Jump to content
Dogomania

Miawko

Members
 • Content Count

  515
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Miawko

 • Rank
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 • Location
  Śląsk

Converted

 • Biography
  I'm just a book worm, who likes to know as much as possible.I suppose it must be kind of tiring beeing near me but still, there are some people who seem to enjoy my company, so it does not bother me :P
 • Location
  Przeczyce, Poland, Poland
 • Interests
  Dog Showing, Manga, Fantasy, Music
 • Occupation
  ITIL process specialist - Incident Management Champion - cokolwiek by to znaczyło :P

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Dokładnie :D
 2. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  A faktycznie, są na tej dziwnej liście :/
 3. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Moim zdaniem rację miał właściciel pitbulla, ale tylko odnośnie panikującej kobiety. Odnośnie Twojego psa na smyczy, to niech się odczepi. Jak ma psa pod kontrolą, to niech pilnuje żeby nie podchodził do innych psów nie proszony. Bo przecież nigdy nie wiadomo. Shiby mają inny charakter niż Akity. Są przyjaźniejsze w stosunku do ludzi, choć też nie akceptują innych psów. Nie są też stróżujące. Podobno nie są bardzo szczekliwie, ale jak już zaczną szczekać, to jest to bardzo wysoki dźwięk pomiędzy szczekiem, a wyciem. Tak przynajmniej opisał mi to hodowca na wystawie :)
 4. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  @Orzełek Nie wiem czemu Akity się takie popularne zrobiły. Może to film. To naprawdę jest wymagająca rasa. Trzeba naprawdę od początku ustalić zasady i się ich trzymać, bo pies będzie Cię sprawdzał. One są bardzo inteligentne i jak uznają, że nie trzeba się do którejś zasady stosować, to nie będą się do niej stosować. Przykład: Ja mojego szczeniora w tym momencie już miesiąc uczę nie ciągnięcia na smyczy... Już nie ciągnie, ale luz na smyczy czasem jest, a czasem próbuje mi młoda tempo narzucić. Więc jak widać na załączonym obrazku, taka pierdoła, a tyle czasu zajmuje. Pies ze schroniska, którego wzięłam z kojca na spacer osiągnął ten poziom po 15 minutach spaceru, ale moja Akita musi się przekonać, że ja serio nie życzę sobie ciągnięcia :D Kolejna ważna kwestia to podejście do ludzi. Jak pisałam, są nieufne do obcych, a swoich kochają. To ładnie brzmi, ale się zastanów. "Swoje" dzieci są tolerowane, ale raczej nie spodziewałabym się, że pies będzie się ich słuchał, lub z nimi bawił. Faktycznie będzie je widział jako niższe w hierarchii stada. Kwestia dłuższych wyjazdów dokądkolwiek stanowi problem o ile nie możesz zabrać ze sobą psa. Nie każdy będzie się mógł nim zająć. Tylko "swoi" (rodzina i przyjaciele, których pies zna). Raczej do psiego hotelu go nie oddasz, ani nie poprosisz sąsiadki o wyprowadzenie. No i "stróżowanie". Akita szczeka zwykle z konkretnego powodu. A to się ktoś pod domem zatrzymał, albo za wolno mija bramę :) Czy to dużo, czy mało, ciężko mi ocenić... Inna sprawa, jak ktoś Ci wejdzie na teren nie wprowadzony przez Ciebie. Pies może zaatakować. Nawet jeśli to będzie dziecko sąsiada... Więc musisz zabezpieczyć furtkę i bramę, żeby nikt przez przypadek Ci się na ogród nie wtoczył. Odnośnie kotów... No raczej nie będziesz miał z nimi problemu, chyba że szczeniak, którego weźmiesz się z nimi za młodu zaprzyjaźni. Jak pisałam Akity mają żyłkę myśliwską i wszystkie drobne zwierzęta są zwierzętami łownymi, w tym wiewiórki i koty. Ale się rozpisałam... Ta naprawdę to polecam wybrać się na wystawę FCI i podpytać właścicieli i hodowców ;)
 5. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Nie no, to już jest demonizowanie rasy. Do wychowania Akity trzeba się porządnie przyłożyć i być mega konsekwentnym, ale skutkiem tego masz psa, który uznaje Twoje przewodnictwo i idzie na spacerze tam gdzie Ty chcesz. W ten weekend odwiedziła mnie matka, która mojego 9 letniego psa wyprowadzała na spacer w ten sposób, że nie pociągnęła go na smyczy ani razu. Po prostu do niego mówiła i się z nim bawiła. I szedł gdzie chciała, nigdzie jej nie wyciągał. A to nie jest jego "Pani" ;) Oczywiście, jak pisałam wcześniej są to samodzielne psy i jak właściciel nie będzie konsekwentny (ale nie okrutny/brutalny!), to pies uzna, że on musi przejąć kontrolę, a to już z tą rasą jest bardzo niebezpieczne :(
 6. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Jak skacze, to chce się bawić. Możliwe, że to młody pies i jeszcze kocha wszystkich, lub taki wyjątkowy charakter się trafił. Gdyby chciał dominować lub zaatakować, to przy podejściu właścicielki, jak opisjuesz, już by to zrobił/zrobiła :( Nie rozumiem, jak można mając tak dużego i samodzielnego psa po prostu puszczać go samopas...
 7. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  No to odnośnie Akity: Plusy: Zdrowe, samodzielne, stróżujące, groźne, preferują przebywanie na dworze, dłuższe spacery bezproblemowo, przemiłe dla "swoich", raczej duże (pies: 65cm w kłębie, waga pod 40 kg) Minusy: Samodzielne (wyzwanie przy treningu); groźne (potrafią zaatakować); przemiłe, ale tylko dla "swoich" (wyzwanie przy socjalizacji); dzieci są z zasady postrzegane jako niestabilne i niżej w stadzie - dobra socjalizacja jest konieczna; potencjalnie poluje Taka uwaga, przy większości ras stróżujących musisz przygotować się na bardziej wymagające wychowanie. One są z zasady bardziej samodzielne niż np. owczarki.
 8. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  No reakcje, to one mają błyskawiczne ;)
 9. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Nie jest to prawda. A w każdym razie nie zasada. Mój pies miał nie raz utarczki z innymi psami. Wtedy on był na smyczy, bo ja go, jak pisałam, bez kagańca nie spuszczam. Psy które się na mojego rzuciły, wszystkie odeszły o właśnych siłach, z uszami, nie zakrwawione, nie kulejąc. Nie mogę powiedzieć, że na 100% nic nie zrobił, ale mieszkam w tej okolicy, wszyscy chodzimy do tego samego weterynarza, i nic o jakichś uszkodzeniach nie słyszałam. Faktycznie szpice inaczej sie "witają" z psami, a czas na reakcję "poddaję się" lub "ustalamy kto rządzi" jest raczej krótki, ale jest.
 10. Miawko

