Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Oj tam, oj tam! ;-) :-D Ja tak tylko zagaiłam, bo temat jest na pierwszym miejscu i rzucił sie w oczy... Pomyslałam sobie, a "nóż, widelec" psiak tak sie spodoba, że pomimo wczesniejszych deklaracji, Ches zechce go
i psiurkowi trafi sie los na loterii... To sie zdarza. A on naprawdę fajowy jest! :-) Pysiol ma taki sympatyczny, charakter dobry, ciało gibkie i szybkie niczym gazela :-) ;-)
To fakt, że czasem troche trudno nie odczuwać odrobiny żalu, gdy ktoś kupuje za cięzkie pieniądze rasowca, a tam tyle samotnych psich serduszek płacze, ale rasy są potrzebne na tym świecie i ja tez mam swoje ulubione.
Skoro juz tak "nawijam", to sie tu wywnętrzę, że lubie kudłate-puchate :-) bernardyny, podhalany, pirenejczyki, collie, sheltie... Miałam znalezione dwa mix collie, juz za TM. Rok temu nawet myslałam o kupnie sheltie, bo juz jestem w wieku, gdy mysli sie raczej o mniejszych psach ;-) , nawet rozgladałam sie po hodowlach, ale ostatecznie adoptowałam sunie w typie sheltie. Gdy ja zobaczyłam na zdjeciu, popłynełam na amen! :-) :-) Jest cudownym pieskiem, ma wszystkie zalety shetlanda i jeszcze wiecej :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jara']
Klatka też służy jako "pokój" dla psa, jego własny azyl, często służy zamiast legowiska.
Do transportu też może się przydać, albo do zamknięcia psa kiedy przychodzą goście, a kiedy nie ma możliwości odizolowania psa w innym pokoju.
[/QUOTE]

No tak, ale u nas akurat jest tak używana sporadycznie ;) owszem, pies w niej śpi, ale przy gościach itp. poradzilibyśmy sobie i bez niej.

[quote name='ladySwallow']Mnie ostatnio zarzucono, że powinnam się wstydzić, bo kupiłam rasowego psa z hodowli zamiast wziąć kundelka i w ten sposób okazało się, że żaden ze mnie dogomaniak :roll:[/QUOTE]

Zły przykład dajesz :diabloti:
Ja w przyszłości planuję mieć psy i z adopcji, i rasowe. Te, których nie chciałabym hodować, wystawiać, a będzie możliwość otrzymania takiego z adopcji na pewno adoptuję - marzy mi się pit red nose, marzy biały bullterrier. Do adopcji jest ich sporo, a że nie chciałabym nigdy rozmnażać zbyt modnych, popularnych ras, to mogę sobie te akurat adoptować.
ALE marzy mi się też bullterrierka miniaturka - której ze świecą szukać do adopcji, marzy też kolejny staffik - i akurat te dwie rasy brałabym pod uwagę jako psy do hodowli, wystawowe - więc co złego w tym, jeśli kupiłabym je po prostu w dobrej hodowli?
Niektórzy naprawdę przesadzają; z takim podejściem, że kupno rasowca w dobrej hodowli to zło, wypadałoby ścigać dogomaniaków również za kupowanie drogich telefonów, chodzenie na imprezy, za wydawanie kasy na jakieś hobby, na remonty domu, wczasy - bo przecież mogli to psom w d**ę wsadzić, żeby dobry przykład dawać :razz:

