Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

Moj pies jest na BARFie od ponad 2 lat i jak na razie wszystko jest ok. Wiadomo, ze czasem moze sie zdazyc jakas niedyzpozycja ale generalnie bez wiekszych "usterek" - odpukac.
Jesli przez ostani czas jadl te korpusy, to moze one sa powodem kiepskiej koopy. Moze powinnas zmienic zrodlo gdzie je kupujesz - jeden czy dwa mogly nie dac objawow, ale jak jedzone przez dluzszy czas, to juz moglo byc za duzo dla organizmu. Z kurczakami trzeba chyba najbardziej uwazac w wyborze zrodla zaopatrzenia.
Ale bez paniki - poczekaj az beda jakies wyniki badan, nie ma co sie martwic na zapas. Jesli poza kalem reszta wydaje sie ok, to moze to przejsciowy problem. Na wszelki wypadek zmienilabym zrodlo kurczakow i zobaczyla czy jest zmiana w koopach, a poza tym dalabym tez jakies inne miesne kosci wczesniej, bo same kurczaki to tez nie za dobrze.
Trzymam kciuki za pozytywne wyniki ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='outsi']Wklejam moją wypowiedź z Weterynarii - czy ktoś z Barfowców miał taką sytuację?
[quote] Od jakiegoś czasu wprowadzam dietę BARF i przez ostatnie dni mój pies jadł surowe kurczaki (głównie korpusy).
[/quote] [/quote]

A co oprócz korpusów?
Wika wymiotowała raz, jak zjadła starą, wyschniętą kostkę ze skrzydełka indyka, którą znalazła... za tapczanem ;-) Poza tym nigdy nie było takich problemów. A w korpusach są żeberka? One są dość ostre, nieprzyzwyczajony pies może nie pogryźć i połknąć (zastanawiam się, nie wiem).

Link to comment
Share on other sites

[B][I]Krew w kale niekoniecznie oznacza uszkodzenie mechaniczne, ale naturalnie mogło tak być, że jelito zostało skaleczone.[/I][/B]
[B][I]Uważam, że zdecydowanie nie urozmaicałaś diety, co jest podstawową sprawą w BARFie! Kurczak non stop, to nie jest dobry pomysł. Najlepiej jak mieszamy różne rodzaje kości - raz dajemy kurczaka, a raz np. miękkie kości cielęce bogate w chrzastki i kawałki mięsa. Dzięki takiemu mieszaniu jelita nie są narażone na skaleczenie.[/I][/B]
[B][I]Nie sadzę, żeby psiakowi coś sie stało. Mojemu również przytrafiają się różnego rodzaju sensacje:p [/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

Dosyć dużo właśnie poczytałam na anglojęzycznych stronach o Barf-ie i padaczce idiopatycznej i myślę o przejściu na tą dietę z moim miniaturowym sznaucerkiem.
Mam pytanie czy ktoś mógłby podesłać mi propocje wagowe dla psa 7 kg? Byłabym wdzięczna, znalazłam dla dalmatyńczyka i innych dużych, ale nie mogę przecież tego podzielić, bo miniatury wymagają dość dużo energii. Stosuje ktoś Barf u piesa 7kg z padaczką???
pozdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pastela'] Stosuje ktoś Barf u piesa 7kg z padaczką???
[/quote]

Ja stosuję u psa 7 kg, ale bez padaczki.
Tryb życia - dość intensywny. Wiek - 10 miesięcy.
W najbliższym czasie chcę zamieścić na blogu tygodniowy jadłospis.
Mam dwa posiłki dziennie.

