem. 

Myślałem, że wezmę takiego psa na smycz, rower i pojadę, ale skoro trzymanie go na smyczy to jest problem, to jak miałbym się z nim obchodzić? 

 

Wiem, że ten pies musi się wyszumieć, i jak również wcześniej [b]Daredevil[/b]napomknęła ma tendencję wyskakiwania za biegającym w trawie bufetem. Skoro puszczenie go w lesie bądź na łące samego może się źle skończyć, a wyszaleć się musi to stąd moje zapytanie, jakie jest rozwikłanie tego aspektu.

 

I nie wiem, co było złego w tym, że zapytałem...

Link to comment
Share on other sites

[b]katasza1[/b]

 

Więc zakładając sytuację, że nauczę go mnie słuchać (wziąłbym malutkiego), założę kaganiec na mordę to może spokojnie biegać  w lesie?

Pola mamy tutaj na myśli lasek, łąka z w.w. kagańcem?

 

 

[b]gryf80[/b]

Mam windę, jednak chart urzekł pozostałych członków rodziny, i tak myślę, czy jestem w stanie mu zagwarantować godny byt. Bo nie chcę, by się męczył, jeśli takie warunki to dla niego zbyt mało.

Link to comment
Share on other sites

No pola czyli łąki, tam jest bezpecznie bo w miare widac zwierzyne i jestes czesto w stanie zareagowac szybciej niz pies. Z tego co wiem to w polsce pies po lesie moze biegac luzem ale musi byc w kagancu.

Ja mysle ze glownym problemem charta jest to ze moze zabic zwierze, a kaganiec by przed tym uchronil.

Link to comment
Share on other sites

Hm, u niektórych chartów, zwłaszcza tych bardzo, jakby to rzec, pierwotnych, problemem może być ich zasięg.

 

Jeden właściciel takiej uroczej dwójki zwiezionej z Azji z całym spokojem zeznał mi, że oddalają się "nie dalej niż na 30 kilometrów", które to dane uzyskał po wywiadach z tzw. ludnością miejscową (zeznania o której to mianowicie i gdzie widzieli chłopi jego psy - na szczęście pan mieszka na zadu...., tego, na terenach mało tkniętych cywilizacją).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...