Link to comment
Share on other sites

Więc tak , kundlisz wygląda na fajnego i chętnego do pracy ,ale jednak chcę spróbować agility na wyższym szczeblu, dlatego poszukuję psa rodowodowego. Psiak musi być w okresie szczenięcym , ponieważ z takimi najlepiej dogaduje się mój pies. Planuję psa za dwa lata a nie teraz ,aby naprawić błędy przy moim obecnym psie i dopiero wtedy wprowadzić następnego. Klatkę zakupię na pewno ,ponieważ jeden z psów na czas mojej nieobecności będzie zamykany, po prostu nie chcę ryzykować ,że nastąpi jakaś bójka i moj obecny pies nie odpuści.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam, jestem zielona w sprawach rasy psów, i licze na wasza pomoc, prosze też o wyrozumiałośc, bo jestem tu początkującą ;)
W czasie wiosny w moim otoczeniu ma sie pojawic psiak, pupila wybierac będzie cała rodzina, jednak moje zdanie ma dużą wagę ponieważ będzie głównie pod moją opieką. Chciałam zapytac was, jako ludzi mających wieksze pojęcie o psach o wybór 'rasy' (nie koniecznie bedzie z rodowodem, nie zależy mi na nim). Pupil będzie głównie psem podwórkowym, do swojej dyspozycji duży ogród. Może więc mieć duże gabaryty, a nawet prosiłabym o wskazanie dużych i olbrzymich ras. Interesują mnie psy podobne do Owczarka Kaukaskiego, Owczarka z Maremma, Dobermana, Sznaucera olbrzyma. Psiak powinnien byc coś w deseń obronnego ale towarzyskiego i lubiącego dzieci, w związku z dzieckiem w domu nie może być uchodzony za psa rasy niebezbiecznej. nie może braknąc tolerancji do innych zwierząt, gdyż w domu są inne pupile głównie koty. To chyba tyle, z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za wielkie, byc może nie do końca sprecyzowane wymagania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SzalonaNakrętka']dlatego napisałam 'rasy' w '...' . po prostu psiak może być kundelkiem z rodzicami jednej rasy. jak pisałam pies będzie przyjacielem, nie zależy mi na wystawach itp więc rodowód też nie jest mi potrzebny[/QUOTE]

Tylko, jeśli szukasz psa, który wyrośnie ze szczeniaka na psa dorosłego o konkretnym wyglądzie i charakterze, to pozostaje Ci tylko pies z rodowodem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SzalonaNakrętka']nie ma możliwosci by pies majacy rodziców z rodowodem wyrósł na takiego psa tyle że bez rodowodu ?[/QUOTE]

Skoro rodzice psa nie otrzymali odpowiednich ocen na wystawach, to znaczy, że nie posiadali odpowiednich cech, aby wzbogacić daną rasę. W życiu nie zaryzykowałabym wzięcia do siebie, do dzieci, psa stróżującego z nieokreślonym charakterem po rodzicach. Chyba, że byłby to pies dorosły albo szczeniak z domu tymczasowego, w typie rasy - wówczas przy odrobinie dobrych chęci mozesz mieć takiego psa za darmo.

Link to comment
Share on other sites

Proponuję najpierw zacząć czytać o psach, psychice, wychowaniu zanim zabierzesz się za kupowanie psa. Bo z Twojej wypowiedzi bije brak podstawowej wiedzy nt psów. Żaden pies nie rodzi się ani agresywny ani tolerancyjny, tego uczy psa człowiek!
Poza tym rodowód nie służy do wystaw, a do potwierdzenia pochodzenia psa, czystości rasy oraz do tego byś była pewna, że szczeniak jest po stabilnych psychicznie rodzicach.
Kupując psa bez rodowodu nakręcasz pseudohodowlę. Lepiej adoptować.

Link to comment
Share on other sites

Jara O psach może wielkiej wiedzy nie mam, masz racje, to nie powód jednak żebyś mnie atakowała. Wiem że charakter zwierzęcia zależy od jego wychowania, są jednak rasy bardziej łagodne i te mniej.
ladySwallow myślałam o tego typu rozwiaząniu jak mówisz pies z dt czy schroniska. Do tej pory tylko zwierzęta z takich miejsc lub bezpośrednio z 'ulicy' trafiały do mojego domu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SzalonaNakrętka']Jara O psach może wielkiej wiedzy nie mam, masz racje, to nie powód jednak żebyś mnie atakowała. Wiem że charakter zwierzęcia zależy od jego wychowania, są jednak rasy bardziej łagodne i te mniej.
ladySwallow myślałam o tego typu rozwiaząniu jak mówisz pies z dt czy schroniska. Do tej pory tylko zwierzęta z takich miejsc lub bezpośrednio z 'ulicy' trafiały do mojego domu.[/QUOTE]

