Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Widzę, że kolejna osoba marzy o chodskim psie, ale jeszcze o tym nie wie ;)

Chodskie nie są duże, do 26kg, świetnie nadają się do stróżowania (podobno), dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne, nie są nadmiernie szczekliwe (mój nie szczeka prawie wcale), wg.wielu osób budzą respekt, bo nie wyglądają zbyt przyjaźnie (czego kompletnie nie rozumiem)

Link to comment
Share on other sites

Cos w tym jest ,moja znajoma ,ktora od bardzo dawna lat pracuje w schronisku powiedziala ,ze czarne psy czekaja najdluzej na adopcje ( nie fair) :(

 

Co mnie zawsze dziwi, bo nie ma nic piękniejszego od czarnego psa, wystarczy go tylko doprowadzić do porządku pod względem zdrowotnym i higienicznym, czarna zadbana sierść lśni w słońcu chyba jak żadna inna ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Lotty

Co mnie zawsze dziwi, bo nie ma nic piękniejszego od czarnego psa, wystarczy go tylko doprowadzić do porządku pod względem zdrowotnym i higienicznym, czarna zadbana sierść lśni w słońcu chyba jak żadna inna ;)

 Evel, witaj w klubie wielbicielek czarnych psów :-)

Link to comment
Share on other sites

A ja bym tendencyjnie zaproponowała Akitę.

Specjalizacja w stróżowaniu.

Nie szczeka, chyba że coś się nietypowego dzieje, np. ktoś się kręci przy płocie.

Waga do ok. 40 kg (piszę o japońskiej).

Nie ucieka.

Swoich kocha, do obcych nieufny.

Wrażenie robi - mój uroczy białas nawet na smyczy ludzi onieśmiela ;)

 

Jedyny potencjalny problem, to żyłka myśliwska, ale zwierząt, które już mieszkają na jego terenie, nie powinien tykać.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Nie lubi innych psów - raczej zawsze musi pokazać, że on tu najważniejszy :)

Akita nie ma tendencji do uciekania, to jest pies stróżujący i trzyma się swojego terenu.

Ma za to tendencje do polowania, więc trzeba to brać pod uwagę na spacerach, ale pozostawiony na ogrodzonym terenie Akit nie będzie szukał możliwości ucieczki tylko pilnował i czekał na właściciela.

Tak na marginesie, to jest pies wymagający kontaktu ze swoimi ludźmi, więc o ile na dworze może mieszkać (podszerstek, gęsta sierść te sprawy :)), to musi mieć zapewniony dostęp do swojej rodziny.

Link to comment
Share on other sites

Akity nie uciekają? Myślałam że większość pierwotniaków ma tendencje.I podobno nie lubi innych psów.

Akta ma mocno zakorzenioną chęć do obrony terytorium. Są takie, które nie wylecą poza otwartą bramę, ale niech ktoś przekroczy linię graniczną. Może nie być to bezpieczne.
Co do psów trzeba pamiętać, że przez długi czas wykorzystywano tą rasę do walk psów, później dodano nawet krwi niektórych ras molosowatych. To pozostało w ich charakterze, mimo, ze konsekwentnie wycofywano z hodowli psy zbyt masywne, wskazujące na dolew krwi ras obcych. należy jednak zawsze pamiętać, że akita psem prostym nie jest i z reguły trzeba włożyć dużo pracy w socjalizację, aby później nie mieć kłopotów.
Link to comment
Share on other sites

Akta ma mocno zakorzenioną chęć do obrony terytorium. Są takie, które nie wylecą poza otwartą bramę, ale niech ktoś przekroczy linię graniczną. Może nie być to bezpieczne.
Co do psów trzeba pamiętać, że przez długi czas wykorzystywano tą rasę do walk psów, później dodano nawet krwi niektórych ras molosowatych. To pozostało w ich charakterze, mimo, ze konsekwentnie wycofywano z hodowli psy zbyt masywne, wskazujące na dolew krwi ras obcych. należy jednak zawsze pamiętać, że akita psem prostym nie jest i z reguły trzeba włożyć dużo pracy w socjalizację, aby później nie mieć kłopotów.

To akurat święta prawda, ale pytanie było o psa, który nie szczeka bez powodu i pilnuje swojego terenu.

Przy tylko takich wytycznych Akita jest opcją.

 

Odnośnie charakteru: do łatwych w prowadzeniu psów nie należy.

Jest inteligentna, co przekłada się na kwestionowanie większości poleceń.