  Głuchy szczeniak?

  To Akita. Całkiem możliwe, że Cię ignoruje... Próbowałaś ja przywoływać mając w ręce coś, co ją interesuje (smaczki, ulubiona zabawka)? Co na Twoje obawy powiedział hodowca? Swoją drogą, masz już w domu szczeniaka, który nie skończył jeszcze dwóch miesięcy?
 11. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  No już nie demonizujmy. Nauka "siad" u Akity, to żaden wyczyn. Spokojnie do ogarnięcia. Faktycznie Akita jest raczej "trudna". Samodzielna, czyli na właściciela się nie ogląda i potrafi sama podjąć decyzję. To oczywiście pomaga, jeśli ma siedzieć sama na podwórku... Ja z moim "starszakiem" byłam w Karkonoszach i w Beskidach. Regularnie włóczymy się z nim i smarkatą (6 m-cy) po okolicznych lasach. Średni spacer to 6 km. Tak jak sugerowano powyżej, nie spuszczam psów w lesie - Akity oprócz stróżowania były też hodowane do polowań. I to widać w lesie. Oba moje psy spokojnie reagują na komendy i przychodzą na zawołanie, choć nie tak szybko jak owczarki. Kiedy mieszkałam w mieście, spuszczałam jeszcze Nikkou w parkach. Tam nie polował. Spuszczony był zawsze w kagańcu, bo odwoływalność w przypadku spotkania pewnego siebie, innego dorosłego samca wynosiła u niego może 80% :( Nie beznadziejnie, ale na pewno nie bezpiecznie. Spokojnie bawi się jednak zawsze z sukami. Generalnie, wszystkie Akity jakie znam, po okresie dziećiństwa, gdy kochają wszystkich, nie tolerują zwykle nieznanych psów tej samej płci. Do ludzi są nieufne - nie powinny być agresywne, to błąd w wychowaniu. Nie uciekają też od właścicela lub z posesji, jako psy stróżujące trzymają się "swojego"terenu / człowieka. Inna sprawa oczywiście jeśli na spacerze przed nos wyskoczy im sarna lub złapią świeży trop - wtedy polecą w las. Ja tego doświadczyłam raz. Po sprawdzeniu tropu (jakieś 5 minut), pies wrócił do nogi... Jak pisałam powyżej, nie polecam spuszczać psa w lesie :) Odnośnie biegu przy rowerze. Spokojnie do nauczenia. Jeździłam przez jakiś czas z moim, choć odpuściłam z czasem - mieszkając wtedy w samym centrum Katowic nie bardzo miałam tereny do jazdy dla przyjemności.
 12. Miawko

  Jaką rasę mam wybrać vol. 2

  Ja mam nawet dwie :) Co rozumiesz jako "honor" Akity?
 13. Miawko

  pies w samochodzie

  na przykład tu: http://www.ubezpieczenie-psa.com.pl/
 14. Miawko

  Waga szczeniaka a jego wzrost

  Nie. Nie będzie.
 15. Miawko

  warczenie

  Psa się nie "oddaje na szkolenie". Z psem się na szkolenie chodzi i aktywnie w nim uczestniczy...
×