Podstawą są u mnie korpusy z kurczaka. Jeden średniej wielkości korpus na pół, połowa rano połowa wieczorem. Skrzydełka z kurczaka - zwykle ok.3-5 dziennie, zależy jakie duże. Np. rano dwa, wieczorem dwa. Czasem, jak dostanę, łapki kurze albo szyje, czasem kości wieprzowe, od żeberek oraz skóry świńskie. Wychodzi ok. 200-300g dziennie, czasem więcej, czasem mniej. Zależy też od aktywności. Podroby - podaję rzadko, powiedzmy raz na tydzień, zwykle serduszka lub żołądki. Warzywa - mniej więcej co trzeci dzień zmiksowane warzywka - podstawą jest marchewka - z całym jajkiem (zmiksowane ze skorupką). Czasem warzywka zjada w try miga, a bywają tygodnie że nie ruszy i muszę wyrzucić. Kefir czasami, ale jakoś Wika nie lubi za bardzo.

Link to comment
Share on other sites

Z moim następnym psm chciałabym być na barfie właśnie. Mam jeszcze dużo czasu, no ale cóż:lol: Pies będzie ważył ok.22-24kg, bardzo aktywnie żyjący:evil_lol: Mam pytanie, czy ktoś karmi BARFem psa o zbliżonej wadze i może mi powiedzieć, jak wychodzi w przybliżeniu miesięczny koszt wyżywienia piesa? No i jak to jest ze szczeniorkami? Trzeba im ciachać kości, czy może są jakieś kosteczki, z którymi już dwumiesięczny bobasek sobie poradzi??:cool3: Wyczytałam, że maluch powinienen dostawać 10%masy swojego ciała. Ale jak ustalić proporcje? Załóżmy że szczeniak waży 10kg, czyli daje mu 1kg kości, next day 1kg podrobów z warzywkami, a kolejnego także 1kg kurzych lapek z kefirem?

No i czym karmicie swoje psy będąc na wyjazdach (na których nie ma możliwości kupowania świeżych kości i trzymania ich w zamrażalniku/lodówce)???:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zakla']Z moim następnym psm chciałabym być na barfie właśnie. Mam jeszcze dużo czasu, no ale cóż:lol: Pies będzie ważył ok.22-24kg, bardzo aktywnie żyjący:evil_lol: Mam pytanie, czy ktoś karmi BARFem psa o zbliżonej wadze i może mi powiedzieć, jak wychodzi w przybliżeniu miesięczny koszt wyżywienia piesa? No i jak to jest ze szczeniorkami? Trzeba im ciachać kości, czy może są jakieś kosteczki, z którymi już dwumiesięczny bobasek sobie poradzi??:cool3: Wyczytałam, że maluch powinienen dostawać 10%masy swojego ciała. Ale jak ustalić proporcje? Załóżmy że szczeniak waży 10kg, czyli daje mu 1kg kości, next day 1kg podrobów z warzywkami, a kolejnego także 1kg kurzych lapek z kefirem?

No i czym karmicie swoje psy będąc na wyjazdach (na których nie ma możliwości kupowania świeżych kości i trzymania ich w zamrażalniku/lodówce)???:razz:[/quote]

W zależności od tego gdzie się będziesz zaopatrywała, wyniesie około 4-6zł dziennie. Tak wynika z naszych wyliczeń dotyczących syberiana husky i hokkaido.

Możesz szeniakowi dawać chrząstki z kości cielęcych, ewentualnie kości płaskie z żeberek. Generalnie my zaczynaliśmy dawać kości dopiero po wymianie zębów.

Co do proporcji - to lepiej unikać podania 1kg kości 10kg szczeniakowi:) Chodzi tutaj o sporząrzenie mieszanki dziennej o wadze 1kg zawierającej kości, mięso, warzywa. Dokładne proporcje są w rozmaitych tabelach Barfowych.