Na szacunek trzeba sobie zasłużyć konsekwencją i spokojem ;)

 

Te psy były w ciągu swojej historii wykorzystywane w 3 głównych nurtach:

- stróżowanie

- polowanie na grubą zwierzynę

- walki psów

Wszystkiego po trochu u nich zostało.

Trzeba mieć tego świadomość i się przygotować na różne ciągoty :)

 

Ale o specyfice rasy można dużo poczytać w tematach akitowych w grupie V trochę niżej na dogomanii.

Nie chcę zaczynać na serio się rozpisywać, bo mogę długo o mojej ukochanej rasie :D

Link to comment
Share on other sites

To było do Kapusty :)
Znam kilka akit, które nie wyjdą poza swój teren, mimo otwartej bramy, a nawet braku płotu na części terenu,a nie znam żadnego husky czy malamuta, który nie wykorzystał by niedokładnie zatrzaśniętej furtki, aby pójść w długą. A zresztą nie musi na to liczyć, wystarczy, ze płot możliwy do przeskoczenia lub podkopania i zaprzęgowiec jest w swoim żywiole. Akity, zresztą jak i inne rasy Wschodu to zupełnie inna bajka i charakter.

Link to comment
Share on other sites

Da się.

W parku :)

w lesie najprawdopodobniej zapoluje.

Nie jest to beagle, nie pójdzie za tropem, ale jeśli z krzaków wyskoczy sarna lub zając, to Akita poleci za zwierzyną.

Bardzo trudno jest psa odwołać z takiej pokusy.

Link to comment
Share on other sites

Ja się bym bardziej bała sytuacji, gdy do akity wystartuje jakiś pies. O ile bez problemu można odwołać akitę, aby nie podleciał do innych psów, o tyle jeśli jakiś pies będzie namolny i będzie tańczył obok naszego lub go przyatakuje, to jednak pokusa zrobienia porządku z napastnikiem może być zbyt duża.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To się nie zawsze musi bójką skończyć, ale Akita faktycznie takiego nachalnego stwora będzie raczej dyscyplinować.

Jeśli będzie zaatakowany to będzie się bronił, a że pies jest raczej duży, to i szkody mogą być.

 

Nikkou latał po parku raczej w kagańcu, chyba że spotkaliśmy znajome psy :)

Link to comment
Share on other sites

Lubię Akita Inu i Shiba Inu, ale nie da rady z nimi - na części terenu las, dalej też kawałek lasu, ze zwierzyną, która podchodzi pod domy we wsi. Akita pewnie by mi przez siatkę przeleciał i po sarence... albo i po dziku (albo po psie...). Mój obecny pies to idiota i myśli, że wszystko co się rusza, to pies... dzik w lesie, koń, krowa, KOPARKA... (tak, przed koparką dupsko w górę, przypada na przednie łapy i dawaj szczekać, niech się koparka bawi...). W sumie jedyne co nie jest psem to kury. Kury napawają go nabożnym strachem znanym tylko pierwotnym ludziom w obliczu burzy z piorunami. Żeby on chociaż kiedykolwiek kurę widział z bliska...

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak:

Ja chwilowo nie mam płotu, a mieszkam przy lesie.

Pies dużo czasu spędza na balkonie lustrując swoje włości i nie raz zdarzały się pod domem sarny, koty i obce psy.

Nikkou się albo przyczajał, albo obszczekiwał (psy oczywiście), ale nigdy wyskoczyć z balkonu nawet nie próbował.

Jak będzie płot zobaczymy, ale zakładam że prób sforsowania ogrodzenia nie będzie :)

 

Pierwszy raz słyszę o psie, który chce się bawić z koparką :D

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem odnośnie kur.

Akita faktycznie poluje na wszystko, co się da, ale "swoje" zwierzęta powinna zostawić w spokoju.

Kwestia wychowania pewnie.

 

Te Akity, które ja znam wszystkie stróżują :)

Nie znaczy to, że wiecznie są pod bramą i szczekają na wszystko co się rusza bądź nie, ale np. ja mieszkając w bloku zawsze wiedziałam, czy mi się ktoś pod drzwiami zatrzymał.

Przez kilka sekund pies tylko stał pod drzwiami, po pewnym czasie szczeknął raz, odczekał, szczeknął drugi raz - potem zwykle pod drzwiami byłam już ja ;)

Nikt go tego nie uczył, tak ma :)

 

Nie upieram się, że Akita to najlepsze wyjście, ale myślę, że rasa warta rozważenia :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...