Są rasy łatwiejsze w wychowaniu i trudniejsze, z predyspozycjami do pewnych zachowań i bez tych predyspozycji ;) Pies bez rodowodu - tylko tu zaznaczę, że nie może to być pies z pierwszej lepszej hodowli z rodowodem, tylko z dobrej hodowli - nie daje Ci gwarancji na żadne predyspozycje, np. złoty spaniel, który powinien być łagodnym i fajnym psem, często niesie w sobie rage syndrom, który wyklucza z hodowli -a takie psy są rozmnażane bez rodowodów dla szczeniąt, bo ładne :roll: Co świadczy oczywiscie o debilizmie ich włascicieli ;)

Jeśli miałaś dotąd psy z ulicy, a zależy Ci na psie o konkretnym charakterze, poszukaj może psów dorosłych albo młodych z domów tymczasowych. W odpowiedzialnym i dobrym DT opiekun jest w stanie określić, jaki charakter ma pies i do jakiego domu się nadaje, a młody, dorosły pies to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli szukasz czworonoga dobrego dla dzieci, a jednocześnie o cechach psa stróżującego. Załóż wątek tutaj: [url]http://www.dogomania.pl/forums/97-Przygarne-psa[/url] , napisz, jakiego psa szukasz i co oferujesz jako dom stały i czekaj na propozycje ;) Warunkiem jest zawsze wizyta przedadopcyjna i podpisanie umowy adopcyjnej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SzalonaNakrętka']a mogłabym zobaczyc wzorzec takiej umowy ?[/QUOTE]

Praktycznie każdy wolontariusz ma swój własny wzór. W umowie zawsze jest o tym, że zobowiazujesz się zapewnić psu odpowiedni byt, leczenie w razie choroby, zabezpieczenie przed pasożytami, regularne szczepienia, odpowiednią karmę i warunki bytowania. Zwykle też jest o tym, ze nie będzie trzymany na łańcuchu, a także będzie wychodził poza teren podwórka jedynie pod nadzorem (np. na smyczy). Pies z DT jest zaszczepiony, odrobaczony, zwykle zdrowy, a dodatkowo wysterylizowany/wykastrowany.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SzalonaNakrętka']Czy takie umowy zaznaczają też że pies jest nadal 'własnością' osoby/stowarzyszenia z którą zostanie podpisana ?[/QUOTE]

To zależy od umowy, ale nie spotkałam się z tym, szczerze mówiąc - ja, gdy podpisuję, to pies przechodzi na własność osoby podpisującej. Wiem, że niektóre fundacje robią tak, że np. pies przechodzi na własność nowego właściciela po tym, jak ten dokona sterylizacji - ale jeśli pies jest po zabiegu, to nie ma to racji bytu. Psów do adopcji jest tyle, że na pewno znajdziesz coś dla siebie od osoby, która podpisze umowę bez takiego punktu. Zwykle jest jedynie punkt, że pies zostanie odebrany nowemu właścicielowi, gdy rażąco nie dotrzyma warunków umowy (np. zaniedba psa, zagłodzi itd)

Link to comment
Share on other sites

SzalonaNakrętka, nie chcesz psa, który uchodzi za agresywnego, czyli z listy [?], a typujesz kaukaza. Chcesz psa na podwórko, a typujesz dobermana. Pies tylko z rodowodem bądź bida z adopcji, ale to już Ci dziewczyny napisały. Myślę, że najprędzej w adopcji znalazłby się jakiś ONkopodobny, który nie ma problemu z mieszkaniem na dworze i którego charakter jest już znany, więc możesz wybrać takiego, który będzie tolerował dzieci i inne zwierzaki. Jest naprawdę wiele takich psiaków do adopcji. Załóż wątek w linku, który podała Ci ladySwallow, a zobaczysz ile ofert się posypie. Będziesz miała w czym wybierać :)
Trzymam kciuki.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Naklejko jednak nie należy zapominac że wygląd zwierzęcia powiniem odpowiadac właścicielowi [/QUOTE]

oczywiście !!!!!

Kochana ja Ci napiszę tylko jedno - żadne pseudo. Bo to psy w typie, mixy, ich charaktery wcale nie muszą odpowiadać psom danej rasy - poza tym psa w typie możesz mieć za darmo i to jeszcze z dt - sprawdzonego!
Załóż osobny wątek - wypisz wszystko od a do z - czego oczekujesz - dostaniesz oferty psów sprawdzonych do dzieci itp.....może jakiegoś wybierzesz, może nie. Osobiście polecam ten sposób.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...