Na wyjazdach, lub wtedy gdy psy zostawiamy pod opieką dajemy im suche, trzeba psa przyzwyczaić także i do tego rodzaju jedzenia. Generalnie w lato dajemy więcej suchej karmy - mniej się psuje i ściąga much :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie! Czyli w sumie koszta zbliżone do karmienia royalem:lol: Ale przynajmniej jakość lepsza:eviltong: Ja mam dosyć blisko (3km) masarnię, i słyszałam, że można tam dostać różne odpadki mięsne...
Czyli proponujesz szczeniaka z mleczakami karmić bez kości, same mięso, warzywka, owoce, nabiał i podroby, ew. chrząstki?:razz: Mam niecałe dwa lata na zaopatrzenie się w odpowiednią wiedzę:eviltong:
Na razie w sumie głównie patrzę na stronę Magdy Michalskiej i jej jadłospis dla bc i erdelków, psy widziałam i mi się podobały, ładna, gęsta i lśniąca sierść, bielutkie ząbki:p Tylko właśnie u niej jest jadłospis dla papiska, ale bez zróżnicowania wiekowego:lol:
Myślicie, że kurze łapki dla malucha by się nadawały?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta i Wika']Ja stosuję u psa 7 kg, ale bez padaczki.
Tryb życia - dość intensywny. Wiek - 10 miesięcy.
W najbliższym czasie chcę zamieścić na blogu tygodniowy jadłospis.
Mam dwa posiłki dziennie.

Podstawą są u mnie korpusy z kurczaka. Jeden średniej wielkości korpus na pół, połowa rano połowa wieczorem. Skrzydełka z kurczaka - zwykle ok.3-5 dziennie, zależy jakie duże. Np. rano dwa, wieczorem dwa. Czasem, jak dostanę, łapki kurze albo szyje, czasem kości wieprzowe, od żeberek oraz skóry świńskie. Wychodzi ok. 200-300g dziennie, czasem więcej, czasem mniej. Zależy też od aktywności. Podroby - podaję rzadko, powiedzmy raz na tydzień, zwykle serduszka lub żołądki. Warzywa - mniej więcej co trzeci dzień zmiksowane warzywka - podstawą jest marchewka - z całym jajkiem (zmiksowane ze skorupką). Czasem warzywka zjada w try miga, a bywają tygodnie że nie ruszy i muszę wyrzucić. Kefir czasami, ale jakoś Wika nie lubi za bardzo.[/quote]

dzięki za info, no wychodzi że ja daję za mało :oops: i mój pieso jest głodny, ale od dziś to zmienię :lol:
pozdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pastela']dzięki za info, no wychodzi że ja daję za mało :oops: i mój pieso jest głodny, ale od dziś to zmienię :lol:
pozdr[/quote]

Wcale niekoniecznie. Zrób mu "test żeberek" - pomacaj mu żeberka dłońmi, kiedy stoi. Jeśli są wyczuwalne pod cienką warstwą tłuszczu - pies jest w sam raz. Jeśli wyraźnie wystają - pies jest za chudy. Jeśli są słabo lub wcale nie wyczuwalne - pies jest za gruby. I od tego uzależniaj dzienne racje.

Dla mnie ideałem jest pies na granicy chudości ;-) w kondycji sportowej. Zresztą Wika sama kontroluje swoje racje żywnościowe i jak jest głodna, to mi to mówi baaaardzo wyraźnie :p A jak jest najedzona, to nie je, po prostu.

Wszystko zależy od kondycji psa, trybu życia itp. Wika ma tryb życia zmienny, ale raczej potrzebuje dużo energii. Lato wyglądało tak, że kilka dni była w terenie - biegała bardzo intensywnie cały dzień po polach, łąkach, lasach (zajmuję się ochroną przyrody, botaniką), często spała w namiocie, czasem było zimno i mokro. Potem kilka dni spokoju w Poznaniu, 3-4 niezbyt długie spacerki dziennie. Potem z kolei kilka dni na wsi, średnio intensywnych, dużo biegania, ale spokój. I tak na przemian.

Nie każdego dnia daję tyle samo - czasem pies dostanie mniej, czasem więcej, czasem w ogóle nie chce jeść (np. jak były upały) albo zje tylko połowę dziennej porcji, czasem zje więcej niż wyliczone itp. Wczoraj Wika zjadła tylko pół miski papki warzywnej przez cały dzień. A dziś rano wsunęła dwa kawałki od żeberek. I pewnie wieczorem wsunie drugie tyle.

Link to comment
Share on other sites

Przestawiłam swojego psa około 2 miesiące temu na tą dietę i uważam, że to była świetna decyzja:multi:

Przede wszystkim wygląda lepiej, bo sucha karma mu niesłużyła. Miałam dwa główne problemy. Po pierwsze Negro ciągle czegoś chcial, a na spacery musiał chodzić w kagańcu, bo robił za odkurzacz. Teraz przestał zjadać wszystko, co znajdzie i skończyły się spacery w kagańcu:lol: A po drugie nawet po najdroższej karmie miał problemy jelitowe, i "bączki":oops: co już po kilku dniach BARFowania się skończyło;)

Z początku miałam pewne obawy przed podawaniem mu surowego mięsa, bo gdy kiedyś dostał korpus, to miał po nim biegunke, więc go stopniowo przestawiałam. Przez dwa dni dostawał gotowane, potem tylko spażone, a teraz normalnie je surowe.

A co do warzyw to je je z wielkim smakiem, nawet ich nie miele, tylko kroje na kawałki lub plasterki, a i tak szybko z miski znikają. Zresztą Negro był i jest strasznym żarłokiem, i nie wybrzydzał, ale teraz widze, że jak kiedyś bardzo lubił jeść suchy chleb, to teraz nawet na niego nie spojrzy:p

Jedynie miałam z początku trochę problemów z kupnem zróżnicowanych prokuktów mięsnych, kości, itd. bo każdy rodzaj jest dostępny w inny dzień w innej masarni:roll: Ale i z tym jakoś sobie poradziłam , zamawiając u miłych pań co potrzebuje na konkretny dzień:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dobcia']
A co do warzyw to je je z wielkim smakiem, nawet ich nie miele, tylko kroje na kawałki lub plasterki, a i tak szybko z miski znikają. [/quote]

OK, można tak podawać, ale pamiętaj, że im bardziej rozdrobnione, tym lepiej przyswajalne dla psa. Większości z dużych kawałków pies nie trawi. Najlepiej podawać w takiej postaci, jak zjadają wilki i inne psowate z żołądków upolowanych przez siebie roślinożerców - czyli dokładnie przeżute ;-) Nie znaczy to oczywiście, że nie warto podawać całych warzyw, to fajne urozmaicenie dla psa.
Ja często daję też zupy, czyli "resztki z pańskiego stołu" ;-) a w nich gotowane warzywka, nie jest to co prawda surowe, ale jako urozmaicenie diety raz na jakiś czas myślę że jest bardzo ok. Zupy Wikunia uwielbia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dobcia']
A co do warzyw to je je z wielkim smakiem, nawet ich nie miele, tylko kroje na kawałki lub plasterki, a i tak szybko z miski znikają. [/quote]

[B]Dobcia[/B] z tym mieleniem warzyw to nie chodzi o chęć jedzenia przez pieski:evil_lol: ale o to aby zmiażdżyć ścianki komórek, dopiero takie zmiażdżone roślinki są przyswajalne przez organizm psi (oczywiście i tak nie w 100%);)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta i Wika']Wcale niekoniecznie. Zrób mu "test żeberek" - pomacaj mu żeberka dłońmi, kiedy stoi. Jeśli są wyczuwalne pod cienką warstwą tłuszczu - pies jest w sam raz. Jeśli wyraźnie wystają - pies jest za chudy. Jeśli są słabo lub wcale nie wyczuwalne - pies jest za gruby. I od tego uzależniaj dzienne racje[/quote]

Ja karmię piesa dop. kilka dni BARFem wiec na nim jeszzce nie widać :lol: jest w sam raz, chłopak spędza czas dość aktywnie więc potrzebuje trochę energii, wiec dodam mu trochę więcej żarełka. Po prostu objętościowo wychodzi wiecej niż suchej. muszę kupić sobie chyba wagę, bo oczom to nie wierzę :cool3: . a jego spojrzenie mówi 'więcej, wiecej' :evil_lol:
Pozdr

Link to comment
Share on other sites

[B]Marta i Wika,OlaAB [/B]dzięki za rade:buzi: W sumie macie racje, tylko że Negro naprawde lubi takie duże kawałki, które gryzie, a nie połyka w całości. Zwykle mu właśnie je mieliłam, raz się spieszyłam i tak wrzuciłam w większych kawałkach, co mu się bardzo spodobało.
Teraz będe mu dawać kilka większych kawałków, resztę zmielę, bo szkoda, by ich nie trawił;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szaron01']Witajcie ,przesyłam mizianki od Szarony.:lol: [/quote]

Wzajemnie od Wikuni :-)

[quote]
Też prubuję po mału przestawić ją na ten sposób żywienia,bo to naprawdę super,ale trochę się boję tych poranionych jelit:shake: ,jak tego uniknąć.[/quote]


Myślę, że... po pierwsze się nie bać, po drugie dbać o różnorodność posiłków i wprowadzać pomału, po trzecie - może zaczynać od czegoś czym pies nie ma szans się poranić, może szyje z indyka? Myślę że jeśli nie je łapczywie, nie łyka dużych kawałków, to nie ma szans się poranić...

Link to comment
Share on other sites

Na razie dodaję jej do suchej karmy (mam jeszcze prawie cały worek i ktoś to musi zjeść)surową marchewkę i korpusy (siekam tasakiem)Zjada prawie natychmiast ,nie jest łapczywa i dokładnie gryzie,jak w misce jest tylko suche to długo się zastanawia zanim zje,jak z wkładką to do miski podchodzi z wielkim zainteresowaniem i mniam mniam już nie ma.Jest tak szczęśliwa przy jedzeniu i póżniej,że nie umiem jej tego odmówić.Marto Szaron waży 40kg jak to dopasować do niej proporcjonalnie?pomożesz?:placz:

Link to comment
Share on other sites

A ja mam taki problem a propos barfu:
Mój TŻ kiedy powiedziałam mu o Barfie i o tym, że chciałabym go zaprezentowac Maksiowi, stwierdził, że pies zrobi się bardziej agresywny jak zacznie szamać surowe mieso. Mieszkamy razem więc sama nie "zarządzam" dietą Maksa więc na razie dałam spokój z rozmowami o nowej diecie.
Dodam też, a co wydaje mi się bardzo istotne, że TŻ kiedy mieszkał z rodzicami miał w domu stadka szczurasków i jesli o nie chodzi (to jest potwierdzone), to kiedy sie poda szczurowi surowe mięso to zrobi się badziej agresywny. I problem polaga na tym, że TŻ przeniósł system żywieniowy ze szczurasów na psa !
Sądzi, że (przypuszczam że tak sądzi, bo głosno tego nie powiedział) jeśli szczurasy robią się agresywne, to pies tez będzie. Ręce mi opadły jak to usłyszałam. Wogóle się nie zastanowił nad pomysłem z Barfem, tylko od razu go skrytykował, że pies zdziczeje, bedzie gryzł, a surowizna pocharata mu jelita i żołądek (z tym sie zgadzam i boję się o przewód pokarmowy Maksa, ale oczywiście czytałam poprzednie posty, że trzeba urozmaicać psu zareło, żeby go krew nie zalała).
No i teraz mam z tym problem, bo chciałabym psu czasami zapodać surowiznę, ale tez nie chcę tego robić w tajemnicy, bo nie tędy droga.
Na nic moje tłumaczenia, że Barf jest jedną z popularniejszych diet i bardzo dużo psów z powodzeniem ją akceptuje, czy wręcz kocha!

Więc powiedzcie mi , czy Waszym Merdającym przyjaciołom zmieniał sie psychika, czy zaobserwowałyście/liscie cos niepokojącego, chociaz śmiem wątpić... :-?
P.S. Maks jest spokojny i lubi ludzi, ale nie bardzo dogaduje się z innymi psami, jest nieufny i szczeka, czasami agresywnie, na inne psiaki (parę miesięcy temu rzuciła się na niego jedna bokserka z sąsiedztwa i teraz ma uraz). :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...